Kisha Ortodokse sfidon censusin, nis regjistrimin ditën e Krishtlindjeve

Redaksia Online December 26, 2012 09:49

Kisha Ortodokse sfidon censusin, nis regjistrimin ditën e Krishtlindjeve

Paralelisht me festimin e ditës së Krishtlindjeve, Kisha Ortodokse ka nisur regjistrimin e besimtarëve të saj. Pas kundërshtimit të censusit, i cili e nxjerr komunitetin ortodoks më të vogël në numër se ai katolik, kisha ortodokse ka ndërmarrë hapin e parë për numërimin e njerëzve që i përkasin këtij besimi.

Dje në të gjitha kishat ortodokse ishin vendosur formularë, në të cilët besimtarëve u kërkohej të deklaronin besimin e tyre si dhe të përgjigjeshin nëse janë regjistruar nga censusi që nisi në tetor të 2011-s.

Kisha ortodokse e ka kundërshtuar censusin, sipas të cilit në Shqipëri janë ortodoksë 6.8 për qind e popullsisë, ndërsa katolikë 10.11 për qind.

Redaksia Online December 26, 2012 09:49
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*