Mosha ideale për t’u martuar?

November 9, 2018 20:48

Mosha ideale për t’u martuar?

Adriano Çelentano thoshte: “Martesa? Eeeh, është teprim. Njësoj sikur të të hahet drekë dhe… të blesh restorantin”.

Njihet edhe një shprehje që i atribuohet Konicës: “Kur duhet të martohet burri? Një burrë i ri duhet të presë sa të moshohet. Një burrë i moshuar, nuk duhet të martohet”.

Por nëse nuk mendoni as si Konica, as si Çelentano, zbatoni së paku përfundimet e nxjerra nga një studim i fundit i bërë nga universiteti i Utah.

Sipas këtij studimi nëse dëshironi të keni një martesë jetëgjatë dhe të lumtur duhet të keni kujdes moshën në të cilën merrni vendimin për ta ndërmarrë këtë hap.

Studimi arriti në përfundimin se njerëzit që martohen rreth moshës 28 deri në 32 vjeç kanë më pak shanse që të divorcohen.

Sociologu Nick Wolfinger ka analizuar të dhënat nga viti 2006 deri në 2011, të National Survey Family Growth dhe ai doli në konkluzionin se martesat e bëra nga individë të target grupeve 28 deri në 32 vjeç janë martesat më të suksesshme.

Më parë mendohej që sa më e madhe të ishte mosha në të cilën martoheshe aq më të mëdha ishin dhe shanset për tu divorcuar, por ky studim hodhi poshtë teoritë e mëparshme duke konkluduar moshën ideale për të lidhur martesën.

Janë edhe dy kategori moshash që konsiderohen kulmet për divorc në 5 vitet e para të martesës.

Bëhet fjalë për martesat në të 20-tat dhe pas moshës 45 vjeç.

b.m. / dita

November 9, 2018 20:48
Komento

5 Komente

 1. enter"" June 4, 17:04

  Aahahaahah, cfare studimesh. E keni pa ameriken? Shumica e atyre qe jane partuar ne te 20 dhe fillimet e 30 jane divorcuar.

  MBUSHUNI

  Reply to this comment
 2. ahahah June 4, 19:08

  Dhe me skandalozja e ktij shkrimi eshte

  ky rrjeshte ;
  Njihet edhe një shprehje që i atribuohet Konicës: “Kur duhet të martohet burri? Një burrë i ri duhet të presë sa të moshohet. Një burrë i moshuar, nuk duhet të martohet”.

  Duhet te prese vertet nji Burre qe te moshohet !
  Dhe nji i moshuar mos te martohet !!

  Un nuk gjej asnji lidhje te botes e mentalitetit e Botes te Konices me kte shekullin qe sot jetojme .

  Me duket mjafte e guximeshme prej ktyre gazetareve te tregoshe ktu, kaq hapur ,,nivelin medioker .

  Thenia e Konices i perket epokes se Neandertalerve

  Reply to this comment
  • GR June 5, 19:07

   O klluf, Konica eshte tallur o qyq, sic ai e kishte zakon… Sipas thenies se tij i bie qe mos martohesh fare…

   Reply to this comment
 3. Skandal ! po si guxoni bre nastrodina ! November 9, 22:14

  konica ishte i tredhur posht e nalt

  eshte gafa me e pafaleshme ,qe te afrosh nji anadollake
  te pafytyre me nji kulture islame me nji Yll te Muzikes Europiane Italiane Adriano Celentano .
  qe vijne nga kultura diametralishte te kunderta .

  kazani ka fillu me qelb nga cdo ane ne ate vend

  Reply to this comment
 4. Mark U.K November 10, 12:33

  Kan pyetur Edi Ramen si eshte martuar pes here,eshte e vetet cfar kan shkruar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*