32 mijë dosje në pritje në Gjykatën e Lartë, KLGJ diskuton masat paraprake

November 4, 2019 15:04

32 mijë dosje në pritje në Gjykatën e Lartë, KLGJ diskuton masat paraprake

Këshilli i Lartë i Gjyqësorit ngre alarmin për dosjet stok në Gjykatën e Lartë. Sipas një raporti të relatuar në mbledhjen e së hënës mbi situatën në gjyqësor në periudhën prill-qershor 2019 rezulton se totali i dosjeve në pritje në Gjykatën e Lartë është 32.106.

KLGJ duhet të marrë masa paraprake se si do të zgjidhet çështja e dosjeve stok pas formimit të Gjykatës së Lartë, thueht në raport.

Zvarritje dhe dosje stok janë konstatuar edhe në gjykata të tjera. Në Gjykatën e Tiranës janë mbi 500 dosje me zvarritje tej afatit të arsyeshëm. Mbi 7000 dosje të tjera janë në Apeli Administrativ.

 

l.h/ dita

November 4, 2019 15:04
Komento

1 Koment

  1. Drejtesia do te behet,doni apo nuke doni ju o mije kenetash. November 5, 09:07

    Zgjidhja e vetme është te shtohet numuri i gjykatësve me rinin që ka mbaruar juridikun dhe qëndrojnë në pritje për një vend pune. Mjaft me teorinë mashtruese te vjetërsisë në punë, kjo teori vetëm se riciklon jashtëqitjn shqiptare ne të tre pushtetet. Pra shërimi nga kjo lukuni ujqërish e cakejsh që kanë gllabëruar pushtetin e Drejtësisë janë zëvëndësimi i tyre me një rini që pret për një vend pune.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim