Kjo nënë e vë fëmijën në gjumë me 1 qepë, ja pse

December 7, 2017 21:15

Kjo nënë e vë fëmijën në gjumë me 1 qepë, ja pse

Gjithnjë, kur kemi qenë të sëmurë, mamatë kanë përdorur lloj-lloj mjekimesh popullore për të na shëruar. Edhe kur kemi pësuar ndonjë goditje, edhe kur jemi ftohur, zgjidhjen e kanë gjetur te qepa. Dhe kjo është arsyeja pse kjo nënë e ka vënë në gjumë fëmijën e saj me një kokërr qepe në krevat.

Përveç disa vitaminash dhe vlerash ushqyese, ajo ka edhe shumë përfitime mjekësore. Për shembull, lëkurat e qepës përmbajnë përqendrim të lartë të një flavonoli të dobishëm që njihet si: ‘quercetin’.

Qepët gjithashtu mund të veprojnë si një nxitës, për të qetësuar dhimbjet e fytit dhe veshëve.
Së fundi, veprimi i tyre ekspektorant ndihmon në largimin e mukusit që shkakton kollën e fortë.

December 7, 2017 21:15
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*