Kisha Ortodokse Serbe ndryshon emrin, përfshin edhe Kosovën

March 7, 2018 04:29

Kisha Ortodokse Serbe ndryshon emrin, përfshin edhe Kosovën

Kishat Ortodokse Serbe do të ndryshojë emrin zyrtar të saj.

Sipas gazetës serbe, Vecernje Novosti, emri i ri do të jetë Kisha Ortodokose Serbe – Patriarkana e Pejës, duke përfshirë kështu edhe një hapësirë administrative kishtare në Kosovë.

Sipas artikullit që citohet nga B92 dhe ResPublica, zgjedhja e patriarkut do të bëhet me votim të fshehtë me 2/3 e votave të peshkopëve.

Kreu i ri i kishës do të quhet Kryepeshkop i Pejës, Mitropolit i Beogradit dhe Karlovcit dhe Patriark i Tokave Serbe dhe Bregdetare. 13 eparkitë do të transformohen në mitropoli ndërkohë që ndryshimet motivohen nga dëshira për “të fuqizuar lidhjet me qendrën e vet historike në Patriarkanën e Pejës, por gjithashtu edhe me Kosovën si pjesë më e rëndësishme e juridiksionit”.

Edhe zgjedhja e Patriarkut do të bëhet në Patriarkanën e Pejës ndonëse disa mundësi të tjera janë Beogradi dhe Karlovci.

b.m. / dita

March 7, 2018 04:29
Komento

12 Komente

 1. justiniani. jr March 7, 05:47

  Pse more me anen e fees done Ta pushtojn kosoven????.
  FEJA jesht territorit te shteeti Serb nuke ka asnme te drejte nderkombetre qe e Lejone.
  Ky eshte nje provokim,
  Mos I lejoni me hy ne Kosovo

  Reply to this comment
 2. Genti March 7, 06:01

  Edhe kesaj here, asnje reagim nga Kisha Ortodokse “Shqiptare”. Me mire ta nderrojne emrin ne Kisha Greke ne Shqiperi. Po te ishte kishe shqiptare do te bente te pamunduren qe te denoheshin keto veprime irredentiste te kishes serbe.

  Kisha shqiptare te pakten duhet te dergonte proteste para Kishes Ortodokse boterore. Jo vetem qe nuk e ben, po as nuk e merr mundimin te mbroje pasurite e krishterimit iliro-arberor ne Kosove.

  Institucionet kulturore serbe e kane pranuar se kishat serbe ne Kosove jane ndertuar mbi kisha ekzistuese (iliro-binzantine) por ortodoksia shqiptare as nuk e merr mundimin te lexoje dokumentet e dorezuar nga serbet ne UNESKO. Jane gati t’ua falin kishat serbeve.

  Reply to this comment
 3. Arben March 7, 06:49

  Allahu Ekber

  Reply to this comment
 4. Pellazgos March 7, 14:59

  Kisha Orthodhokse e Shqiperise duhet te quhet Kisha e Drejte,zoterrinj comentues.
  Megjithese termi Kishe eshte Greke E-klisia dhe e drejte este strait anglisht.
  Keshtu eshte zoterinj,me Kishen Greke te Kastriotis dhe te Nilot do qendrojme akoma?
  Dhe si “Zot” te kemi Berishen mendoj une dhe Apostuj te kemi qe ga Meta dhe Kompani.
  Kesbtu eshte kur ngordh gomari,te hane edhe mizat.
  Pse Papa budalla eshte qe kush nuk eshte katolike d.m.th e fshi byt……en me doren e djathte kurse Orthodhokset me te majten,prandaj nuk bejne “prokopi”.
  Bile flasin per sllave te ardhur ne Ballkan ne shekullin e 6te dhe jane bere disa shtete sllave,dhe e dini kush “fiton”?
  Ai shtet qe e fshi byt…….en me doren e djathte,se keshtu thote “Zoti” i tyre,Papa.
  Habiten disa te “mencur” pse shkojne ne nje kishte ne America me arme.
  Po ketu kemi shtet me ambasadore,me ushtri me para,me banka Vatikanin ju thoni gjepura dhe po nuk e njohe kete shtet te “Zotit” ike per lesh.
  Rrofte Krishterimi qe i qi……..u nenenat te gjitheve me perrallat e cobenjve hebrenj.
  Mirepo ju luftoni edhe Vreqine Klasike more “vellezer” qe nga Turqia,Amerika qe mbeshtet Turqine,Shkupin,Cifutet etj.
  Pyetja eshte qe me ke jini ju me Rilindjen Evropiane qe eshte ne deshtim komplet apo me barbaret e Kryqezatave ne emer te “Zotit” qe per 1500 vjet nuk kishte as shkolla por vetem kisha e Xhamija.
  Mbyllen Theatrot Greke qe ga Italia deriiiiiiiii ne Persi,Alejsandri,Kostandinopol etj mbyllen Akademite Greke,Lojerat Olimpike i ndaluan se qene te “Djallit”,te dashuroje as qe i shkonte ne mendje “njeriut” sic ishte ne Greqine e Lashte.
  Per fat te keq,barbaret ngelen barbare,prandaj filozofi me i Madh Gjermane shktuan qe Pse urrejne Greket.
  Apo perendimi nuk gjeti akoma helmin kunder Grekeve qe te “shpetonin” nje here e mire nga cdo gje e Bukur e Saj.

  Reply to this comment
  • Arber March 7, 18:12

   A di kush te na thote: a eshte i kurueshem. përroi psikik i ketij komentuesit më lart? Che peccato!

   Reply to this comment
   • nje çam i beses March 7, 18:50

    Arben Turku . Te dhjefsha Allahun tend , Turqine tende te urryer , ndersa Janulla e dhjefte ne goje kete zagarin (gjoja Piro Dhima) dhe ty Arben sigurisht .

    Reply to this comment
 5. nje shqiptar i drejte March 7, 15:03

  Po mire more zoterinj “patriote” te by..es , a ka ne Kosove kisha e manastire ortodokse ? – Sa te duash , madje shume te rendesishem si monumente kulture . Kush e ka pronesine mbi to , komuniteti myslyman i Prishtines , apo hoxhe Krasniqi ?
  E pra , pronesine , perdorimin , mirembajtjen dhe shfrytezimin e tyre , pa asnje diskutim qe e ka kisha ortodokse e Serbise . Ka komunitet ortodoks ne Prishtine ? JO . Si te bejne ortodokset serbe , t’ia varin ujkut melçite ne qafe ? Sa sulme bene kosovaret dhe sa shkaterrime te monumenteve te kultit ortodoks , aq sa forcat shumekombeshe te NATO-s , u detyruan t’i ruanin me roje ? Sa te duash , ka edhe filmime (prite kur te vere turkofagosi videon kur kosovaret shkaterronin kryqin ne maje te manastirit) . Tani , me te drejte , ato jane (dhe kane qene ) prone e Kishes Ortodokse serbe . Qeveria kosovare le te qeverise vendin , kultet ortodokse , jane Serbise .

  Reply to this comment
  • Genti March 13, 14:17

   Ti grekafoni i shtrembet nuk na genjen dot. Krishterimi ne Dardania Sacra ka filluar 1000 vjet para se te vinin serbet dhe te konvertoheshin ne ortodoks. Dardania eshte vendlindja e Kostandinit te Madh dhe Justinianit te Pare dhe ka qene mbushur me kisha para se barbaret nomadike serbo-avare i shkaterruan. Gjithe kishat e manastiret aty kane qene iliro-bizantine, po serbo-ortodoksit e shtrembet hileqare i konvertuan ne kisha serbe. Cdo gje eshte ndertuar mbi kishat ilire dhe pastaj pervetesuar.

   Po s’ke faj ti, po kisha e shtrembet qe te ben lavazh truri. Nese vendet myslimane jane vendet me te felliqura ne bote, vendet ortodokse jane vendet me te felliqura ne Europe. Prandaj edhe une jam katolik ish-ortodoks. Rrofte Shqiperia perendimore.

   Reply to this comment
 6. Paul Tedeschini March 7, 20:52

  justiniani. jr thote:
  Pse more me anen e fees done Ta pushtojn kosoven????.
  ———————–
  Dhe un them:

  Pse more a nuk e ka ripushtue turku Shqiperine dhe Koeoven nepermjet fese?!? (dhe nuk ban za kerkush, as vete muslimant)

  Reply to this comment
 7. fery October 31, 11:47

  Islamizimi i popullates shqiptare kishte marre permasa kah fundi i Shkll. XVIi dhe mbarimi i Shkll XIX pra,ishte koha kure shumica shqiptare-Ortodokse ne gjithe hapsiren autoktone ( Au Toke Tone = Jemi ne Toke Tone ) pranuan islamin ( me hater ose me zor ). Pasi mbaroje kjo faze e islamizimit te shqiptareve te cilet , pranuan te nderrojne fe per ta ruajtur gjuhen dhe kombin , qeveritaret serb para se te ikinin dhe strehoheshin ne Serbi ne kohra trazirash ose kryengritjesh shqiptare kunder pushtuesit otoman , i dekoronin. shqiptaret pronar te truallit ku ishin ndertuar Kishat
  ortodokse shqiptare pra , ketyre pronareve shqiptar u ndaheshim dekorata e mirenohje , me titull VOJVODE . Pra , titulli vojvode ishte i rezervuar dhe ekskluzivishte i dedikohej ( nga zyrtaret serb ) vetem atyre shqiptareve ( te Kosoves , Malit te Zi dhe Maqedonis ) te cilet ishin pronar ( me tapi) te truallit dhe Kishes .
  Por , pasi perfundimit te islamizimit se (shumices) shqiptare dhe pasi shqiptaret pranuan islamin si besim te tyre , ata me nuk treguan interes ti frekuentonin Kishat e tyre te dikurshme Ortodokse .
  Me krijimin e Mbreterise Jugosllave
  ( serbo-kroato-sllovene ) me 1919 dhe konsolidimin e organeve egzekutive shtetrore te ketij shteti te dhuneshem e artificial , u morre vendim qeveritar qe ti ndalohej me ligj dhe Kushtetute veprimi i Kishes Ortodokse Shqiptare ne gjithe hapesiren e Mbreterise Jugosllave , gje qe edhe ndodhi. Ata shqiptar qe ishin shpirterishte te lidhur me vendin e gjysherve dhe stergjysherve te tyre dhe me Kishen , vend ku te paret e tyre i kishin frekuentuar ato kisha , detyroheshin te pranonin diktatin serb , te pranonin te degjonin meshen ne gjuhen serbe ne menyre qe tu lejohej hyrja brenda ne Kishe pasi ato kulte te besimit ortodoks tani me edhe me ligj ishin shpallur si prone e shtetit te Mbreterise Jugosllave dhe prona te Kishes Ortodoske Serbe
  Cfare mund te ndodhete ne ato rethana te represionit te vazhdueshme
  dhe terrori kunder shqiptareve …?
  Asimilimi masiv i shqiptareve ne serb , malazez e maqedon ishte gjeja me e vogel qe mund te kishte ndodhe shqiptareve ne ato kohra te veshtira , shume shqiptar te tjere u debuan nga trojet e tyre kurse shume edhe u vrane e masakriran
  Keto ishin fillest e para te regjimit serb te regrutimit te shqiptareve ne bashkpuntor serb ose spijuj . Kjo strategji serbe vazhdoi me intenzitet me te shtuar ( me forcen e instrumenteve te shtetit por edhe duke u tejkaluar dhe shkelur ligjin ) ne kohen e regjimit komunist jugosllav pase vitit 1945 por , ne menyra dhe forma te ndryshme ( me para , me exporte nga Serbija mallerash te konsumit te gjere ne vendet ku jetojne shqiptaret , me poste dhe pozita te larta shtetrore ne Kosove , Shqiperi e Maqedoni ku Serbija dominon me influencen e saje ) kjo dukuri eshte e perhapur edhe sot si strategji shume efikase serbe ku , forca e dikurshme , represaljet , torturat etj etj kunder shqiptareve , Serbija nuk ka mundesi ti perdor dhe ti praktikoje
  Besoje se nji strategji e ngjajshme kishte ndodhur edhe ne Greqi dhe besoje fuqishem ne kordinim te ngushte mese Jugosllavise se dikurshme dhe Greqise
  Cfare sote bejne Serbija e Greqija eshte vazhdimesi e tradites se vjeter antishqiptare te cilen shume bukur e shpjegoi prof. Xhufi por qe per fat te keqe , shqiptaret akoma nuk zgjohen nga letaregjija nji shekullore
  Dhe , te shtoje ate cfare nuk thashe ne komentin tim te pare se pse per kete fakt te tjetersimit ose pushtimit te Kishes Ortodokse Shqiptare te Kosove nga ana e Kishes Ortodokse Serbe nga shekulli i XIX -te e deri me sot nuk nderrmerr asnji veprim Kisha Ortodokse Shqiptare e shtetit te Shqiperise sepse , arsye dhe fakte ka shume …!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin