“Kjo klasë politike me përfaqësues të klonuar ka bërë dy atentate të mëdha ndaj Kushtetues”

June 11, 2019 15:22

“Kjo klasë politike me përfaqësues të klonuar ka bërë dy atentate të mëdha ndaj Kushtetues”

Moikom Zeqo tha në emisionin e Adi Krastës se duhen zhbërë ndryshimet e 2008.

“Kjo klasë politike me përfaqësues të klonuar ka bërë dy atentate të mëdha ndaj Kushtetues: Ndryshimet e kobshme të 2008, që ishin një marrëveshje mes Ramës e Berishës nga e cila është goditur në thelb Kushtetuta, janë goditur zgjedhjet. Kryetarët e partive morën të drejtën e monarkut, ne jemi të kapur nga kjo gjë. Lënia e mandateve është pasojë e ndryshimeve të kobshme të 2008” – tha Zeqo.

Ai shtoi se nuk besonte më se do të bëheshin zgjedhjet më 30 qershor, por as që PS do ti shkojë në fund asaj që thotë për të shkarkuar Metën.

“Nuk e besoj që zgjedhjet do mbahen më 30 qershor. Nuk e besoj që mund të bëhet edhe një veprim për të shkarkuar Metën. Ka edhe një elektorat tjetër që nuk shkon pas tyre,” u shpreh Zeqo.

e.ll. / dita

June 11, 2019 15:22
Komento

28 Komente

 1. Gjorku June 10, 23:07

  Me gjithè respektin e madh ndaj zorèrisè sè nderuar Zeqo, mund
  tè them qè shkak i kèsajè interviste jo tè aftèsive tè tija, duhet tè jetè ajo medalia qè Liri ja ka varur pèr qafe. Gjè e cila ndikoi nè humbjen e pèrkohèshme tè ekuilibrit tè Miokomit ! Unè besoj qè nè tè mirè tè Shqipèrisè Meta duhet tè shkarkohet pèr tè evituar bujèn e madhe tè arrestimit tè tijè si president….Njèkohèsisht qè zgjedhjet tè mbahen nè datèn e caktuar. Miokomi ka mjaftè gjèra pèr tu dègjuar, pèrjashto kètè intervistè.

  Reply to this comment
  • Ke marre fund Moikom - Merru me arkeologji June 11, 01:11

   Moikom merru me arkeologji dhe lerja politikaneve te bejne politike. Je i mbaruar trunisht dhe menderisht.

   Reply to this comment
  • Me sakte nuk thuhet Zoti Zeqo June 11, 02:03

   Ai nënvizoi: “Kjo klasë politike me përfaqësues të klonuar ka bërë dy atentate të mëdha ndaj Kushtetues: Ndryshimet e kobshme të 2008, që ishte një marrëveshje mes Ramës e Berishës nga e cila është goditur në thelb Kushtetuta, janë goditur zgjedhjet. Kryetarët e partive morën të drejtën e monarkut, ne jemi të kapur nga kjo gjë. Lënia e mandateve është pasojë e ndryshimeve të kobshme të 2008”.

   Reply to this comment
  • Raimond vlonjati June 11, 02:23

   Mire thua ta shkarkojme Meten dhe ti bejme zgjedhjet pa Opoziten,
   se ,
   ashtu jemi te sigurte ne puushtet dhe nuk na e heqin dot Ramen

   Ne jemi samurajt e hajdutit Rama, ndaj duhet te bejme namin,
   qe Ram te jete gjithmone ne pushtet , dhe te ne vendose taksa sa me te larta ne cdo gje

   Biles te na vendose taksa edhe per te dhjere, se keshtu kenaqet me shume elektorati jon

   Reply to this comment
   • Bes Brani June 11, 09:54

    Raimond ! Shqipèrisè i duhet integrimi para se…, ndaj le tè durojmè “purple rain ” mè mirè sesa nè breshèrinè e plumbave tè Bash – Saliut. Njè herè qè hyjmè nè europè èshtè mè e lehtè pèr tè zgjedhur liderin e pèrshtatshèm… Taksat mbajnè çdo shtet nè kèmbè, pèrveç atijè socialist…

    Reply to this comment
   • PO , PO June 11, 16:47

    Jo more Rajmond , nuk eshte Rama politikani me i mire i ketij vendi dhe ate , pa asnje dyshim ,do ta heqin socialistet dhe elektorati i majte ,. per fajet e renda dhe gabimet e shumta qe i ka lejuar vetes si k/minister ne keto vite , por aktualisht : kur reforma ne drejtesi eshte ne proces dhe drejt perfundimit , per te filluar te jape rezuiltatet e para , kurvendi eshte ende pa gjykate kushtetuese , gjykate te larte e prokurori te poergjitheshme e funksionale , pa SPAK e BKH , kur bishat naziskine te agjentures serbe kerkojne perdhunshem kthimin ne pushtet , kur pritej dhe ende nuk jane shuar shpresat per celjen e negociatave me BE-ne , te kerkosh largimin e dhunshem te tij nga kryetar i mazhorances , do te thote , as me shume dhe as me pak , t ua lesh ne dore drejtimin e vendit shtazeve te UDB-se e te Asfalise , te shkaterrohet gjithecka u be nen presionin e nderkombetareve per reformen ne drejtesi ,qe gjyqyaret dhe prokuroret e korruptuar te rikthehen neper poste …. , e thene shkurt , SHQIPERISE TI VESH ZJARRIN , per te mos e marre kurre veten .
    Pikerisht kete kerkon edhe ti , qe mund te jesh shumecka , por vetem shqiptar nuk je , nga sa te kemi pare neper komentet qe ben , kete kerkojne edhe te tjere , qe nuk i paskemi njohur deri me sot , patericat e Ilir Floririt , si Adrian Thano me shoke . Cila eshte alternativa tjeter me e mire , qe na rekomandon zoti Thano …. ? Kete nuk mund te na i thote , se eshte i sigurte qe do ta peshtyjne ne fytyre , ne se do te guxonte ta thoshte , pra thelbin e problemit , Ilir Meten , njeriun me te korruptuar , te pa pergjegjshem , hipokritin e kllounin qe na ben simbolin e shqiponjes , por qe ne te vertete , gjeja e fundit qe i shkon ne mendje eshte qenia e tij shqiptar !

    Reply to this comment
  • Epiriiiiii June 11, 08:04

   Kjo ”Elite” tiranase e Albanistanit jane te gjith Servile dhe Lapanjoz. Nuk duan te Prishin Goje me njeri tjetrin per ndonje Perfitim te Mèvonshem dhe nuk ja thone Realisht njeri tjetrit ate qe Realisht Mendojne edhe kur duket Qarte se tjetri eshte ne Gabim. Keta te lajne e te lyejne te bejne Qefin vetem dhe vetem per ndonje Perfitim post Shtetror te Punesojne femijet e yyre Qullace dhe te paafte ne jete. Ky eshte 1 Antikap i madh ne Albanistan derisa Realisht te funksionoj MERITOKRATCIA pa Meritokratcine gjith Europa Jugore po shnderrohet ne 1 Bangladesh te madh.

   Reply to this comment
  • Doni apo nuk doni ju o mizakali, Drejtesia do te BEHET June 11, 16:49

   O gjorku, kaqe shme droge ke thithur o docer i docerve sa te zezen don ta bejsh te bardhe? Per kujtese e dije, rama-vici sa ishte krietare bashkie nuk ju nda shkallmimit te historise se Tiranes me betonime e ndertime jasht te drejtes per te jetuar si krijesa njerezore dhe kjo ngase perfitonte 20% te objektit, qofte vile, pallat, bufe-restorant, apo hotel. Pa harruar tashme grabitjen e tjetersimin e pasurise kombetare e private,apo grabitje te taksapaguesve me ppp e kompani fantazem koncesionare,qe per nga veprimet superkorruptive rama-vic sot duhej te ishte jo vetem shkarkuar nga kreu i qeverise, por duhej te ishte ne burg si bashkepuntore me krimin te denoncuar me ze, figure e deshmi te gjalla sa istitucionale,e medjatike dhe me shume popullore. Dhe se fundi, te kishje respekt per Prof.Zeqo-n me e pakta nuk do te kishe ngritur zerin ndaj “indiferentizmit” te rama-vicit per mos denoncim, e hetim te fermereve e biznesmeneve qe prej vitesh po i servirin popullit ushqime te tejngopura me hormone e kimikate qe po ja nxijne e shkurtojne jeten popullit, gje qe as diktatura komuniste e eterve te tyre nuk guxoje ta coje ne mendje, kurse rama-vicerit, jo vetem qe guxuan, por dhe bashkepunuan me kriminelet e popullit si vucic qe dergojne nga serbian drithera e miell te tejngopura me hormone e kimikate, qe do te thote sabotim e tradheti kombetare me pasoja shkurtim e humbje jete te pafajshme njerezore. Veprime qe ndeshkohen me denim te perjetshem.Ne kete konteks, per cfare morali na derdellis ti o mizekali, per binjakezimin me djallin, apo si zozi e tije?

   Reply to this comment
 2. era! June 10, 23:14

  Mund te jesh erudit apo pedant egocentrist sic je ti por njeri me karakter e dinjitet as nuk ke qene as nuk behesh KURRE.mor LAPANJGJOZ.. e KAMELEON……………

  Reply to this comment
 3. fan June 10, 23:42

  Pordhac
  Kujton se eshte politikan o madh
  Varja

  Reply to this comment
 4. Vatra June 10, 23:44

  Kur ky far zotrie fletë për politikanë ose të ashtuquajtur politikanë ky flet mu si oportunist me cilat veprime politike Rama e futi vendin ndonjëherë në krizë dhe me Berisha që ska dyshim që nga vitet e 90 mbetet protagonisti kryesor i krijimit dhe sajimit të krizave politiko ekonomike por duke e parë se në Shqiprinë e pa mbështetur seriozisht nga ndonjë shtet i fuqishëm ujdurmave të Salihit i bashkangjitet edhe Meta kështu që çdo fajsim i Nanos Majkos apo Ramës si shkaktarë apo inspiriusë të krizave politike dhe ekonomike është shpifje dhe e pa argumentuar

  Reply to this comment
 5. andreas June 10, 23:45

  Moikomi akademik?!!
  O Thano na hape barkun, Moikomi eshte nje njeri shume i kulturuar, por ka nje kulture te pergjithshme, te shperndare, pra edhe eshte arkeolog edhe nuk eshte, eshte edhe poet edhe nuk eshte, ka pak nga te gjitha…

  Reply to this comment
 6. E jema e zeqos maj te thanes June 10, 23:47

  Ky kafilluar te flase si e jema zeqos ne maj te thanes.
  I pershtatet politikes se dites i shkreti per ndonje lek.
  Dhe kur eshte keq per lek njeriu behet lapanjoz.
  Kujton se do i jap arta me shume
  Edhe moikom edhe zeqo turceli

  Reply to this comment
 7. XXXL June 11, 00:01

  Njeri aspak objektiv dhe jashtë mendimeve akademiku flet me dredhira dhe insinuata këta deklarohen si të ishin të frikësuar ky nëse i do minimum të mirë vendit të fillon nga ,,akademia” që ajo të pushoj së ekzistuari dhe kësht një barrë ma pak për vëndin

  Reply to this comment
 8. Hipokrit Zuckerberg June 11, 01:30

  Kushtetuta e KOLONIS Shqiperi

  Ne, SKLLEVERIT e Shqipërisë, krenarë dhe të vetëdijshëm për INJORANCEN tonë, me VERBERI për të ardhmen, me besim te PRONARI dhe PALLAVRAVE universale, me DEBILIZMIN për të ndërtuar një KOLONI të PRONARIT, për të garantuar RRJEPJEN E LEKURES themelore të njeriut, me frymën e INFERIORITETIT dhe të bashkëjetesës fetare, me zotimin për POSHTERIMIN e dinjitetit dhe të personalitetit njerëzor, si dhe për MJERIMIN e të gjithë SKLLEVERVE, për GRINDJET, SKAMJEN, DEGJENERIMIN dhe SHERRIT shoqëror, me ENDRA NE DIELLL shekullore të SKLLEVEREVE shqiptar për identitetin dhe bashkimin SKLLAVEROR , me MENDJELEHTESIN e thellë se drejtësia, paqja, harmonia dhe bashkëpunimi ndërmjet PRONARIT QE NA KA MASAKRUAR janë ndër HIPOKRIZIT më të larta të PRONARIT, Vendosim këtë Kushtetutë:

  PJESA E PARË PARIME THEMELORE

  Neni 1
  1. Shqipëria është KOLONI bojatisur parlamentarce.
  2. KOLONIA e Shqipërisë është PRONE unitare dhe i pandashëm.
  3. Qeverisja bazohet në një sistem CIRKOR, me SHFAQE CIRKU të lira, të barabarta, të përgjithshme e periodike.

  Neni 2
  1. Sovraniteti në KOLONIN e Shqipërisë i përket PRONARIT.
  2. PRONARIi e ushtron sovranitetin nëpërmjet përfaqësuesve të tij ose drejtpërsëdrejti.
  3. Për ruajtjen e interesave te PRONARIT, KOLONIA e Shqipërisë mund të marrë pjesë në një sistem sigurimi kolektiv, në bazë të një ligji të miratuar me shumicën e të gjithë MERCENARVE të Kuvendit.

  Reply to this comment
 9. kris 1 June 11, 02:03

  Nuk I vjen mire rilindasve te shikojne realitetin dhe shprehen sikur Sa Kane marre doktoraturen nga universiteti I Vucidollit

  Reply to this comment
 10. tomorri fr June 11, 02:44

  Bpo zeqo fjhrt perturb ma ka hehe b.shabni eshte kali er

  Reply to this comment
 11. Tir June 11, 04:47

  Dekorimi i sapo marre nga “presidenti” e beri te veten. E prisja qe ky zoteri te bente dy gjera te zgjuara, meqe eshte figure e njohur ne disa fusha:
  1.Te refuzonte dekoraten firmosur nga Meta i bllokut 7% , hje we nuk e beri
  2.Te justifikonte te pakten dekoraten me nje qendrim si prej intelektuali e jo prej simpatizanti partie.

  Reply to this comment
 12. demo June 11, 06:44

  Zeqo nuk eshte Akademik,eshte nje Diletant shumesportesh.Ka njohuri te percipta ne te gjitha fushat e artit dhe te shkences.Psh arkeologet i mahnit me njohurite e tij per Peshkimin,por edhe peshkatareve u tregon pse ngecin rrjetat ne BishtPalle.
  Lexuesve te shtypit u tregon se ka qene politikan,pooor Politikaneve u tregon Kushtetuten,qe qenka grisur edhe 2 here te tjera.Pra nuk eshte Ilir Meta qe po shkel Kushtetuten,por Pakti Antikushtetues Rama- Berisha 2008
  Meqenese Rama -Berisha e kane shurruar kushtetuten ne 2008,perse mos e dhjesi Meta ne 2019!

  Reply to this comment
 13. klemi June 11, 07:21

  Zeqo, po na ben te humbim respektin qe ke pas krjuar ne vite, nuk eshte hera e pare. Rri o derrezi e mos percaj kete popull, se edhe pa ju qelbesira eshte mjaft i percare. Fol ore nje fjele te mire e korrekte e mos i fryj zjarrit. Mos e ndyj vehten ne pleqeri.

  Reply to this comment
 14. intelektuali June 11, 08:19

  O libohoviti fanatik i enverit, Moikon Zeqo:

  ATENTATI ME I MADH KUSHTETUES I U BE SHQYPNISE NGA ENVER HOXHA KUR SHPALLI ME HANXHAR NE DORE REPIBLIKEN ME 11 JANAR TE 1946,

  dhe:

  Kur ishte ne rruge duke e shapllur Vatanin si Republike te Shtate te Jugosllvise Komuniste,

  dhe:

  Kur u la DOBICIN ne dere shqyptare me kete Klase Politike enveriste te korruptuar nga koka deri ne vrimen e bythes fanatike qe i ka bere shqyptaret me Gerdallat e Enverit alla Epartak Braho, Gramoz Ruci e skender Gjinushi me “Venusat” e Sigurimit ne krye te KLP-se nga pas dhe me oligarka llharai makute si bashkim Ulaj&Lukuni, pra pikerisht kjo klase enveriste politike i ka bere shqyptaret sot 30 vjet pas renies se Murit te berlinit si:

  NJE FIS KANIBALESH PREJ AFRIKE ZULU

  Reply to this comment
 15. intelektuali June 11, 08:22

  O libohoviti fanatik i Enverit, Moikon Zeqo:

  ATENTATI ME I MADH KUSHTETUES I U BE SHQYPNISE NGA ENVER HOXHA KUR SHPALLI ME HANXHAR NE DORE REPUBLIKEN ME 11 JANAR TE 1946,

  dhe:

  Kur ishte ne rruge duke e shapllur Vatanin si Republike te Shtate te Jugosllvise Komuniste,

  dhe:

  Kur u la DOBICIN ne dere shqyptare me kete Klase Politike enveriste te korruptuar nga koka deri ne vrimen e bythes fanatike qe i ka bere shqyptaret me Gerdallat e Enverit alla Epartak Braho, Gramoz Ruci e Skender Gjinushi me “Venusat” e Sigurimit ne krye te KLP-se nga pas dhe me oligarke llahtari, makute si Bashkim Ulaj&Lukuni, pra pikerisht kjo klase enveriste politike i ka bere shqyptaret sot 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit si:

  NJE FIS KANIBALESH PREJ AFRIKE ZULU

  Reply to this comment
  • I tille je , sa here qe hap gojen June 11, 17:05

   Sa gomar qe je , mor intelobolja ! A e ke vene re , qe ne cdo koment tendin , e fillon me Enverin , e zhvillon me Enverin dhe e mbyll me Enverin ?! Kjo te vjen , jo vetem nga mllefi e urrejtja per te gjithe shqiptaret qe nuk mendojne si ty , por me teper nga injoranca , mungesa e fantazise dhe intelekti i varfer qe te ka falur natyra . Se nuk mjafton vetem te mesosh alfabetin dhe librin e kendimit te fillores dhe te te hyje vedi aq shume ne qef , sa ta konsiderosh vetem “intelektual” . Kurse ti , si koke pa tru qe je , perserit te njejtin refren prej vitesh te tera , dhe nuk te ben pershtypje qe je duke u mbytur nga peshtymet qe te hedhin njerezit ! Gomar hesapi , ne mos qofsh edhe shpellar !

   Reply to this comment
 16. Vasili June 11, 11:32

  Truri i ketij zeqos,qe del dhe mbron menxyrat kombetare, duket qe ka mbajtur me shume ngarkesa sa duhej nga letrat ashtu si alter ego e tij pordhesori i pjerdhur fare nga trute fuga.
  Por mbi te gjitha,keto fosile te ringjallura,kane nje nostalgji gjenetike per perudhat e denatyrimit tone racor dhe njerzor.
  Turxhumenin zeqo(ne kete gazete zequa ka gjetur veten,pasi merre orgazem nga temenarat e pafundeme,qe i ben ajo),me sa mbaj mend une partia e tij,ps e beri drejtor te muzeut kombetar dhe sapo Saliu pushtoi perseri pushtetet i dha shqelmin dhe e nxorri jashte. Kujtoj qe zequa ate kohe nuk pipetiu nje fjale kundershtimi,qofte dhe ne respekt te partise se tij qe e kish vendosur ne ate vend.
  Lloji i karikaturave te shemtuara te demokracise,surrate te vetdeformuara keq, dikur dhe tani brenda tyre anadollak veshur me dolloma, dhe komunist 24 karat.
  Ne vendet e demokracise perendimore,keto profesione perbejne avangarden cilesore,per te ecur perpara,kurse ketu perbejne te kunderten,per menyre si eshte konfiguruar truri i tyre nga shekujt e kaluara.
  Shqiperi,moj qe te kane dhjere
  Katundare komuniste dhe derbeder

  Reply to this comment
 17. Besnik June 11, 15:07

  O moikone,
  Merru me ndonje gja arkeologjia, o byrazer!
  He vella!…

  Reply to this comment
 18. mirel June 11, 16:19

  Rilindas lopcare, dhiare, zuzare, injorante te betuar, bythelepires te Ramut bajges, 2 a 3 jeni perveshur komenteve me nicke te ndryshme.
  Rilindja juaj e qelbesirave po ngordh.
  Ju shkaterruat PSne perfundimisht. Qelbesira
  Po mire bete, se dhe PSja atje ishte nisur. Vetem bazen e kish te mire.
  Gjithe pjellen politike qe gjeneroi qe me Fatos Nanon e pati bushter per te kafshuar popullin jo per interes te popullit.
  Duhet baza e PS te qerroje gjithe morrat qe thithen gjak nga ky popull.
  Organizim rrenjesor me elemente te rinj.
  Studente, ngrihuni: Eshte Koha juaj.
  Jepini derrmen ketyre maskarenjve.

  Reply to this comment
 19. ETHEM LALAJ June 11, 16:33

  D I T A…PO RRESHQET NE GABIME KUNDER TE MAJTEVE SHQIPETAR NE 95 %.PSE:
  1-KERKOHET SHKARKIMI PRESIDENTIT SE KA BERE FAJE TE RENDA NE 29 VITE E JO VETEM PER DEKRETIN QE PO E KUNDERSHTOJNE SHUMICA,EDHE ND/KOMBETARET QE NA MONITOROJNE ÇDO DITE.META ESHTE HAJDUTI FLORIRIT; I 7 % ME ZE E FIGURE ME PRIFTIN;ME AFEREN ÇEZ;SHKAKTARI I 21 JANARIT,ETJ.SI I TILLE ILIR META DUHET TE JET I PARI QE DUHET TE SHKARKOJET DHE TE DENOHET PER TE CILEN BE+SHBA PO KERKOJNE TASH 3-4 VJET.
  2-ZGJEDHJET DUHET TE BEHEN NE 30 QERSHOR EDHE PA OPOZITEN E RRUGES,PASI AJO E ZGJODHI VET RRUGEN PA ASNJE ARSYE THELBESORE POR SHPIFJE TE TIPIT “BABALE”DHE NE ZGJEDHJE PO MERR PJESE OPOZITA REALE.
  3-VEÇ METES,LULIT DHE RAMES ESHTE LENE NE “HARRESE” HAJDUTI E KRIMINELI I SHEKULLIT 21-SB.
  -ESHTE KY NJERI QE PO MBAN PENG VENDIN NE 29 VITE DHE QE BASHKE ME LIKEN PO MARRIN ZVARRE OPOZITEN DHE VENDIN PER DESTABILIZIM ME POROSI TE QARQEVE TE HUAJA.,KU VET LULI KA LOBUARE ME RUSET 675.000 $ ME POROSI TE SALIUT,PASI LULI NUK SHKON AS NE WC PA LEJEN E SB.
  4-OPOZITA QE NE 2017 DUHEJ MENJANUARE TE MERRTE PJESE NE ZGJEDHJE PASI EDHE ATHERE KERCENOI PER LUFTE CIVILE.
  -DHE ISHTA RAMA QE I FALI 7+7=14 MINISTRA E DREJTOR PER HIR TE STABILITETIT.
  -DHE PRAP RAMA I BERI 8 LRTRA LULIT PER TAKIM,NEGOCIATA ,DIALOG..DHE LULI NUK PRANON..SE NUK E LEJON SALIU.PSE: SE KERKOHET LARGIMI I RAMES SI KRYEMINISTER I VOTUAR NGA POPULLI NE SHUMICE.
  -KY ABSURD NUK DO ARRIHET KURRE NGA SALIZMI.
  5-ZOTRINJ:PREMTIMI PER DENIMIN E SALISTEVE U BE,POR NUK FUT NE BURG K/MINISTRI POR DREJTESIA QE AKOMA ESHTE NE ZI.PO TE ISHTE NE DORE TE RAMES BESOJ DO I KISHTE FUTUR TE GJITHE NE BURG ATA QE KAN BERE KRIME QE NGA 1990.
  6-VJEDHJA NE UNAZEN E RE DUHET TE HETOET NGA DREJTESIA E JO NGA MEDJET.MEDIET TI DREJTOHEN DREJTESISE,PASI TE NE “QYRETARI DIXHITANB” PO BEN PIS GJITHE SHQIPERIN DHE KOMBIN.THEM KOMBIN PASI PRESIDENTI KOSOVAR SB E KA DENONCUARE PER SHUME PROBLEME ME UÇK DHE KOSOVEN.
  -DUHET FOLUR TROÇ:SB+IM JANE FATKEQSIA E KTIJ VENDI.PIKE.Nga ish ushtaraku madhor mallakastriot,jo anonim

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*