Kinë, arrestohet për korrupsion këshilltari i ish-presidentit Hu Jintao

July 21, 2015 01:18

Kinë, arrestohet për korrupsion këshilltari i ish-presidentit Hu Jintao

Autoritetet kineze kanë arrestuar një ish-zyrtar të lartë për korrupsion pas përjashtimit të tij nga Partia Komuniste, njoftoi të martën agjencia shtetërore kineze e lajmeve “Xinhua”.

Ling Jihua, 58 vjeç, këshilltar i ish-presidentit Hu Jintao, u akuzua nga partia për marrje ryshfeti.

Nga viti 2007 deri në vitin 2012, Ling ishte drejtor i Zyrës së Përgjithshme të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste, një pozicion i krahasuar shpesh me shefin stafit të Shtëpisë së Bardhë, duke e bërë atë një politikan jashtëzakonisht të fuqishëm në sistemin politik të Kinës.

Me ardhjen në pushtet të presidenti aktual të Kinës, Xi Jinping, 58-vjeçari u largua nga posti që e mbajti për 5 vite.

Xi Jinping ka ndërmarrë një fushatë masive kundër zyrtarëve të korruptuar. Në dhjetor, një hetim formal u nis brenda partisë ndaj Lind për shkelje të rëndë të rregullave të partisë dhe ai u përjashtua menjëherë nga strukturat e Partisë Komuniste.

Agjencia shtetërore kineze e lajmeve “Xinhua” njoftoi se hetuesit e partisë e kanë dërguar rastin në organin më të lartë të Prokurorisë së Kinës, i cili po kryen hetimet e veta.

July 21, 2015 01:18
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*