Sondazh kombëtar i DITA-s: PS e para, PD e dyta dhe AK e treta

Redaksia Online March 7, 2013 17:46

Sondazh kombëtar i DITA-s: PS e para, PD e dyta dhe AK e treta

Redaksia e gazetës DITA, në periudhën 1-6 mars, zhvilloi një sondazh opinioni kombëtar nëpërmjet telefonatave celulare. Kampioni u përzgjodh ndër numrat e kompanive Vodafone, AMC, Eagle dhe Plus, në mënyrë krejt rastësore. Nga 1,897 anketime të filluara, u mbaruan deri në fund 1,600 prej tyre (297 të anketuar e ndërprenë anketimin pas dy-tri pyetjeve të para dhe nuk u përfshinë në kampion).

 

Për shkak të përzgjedhjes rastësore, kampioni rezultoi i zhbalancuar në raportin qytet-fshat (60%-40%). Për këtë arsye, kampioni u ripeshua, për të pasqyruar raportin qytet-fshat 53%-47%, që rezultoi nga Censusi. Nga pikpamja moshore, gjinore dhe gjeografike kampioni rezultoi i balancuar. Marzhi i gabimit statistikor për partitë e mëdha është 3.1 pikë përqindje.

 

Pyetjes se si është ekonomia familjare e secilit, krahasuar me 4 vjet më parë, të anketuarit iu përgjigjën:

Më e keqe

59.3%

Më e mirë

15.6%

Njësoj/nuk e di

25.1%

Shënim: Nr. i të anketuarve 1600

 

Pyetjes se si është ekonomia e Shqipërisë, krahasuar me 4 vjet më parë, të anketuarit iu përgjigjën

Më e keqe

61.4%

Më e mirë

16.9%

Njësoj/nuk e di

21.7%

Shënim: Nr. i të anketuarve 1600

 

Pyetjes nëse po shkon në drejtimin e duhur Shqipëria nën qeverisjen aktuale, të anketuarit iu përgjigjën:

Jo

62.3%

Po

28.2%

Nuk e di

9.5%

Shënim: Nr. i të anketuarve 1600

 

Pyetjes se ç’opinion kanë për politikanët kryesorë, të anketuarit iu përgjigjën:

Opinioni

Rama

Berisha

Meta

Topi

Spahiu

Pozitiv

48.2%

31.1%

25.1%

39.1%

41.2%

Negativ

38.6%

58.1%

61.2%

29.2%

39.7%

Asnjanës

13.2%

10.8%

13.7%

31.7%

19.1%

Shënim: Nr. i të anketuarve 1600

 

Pyetjes nëse do të marrin pjesë në zgjedhje, të anketuarit iu përgjigjën:

Po

73.6%

Jo

22.7%

Ndoshta

3.7%

Shënim: Nr. i të anketuarve 1600

 

Pyetjes se për cilën parti do të votojnë, të anketuarit që do të marrin pjesë në zgjedhje, iu përgjigjën:

PS

39.2%

PD

32.2%

AK

8.0%

FRD

5.4%

LSI

5.2%

PBDNJ

1.0%

Parti tjetër e mazhorancës

1.5%

Parti tjetër e opozitës

1.4%

Të pavendosur

6.1%

Total

100%

Shënim: Nr. i të anketuarve që deklaruan se do të marrin pjesë në zgjedhje ishte 1178. Ndër këta, 95 refuzuan të deklarojnë se për cilën parti do të votojnë apo kanë votuar në të kaluarën, por i kemi shpërndarë ndër partitë në garë, në vartësi të përgjigjeve për pyetjet paraardhëse. Ndër të anketuarit që do të marrin pjesë në zgjedhje, por që janë të  pavendosur se për cilën parti do të votojnë, 2/3 kanë votuar për parti të djathta në vitin 2009.

Redaksia Online March 7, 2013 17:46
Komento

6 Komente

 1. palma e mesiles March 7, 13:42

  ide e bukur kopertina, njeri del, tjetri hyn, urime per kopertinat, i ndjek perdite me endje

  Reply to this comment
 2. kokpalari i 21 janarit March 7, 13:43

  po ne deputet si perkthehen keto shifra? une per vete ende nuk e kam te qarte si funksionon skema e leshit ne Shqiperi. Di qe mijera veta ne Tiran nuk mjaftojne per te zgjedhur nje deputet kurse ne Kukes gjysma e ketij numri con nje trap te Saliut ne Parlament

  Reply to this comment
 3. mentari March 7, 18:21

  anketime mund te behen sa te duan
  ato dalin bllof nese saliu do te jete kryeminister
  tani saliu ka nen thunder gjithe institucionet ,ka para me shume ,ka eksperience,
  vetem nje qeveri teknike kujdestare vetem per zgjedhjet mund te zvogeloje vjedhjet e votave nga saliu

  Reply to this comment
 4. petrit sulaj March 7, 18:47

  Une quhem Petrit Sulaj (Leshko),jam drejtor i Trafikut Ajror,kam kënaqësinë t’ju përshëndes në emër te te gjithe antareve te Lsi Shpk qe kam marre ne pune se ne te vertete jemi te gjthe me diplloma Kristali e fshatare hesapi. Une kam vjedhe shume 46 milon euro por njeri nuk po ndihet, leke Anta ska me se kam marre dhe ca over drafte une smarr vesh se ne ngarkim shkarkim te peshorja ne Sauk kam punuar. Ne 95- 2000 kam bo trafik klandestinesh me kurde e viza Meksikane fallso, pastaj ja futa nje Italianit nja 150 mije euro i mora resrorantin,keto 3 vjet e 8 muaj vellai im Ilir Meta me vari melcite e Antes o zot o zot sa leke, sa shpejte milioner tani shumicen Monikes e Likes por mos te qahem tani kam dhe Audi Q 7 jam si mbret, 4 milon euro kam rrujt per vete. Tani jam me zemer cigaren e kam lene ,pi pak seksit ja kam vare kam shume stres kam dhe dashnore po ca ti bej doktori me tha viager ne asnje menyre fat muti kur isha 20 vjec sma varte njeri ikere katunar muti me thoshin edhe une shkoja te dritaret e qytetit studenti aty gjeja rehate e masturbohesha. Ky jam une qe te gjithe jeten time skam lexuar nej rresht liber me 4 klase fillore e i bej zbor te gjitheve ketu tek Anta me perulen e servilosen po deshen mos ta bejne ja u bej robt .Sa filluan me u krujt me mu e
  Lumtorin(ai i bo te gjitha letrat e vjedhjeve i qan) ata te Anila Bashes e Karlo Bolinos Shqipetarja .com i futa nje reklam 24 oreshe tek faqja ne internet e jam rehat nje here per nje here. Petrit ik e futi nje peshk me Leshkon te stadiumi Dinamo e shif se mos te japi ndonje euro per Sonja Popen hajt lum llumi i polit te trete.

  Reply to this comment
 5. Pavarësia March 7, 21:42

  Bravo, ,,Petrit Sulaj” ! Vallahi, i ke thanë të gjitha dhe lezeçëm! Të lumtë!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim