Kodi i komplikuar i Thaçit, pse është bërë virale kjo video?

March 14, 2019 19:39

Kodi i komplikuar i Thaçit, pse është bërë virale kjo video?

Në rrjetet sociale është bërë hit një video ku shfaqet presidenti Thaçi duke u ulur në kompjuter e më pas duke e hapur atë.

Siç shihet në pamje, Thaçi ka shtypur fjalëkalimin 123456 në tastierë.

Megjithatë, nuk është e qartë nëse simulon apo vërtet ka një kod të tillë për të hyrë në kompjuter.

“Thaçi ka një kod të komplikuar -123456”, shkroi me ironi një përdorues në Twitter që postoi videon në fjalë.

v.l/ Dita

March 14, 2019 19:39
Komento

4 Komente

 1. demo March 14, 20:24

  Nderro sekretin,o Hashim!

  Reply to this comment
 2. Gimi March 14, 20:47

  Edhe sikur te mos jete 123456, qartazi eshte nje varg celesash te njepasnjeshem dhe si i tille s’mund te jete vecse paswarod pensionistesh qe mund te thyhet fare lehte.

  Per sa i perket dyshimit qe ngre artikullshkruesi nese eshte simulim apo jo, pergjigja eshte e thjeshte. Perse do duhet te simuloje? Fare mire mund ti thoshte kameramanit te mos filmonte ndersa hynte ne kompjuter.

  Te tilla hipoteza mund te ngresh sa te duash. P.sh. nuk eshte e qarte nese Thaci simulon apo vertet shkruan vetem me dy gishta. Nese simulon, perse perpiqet te krijoje para kamerave idene se sa mezi perdor kompjuterin?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 15, 10:02

   gimo
   “Per sa i perket dyshimit qe ngre artikullshkruesi nese eshte simulim apo jo, pergjigja eshte e thjeshte. Perse do duhet te simuloje? Fare mire mund ti thoshte kameramanit te mos filmonte ndersa hynte ne kompjuter.”,ndonjëherë,ndonjëherë jepet “padashje” dhe mesazhi i gabuar!!
   lali,asnjëherë mos kujto se egziston absolutja!!gjithçka është relative dhe duke qënë e tillë!?
   duhet vënë në dyshim,ose të paktën të mendohet dhe një variant i dytë!!
   sot në epokën digjitale,ne kemi aq shumë stimulime që,po të mos jesh profesionist,bile shumë i mirë,të duken realitet!!
   tashti ti këthehemi thaçit!
   nqs ka këshilltarë të një niveli,minimumi,të thjeshtë sigurie,ata do ti sygjeronin që të ndërronte kodin në periudha të caktuara!!që do të thotë që për një president,një kryetar partie,një hajdut e mashtrues si ai,ajo duhet të ndërrohet minimumi një herë në ditë!!nuk duhet të ketë vetëm 6 shtypje,nuvel shumë i ulët për një haker,dhe duhet të përmbajë nga të gjitha shënjat e tastierës,shtypi e dore!!
   pra që këtu mund të themi se kjo që po bën thaçi është një stimulim!!
   normalisht në nivele të tilla,pra nivelin e thaçi(jo inteligjencën por atë zyrtar)kompiuteri duhet të jetë i shkëputur nga rrjeti!të dhënat duhet të trasportohen me kujtesë të jashtëme dhe të provohet gjithnjë për viruse!!kodet duhet të jenë të gjatë dhe normalisht janë të memorizuar në memory stik të programuar për të mos u krakuar!!
   të gjitha këto i them kur kemi të bëjmë me njerëz që “nuk i dinë të gjitha”,por në rastin e thaçit,prototipi i injorantit, që ndryshe nga sokrati,”i di të gjtha”,atëherë mund të themi se nuk ka nevojë të themi se ka simuluar!pra mund të themi se ka bërë gafën e rradhës!!

   Reply to this comment
 3. anticensurë25642654 March 15, 09:48

  përveç 123456,mund të jetë “qwertz”,më vështirë “asdfgh”sepse dora të jep përshtypjen e rreshtit të parë dhe ndoshta të dytit!!
  sidoqoftë,po të llogarisësh inteligjencën e thaçit,të atij që ka bërë videon,të atij që e ka publikuar!?
  mund të jetë i vërtetë!!
  ashtu si mund të jetë një simulim!!
  nuk e di sa i zoti është për të shkruar me 10 gishta,përdor vetëm një,por përqëndrimi me sy në tastierë tregon se nuk është aq i aftë!!pavarsisht se duket një farë zhdërvjellësie në shtypjen e menjëhershme të enter dhe kapjen automatike pa e parë të miut!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?