Kodheli, në 90-vjetorin e Forcave Detare shqiptare

December 23, 2015 18:24

Kodheli, në 90-vjetorin e Forcave Detare shqiptare

Forca Detare Shqiptare ka shënuar këtë të mërkurë 90-vjetorin e krijimit. Me blerjen e 2 anijeve të para “Shqiponja” dhe “Skënderbeg” më 25 dhjetor të vitit 1925 nisi zyrtarisht kontrolli i brigjeve dhe ujërave detare shqiptare.

Në ceremoninë e rastit, Forcat Detare u përshëndeten nga ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, e cila vlerësoi si shumë të rëndësishëm misionin e saj.

Ndërsa komandanti aktual, Ylber Dogjani u ndal në historikun e Forcës Detare shqiptare me drejtues të parë kapiten Ahmet Kapedanin, i cila ka kaluar nëpër faza të ndryshme për të mbërritur deri në ditët e sotme, kur është konsoliduar dhe pjesë e strukturave të NATO-s.

Lufta e Dytë Botërore e shkatërroi plotësisht flotën detare, e cila u rimëkëmb pas vitit 1945, për të njohur një periudhë të errët në vitin e trazuar 1997.

Sot ajo siguron sovranitetin e hapësirës detare shqiptare dhe ndjek zbatimin e ushtrimit të ligjshmërisë në det në bashkëveprim me institucionet e tjera shtetërore me interesa në këtë hapësirë.

December 23, 2015 18:24
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*