Kjo është deputetja e re e Kuvendit të Kosovës, që kishte 16 plumba në trup kur…

July 26, 2017 15:14

Kjo është deputetja e re e Kuvendit të Kosovës, që kishte 16 plumba në trup kur…

Saranda Bogujevci është zyrtarisht deputete e Kuvendit të Kosovës. Ndonëse emri i saj mund të tingëllojë i panjohur, është historia ajo që i shënon të gjitha.

Deputetja e re e Kosovës ka pasur një të kaluar aspak të këndshme. Gjatë luftës së Kosovës Saranda u plagos rëndë me 16 plumba në masakrën e Podujevës dhe humbi një pjesë të madhe të familjes.

Ajo ishte fëmija i parë në botë që dëshmoi në një gjykatë për krime lufte.

Në vitin 2003 Saranda Bogujevci është shpërblyer së bashku me familjen me çmimin ndërkombëtar për Kurajo Morale “Anna Frank”, në Britani.

July 26, 2017 15:14
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin