Gjin Gjoni mbijeton edhe në KLD, rrëzohet kërkesa për shkarkim

July 7, 2014 17:17

Gjin Gjoni mbijeton edhe në KLD, rrëzohet kërkesa për shkarkim

Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka rrëzuar kërkesën për shkarkimin e gjyqtarit Gjin Gjoni, i cili po hetohet për fshehje të pasurisë.

Sipas KLD, ministri i Drejtësisë nuk ka bërë kërkesë për ndonjë masë tjetër disiplinore.

Më herët, Gjoni tha se ndaj tij janë ndërmarrë sulme të koordinuara.

Sipas tij, këto sulme ndodhin si presion për proceset gjyqësore që ka bërë ndaj disa ministrave aktualë.

“Po sulmohem politkisht në mënyrë të koordinuar. Sulmet vijnë për shkak të gjykimeve të mia ndaj ministrave aktualë.

Këto sulme janë presion ndaj meje për proceset gjyqësore ndaj ministrave dhe eksponentëve të lartë politikë”, tha Gjoni gjatë mbledhjes së KLD.

 

Debat mes Nishanit dhe Naços

Ndërkohë prej orës 10:00 Këshilli i Lartë i Drejtësisë është përfshirë nga debatet e forta në lidhje me p/ligjin e propozuar nga ministri i Drejtësisë, Nasip Naço për këtë institucion.

Një pjesë e anëtarëve të KLD, mes të cilëve edhe presidenti Bujar Nishani kanë kundërshtuar draftin.

Pika më e debatueshme në p/ligj është ajo që ka të bëjë me atributin e verifikimit të mandatit të anëtarit në Këshill, e cila në draft nuk është më kompetencë e KLD.

Mësohet se gjatë mbledhjes, kryetari i KLD-së, njëkohësisht edhe Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, tha se projektligji merr kompetencat e organeve kushtetuese.

“Po rrezikohet seriozisht dimensioni i lirisë në Shqipëri”, është shprehur Nishani.

Por në përgjigje, ministri i Drejtësisë Nasip Naço është shprehur se projektligji synon vetëm zvogëlimin e kompetencave të KLD-së.

Kontestimeve të bëra nga kreu i shtetit i janë bashkuar edhe disa anëtarë të KLD-së që kanë debatuar me ministrin Naço.

“Projektligji i sjellë nga Ministria e Drejtësisë synon vetëm zvogëlimin e kompetencave të KLD-së. Projektligji nuk sjell asgjë të re. Ministri të thotë pse nuk janë marrë parasysh rekomandimet e partnerëve ndërkombëtarë. Ministri me këtë ligj nuk ka prekur asnjë nga kompetencat e tij”, ishin disa nga kritikat e parashtruara në mbledhje.

Mësohet se ministrit të Drejtësisë i është kërkuar të sqarojë KLD nëse ka kryer për këtë p/ligj konsultime me Komisionin e Venecias, ndërsa pritet që KLD të njoftojë zyrtarisht këtë institucion për atë që u konsiderua nga disa prej anëtarëve të KLD “si veprimtari e njëanshme dhe e rrezikshme e Ministrisë së Drejtësisë për të ardhmen e sistemit të drejtësisë në Shqipëri”.

Një tjetër pikë e debatueshme ishte ajo e kandidaturave për kryetar të Gjykatës Administrative.

Kandidatët kanë shprehur shqetësimin se në administratën gjyqësore janë emëruar persona të pakualifikuar, duke penguar punën e këtij institucioni.

Sipas tyre, ministri i Drejtësisë duhet të ketë vëmendje të veçantë ndaj investimit në infrastrukturë, sidomos tek shorti elektronik.

Ndërsa nënkryetari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Elvis Cefa, ka shfaqur si problem të gjyqësorit, mungesën prej 8 muajsh të ndihmësave ligjorë në Gjykatën Administrative.

July 7, 2014 17:17
Komento

30 Komente

 1. andromeda July 7, 12:20

  As mos ju shkojë ndërmend se president-sakati do i pranojë prop. e min. Të gjithë do dalin se e kanë kryer mirë detyrën.

  Reply to this comment
  • Me ka cu nona me la gojen July 7, 21:07

   O Edi, Naco e sabotoi me sukses, nuk parashikon ligji shkarkim po pezullim. Likja Likjay e coi me bo gjasme

   Reply to this comment
  • Enkel July 7, 21:11

   Jo mo nuk na shkon ndermend. Por na shkon ndermend qe u be nje vit qe kemi votuar per te shkulur nga rrenjet sistemin e kalbur te drejtesise Berishiane e Edi Rames nuk ja mban ta preke ate sistem.

   Reply to this comment
 2. berati July 7, 13:39

  Z Naco ………….je drejtues i nje nga ministriv eme te rendesishme ne vend ….Mos u terhiq ….Mos i le pecot e drejtesise te te nenshtrojne …Ruga qe keni nisur eshte e veshtire …por jo e pamundur …..Kerko ndihmen e nderkombetareve …..Shkrije kld …..shkrije ate grusht njerzish qe e katandisen vendin per faqe te zeze ……….Boll u pasuaruan bastardet e drejtesise ….pO u shket toka nen kembe prandaj te sulmojne …se ekan te gjithe folene e qelbur .

  Reply to this comment
 3. Fieraku 123 July 7, 15:04

  Nishani paska merak,se Liria ne Shqiperi eshte e rrezikuar.Mustaqe miu ne sherbim te Saliut,as qe ja ka aspak idene,se c’eshte liria qytetare.Ai vete eshte ushtar i nenshtruar i sali Berishes dhe kjo nuk i krijon asnje problem,perkundrazi,ndihet shume mire.Por ka hallin e lirise tone.

  Reply to this comment
 4. Naci July 7, 15:19

  Gjin Gjonet e Shtjefen Lleshat & co po e bastisin popullin prandaj barrikad… ose demostrada deri ne dorheqjen e presidentit Dick qe po i ben sex oral Sali Kriminelit.

  Reply to this comment
 5. sAliu July 7, 15:21

  Do te behet si thote shumica e Saliut .
  Ai ka vendosur gjithmone ne kete mesele. Vetem karrikja e k/ministrit i eshte marre, institucionet e tjera vendimmarrese i zoteron Ai me 90 perqind te aksioneve.
  Te gjithe tjeret vijne rrotull atij.
  Sa te jete gjall ai mos tu shkoje mendja se do t’i merrni nisiativen apo t’i impononi mendimin ndryshe.

  Reply to this comment
 6. kastriot July 7, 15:33

  Forcimi i rradheve te banditeve qe duhet te gjykojne kriminelet,eshte a-ja “mbarevajtjes”se Kupoles se drejtesidhenesve.Pa i shkaterruar keto lidhje,qe pasqyrohen ne kete bllokim te reformes,nuk do kemi ndrushim.Kulmi eshte kur thone-te veme ne dijeni Venecian.Keta harrojne se me mire e di Europa se sa e kalbur eshte drejtesia jone,se ne vete.Kafshe me badigarde ……Me cdo cmim duhen thyer….Naco do mbeshtetur.Po u la kjo perpjekje,nuk ka negociata+ na mer lumi…..

  Reply to this comment
 7. Pandora July 7, 15:49

  Nuk e kuptoj fare pse merren me Sistemin e Drejtesise. Ky sistem eshte i vetmi qe funksionon per shkaterrimin e Shqiperise, tashme. Ky sistem eshte krenaria e armikut me te madh te Kombit Shqiptar, Sali Berisha quhet. Kur ta marrin vesh ata qe i vene pas ai do jete duke u djegur ne ferr (Shpresoj…)

  Reply to this comment
 8. Jozi July 7, 17:23

  E MBAN AI KANSERI ME MUSTAQE

  Reply to this comment
 9. Hajdari July 7, 17:23

  Gjeni mekanizmat e duhur per te copetuar kete merimange krimi ne drejtesi qe drejtohet nga Sali Berisha. Pikerisht per ta ndalur reformen ne drejtesi hyn e del nga “haleja” e Presidences shpesh Saliu. Ketij Gjin Gjonit vini hekurat. Ka vene miliona me gjakun e djersen e shqiptareve dhe del e mbrohet sikur po e sulmojne politikisht. Kurva…

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi July 7, 20:42

   @@@ Tralala socialisto-lëséiste. Nuk shkulin lisin nga rrënjët por meren me krasitjen e degëve? Duhen “Reforma Radikale” të nderuar pacifisto-oportunistë majtistë? Reformat e medha radikale janë i vetmi mjet shërimi i trupit të gangrenizuar të shtetit? Kirurget e presin këmbën e gangrenizuar që të shpetojë trupi të dashur pederat e mij !? Ju kërkoni ta shpëtoni trupin e gangrenizuar të drejtesisë me jodim e ankerplastim!? Jini të marrë a si ? Jini të lidhur nën rrogoz a si? Doni të na mashtroni me reforma formale a si? Jini pjese e vatrës së qelbit shqiptar a si? Kini frikë nga “arkiva” e saliut a si? Ju po bëni deri tani reforma qesharake!? Ju nuk kini seriozitet në reforma? Një kompozitar majtist me tha sot per ju se po kompozon këngën “tralalaja majtiste” me tekst nga krijuesit e shoqatës L G T B! Unë nuk e di çfarë ështe kjo? Unë di reformat tuaja të stilit ” kush e kcen naplonin e , bijtë tan’ majtistë e.., bashkë me gjin gjonat e..” etj!? Vazhdoni vriteni rilindjen me qorrollisjet tuaja pa mbarim!? Tung!

   Reply to this comment
 10. P.A.B July 7, 17:42

  Z. Gjoni eshte nen akuze penale.
  Kushtetuta dhe Statuset e Gjyqsorit jane sh. Te qarta ne kete rast.
  C.hyn Ministri i D.?
  Filloni me Pezullimin, ashtu sic parashikojne ligjet ne fuqi. Jo shkarkimin.

  KLD.ja s.po tregohet korrekte.

  Reply to this comment
 11. skrapalliu July 7, 17:47

  Nje motiv me teper per te bere nje reforme te thelle ne
  “pa” drejtësi.

  Reply to this comment
 12. Jozi July 7, 17:53

  O ZOT CFAR NDOTH NE SHQIPRI AS NE SOMALI NUK NDODHIN GJERA TE TILLA TE GJYKOJ NJE HAJDUT

  Reply to this comment
 13. sAliu July 7, 18:16

  Te thash do bahet si thote shumica teme. E rrezojme propozimin e qeverise. Rroft Gjin Gjoni me shoke.

  Reply to this comment
 14. Jozi July 7, 18:43

  OOO ZOT TE SHQYESH BYTHEN ME THONJ NJE HAJDUT I KAPUR MAT NE DREJTESI SE KA SHUM NE FAKT

  Reply to this comment
 15. SALI MUSHKA July 7, 18:44

  mafiozi president pleher

  Reply to this comment
 16. Naci July 7, 19:44

  Gjin Gjoni tregoje forcen e cubit me pushke prane kulles Nishanit, se me vajzen e Caushajve dhe kesaj here ja keni dale mbrojtjes qe po u beni $ te vjedhura bravo Gjin.

  Reply to this comment
 17. lisi July 7, 20:12

  Plehu,plehun do prane,se mund t’i vije radha edhe atij dhe kush do ta mbroi?!:
  Gjin Gjoni,LLeshi,Sashenka, etj qe eshte mbushue plote.Mos shpresoni kote te Bujar Berisha.

  Reply to this comment
 18. Jozi July 7, 20:25

  GJIN GJONI JA PASKA SHALUAR MUSTAQELLIUT??

  Reply to this comment
 19. Pëllumb zaimi July 7, 20:38

  Tralala socialisto-lëséiste. Nuk shkulin lisin nga rrënjët por meren me krasitjen e degëve? Duhen “Reforma Radikale” të nderuar pacifisto-oportunistë majtistë? Reformat e medha radikale janë i vetmi mjet shërimi i trupit të gangrenizuar të shtetit? Kirurget e presin këmbën e gangrenizuar që të shpetojë trupi të dashur pederat e mij !? Ju kërkoni ta shpëtoni trupin e gangrenizuar të drejtesisë me jodim e ankerplastim!? Jini të marrë a si ? Jini të lidhur nën rrogoz a si? Doni të na mashtroni me reforma formale a si? Jini pjese e vatrës së qelbit shqiptar a si? Kini frikë nga “arkiva” e saliut a si? Ju po bëni deri tani reforma qesharake!? Ju nuk kini seriozitet në reforma? Një kompozitar majtist me tha sot per ju se po kompozon këngën “tralalaja majtiste” me tekst nga krijuesit e shoqatës L G T B! Unë nuk e di çfarë ështe kjo? Unë di reformat tuaja të stilit ” kush e kcen naplonin e , bijtë tan’ majtistë e.., bashkë me gjin gjonat e..” etj!? Vazhdoni vriteni rilindjen me qorrollisjet tuaja pa mbarim!? Tung!

  Reply to this comment
 20. askushi July 7, 21:20

  Z.Zaimi
  Ju besoj se e kuptoni fare mire lojen qe behet,ajo qe quhet BEJ SIKUR…….Bej sikur do te luftojme,do te shajme,do te arrestojme etj,dhe qorrat populli ne kete rast(komentueit gjaknxehte)do presin se cfare do te ndodhe…..???
  Dhe ne fund si nje shtepi e madhe qe jane,Berisha,nano,Like Meta,Edush Rama te komanduar nga 4-ja qe ka komanduar prej 55 vjetesh,do te vazhdojne te tallin BILEN me kete popull.
  Dhe nga nje ane ja bejne aq mire sa ska ku te veje….!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi July 8, 00:06

   “Askushi” nuk jeni askush sepse mendimet tuaja përqasen mirë me realitetin? Antenat tuaja kapin dhe sinjale nga pushteti okult!? Nderime!

   Reply to this comment
 21. latifond July 7, 21:44

  Ku e ke Lazaratin e drejtesise,kryeminister Edi?A mos do te te mesoj une?Me 84 vota ne parlament ti e shkrin KLD-ne kuader te reformes dhe formon nje kpd.Listen me emra te rinj te Jarit per gjykaten e larte vare te wc-ja tek partizani panjohur.

  Reply to this comment
 22. P.A.B. July 8, 00:07

  Statusi i Gjyqtarit
  ______________

  Neni 29 // Përgjegjësia penale e gjyqtarit

  1..
  2..
  3. Në rastin kur ndaj një gjyqtari jepet autorizimi për fillimin e procedimit penal, ai pezullohet nga detyra derisa të merret vendim gjyqësor i formës së prerë.

  Lexo prape. Sa thjeshte eshte thene. Ka filluar nje proce spenal nga Prokuroria,c’ben z. Gjoni akoma ne detyre? Dhe llogjika eshte e njejte! Kush do nje makinist treni te akuzuar per perplasje? Nje mjek per vrasje te pacientit, e nje polic per perdhunime? Si mbahen ne pune nje Gyqtar kur mbi te varet “akuza e penalitetit”???

  ***

  Ministri i Drejtesise mund te kerkoje a jo shkarkimin, kjo nuk e suprimon referencen e KLD-se ndaj Nenit 29 te Statusit te Gjyqtarit, ne baze te se cilit ato jane nen Detyrim Ligjor per te vepruar. Asnje perde tymi nuk e justifikon kete mos-aktivitet. KLD-ja, me nje fjale po shkel Statutet e Republikes qe burojne nga detyrimet Kushtetuese [ne raport me Gjyqsorin]

  Po ashtu me poshte — Neni 32 // Shkeljet disiplinore

  1. Shkeljet e disiplinës së gjyqtarit ndahen në:
  a) shumë të rënda;
  b) të rënda;
  c) të lehta.
  2. Janë shkelje shumë të rënda aktet dhe sjelljet që diskreditojnë rëndë pozitën dhe figurën e gjyqtarit si më poshtë:
  a)
  b)
  c)
  ç) refuzimi për deklarimin, mosdeklarimi, fshehja ose deklarimi i rremë i pasurive;

  ===
  Ne baze te Nenit 29 – qe deklaron ne forme Urdherore – “Kur ndaj nje gjyqtari fillon procesi penal ai Pezullohet” qenia e z. Gj-Gj akoma si pjestar i gjyqsorit eshte nje absurditet qe asnje individ a grup s’ka mundesi ta justifikoje. Me kete drejtesia ne Shqiperi ka bere 20 vjet hapa Pas. Sic dhe po thyen Ligjet e Republikes se SHQIPERISE me vetedije.

  Reply to this comment
 23. Korbi shkodran July 8, 02:27

  Shtet rrumpall ……..aahh Enver hoxhé ee tu thefté kaptina se shpejt shkove?

  Reply to this comment
 24. alfade July 8, 02:44

  Hajde cfare salltanetesh e nje sulltanati ka Nishanlliu ne zyren e tij ! Don t’i ngjaje Barak
  Obames ?! Ore derezi, se pari , Barak Obama zgjidhet nga 320 milion amerikane dhe ka
  kopetencat e presidentit dhe kryeministrit sebashku , ndersa zotrote je zgjedhur vetem nga
  nje delirant e zkizofren por qe fatkeqesisht kishte pushtetin diktatorial, bajraktar e tribalist
  primitiv ne Shqiperi dhe ky quhej Saliserb Vicidoli . Pra ,ju zoti president , nuk u zgjodhet nga
  populli jo se jo ,poe as edhe nga parlamenti,por vetem nga nje njeri i desekuilibruar mende-
  risht, nga nje skizofren , nga nje vrases,kriminel , hajdut, nga njeri qe vetem njeri nuk ishte ,
  thjeshte nje monster ,pjella me e keqe qe ka njohur toka shqiptare dhe ky eshte Saliserb Beri-
  shovici. ! Mallkuar qofte ajo dite qe lindi nje monster te tille. !

  Reply to this comment
 25. klodi July 8, 10:26

  po kjo sindikata e KLD nuk paska nevoje per rroga kot qe te shpenzohen per to parate e taksapaguersve

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*