Kisha Ortodokse Serbe ndryshon emrin, përfshin edhe Kosovën

March 7, 2018 04:29

Kisha Ortodokse Serbe ndryshon emrin, përfshin edhe Kosovën

Kishat Ortodokse Serbe do të ndryshojë emrin zyrtar të saj.

Sipas gazetës serbe, Vecernje Novosti, emri i ri do të jetë Kisha Ortodokose Serbe – Patriarkana e Pejës, duke përfshirë kështu edhe një hapësirë administrative kishtare në Kosovë.

Sipas artikullit që citohet nga B92 dhe ResPublica, zgjedhja e patriarkut do të bëhet me votim të fshehtë me 2/3 e votave të peshkopëve.

Kreu i ri i kishës do të quhet Kryepeshkop i Pejës, Mitropolit i Beogradit dhe Karlovcit dhe Patriark i Tokave Serbe dhe Bregdetare. 13 eparkitë do të transformohen në mitropoli ndërkohë që ndryshimet motivohen nga dëshira për “të fuqizuar lidhjet me qendrën e vet historike në Patriarkanën e Pejës, por gjithashtu edhe me Kosovën si pjesë më e rëndësishme e juridiksionit”.

Edhe zgjedhja e Patriarkut do të bëhet në Patriarkanën e Pejës ndonëse disa mundësi të tjera janë Beogradi dhe Karlovci.

b.m. / dita

March 7, 2018 04:29
Komento

11 Komente

 1. justiniani. jr March 7, 05:47

  Pse more me anen e fees done Ta pushtojn kosoven????.
  FEJA jesht territorit te shteeti Serb nuke ka asnme te drejte nderkombetre qe e Lejone.
  Ky eshte nje provokim,
  Mos I lejoni me hy ne Kosovo

  Reply to this comment
 2. Genti March 7, 06:01

  Edhe kesaj here, asnje reagim nga Kisha Ortodokse “Shqiptare”. Me mire ta nderrojne emrin ne Kisha Greke ne Shqiperi. Po te ishte kishe shqiptare do te bente te pamunduren qe te denoheshin keto veprime irredentiste te kishes serbe.

  Kisha shqiptare te pakten duhet te dergonte proteste para Kishes Ortodokse boterore. Jo vetem qe nuk e ben, po as nuk e merr mundimin te mbroje pasurite e krishterimit iliro-arberor ne Kosove.

  Institucionet kulturore serbe e kane pranuar se kishat serbe ne Kosove jane ndertuar mbi kisha ekzistuese (iliro-binzantine) por ortodoksia shqiptare as nuk e merr mundimin te lexoje dokumentet e dorezuar nga serbet ne UNESKO. Jane gati t’ua falin kishat serbeve.

  Reply to this comment
 3. Arben March 7, 06:49

  Allahu Ekber

  Reply to this comment
 4. Pellazgos March 7, 14:59

  Kisha Orthodhokse e Shqiperise duhet te quhet Kisha e Drejte,zoterrinj comentues.
  Megjithese termi Kishe eshte Greke E-klisia dhe e drejte este strait anglisht.
  Keshtu eshte zoterinj,me Kishen Greke te Kastriotis dhe te Nilot do qendrojme akoma?
  Dhe si “Zot” te kemi Berishen mendoj une dhe Apostuj te kemi qe ga Meta dhe Kompani.
  Kesbtu eshte kur ngordh gomari,te hane edhe mizat.
  Pse Papa budalla eshte qe kush nuk eshte katolike d.m.th e fshi byt……en me doren e djathte kurse Orthodhokset me te majten,prandaj nuk bejne “prokopi”.
  Bile flasin per sllave te ardhur ne Ballkan ne shekullin e 6te dhe jane bere disa shtete sllave,dhe e dini kush “fiton”?
  Ai shtet qe e fshi byt…….en me doren e djathte,se keshtu thote “Zoti” i tyre,Papa.
  Habiten disa te “mencur” pse shkojne ne nje kishte ne America me arme.
  Po ketu kemi shtet me ambasadore,me ushtri me para,me banka Vatikanin ju thoni gjepura dhe po nuk e njohe kete shtet te “Zotit” ike per lesh.
  Rrofte Krishterimi qe i qi……..u nenenat te gjitheve me perrallat e cobenjve hebrenj.
  Mirepo ju luftoni edhe Vreqine Klasike more “vellezer” qe nga Turqia,Amerika qe mbeshtet Turqine,Shkupin,Cifutet etj.
  Pyetja eshte qe me ke jini ju me Rilindjen Evropiane qe eshte ne deshtim komplet apo me barbaret e Kryqezatave ne emer te “Zotit” qe per 1500 vjet nuk kishte as shkolla por vetem kisha e Xhamija.
  Mbyllen Theatrot Greke qe ga Italia deriiiiiiiii ne Persi,Alejsandri,Kostandinopol etj mbyllen Akademite Greke,Lojerat Olimpike i ndaluan se qene te “Djallit”,te dashuroje as qe i shkonte ne mendje “njeriut” sic ishte ne Greqine e Lashte.
  Per fat te keq,barbaret ngelen barbare,prandaj filozofi me i Madh Gjermane shktuan qe Pse urrejne Greket.
  Apo perendimi nuk gjeti akoma helmin kunder Grekeve qe te “shpetonin” nje here e mire nga cdo gje e Bukur e Saj.

  Reply to this comment
  • Arber March 7, 18:12

   A di kush te na thote: a eshte i kurueshem. përroi psikik i ketij komentuesit më lart? Che peccato!

   Reply to this comment
   • nje çam i beses March 7, 18:50

    Arben Turku . Te dhjefsha Allahun tend , Turqine tende te urryer , ndersa Janulla e dhjefte ne goje kete zagarin (gjoja Piro Dhima) dhe ty Arben sigurisht .

    Reply to this comment
 5. nje shqiptar i drejte March 7, 15:03

  Po mire more zoterinj “patriote” te by..es , a ka ne Kosove kisha e manastire ortodokse ? – Sa te duash , madje shume te rendesishem si monumente kulture . Kush e ka pronesine mbi to , komuniteti myslyman i Prishtines , apo hoxhe Krasniqi ?
  E pra , pronesine , perdorimin , mirembajtjen dhe shfrytezimin e tyre , pa asnje diskutim qe e ka kisha ortodokse e Serbise . Ka komunitet ortodoks ne Prishtine ? JO . Si te bejne ortodokset serbe , t’ia varin ujkut melçite ne qafe ? Sa sulme bene kosovaret dhe sa shkaterrime te monumenteve te kultit ortodoks , aq sa forcat shumekombeshe te NATO-s , u detyruan t’i ruanin me roje ? Sa te duash , ka edhe filmime (prite kur te vere turkofagosi videon kur kosovaret shkaterronin kryqin ne maje te manastirit) . Tani , me te drejte , ato jane (dhe kane qene ) prone e Kishes Ortodokse serbe . Qeveria kosovare le te qeverise vendin , kultet ortodokse , jane Serbise .

  Reply to this comment
  • Genti March 13, 14:17

   Ti grekafoni i shtrembet nuk na genjen dot. Krishterimi ne Dardania Sacra ka filluar 1000 vjet para se te vinin serbet dhe te konvertoheshin ne ortodoks. Dardania eshte vendlindja e Kostandinit te Madh dhe Justinianit te Pare dhe ka qene mbushur me kisha para se barbaret nomadike serbo-avare i shkaterruan. Gjithe kishat e manastiret aty kane qene iliro-bizantine, po serbo-ortodoksit e shtrembet hileqare i konvertuan ne kisha serbe. Cdo gje eshte ndertuar mbi kishat ilire dhe pastaj pervetesuar.

   Po s’ke faj ti, po kisha e shtrembet qe te ben lavazh truri. Nese vendet myslimane jane vendet me te felliqura ne bote, vendet ortodokse jane vendet me te felliqura ne Europe. Prandaj edhe une jam katolik ish-ortodoks. Rrofte Shqiperia perendimore.

   Reply to this comment
 6. Paul Tedeschini March 7, 20:52

  justiniani. jr thote:
  Pse more me anen e fees done Ta pushtojn kosoven????.
  ———————–
  Dhe un them:

  Pse more a nuk e ka ripushtue turku Shqiperine dhe Koeoven nepermjet fese?!? (dhe nuk ban za kerkush, as vete muslimant)

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*