Kjo ishte arsyeja pse u bllokua mbrëmë Facebook dhe Instagram

March 14, 2019 16:27

Kjo ishte arsyeja pse u bllokua mbrëmë Facebook dhe Instagram

Ditën e djeshme, pothuaj në gjithë botën aplikacionet si Facebook dhe instagram u bllokuan, duke lënë njerëzit të irrituar. Të shumtë ishin ata që pyesnin se çfarë dreqin po ndodh, por sot duket se është zbuluar arsyeja.

Sipas një artikulli të New York Times, bllokimi ose rënia lidhet me një çështje që prokurori federal amerikan Michael LaForgia ka ngritur kundër rrjetit Social Facebook.

Sipas New York Times, është ngritur një hetim kriminal pasi ka të dhëna se Facebook ka shitur detaje personale të përdoruesve ndaj kompanive gjigante si Apple, Google, Amazon dhe Microsoft, madje edhe ndaj kompanive që shesin armë apo ilaçe. Këto kompani përdorin të dhënat e më pas kontaktojnë me përdoruesit pa asnjë të drejtë duke i mbushur mendjen apo presionuar që të blejnë produktet.

Për këtë arsye specialistë brenda rrjetit ndërhynë ndoshta për të fshirë në kohë rekord materiale komprometuese. Ende nuk ka të dhëna të sakta, por kujtojmë që një bllokim i tillë, që edhe WhatsApp u prek për pak orë, pra me tre aplikacione të bllokuara nuk para ka ndodhur.

l.h/ dita

March 14, 2019 16:27
Komento

2 Komente

 1. Cfar Skandali .Cfar maskarenj qe jane .Si tallen me popllin e thjeshte ! March 14, 20:29

  imagjinoni ,

  psh X – Femer ,qe dje , do ket Pozuar me intime sexi ,

  ose le te themi Bikini sexi ,

  dhe ka pritur me e par gjithe Bota

  por Fotot nuk i jane cfaqur ???

  E tmerreshme nooo ?!

  Po sikur ta ket per her te pare ajo ,qe e bo ne instagram ?

  Booo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ja pra , keshtu i shkaterrohet kariera te tjerve ,

  nga kto FAKE BOOK-et e instagramet 😛

  Reply to this comment
 2. N.Vojtorja! March 15, 20:16

  Si more ndodhi nje krim i tille?
  Po sikur t’i kene kerkuar nje poersoni qe te shfaqe ne facebook momentin kur eshte duke ngrene..mut qe ne kembim do merrte mijra dollara dhe nuk u shfaq duke humbur perfundimisht?
  A nuk duhet ta hedhe ne gjyq facebook-un?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?