Kina provon të kontrollojë robotët me anë të trurit

August 12, 2015 18:01

Kina provon të kontrollojë robotët me anë të trurit

E ardhmja e luftrave do të jenë ushtritë e robotëve që kontrollohen nga truri i njeriut. Kina po stërvit studentët e akademisë ushtarake me disa pajisje që interpretojnë veprimtarinë e trurit dhe e lejojnë njeriun të kontrollojë makineritë.

Në një demonstrim në Universitetin e Zhengzhout, studentët përdorën pajisjen që vihet në kokë për t’i ndryshuar drejtimin robotëve.

Përveç robotëve, në laboratorin e këtij universiteti po zhvillohen edhe dronë që do të mund të kontrollohen me mendje.

August 12, 2015 18:01
Komento

1 Koment

  1. Nio August 12, 19:00

    Kjo eshte shume e gabuar … ne mund te prodhojme superkompjuter por jo robotet … mendoj se nuk jane te nevojshem … te tilla teknologji perbejne nje rrezik … Kjo kompani duhet sabotuar …

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*