Klosi: Kisha greke, strukturë diktatoriale. Janullatos është në majë të saj

September 1, 2014 09:09

Klosi: Kisha greke, strukturë diktatoriale. Janullatos është në majë të saj

Fatos Klosi i përgjigjet gazetës greke “Kathimerini”, pas shkrimit të saj se Anastaj Janullatos po sulmohet “pisët”.

Klosi, që përmendet si një ndër sulmuesit e Janullatos në këtë shkrim, e cilëson kishën greke si strukturë diktatoriale.

Ai thotë se grekërit nuk durojnë dot mendime kundër.

Kisha greke është vetë si “strukturë diktatoriale’ dhe Janullatos është në majë të saj.

Nuk durojnë dot mendime kundër, njerëz që nuk kanë opinione si të tyre, por duan vetëm njerëz që t’ju falen dhe t’ju luten, t’u ulen në gjunjë dhe t’u puthin dorën.

Për çdo deklaratë që vjen ndryshe nga ideologjia e tyre, kisha kreke e Janullatos vuan sindromën e agjenturave të huaja, të shërbimeve sekrete” , thotë Klosi për “Panorama”.

Ky i fundit ka mohuar të ketë thënë atë çfarë shkruhet në gazetën greke.

Bëhet fjalë për një intervistë të një viti më parë, të cilës i referohet “Kathimerini”:

E para, sa për transparencë, unë e kam thënë ndonjëherë frazën “rreziku nuk vjen prej fondamentalistëve islamikë , por nga fondamentalizmi i Anastasit”.

Është një intervistë e gjatë e dhënë para një viti, rreth ndikimit të religjioneve shqiptare për dërgimin e grupeve të armatosura nëpër konflikte të armatosura të shteteve të tjera.

Ndërsa kishën greke e kam përmendur konkretisht gjatë analizës për çështjen e sigurisë kombëtare, ku ndërhyrjet e kishës greke në Shqipëri, i kam cilësuar më problematike se sa organizimet e islamikëve shqiptarë në Siri.

Pra, kam deklaruar se krahas islamikëve, të shikohen edhe kristianët apo edhe çdo lloj ndikimi tjetër fetar.

Dhe, nuk e kuptoj ç’lidhje kanë deklarimet personale të Fatos Klosit me Shërbimin Sekret të Shqipërisë, kur unë kam 12 vjet që nuk jam pjesë e këtij institucioni”./b.l

September 1, 2014 09:09
Komento

26 Komente

 1. beni September 1, 09:16

  Shkor bark deri i komunizmit pakezoju ti e e ai xhufi jot nazarko me shoke e boll sulmoni kryepeshkopin jon te nderuar ,,,,! Qe jani ca islamo komunist te felliqur ju njef e gjith shqipria, por tani po merni cilesi te tjera ekstreme e nacionaliste ku po beni politiken e gebellsit te hitlerit,,,,!

  Reply to this comment
  • Pellazgu September 1, 09:40

   @beni

   Nuk bën të jesh edhe më shumë injorant, sepse me këtë që shpalos përmes mënyrës së të shkruarit nuk i kap dot majat në klasifikimin e hajvanëve.
   Puno pak më shumë që ta shtosh injorancën, në mënyrë që të fitosh titullin “Palla e ortodoksisë”, pasi je në rrugë të mbarë…

   Reply to this comment
  • vlora September 1, 10:39

   Beni sa trap qe qenkerke … ku je rritur ne gop te ndonje grekeje?

   Reply to this comment
 2. iri September 1, 09:22

  As mos e vrit mendjen z.Klosi , greket e kishes dhe te tjere jenicere te saj e dine mire te verteten e dine mire qe skane te drejte, e ndjejne se u erdhi fundi imponimi I religjionit ortodoks ne Shqiperi , e kapen ku te munden pas ndonje shprehje , a cdo vogelsi per te te mbetur si pjese e debatit , propagandes, se sa te mira kane bere kishtaret greke ketu.Do I vije fundi shpejt kesaj historie .!!!!

  Reply to this comment
 3. Pellazgu September 1, 09:37

  @Pellazgu

  Sapo u publikua artikulli, Anusi i dha urdhër kopesë së tij të eunukëve në zyrën e Agjit-Propit, me në krye ilian, të ndjekur nga beni, Dardha-Sokoli-Vranishti, etj, që të dalin në forume dhe ta sulmojnë Klosin, duke treguar një mbështetje të fuqishme për artikullin e “Kathimerini-t” “Janullatos po luftohet nga nacionalistët e islamikët”, që çuditërisht botohet në Athinë në kohën kur pritet që Papa Françesku të vizitojë Shqipërinë, duke e konsideruar këtë një detyrim, – siç u shpreh Ati i Shenjtë, – për një vend që shquhet për bashkëjetesën shembullore paqësore të bashkësive fetare.
  Rastësi e çuditshme, por jo e pashpjegueshme, duke njohur Anusin, zagarët e tij dhe të gjithë aradhën e dylberëve që vegjetojnë në Athinë dhe në shërbimin sekret grek… Nuk guxojnë të hedhin poshtë drejtpërdrejt fjalët e Papës, por krijojnë tym përmes shtypit të shkruar, për të ngulitur tek ndërkombëtarët idenë se Shqipëria nuk është ajo që njihni.
  Asgjë se ndryshon të vërtetën: Shqipëria ka harmoni fetare, Klosi ka të drejtë, Anusi është armik i Shqipërisë dhe shqiptarëve, si dhe e ardhmja është e një Kishe Ortodokse AUTOQEFALE SHQIPTARE me në krye burra, si At Nikolla Marku, etj. dhe jo të një apendiksi të kishës greke, apo të qarqeve antishqiptare ultrancionaliste…

  Reply to this comment
  • beni September 1, 09:58

   Ha ha ha nikolla marku po ai esht nje kodosh qe kerkon te zere vendin e janullatosit,! Po ai esh jo prift or bagti e sunllinjve otoman, por nje injorant i kesaj kishe, qe jo vetem si afrohesh dot, nga pislleku por njeri qe ben punen e maqedonit e per ti ven ortodoksin ne sher!

   Reply to this comment
   • Pellazgu September 1, 10:11

    @beni

    beni = .I.

    beni mos kurvëro lart e poshtë, duke u marrë erë burrave, se nuk është e hijshme për një besimtar. Qisha jote është shprehur kundër LBGT-ve (Sa për sy e faqe, sepse ju jeni të gjithë anëtarë të asaj organizate, me në krye Anusin), kësisoj, deklarata të tilla me aromë burrash përbëjnë sakrilegj…

    Reply to this comment
   • vlora September 1, 10:40

    Te pakten eshte SHQIPTAR e jo dhjeres GREK …

    Reply to this comment
    • Labi September 1, 12:43

     Eshte shqiptar i peshtire sikunder pellazgu qe vjen ere perc sapo hap shkrimin!!!!

     Reply to this comment
     • Pellazgu September 1, 14:14

      @Labi

      E shoh more burrë-kurvë që nuk të rrihet pa e marrë “uratën” prej meje:
      “Në emër të Pellazgut dhe të shqiptarëve të tjerë, të shk.rd.ej ç’të mban pragu i shtëpisë more haleja e Labërisë. Të pshurrshin lebërit trima sa herë t’u dojë palla dhe mos shko tek Anusi si për tek xhaja, sepse ai është halla…”.
      Shqiptarëve ua thithsh kastravecin derisa të mos të të mbetet fryma…

     • Labi September 2, 12:47

      Pellazgu,
      Prandaj jam lab une qe te pshurr mesazhet e pegera qe shkruan, ti burrec qe s’ ke pune tjeter vec te qelbesh mjedisin ashtu sikurse je vete pa ide e plot te sharra, pa nomuz e plot mburrje, pa mend e plot paburrerira..

 4. Kollodoku. September 1, 09:43

  Na ishin njehere, greket e lashte,,qe me dijen dhe arritjet e tyre, i prinin qyteterimit europian.

  Ardhja e romakeve dhe fuqizimi i Pernadorise se tyre, pati si rrjedhoje qe te gjithe dijetaret e Greqise se lashte, te transferoheshin per ne Rome, ashtu sic benin rendom te gjitha Perandorite me shtetet qe i nenshtronin. Ne Greqine e dijes,,,nuk na mbeten me dijetare por vetem ato turma dhe masa qe nuk kane qene kurre ne gjendje te shquhen per hapa te rendesishem ne civilizimin e shoqerive.
  Dyndja e popujve te tjere ne rrjedhen e historise se Greqise,,,ka sjelle nje pasqyre te popullates qe ne thelb nuk ka asgje te perbashket me Greqine e lashte.
  E sjelle tek ditet e sotme,,,kjo Greqi eshte bere gazi i botes me breket e rena mbi kepuce, si borxhlja faqezeze e ketij kontinenti, si vendi i rrumpalles ku askush nuk ka nje ide se sa banore ka dhe sa pensione paguhen per pensioniste qe kane vdekur para 20 vjetesh. Greqia eshte nje shtet qe mbahet ne kembe nga LEMOSHA E GJERMANISE.
  Ne kushte te tilla,,,eshte nje gje e natyrshme, te diskutohet per mjekrat e prifterinjve dhe per Janullat e kesaj bote. Jane perpelitjet e fundit te “pasardhesve” te grekeve te lashte qe kane deshtuar tu japin qytetareve te tyre nje te ardhme europiane por qe kur vjen tek mjekrat dhe gjymat me tym te Janullave te kesaj bote,,,,behen luftetare “te se drejtes”.
  Vazhdoni pordhet e gomereve, “o greker te dijes”. Shqiptaret nuk kane nevoje per mjekra dhe fustanellat tuaja sepse boll kemi tonat. Lumturoni njeri tjetrin me kete politike te pshurrur qe beni,,,,vetem shporruni nga tokat tona sepse shqiptaret nuk do ndahen kurre ne baze te fese. Edhe ata qe ju vijne sot pas si “perkthyes dhe mbeshtetes”,,,,,mund ti merrni me vete kur te shporreni. Ne nuk kemi nevoje per sahanlepires.!!

  Reply to this comment
 5. al-mahmuti September 1, 11:34

  Cpse mor qurash sigurimi, cfare ju ka diktuar kisha juve,
  qe qenka diktatoriale? kisha eshte e komunitetit ortodoks
  Dhe nese komuniteti ka ndonje problem ata kane zerin e tyre e nuk kane nevoje te perfaqesohen
  Nga sunnito-komuniste.

  Reply to this comment
  • Pellazgu September 1, 12:06

   @al-mahmuti

   al-mhamuti, ajo qisha jote nuk ka bithë të diktojë, se vetëm ju qentë që lëpini anusin i shkoni pas asaj.
   Bashkësia ortodokse assesi nuk ka lidhje me atë kishë antishqiptare, por kërkon ringjalljen e KOASh-it, në mënyrë që besimtarët ortodoksë të kenë një hierarki kishtare siç e kërkon statuti i saj. Besimtarët orotodoksë kërkojnë At Nikolla Markun në krye të KOASh-it dhe agjentë të ASFALISË greke, apo zëdhënës të qarqeve antishqiptare ultrancionaliste afro-aziatike…

   Reply to this comment
  • Dh.Kokonozi September 1, 12:32

   Mos u fsheh nen petkun e turkut, more AL-NAHAMUTIN.
   Kisha eshte e shqiptareve dhe jo e atyre qe vijne ne kete vend, per te na treguar gjoja, rrugen e drejte te besimit. Shkoni nga kini ardhur dhe mos na shurdhoni prapanicat me perversitetin tuaj prej primitivesh. Shqiperia shqiptareve,,,, udhe e mbare zagareve.!!!

   Reply to this comment
 6. al-mahmuti September 1, 13:34

  Kisha eshte e komunitetit ortodoks.
  Vetem ky komunitet ka te drejte te komandoje kete kishe, sipas deshires se komunitetit
  Dhe rregullave te patriarkanes.
  Ju nuk keni pune te fusni hundet te besimi ortodoks, shikoni xhamine apo marksin .
  Vetem sa mbillni urrejtje sepse edhe vete e dini qe nuk ju degjon njeri.
  Edhe kur te vdesi janullatusi, pasardhesi do zgjidhet brenda jerarkise se kishes sipas rregullave kanonike ortodokse, dhe mendimi juaj i jo- ortodoksve nuk do pirdhet fare.
  Shifni punen tuaj nese doni paqe, e mos i bini ne qafe kishes dhe komunitetit ortodoks

  Reply to this comment
  • Pellazgu September 1, 14:05

   @al-mahmuti

   Mirë e thua ti al-mhamutin, kisha është e bashkësisë ortodokse dhe jo e Anusit dhe zagarëve si ty që e kanë uzurpuar. Sipas teje o al-mhamuti muti, nëse ne nuk shohim punën tonë, pra që të mos ju lëmë ty dhe Anusin t’u vidhni kishën shqiptarëve ortodoksë, ç’do bësh ti more dylber? Do bësh luftë? Ç’do me thënë nëse doni paqe?

   Reply to this comment
  • Dh.Kokonozi September 1, 14:08

   Nese kerkoni paqe?

   Nuk ka pjelle akoma gopi i grekes aq trima, sa te kercenoje shqiptarin ne shtepine e vet.

   Feja e shqiptarit eshte shqiptaria. Cmimi i tradhtise eshte kurveria. Jashte mjekrrat greke dhe funderrinat shqipfolese qe i shkojne pas.!!!

   Reply to this comment
   • beni September 1, 14:15

    Hajde e hiqe po ta mbajti bytha ate mjekren qe nuk e pelqekerke zoterote ta shikosh te semes!

    Reply to this comment
    • Dhori Sollaku September 1, 15:07

     “I hequr” ishte qysh kur erdhi, more Beni i Janulles. Kjo eshte arsyeja pse ndiheni sot, si peshku pa uje. E ndjeni edhe ju zvarraniket, qe fundi nuk eshte i mire.
     Eshte koha per pshurrosje, Beni. Pshurruni nga syte kembet. Shqiptaret nuk ju duan.
     Ne fund te gushtit vjen Papa ne Tirane. Dilni me Janullen ne bulevard, per te pare qindra mijrat “islamiket” sic keni qejf Ju, ti quani shqiptaret,,,,,si e mirepresin kreun e kishes katolike.
     Vetem Juve, nuk ju pershendeti askush. Ju erdhet paftuar ndaj e gjetet pashtruar. Shqiptaret nuk i komandojne dot evgjitet greke.
     Mos e merr personalisht Beni i Janulles. Eshte thjesht ceshtje civilizimi. Ju nuk jeni te tille. Jeni bij e bija shpellash te humbura greke. Rrofte shqiptarija.

     Reply to this comment
  • Pellazgu September 1, 14:18

   @al-mahmuti

   al-mhamutin, vëru veshin atyre që thotë Dh.Kokonozi … Shqipëria është e shqiptarëve, që ua martojnë kurvat zagarëve.

   Reply to this comment
   • Labi September 2, 12:50

    Pellazgu, pervec se paranoiak qenke edhe impotent se vetem tek nje vend e ke mendjen pervec te shash si impotent, vec!,, mos re te ngelet qejfi, se e kam sinqerisht!!!!

    Reply to this comment
 7. ALEKSANDER September 1, 13:46

  PARA SE TE FLASESH PER KRYEPESHKOPIN QE E NJEH GJITHE BOTA NGA AMERIKA E DERI NE AUSTRALI, KURSE TY ASPAK, MUND TE NA THUASH ZOTI KLOSI SE KU I MBESHTET AKUZAT PER KRYEPESHKOPIN ANASTAS? JU NE DORE E KENI PATUR TA ZBULONIT VEPRIMTARINE E KRYEPESHKOPIT ANASTAS NE VITET QE ISHIT KRYETAR I SHIK-UT. Ç’PATET KESHTU MBAS KAQ VITEVE QE S’KENI LIDHJE ME ME KETE STRUKTURE? APO JU KAPI EDHE JU TANI DEMONI I NACIONALIZMIT TE SEMURE TE XHUFIT. NGA KRYEMINISTRI RAMA ME PELQEN DIÇKA: QE HOQI NGA QEVERIA BREZIN TUAJ TE INDOKTRINUAR NGA FILOZOFIA ENVERISTE E BUNKERIZIMIT TE SHQIPERISE DHE FRIKES NGA ARMIKU. NUK JAM AS GREK, AS SERB, POR ORTHODHOKS SHQIPTARE, BREZ I RI ME VIZIONIN EVROPIAN TE BASHKEJETESES DHE HARMONISE MES KOMUNITETEVE. NUK KA ZGJIDHJE TJETER: VEÇSE BASHKJETESES, E CILA NE ATO VENDE KU ESHTE PRISHUR TASHME SHOHIM QE DERDHET GJAK NJEREZOR. PRANDAJ SI I DITUR QE JENI DHE INTELEKTUAL, EDHE DUKE IU RESPEKTUAR PER SHKAK SE JU NJOH NGA TE TJERE NJEREZ JU KESHILLOJ TE ARSYETONI DHE TE MENDONI SI NJERI I PJEKUR QE JENI SE FJALA, VEPRIMI, NDERHYRJA APO ÇDO GJE TJETER JUAJA TE JETE NE PERPUTHJE ME TE MIREN E KETIJ VENDI DHE ZHVILLIMIN E TIJ TE GJITHE ANSHEM. BOLL NGA BREZI JUAJ QE NE 1967 MOHUAT ZOT DHE FE DHE IU FALET DIKTATORIT DHE I PUTHET DOREN (ME FAL POR NUK E KAM THJESHT PER JU) PO VUAJME EDHE NE TANI BREZI I RI DHE I RILINDJES, I GJENERATES SE RE. MOS E PRISHNIN TANI NE FUND. ZOTI JU DHENTE EDHE 100 VITE TE TJERA. ESHTE MIRE QE NJERIU TA MBYLLI ME NDER ASHTU SI JU UDHEHOQET NJE INSTITUCION TE RRENUAR PREJ 1997 DHE KONTRIBUAT QE SHIK TE ISHTE NE SHERBIM TE QYTETAREVE DHE INTERESAVE TE ATDHEUT TONE TE VUAJTUR. IKU EDHE KOHA GJITHASHTU E FRIKES DHE E NDROJTJES PREJ KRYETAREVE TE SHIK-UT OSE ISH KRYETAREVE TE TIJ. ME RESPEKT PER KARRIEREN DHE KONTRIBUTIN TUAJ, POR JO PER AKUZAT NDAJ KRYEPESHKOPIT, ALEKSANDRI.

  Reply to this comment
  • Pellazgu September 1, 14:09

   @ALEKSANDER

   Ti more i “ri” me thinja dhe me veladon që të vjen era këllirë. mos u lodh kot me këto budallallëqe se nuk ua ndërron dot mendjen shqiptarëve në lidhje me pardonin tënd Anus…

   Reply to this comment
   • ALEKSANDER September 2, 08:17

    BEJ NA I PUN TJETER PELLAZGU DHE MOS E LUFTO KISHEN. APO NUK E DI SE SI U DENUAN ATA DHE FAMILJET E TYRE QE VUNE DORE NE KISHA NE 1967. MENDO PER VETEN O MJERAN. BEJ NA I GJO ME T’FISME SE SA SHARJET QE DO TE MARRIN NE QAF. DHE MOS U FSHIH MBAS “PELLAZGUT” SE DUKESH SA BURRE QENKE.

    Reply to this comment
   • Labi September 2, 12:53

    Pellazgu,
    Mos fol ne emer te shqiptareve, ti shume-shume je nje i semure per mend qe vetem sei pelqen mendja e pluhurosur nga shpella nga ke dale.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*