Kissinger: Rënia e Shtetit Islamik çon në Perandori të Iranit

August 14, 2017 11:00

Kissinger: Rënia e Shtetit Islamik çon në Perandori të Iranit

 

Henry Kissinger, diplomat, ish-ministër dhe këshilltar për sigurinë kombëtare, i njohur edhe si arkitekti i politikës së jashtme në periudhën 1969-1977, ka ndjekur me shqetësim zhvillimet në Lindjen e Mesme, luftën e forcave aleate dhe disfatën e Shteti Islamik.

Dhe ajo çfarë e shqetëson më shumë është rënia e shumëlakmuar e të vetë-vetëquajturit “Kalifati Islamik”, që sipas tij do të krijonte premisat  për forcimin e një “perandorie radikale Iranit” dhe zgjerimin e territoreve të Teheranit.

Kisinger paralajmëron se zgjedhja e një aleati në  Lindjen e Mesme apo mbajtja e njërës apo tjetrës anë në kushtet e konflikteve të armatosura  mund të sjellë shumë probleme, shkruan Respublica.

Thënia se armikut i armikut tuaj mund të konsiderohet si miku yt” në këtë rast nuk vlen. Lindja e Mesme ndikon botën për shkak të paqëndrueshmërisë së ideologjike dhe disa akteve“, shkruan Kissinger në një artikull për CapX.

Lufta me Shtetin Islamik mund të shërbejë si një shembull. Forcat që nuk janë të lidhura me Shtetin Islamik, duke përfshirë shiitët e Iranit dhe anëtarët e udhëheqjes sunite të disa vendeve bien dakord mbi nevojën për shkatërrimin e Shtetit Islamik.

Por cila njësi ekonomike mund të supozojmë se do të trashëgojë territorin e ISIS? Një koalicion i sunitëve? Apo ai do të jetë një sferë e ndikimit iranian? Përgjigja na devijon për shkak se Rusia dhe vendet e NATO-s vendet mbështesin grupeve kundërshtare. Nëse tokat e Shtetit Islamik pushtohen nga forcat e Gardës Revolucionare dhe grupet shiite, rezultati mund të jetë krijimi i një “zone” territoriale që do të shtrihej nga Teherani në Bejrut dhe mund të shënonte krijimin e një Perandoria Radikale të Iranit“, përfundon Kissinger.

August 14, 2017 11:00
Komento

5 Komente

 1. shaqo August 14, 12:43

  Pra shteti islamik dhe ISIS i interesojne amerikes prandaj edhe lufta vazhdon e nuk do te ndalet kurre. Tregues shkaterrimi i Irakut. Duan te njejten gje dhe me Iranin. Cfare do te ndodhe, nuk dihet fati i popujve arabe ne kete rajon re botes.

  Reply to this comment
 2. truri i ketij, mendon gjithmone se prapthi.... August 14, 18:33

  siç i thone ne anglisht, “mad mind”; pikerisht ky eshte pesonazhi, qe e mban ne menyre me identike, kete nofke….po si mund te behen keto deklarata ?!?! …me mire te mos e luftonim isis-in; thote, se do krijojet peranoria e iranit !!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • Crusader August 14, 23:29

   Henri Kessinger eshte nje hartuesit kryesor te ” The American strategy of the next century”. Por ndoshta ka currufjasur pak qe del e thote te verteten. Nuk duhet ti thote keto ne pozicionin ku qendron, sepse jane sekrete dhe turmat nuk duhet ta mesojne te verteten se ju ben dem.

   Reply to this comment
 3. Crusader August 14, 19:03

  Kjo verteton se ISIS u krijua e financua nga CIA dhe Mossad-i. Doni me prova. Po e thote vete Henry Kissinger. Ju te tjeret qe nuk keni sy ta shikoni, vazhdoni luften kunder terrorizmit te fabrikuar.

  Reply to this comment
 4. Arben August 14, 22:03

  NE FAKT DO TE THOTE FUND I SUPREMACISE SE AMERIKES NE BOTE.

  PER HERE TE PARE, PO I NGEC SHARRA NE GOZHDE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim