Kjo nuk është Shqipëria që duam!

January 13, 2019 11:15

Kjo nuk është Shqipëria që duam!

Njëzet e tetë vite,

kaq të nënshtruar,

sa na kanë gënjyer,

sa na kanë mashtruar!

 

Me premtime boshe,

lumin e kanë hedhur,

qindarkën e fundit,

pa turp na kanë vjedhur!

 

Qeveritë me radhë,

ngjyrën kanë ndryshuar,

vjedhjet dhe mashtrimet,

kurrë s’kanë mbaruar!

 

Në fushatë-ndëshkime,

të gjithë kanë premtuar,

po s’pamë asnjeri,

me pranga në duar!

 

Me të gjithë na shpuan,

gjembat edhe ferrat,

sepse një turi,

kanë të gjithë derrat!.

 

Dhe këta që janë,

sa keq na mashtruan,

se ky s’është aspak,

Atdheu që duam!

 

Ndaj nga fundi i dheut,

kënga vjen vajtueshëm,

ky nuk është aspak,

një vend i banueshëm!

 

Bodja dhe për pak,

shkoi e u “burgos”,

në Këshillin Mbikëqyrës,

të Bankës u sos!

 

Për Boden me shokë,

premtove ndëshkim,

po vonë e kuptuam,

se qe një mashtrim!.

 

Si këto-të tjera,

gënjeshtra the plot,

ama herën tjetër,

nuk më gënjen dot!

 

Të majtët e shkretë,

pa fund diskutojnë,

se s’dinë herën tjetër,

për kë të votojnë?!

 

Për kë do të venë,

tani votat tona,

se po iku Rama,

vjen Luli dhe Mona!

 

Vjen Luli dhe Mona,

dhe na bëjnë hatanë,

mos u tutni njerëz,

se një prerje kanë!

 

Të gjithë hajdutë,

edhe gënjeshtarë,

ndaj s’bëhet Atdheu,

more shqiptarë!

 

A.DUKA

January 13, 2019 11:15
Komento

39 Komente

 1. Buzuku January 13, 12:35

  Sic e nisi do e bitisi, e as qe pyet pse na braktisi. Nga ” luajaliteti ” sharra ne gozhde I mbeti dhe ngjala e Lalzit ne gryke I ngeci.

  Reply to this comment
 2. nje socialist qe s'ja ndjen per Ramen January 13, 12:39

  Po mire mo, nese larg qofte Rama vdes, se njeri eshte, do na vije Luli me Monen, apo jo?

  Pra i bie qe sipas vleresimit te “socialisteve”, po t’i rendisim kandidatet e mundshem per te qeverisur kete vend nga me i miri (apo me pak i keqi) tek me i keqi, ne krye te listes qendron Rama, pastaj vjen Luli me Monen, pastaj vijne gjithe socialistet e tjere. Keshtu?

  Nese eshte vertete keshtu, nese Rama e ka katandisur PS-ne ne ate fare feje sa Luli me Monen qendrojne mbi c’do socialist tjeter, atehere Rama duhet qeruar nje ore e me pare nga PS-ja. PS-ja duhet te mbledhe kongresin dhe te zgjedhe nje kryesi te re ku c’do anetar te jete mbi Lulin dhe Monen, qe s’do ishte ndonje arritje e madhe se shumica e Shqiptareve qendrojne mbi Lulin dhe Monen.

  Keta qe thone “po ikur Rama do na vije Luli me Monen” nuk jane fare socialiste. Keta jane mbeshtetesit e Saliut qe e duan Ramen se Rama eshte Saliu ne PS.

  Reply to this comment
  • Tiku January 13, 21:00

   shume i sakte marsyetimi AJuaj…..Por sikur Beni apo “DITA” po na e dredhin…..Ja na thoni ndonje gje me te sakte, ….ose na thoni ca pini dhe nuk na jepni edhe neve, hahahahahah

   Reply to this comment
 3. shqipe-pelivani January 13, 14:15

  Gazetarëve të “DITËS”

  Gjithe jeni lëshuar,
  Si derrat për lënde!…
  Ndaj nesër do u thonë”
  “U dhj… në mëndje…

  Ishit te majtë
  u bëtë te huaj,
  Sa shpejte pështytët,
  mbi veten tuaj!

  ju, sot e gjetet,
  te bëhi realist?
  apo ,i’u desh BALLIUT
  Nga pas dhe nje bisht!

  Pështyni të majtën
  Pse EDI e prin!
  Kur djathtas do hedhur
  nje barrë me pështymë

  Kur mendoj helmet
  e salës zeher…
  “Helmeve”, te Rames
  Do u hedh sheqer!…

  Në arçin dhe një herë
  të salës hiena
  pikë gjaku s’do mbetet
  Ne tuajat vena!

  Ju këtë e dini
  Unë veç u’a kujtoj.
  Kurrë nuk do doja
  për ju të lotoj.

  U ftoj,t’a mbrojmë,
  Ramën, e veç atë!
  E të”Djathtës”,t’i themi:
  ” Hip më këtë!”

  Reply to this comment
  • Gimi January 13, 15:38

   Kush na qenka kjo “e majta” mbi te cilen po peshtyjme, Rama?
   Anti komunisti i oreve te para, kampioni i privatizimit te prones publike duke i bere Shqiptaret te mbajne me taksa edhe universitetet private, ky qe na kerkon te ulim koken perpara bakepunetoreve te fashizmit, qe e ka mbushur qeverine me malok ketej e andej kufirit?

   Shko or thurri ndonje bejte Saliut, se nga oborri i tij ke dale.

   Reply to this comment
   • shqipe-pelivani January 13, 17:08

    Po o Gimçe budalli po!
    Rama eshte i majti orgjinal perndimor dhe sa per salehin une kam botuar nje liber ne 96-tën kunder tij dhe partis se qelbur. i jam kundervene qe sa mori partine,Ben Duka filloj,por pas meje te shkruaj kunder tij,pyete ne daç… ik o gimçe e mos me ha mun,se e ruaj per shqupistat jo per ty.

    Reply to this comment
   • shqipe-pelivani January 13, 17:12

    O mender Gimi,se harrova te te thom,mos i perbuze njerzit,duke i quajtur malok,se jane shqiptar,si une,si ti,apo je serbserb ti?!

    Reply to this comment
    • Gimi January 13, 19:15

     Pse s’thua qe e paske vrare fare Saliun me ate librin tend or pelivan. Do te te jepnim ndonje medalje, se parate ky “i majti” yt ua jep “te persekutuarve te kamunizmit”.

     Po mire ate Saliun kush e voton more pelivan, apo dihet ajo, Serbet. Edhe une per Serbet Shqipfoles e kisha, qe ne Shqip u thone shkurt malok.

     Reply to this comment
     • shqipe-pelivani January 13, 21:04

      O Gim,aty qenke akoma?
      Une s’kam nevoj per dekorate,por,meqe me the,ik ben ndonje bejte per salehin,se nga oborri i tij je! per djeni jam i vlonjat, o gimçe dhe i majte den baba den,nuk tjetersohem.

 4. tomsojeri January 13, 15:33

  Kjo esht tragjedia ! Na ngeci Rama e duhet ta pranojm se vec vrases te tjerat njesoj vazhdon ! I dham rastin te udheheq edhe “pa lesh e lin” e sagje sberi vec rrena e premtime te hedhura ne WC , deri sa ariti kulmin te mos votoj Veting per politikanet , gje qe tregoi se ska shum diferenc me paraardhesit e dhjet ne po te njejtin poc, sa i perket korupsionit e hajduteris ! Saper drejtesin e shtremberuar si duken bathet , larg vjen “Pranvera” ! Shteroi Shqiperia e spo nxjer nje burr ,spo nxjer nje prijes e duam sduam skemi tjeter perzgjedhje ,se na ka hyr frika ne palc e do i themi derrit daj e kte e di Rama e na luan ne tepsi !
  Ndaj poet i dashur e i zhgenjyer, te shohim cna pret akoma ! Nuk esht ma rastesi qe 35 vjet vetem qelbesira votojm ……….Pse vall ?????

  Reply to this comment
 5. h January 13, 16:22

  Por eshte shqiperia qe don maloku me familjen e tij ama.
  Vidhni,prisni,shembni,vrituni,kurverohuni,korruptohuni,
  rendersi ka qe te defrehet karmina me sypeshkaqenin or taaj.

  Reply to this comment
 6. Tomorri January 13, 17:58

  Ne Shqiperi te MAJTE e te DJATHTE nuk ka,por vetem SHQIPTARE!
  Ata qe quhen te majte e te djathte jane cecse mashtrues,hajdute ,dallkauke e antishqipotare!
  FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA o dallkauke me oke!

  Reply to this comment
 7. Shqiptar i Ndershëm January 13, 21:57

  I NDERUAR ARBEN!
  —————————–
  Une s’isha dhe s’jam me partite e “studenteve” qe u krijuan me perkujdesjen e regjimit te atehersherm politik.
  ————————————————————————
  Une jam dhe do te jem me levizjen e paster studentore shqiptare te pamanipuluar nga regjimi i sotem politik.

  Reply to this comment
 8. Plaku Xhuxhumaku January 13, 22:08

  Njëzet e tetë vite,

  kaq të nënshtruar,

  sa na kanë gënjyer,

  sa na kanë mashtruar!

  O Duka po nuk dike fare arithmetike mor Duka, po si mo 28 vjet, po nga 1944 e sot bejne plot 75 vjet qe kete popull fukara e vrasin, e ndukin e pastaj e vrasin perseri dhe e vjedhin dhe e grabisin dhe ti me thua mua veten 28 vjet, Ik e ik, meso te numerosh. Apo ato 45 vjetet e partise leshpunuese te Enver Bythos nuk i vrane e i burgosen shqiptaret hic per Zotin. Prandaj mos genje ose shko meso arithmetike.

  Reply to this comment
 9. GRUSHTI i Enver Hoxhës ! January 14, 18:43

  Plaku Xhuxhmaxhumak, te gjithe ENVERISTEVE ua puthesh bithat e ua hangsh mutat dhe ua pifsh shurrat nga shume e nga pak!

  Reply to this comment
 10. GRANIT DRENICA January 16, 08:26

  Ty, Xhuxhmaxhumak, ta kam QI E PËRQI: gruan, nanën, vajzat tua, motrat tua dhe po vazhdojë të t’i QI E RIQI aq keq dhe aq shumë, sa edhe mua GRANIT DRENICËS po më vjen gjynah çka po t’bëj e si po t’bëj, se, tashmë edhe “Kinezin kosovar” e kam detyruar që ty të ta rrasë KARIN herë në gojë e herë në zuzë, kurse unë, pandërprerë -të ta mbush gojën me MUT e SHURRË !!!

  Unë, GRANIT DRENICA së bashku “GRUSHTIN E ENVER HOXHËS” jemi duke t’i QIRË e shkërdhyer: grua, nënë, vajza e motra tuat sa jemi kah bëjmë me to e me ty -edhe KUPLERAJ !!!

  Reply to this comment
 11. GRUSHTI i Enver Hoxhës ! January 16, 08:33

  Plaku xhxhmaxhumak, ENVERISTËT SHQIPTAR ta QIFSHIN gruan, nanën, motrat, vajzat tua -ditë e nat pa ndalë, kurse TOPUZI ta RRASTË e ta ÇRRASTË TOPUZKARKUNXHIN herë në ZUZË e herë NË GOJË !!!

  Reply to this comment
 12. GRANIT DRENICA January 16, 19:35

  GRANIT DRENICA po jua mban TOPUZKARIN e KARKUNXHTOPUZIN hërë në ZUZË e në zuza, e herë në GOJË e në goja, sidomos ty, Xhuxhmaxhmak dhe, kështu kam filluar që të të zgjati pak se, për ibret -je tepër XHUXH e, po më mbetët GJYSMA… përjashta -KUR PO TA rrasi N’GOJË e N’ZUZË !?!!!

  ENVERISTËT SHQIPTAR -vazhdimisht TA QIFSHIN gruan, nanën, vajzat, motrat, krejt sojsorollopin …deri edhe TOKËN dhe QIELLIN !!! E, ndërkaq, “Kinezi kosovar” vazhdimisht të ndejt ME KARI NË ZUZË e TOPUZKARKUNXHI i TOPUZIT -në GOJË !!!

  Reply to this comment
 13. GRANIT DRENICA January 17, 18:44

  Xhuxhi, KARKUNXHI I TOPUZIT dot nuk do të të shqitet prej goje e prej zuze -derisa të ta QI gruan, dhe jo vetëm gruan… aq shumë dhe aq keq-mirë e mirë-keq sa të ta bëjë që edhe gruaja jotë të ta QIN ty nanë-majken për ibret !!!

  Reply to this comment
 14. GRUSHTI i Enver Hoxhës ! January 17, 18:50

  GRANIT, vazhdo t’i QISH nanë-majkën e majkë-nanën Xhuxhmaxhumakut-xhuxh, kurse unë GRUSHTI i enver Hoxhës, Xhuxhit -do t’ia shkund e do t’ia përmut TRUTË !!!

  Reply to this comment
 15. GRANIT DRENICA January 19, 18:43

  GRANITI I DRENICËS kurrsesi nuk të qin ty në bythë, por GRANIT DRENICA ty, të lajmëruar këtu lartë, padyshim Xhuxhi që tashme e kam shtri përtokë, TA QIN e RIQIN gruan tënde, Xhuxh, motrat tua, vajzat tua -pandërprerë ditë e natë -herë POSHTË e herë LARTË, kurse ty, xhuxhimaxhumak, sikurse je mësuar tashmë: ta mbajë nonstop në GOJË e në ZUZË -TOPUZKARKUNXHIN dhe KARKUNXHTUPUZIN -derisa do të ta QI e QIQIQIQIQIQIQIIIIIIIIIIIIIIIII, jo vetëm gruan, motrat dhe majkën deri në fund e deri në përtejfund !!!

  Reply to this comment
 16. GRANIT DRENICA January 21, 07:58

  Krtejt titistët e krejt shkijët, në fillim TA QIFSHIN NANËN, masandej, ta QIFSHIN GRUAN, pasi që të ta QI UNË, TOPUZI dhe ti, Xhuxhmaxhumak me KARI TË TOPUZIT në gojë e me TOPUZKARKUNXHIN E TOPUZIT në zuzë -u kënaqësh dhe u trenofsh duke parë sesi TOPUZI ta QIN E SHKËRDHEN GRUAN por, jo vetëm GRUAN…!?!!!
  E, GRANIT DRENICA ta RRASTË E TA ÇRRASTË KUNXHKARIN nga goja e deri të bytha -sikurse edhe pandërprerë një gjë të tillë edhe po ta bënë, sa ta kam kajt NANËN e krejt që të përkasin ty që të mun dësh edhemë që vetëm një fjalë ta belbëzojsh, dhe së shpejti edhe nga kjo fjalë kam për të të privuar DUKE TA QI e RIQI. GRUAN, NANËN dhe, gjithsesi EDHE TY !!!

  Reply to this comment
 17. TOPUZI January 22, 20:52

  Xhuxhmaxhumak,

  nga QIMJET e gruas tënde që po t’i bëjë, dhe nga fakti që s’po ta nxjerr fare nga goja KARKUNXHTOPUZIN dhe nga zuza TOPUZKARKUNXHIN, ti, nga tejmjerimi yt që t’ka sjellë TOPUZI, po mundohesh të ikësh nga TOPUZKARKUNXHI i TOPUZIT dhe, qyqarërisht po mpleksësh të GRANITI, sigurisht me shpresë se do ta kesh më lehtë me GRANITIN sesa me TOPUZIN; por, o LOPAHAJVAN, Xhuxhmaxhmak, ik prej GRANIT se GRANITI përveç që T’I QIN e PËRQIN krejt çka ke e që të përkasin ty, ta RRASË ty TOPUZKARKUNXHI në gojë …derisa të ta qet në zuzë, kurse ta RRASË në zuzë KARKUNXHTOPUZIN derisa ta qet të goja !?!!!

  Reply to this comment
 18. GRANIT DRENICA January 23, 21:02

  Xhuxhmaxhumak, po T’QI-SHKERDHEJ …her më shumë e herë më pak, PËR MËRAK !!!

  a po e sheh si ta kam QI majk-nanë dhe gruan sa, t’i kam pëshurrë edhe fjalët ! …Ta kam QI nanë-majkën …edhe deri në atë pikë, sa edhe vetëm një fjalë, si kundërpergjigje ndaj QIMJEVE që po t’i bëjë ty dhe familjës tënde t’ka betë!?! Por, KARKUNXHTOPUZI im ka për të të privuar edhe nga kjo fjalë dhe ke për t’mbetur vetëm me KARKUNXHTOPUZ në zuzë dhe me TOPUZKARKUNXH në gojë !!!

  Reply to this comment
 19. GRANIT DRENICA January 24, 07:56

  xhuxhmaxhumak,

  po ta QI majk-nanën, gruan, vajzat, dhe motrat tua me SHKËRDHYERJE e RIQIRJE pandërprerje; kurse yt po ta mbajë KEQ e FORT -KARKUNXHTOPUZIN në GOJË e TOPUZKARKUNXHIN në ZUZË !!!

  Xhuxh, më thuaj -a po t’pëlqej pak apo shumë se, unë kam shumë llojë QIMJESH që mund të t’i bëjë ?!

  …Edhe krejt ENVERISTËT SHQIPTARË -ta QIFSHIN gruan, nanën, vajzat dhe motrat tua -ditë e natë -pandalë; nderkaq, ty, Xhxhmaxhumak vazhdimisht, ndër të tjera, ta mbushëshin GOJËN ME MUT !!!

  Reply to this comment
 20. AI QE QIN GRANITIN NE BYTHE January 24, 14:09

  Granit, ty nuk te mjafton qe stershkerdhehesh ne bythe per vehte, po ke leshuar ne çeten e karaputanave edhe te gjitha femrat e shtepise.

  Reply to this comment
 21. GRANIT DRENICA January 25, 14:14

  Xhuxhmaxhumak,

  po ta mbajë KARKUNXHIN në gojë E TOPUZKUNXHKARIN në zuzë, prandaj të kam mërdhezë , të kam tërbuar, të kam ZUZË, e të kam ZGUZË sa t’kam bërë sa, më as mos të dish çka të thuash dhe as mos t’mundësh më të thuash asgjë përveç të PAPAGALLOJSH dhe të ma thithësh me GOJË KARKUNXHIN dhe të ma shijosh TOPUZKARKUNXHIN me ZUZË e në ZUZË; se, mua më thojnë GRANIT DRENICA që, jo vetëm T’QI-SHKËRDHEJ…, pa u lodhë kurrë dhe deri n’pafund !!!

  Reply to this comment
 22. GRANIT DRENICA January 25, 20:28

  Xhuxhumak, unë PO T’QI gruan, dhe jo vetëm GRUAN -FELL E KEQ, por ti s’po merr vesh asgjë sepse JE LOPË vetë !?!!!

  …Dhe, përveç në GOJË e në BYTHË që t’i kam këllitë KARKUNXHTOPUZ dhe TOPUZKARKUNXH dhe po t’i mbajë në gojë e zuzë -duke t’i tund e shkundë, unë GRANITI me KARITOPUZTOP edhe po ta QIIIIIII gruan, motrat dhe vajzat tua sikurse t’ishin LOPË!?!!!

  Reply to this comment
 23. GRANIT DRENICA January 27, 11:29

  xhuxhmaxhumak,

  unë, GRANIT DRENICA po ta mbajë KARKUNXHIN në gojë e TOPUZKUNXHKARIN në zuzë pandërprerë, por ti ende s’po di çka po ndodh me ty sepse je BERR !?!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*