Kitaroviç: Kufijtë në Ballkan janë gdhendur në gur, nuk lëvizin

September 25, 2018 21:06

Kitaroviç: Kufijtë në Ballkan janë gdhendur në gur, nuk lëvizin

Kundër idesë së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi për shkëmbimin e territoreve, apo siç po e quan ai “korrigjim të kufijve”, tashmë ka dalë edhe Kroacia. Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, gjatë takimit me Thaçin në New York, ia ka kujtuar këtij të fundit “parimin e Komisionit të Badinterit që kufijtë në territorin e ish-Jugosllavisë duhet të mbesin të gdhendur në gurë” raporton JavaNews e cila i referohet agjencisë kroate të lajmeve, Hina.

Dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit dhe ideja për korrigjimin e kufijve ishin temë diskutimi në takimin mes Presidentes së Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviçdhe Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Kitarovic gjatë këtij takimi i ka kujtuar edhe një herë presidentit Thaçi ne New York, parimin e mosndryshimit të kufijve.

“Ishte interesante të flisja me presidentin e Kosovës, Thaçin, për marrëdhëniet mes Beogradit dhe Prishtinës dhe për temën që po dëgjohet së fundmi rreth mundësisë së shkëmbimit të territoreve. Këtu, ne jemi shumë të kujdesshëm dhe i kam treguar argumentet dhe qëndrimet tona si dhe faktin e parimit të Komisionit të Badinterit që kufijtë e ish-Jugosllavisë duhet të mbeten të gdhendura në gurë”, ka thënë presidentja Grabar-Kitaroviç, raporton agjencia Hina.

V.L/ Dita

September 25, 2018 21:06
Komento

8 Komente

 1. fery September 25, 23:43

  Kete fakt e kishte ditur prej kohesh Vucuq andaj , nuk shkoi ne Amerike por ,dergoi Kryeministren Brnabiq , kurse presidenti yne e mbush nji avion me shopingist , merre edhe Kryeministrin Haradinaj ( ndoshta Thaci ka menduar se atje Haradinaj duhet te vrapoje maraton sepse per ate pune eshte …diplomacia per te eshte fushe e panjohur ) Thaci takohet “rastesishte “me presidenten kroate Kolinda Grabar Kitaroviq e cila i thote Thaci se ” kufijt e republikave dhe krahinave te ish Jugosllavise jane re gdhendur ne gur dhe ti Hashim nuk duhet ata ti hartosh ”
  Kryeministrja serbe provokon rende ministrin e jashtem te Kosoves Bechet Pavollin duke e pyetur ne hollin e OKB se ” nga kushe ai ka marre leje qe ka ardhur ne OKB ” ( Brnabiq , sipas kushtetutes serbe , aludon ne Kosoven pjese te Serbise ) kurse Pacolli nuk din si ti pergjigjet serbes
  Nji zyrtar tjeter i OKB deklaron se
  ” gjithe ne OKB e dine se Thaci eshte i korruptuar ” .Por, ne i themi ketij zyrtari te larte te OKB se ma mire se OKB , per Thacin e korruptuar dijne pjestaret e UNMIK -ut dhe EULEX -it xhepat e te cileve , Hashim Thaci dhe rrjeti i tij kriminal ne kosove i mbushen me kajmak te korrupsionit nji kohe te gjate duke vepruar sipas sistemit ” ti mua , une ty ” ose , ti ne dengjet e € dhe $ te korrupsionit kurse, ne ty dhe shoket tu u leme te qete te beni cfare te doni ne Kosove pra , s themi gje edhe nese ndryshoni kufij .
  Keshtu edhe ndodhi per keto 20 vite . Tani , per te zhvendosur vemendjen e opinionit te Kosoves dhe atij nderkombtar ( OKB dhe EU ) Thaci cpike njixhevahir te cilin e emertim
  ” korigjim kufijsh ” dhe te cilin e merre me vehte ne Amerike por , ia turbullion nji cik ujin Kolinda duke ia perkujtuar se s ka shense asnji kevizje kufijsh ne Ballkanin Perendimor . Pet cudi ,tyra e presidences se Kosoves nuk njohton fare per kete skandal diplomatik ne OKB por , ne detaje shkruajn gjitha mediat kroate
  Dhe , e vetmja shprese e presidentit te Kosoves ka mbete takimi me presidentin amerikan Donald Trumph por , edhe ky takim nuk do te jete ashtu si do ta prezantoje Thaci kure te kthehet ne Kosove ( me demek Trumph paska dhene ok per korigjim kufijsh mese Serbise dhe Kosoves pasi ia paska shtrengese doren Thacit) sepse , takimi i presidentit amerikan me gjithe mysafiret e tij eshte krejtesisht protokolar dhe nuk behet per hater te Thacit dhe kufijve te tij imagjinuar …!

  Reply to this comment
 2. fery September 26, 00:10

  http://www.botasot.info/kolumne-opinione/954960/kosova-ne-shitje/

  kOSOVA ne SHITJE

  Kane dale ne rruget e New Yorkut burrat e Kosoves , Thaci , Haradinaj dhe Pacolli e po bertasin me sa po u mbane takati ….
  Hajde Kosove te fresket hajde,
  Urdhrroni Kosove te mire e te lire …!

  Reply to this comment
 3. dushk pèr gogla September 26, 00:25

  Na doli si njè barsaletè problemi i ” korigjimit tè K ” Meqè Pres. e Kroacisè pèrmend Kom. e Badinterit, qè unè edhe Thaqi nuk e dimè se çfarè gurèsh janè ata, ku janè gèdhendur kufiri i ish Sllav. Jug. se do ti thyenim…. Sa keq po mè vjen pèr Vuçiqin, bèri çèshtè e mundur qè ta ndajè Kosovèn, duke futur edhe Thaqin nè thes. Gjèra qè ndodhin, gjuetia kèshtu e ka: – shkon plot e vjen bosh ! – thoshte Tano Banushi dhe njè grua nè Orosh ! Problemi seriozisht qèndron se, qoftè Usa, qoftè Europa, serb e jo tè tillè e kanè ditur se ” kufaini nuk lue ” prapè se prapè, ata i shkuan pas terezisè sè Serbisè, vetèm e vetèm qè ajo tè pèrfitonte ‘sundukun e Kosovès’. E vetmja gjè qè paska mbetur e qè èshtè nè dorè tè tyre, Vuçiq e Thaqi tè futen nè njè klub skambistèsh, atje korrin suksses !

  Reply to this comment
  • fery September 28, 18:37

   Ja si ndryshoi kufiri Kosovë-Serbi në vitin 1947-1959
   Politologu Mentor Tahiri ka publikuar disa fakte të ndryshimit të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë gjatë viteve 1947 dhe 1959.
   Ai tregon se cilat fshatra iu hiqen Kosovës në vitin 1947 dhe cilat i morri Kosova në vitin 1959 nga Serbia.

   “NDRYSHIMET E KUFIRIT NDËRMJET KOSOVËS DHE SERBISË 1947-1959

   Ligji mbi ndarjen administrative, 18 Prill 1947
   Rrethit të Gjilanit i hiqen fshatrat: Kijevë, Depcë, Sefer, Stanec, Caravajkë, Peçen, Maxherë dhe Ranatoc
   Ligji mbi territoret e komunave dhe rretheve, 12 Dhjetor 1959
   Rrethit të Zveçanit (Mitrovicës) i bashkëngjiten fshatrat: Beluçe, Berberishtë, Bistricë, Bare, Belo Bërdë, Borovë, Vraçevç, Guvnishtë, Krnjin, Zemanicë, Ishevë, Leshak, Miokoviç, Ostraç, Potkomnje, Rvatskë, Trebiçe, Çirkoviç, Crnatovë dhe Postenjë.
   Kaq për ndryshimet në kufirin Kosovë Serbi.
   Të mos flitet pa argumente.

   Reply to this comment
 4. Romak September 26, 03:16

  Levizin megjithe gurin ku qenkan gshendur u zojushe

  Reply to this comment
  • fery September 26, 08:56

   ” kufijt e republikave jugosllave dhe krahinave autonome ( Kosova dhe Vojvodina ) jane te gdhendura ne gur
   ( sipas koms. te Badentierit ) ” ishin fjalet e pres.kroate Grabar Kitarovic drejtuar Thacit , e cila kete thenje e perdori si metafore per Thacin , Vuciq dhe te tjeret qe morren hyrysh te madh ne media te Kosoves , Serbise dhe Shqiperise per sensibilizimin e projektit te tyre dhe ishte pergjegje e bashkesine nderkombtare dhe qendrave te vendosjes se , ne Ballkan s do te kete kurrfar korigjim kufijsh , Rromak

   Reply to this comment
 5. papa Tfgs kolotrypida September 26, 10:09

  Merrni shembull nga kroatet o rrace e trashe turkoshakesh

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*