Kjo është “vitamina më seksi” në qarkullim

October 8, 2018 14:23

Kjo është “vitamina më seksi” në qarkullim

Disa studime kanë lidhur vitaminën D, ose mungesën e saj me ndryshimet në “makinën tonë” seksuale.

Një mungesë e vitaminës D mund të shkaktojë nivele të ulëta të estrogjenit tek gratë, gjë që rezulton në një energji seksuale të ulët.

Ajo gjithashtu ka të njëjtin ndikim tek meshkujt, vetëm ata humbin testosteronin.

Estrogjeni gjithashtu ndihmon që muskujt vaginalë të krijojnë shkarkime.

Kryesisht vitaminën D e marrim nga ekspozimi i lëkurës në diell.

Pra teorikisht pak kohë në diell mund të nxitë hormonet seksuale.

Por Vitamina D mund të merret edhe në forma të tjera si tablet ose në ushqime, për ata që ekspozimin në diell nuk e kanë fort me qejf.

k.a. / dita

October 8, 2018 14:23
Komento

4 Komente

 1. Ate thuaj ... October 8, 19:18

  E viva Vitamina D… 😉

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 9, 13:08

   dhe unë rrija tërë ditën në djell!!
   dreqi e martë si nuk më thanë më parë se u marka dhe me ushqim e hape!?
   u zhurita fare!!
   shyqyr që kemi mëndje të tilla si K.A/dita që na vënë në dijeni për gjëra kaq elementare që mësohen që ditën e parë që “del nga veza”!!

   Reply to this comment
   • Viii ta miii naaaa - Viiitaamiiinaaa D October 9, 18:24

    anticensure ,

    pash Zotin sa me seriozitet i shifni edhe ju temat ktu !
    Mos u be plangprishes or tej ,
    beu pjes e lojes ,
    leri rrezet e vitaminat te karikojn jeten or ti ” trazovac “.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 October 15, 09:59

     lali ke të drejtë!!
     me kaq mut sa hidhet këtu në medjen shqiptare,unë merrem me kritika për pordhët!!
     ke shumë të drejtë,duhet shkuar me turrmën!!
     të gjithë njëri pas tjetrit në greminë!!
     niveli i shkrimeve po ngrihet gjithnjë e më lart!!shkon në të njëjtin drejtim me moshën e gazekarucëve!!ata gjithnjë e më të rinj!shkrimet gjithnjë e më poshtë!!

     Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*