Kjo video mund t’u bëjë të lini duhanin!

May 2, 2018 18:56

Kjo video mund t’u bëjë të lini duhanin!

 

Pasi të shikoni këtë video, mendohuni sërish nëse do të konsumoni duhan.

Një infermiere ka publikuar në rrjetet sociale një video se çfarë i shkakton cigarja trupit tuaj.

Amanda Eller nga Karolina e Veriut në SHBA, publikoi videon ku duken dy mushkëri, njëra e shëndetshme dhe tjetra e prekur nga kanceri për shkak të duhanpirjes prej 20 vitesh nga një paketë cigare çdo ditë.

Është mjaft e dukshme se cila nga mushkëritë është dëmtuar nga tymi, nga thithja e nikotinës dhe dioksidi i karbonit. Pirja e duhanit zvogëlon sasinë e oksigjenit në trupin tuaj. Duhanpirja shkakton mpiksje të gjakut dhe rrit mundësinë e atakut kardiak.

Tymi i cigares, që zvogëlon sasinë e oksigjenit që shkon në lëkurën tuaj, i jep asaj ngjyrë kafe, të verdhë apo të zbehtë. Megjithatë, ekspertët e shëndetësisë thonë se ka një lajm të mirë nëse hiqni dorë nga pirja e duhanit. Sapo ta lini, shëndeti juaj do të fillojë ngadalë duke u përmirësuar dhe trupi juaj do të rimëkëmbet.

l.h/ dita

May 2, 2018 18:56
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*