LETËR ‘RILINDJES’ / Akti i gjykimit të Berishës është edhe akti i vazhdimësisë së kësaj qeverie

September 10, 2015 08:30

LETËR ‘RILINDJES’ / Akti i gjykimit të Berishës është edhe akti i vazhdimësisë së kësaj qeverie

Le të bëjmë që në fillim një marrëveshje: me emërtimin Berishë le të kuptojmë jo vetëm njeriun që mban emrin Sali Berisha, por gjithë atë që fshihet e struket pas tij; klanin e familjes; ish-nomenklaturën e lartë të pushtetit, pra, të gjithë ata që, duke qenë në pushtet e duke ikur nga pushteti, bënë një batërdi të vërtetë mbi Shqipërinë, e çorën atë deri në palcë, e rropën deri në deje dhe, më në fund, si për të dashur të vënë kujën e ngadhënjimit, thanë buzagaz: “Këtu jemi, ejani e na kapni”.

Dy rrugë ka: Ose këto njerëz duhet të gjykohen, ose pushteti i tanishëm duhet t’u kërkojë falje shqiptarëve për të gjitha akuzat që ka bërë në tetë vite pushtetit që iku. Rrugë të mesme nuk ka e nuk mund të ketë; ose do të jetë njëra, ose do të jetë tjetra.

Dilemës nëse duhet të gjykohet e të dënohet Berisha nuk i shpëton askush. Edhe ata që votuan kundër tij, edhe njerëzit pranë tij, nuk i shpëtojnë kësaj dileme, brenda së cilës jeton edhe vetë familja e tij. Ajo është tashmë, si mund të cilësohet, një çështje e shtruar për zgjidhje.

Ka dhjetëra arsye përse ai duhet të shkojë para gjyqit: vrasjet, mashtrimet, vjedhjet e jashtëzakonshme, hedhja e Shqipërisë në greminë njerëzore, ekonomike e politike… Si thoshte me të drejtë një analist i njohur, do të duheshin disa jetë që ai t’u përgjigjej akuzave të ngritura për të, ose fakteve që i rëndojnë këto akuza.

Por në historinë e re të berishizmit në Shqipëri, çka e bën të domosdoshëm gjykimin e tij, janë vrasjet. Vrasjen e 26 vetëve në Gërdec dhe të 4 vetëve në Tiranë, mund ta mbajnë vetëm supet e tij. Vetëm se në rastin e parë bashkë me djalin e tij biologjik, dhe në rastin e dytë, bashkë me djalin e tij politik.

Gërdeci është “Made in Berisha“. Të tjerët janë vetëm garnitura rreth saj. Të cilët heshtën, dhe për këtë heshtje u shpërblyen, së bashku me faktin se kishin qenë pjesë ndihmëse e saj. Gërdeci është momenti kur “gjaku nuk lahet nga duart e tij” si tek Ledi Makbeth. Gërdeci është çasti i shndërrimit të tij nga gjysmë mizor në një mizori të plotë, njerëzore e politike, kur loja bëhet makabër, kur ndjenjat e njerëzve blihen me thasë mielli, kur vuajtja shfrytëzohet si në lashtësi, dhe, kur më pas, çnjerëzisht mburresh si i ke vrarë, i ke ushqyer e përsëri të kanë votuar.

Asnjëherë egërsia politike e ligësia njerëzore nuk kanë pasur një marramendje të tillë sa në Gërdec, para shpërthimit e sidomos pas tij. Dokumentet, që u bënë të njohura më pas në një emision TV, dëshmuan se Berisha dinte gjithçka. E vetmja gjë që “nuk dinte“ kishte qenë baxhanaku i tij i ndjerë, i dërguar nga padroni, si dërgoheshin dikur ruajtësit e skllevërve. Sepse Berishët e shndërruan Gërdecin në geto skllevërish, ku punonin edhe fëmijët nën kërcënimin e barutit, ku eksperimentohej me jetën e njerëzve. Gërdeci është turpi më i madh i një qeverie, dhe njëkohësisht është krimi pa ndëshkim. Ata që u dënuan përkohësisht janë peshqit që lëviznin nëpër rrjetën e skllavërisë, skllavopronarët mbetën të lirë….

Qoftë edhe për rivendosjen e skllavopronarisë, Berisha duhet gjykuar, e për më tepër kjo ishte vendosur nga njerëzit e tij dhe nën bekimin e Familjes.

Por nëse Gërdecin Berisha e ndan me pjesët e tjera të Familjes, 21 janarin e ka të gjithin për vete, duke i lënë pjesën që i takon birit të tij ideologjik, hijes dhe turpit të nesërm të tij, Bashës. Në ngjarjet e 21-22-23-24 janarit Berisha duhet gjykuar për organizimin dhe urdhërimin e vrasjeve, për dhunën ndaj protestuesve dhe arrestimet e paligjshme; për fshehjen e provave nga serveri i Kryeministrisë që u fshinë që asaj nate me urdhrin e tij; për përgatitjen dhe vënien në zbatim të një skenari mashtrimi për rrjedhën e ngjarjeve; për akuzën false të grushtit të shtetit, për sulmet ndaj Presidentit të Republikës dhe të tjerëve; për marrjen në mbrojtje të ushtarakëve që bënë krimin; për pengimin e urdhrit të Prokurorit të Përgjithshëm në ndalimin e disa drejtuesve të Gardës, për fshehjen e provave të nesërmen e krimit, për të dhëna të rreme për makina me armë që prisnin tek një rrugë e Tiranës, çadra pistoletë, etj, duke përgatitur edhe dëshmitarë të rremë, siç ishte një mjek i spitalit ushtarak.

Berisha vrau jo sepse kishte frikë, sepse e dinte se masa e njerëzve që po vinte ndaj tij nuk ishte si turmat e shtatorit 1998; ai vrau për të vendosur frikën, jo vetëm asaj dite, por edhe më pas. Ai, duke vrarë 4 vetë, kur gjithçka ishte në përfundim, jashtë çdo ligji e rregulli, vrau aktin e lirisë së njerëzve për të protestuar, shpresën e tyre se mund të jesh i lirë të dalësh në rrugë, ashtu si kishte qenë rruga gjithnjë arma e Berishës. Askush nuk e kishte vrarë atë e njerëzit e tij gjatë protestave (të mos i futemi 2 prillit në Shkodër, se nuk i del mirë).

Fshehja e provave është akti i pranimit të fajësisë nga Berisha dhe të vetët.. ndaj duhet gjykuar.

Dosja e rëndë e korrupsionit

Aktet korruptive të qeverisë së Berishës, përmes klanit familjar, janë aq të shumta saqë është e qartë se ai duhet gjykuar. Një rendje nëpër vitet e qeverisjes së tij merr me vete aq shume raste të korruptimit, skandaleve financiare, përfitimeve, mashtrimeve e vjedhjeve, saqë do të jetë tepër e vështirë për të shkuar deri në fund kësaj zallamahie që ka ndodhur me Shqipërinë.

Askush tjetër , asnjë vend,nuk është grabitur kaq mizorisht, nuk është plaçkitur kaq barbarisht nga një klasë politike e sejmenët e saj, të cilët kishin ardhur në politikë si njerëzit e shpresës. Edhe më parë, por në 8 vitet e fundit korrupsioni u ngrit në sistem, vjedhja u bë mënyrë jetese, mafia u sundua nga politika dhe veshi uniformën e shtetit; asnjëherë më parë një vend i vogël, nuk ka parë kaq shumë pronarë mbi kokën e tij, të paskrupullt, mizorë dhe zhvatës deri në imtësi.

Secili nga ministrat e kësaj qeveria dhe deri tek “zonja“ e Kuvendit, nëse për pak kohë do të jetonin në një vend perëndimor, tani do të ishin para gjyqit. Sepse , jo vetëm që vodhën e mashtruan, por ishin edhe aq të paskrupullt, sa e dëshmuan me paturpësi vjedhjen e tyre. Vilat e jashtëzakonshme, në qytezat e vilave, pronat, udhëtimet, makinat super të shtrenjta, fëmijët e tyre, pronat në bregdet dhe male, pallatet buzë detit…etj etj… kur rroga e tyre nuk lejonte as një të mijtën e tyre, do të ishin dëshmi për çdo zyrë finance në Perëndim.

Berisha duhet gjykuar sepse përmes këtij akti mund të bëhet katarsisi i shtetit dhe i shtetarëve. Do të marrë fund akti i pandëshkueshmërisë. U pat menduar se pas vitit 2005, krejt qeverisja socialiste do të ndodhej pas hekurave të burgut… këtë kishte premtuar vetë Berisha, por ai nuk e bëri, sepse kishte idenë e vazhdimësisë së kësaj tradite. Kjo duhet të marrë fund!

Nëse nuk gjykohet Berisha dhe të tijtë, kushdo ka të drejtën e licencës për të vjedhur. Bile ato mund të shiten në çdo zyrë, përmes lajmërimeve publike.

Së fundi akti i gjykimit është edhe akti i vazhdimësisë së qeverisë së tashme. Nëse ajo nuk e bën këtë, atëherë duhet të shkojë. Kjo do të thotë se këtij vendi i duhet një forcë e re politike, e cila, nuk ka hyrë në lojë as me një të kaluar të trishtuar e as me një të kaluarën të dyshimtë. Partia Socialiste ka pasur mjaft kohë për të bërë investigimin e saj dhe për të dëshmuar mjerimin. Njerëzit e kanë ditur këtë edhe përpara se të vinte 23 qershori, ndaj edhe votuan ashtu. Tani ata presin.. presin, presin.. Koha e investigimit shkoi. Tani, është koha e ndëshkimit. Nëse jo, vendi rifutet në krizën e humbjes së identitetit dhe të bjerrjes së vetëdijes së tij.

Ky do të jetë një tjetër shans i humbur për Shqipërinë për të gjetur, më në fund, një rrugë të drejtë, njëkohësisht të vetme / DITA

 

September 10, 2015 08:30
Komento

106 Komente

 1. mir February 15, 14:26

  qe te denosh berishen…..vjen efekti domino.dhe kjo loje ka kosto te larte, do paguajne prape . te ndershmit dhe budallenjte. 70 perqinde jane ata qe shkerdhyen kete vend.shifer e frikshme , per nje vend aq te vogel.

  Reply to this comment
  • kalushi February 15, 14:54

   Kush ta denoj o Dita.
   Nuk gjen nje deputet qe te reagoj per deshmin e Izet Haxhis, se paku e dal e ti kerkoj Prokuroris te veproj.
   Ka nje deshmitar, ka nje te akuzuar, me nje deshmitar te tille sot shkon ne burg e perjtshem per nje vrasje, e jo me per kaq sh krime. Por jo per Saliun vlekan ligje te tjera.
   Me sa duket rilindja esht duke festuar Shen Valentinin.
   Pika ne koke, kaq e paten vrapin dhe keta sa te vinin ne ate mut pushteti ne krye te fshatit Shqiperi dhe le te behet cte doje me ate qe deshiron populli.
   Perfytyroni cdo tu bente Saliu ketyre llasticave me nje deshmi te tille

   Reply to this comment
   • Dielli mbi Korab February 15, 16:27

    Te dashun redaktor e lexova me ze te larte analizen tuaj.
    Do te doja ta lexoja me autopalant para tan shqiptarve.
    Do te doja tja dergoja Edi Rames ne kutin e tij postare elektronike.
    Por un ashtu si dhe ju miq te nderuare dim se:
    Mundesit qe ka Edi Rama per me e dergu Sal Grosh Berishen ne banken e te akuzumve jane te pakta,…..sepse.;
    – baterite e Prokurorit te Pergjithshem karikohen nga KLANI i PD,sepse,
    -Krye shikasi Ajazi vishet me pallton e PD,sepse ,..
    -Presidenti jeton me medikamentet qe i jepen me pikatore nga PD,sepse:
    Likja dhe Monika jane kumbaret e Argites dhe te Xenit.
    Berisha do vazhdoje te tallet me ne duke leshu pordhet e tij ne Parlament,dhe Likja do buzeqesh dinakrisht duke i derguar sinjale dashurie dhe mirnjohje.
    Sepse Likja esht aty nalt sot fal Berishes,qe ja mbylli vjedhjet ashtu hapun pa e çare bythen fare as nga Prokuaroria as nga Drejtesia.
    Dergimi i Berishes para Drejtesis do te thote te prishesh kontraten e 1 Prillit 2013.
    Ate dite u vulos mos denimi i hajdutave dhe Kriminelave.
    Sot kemi Edi Ramen Kryeminister qe ka marre persiper te edukoj qytetaret shqiptar si te paguajn ujet dhe dritat,por qe eshte i paafte te denoje kriminelat,dhe se,Partia e shpreses ajo Partia Fryma e Re Demokratike ka hyp me teleferik ne Dajt dhe po bon sehir.

    Reply to this comment
    • JOY -72 February 15, 23:04

     nuk don me e denuar krimin se eshte vete i perlyer me krimin jo se eshte i pa afte ,,,,e ngrin zerin me jar kapterrin se me salen sja ma suma jo bythpamukut,,,,,,,,!!!!!!!!

     Reply to this comment
     • sot September 9, 14:19

      Berisha eshte streha e fundit e Edi Rames.
      Gjithe kjo keqqeverisje e sotme do ishte shporrur ne qofte se nuk do ishte Berisha ne opozite.
      Prandaj Rames i intereson qe te mbaje Berishen ne skenen politike se perndryshe askush nuk do duronte kete qeveri plot me gomere.
      S’duhen harruar rastet e shumta kur Rama ka treguar se ai ka nje marreveshje te fshehte per mos burgosjen e Berishes.
      Nje prej ketyre ka qene deklarata e Rames kur i tha Berishes: Te uroj pension sa me te gjate e te qete qe te shohesh sesi do ndryshoj Shqiperia !
      Kjo eshte vetem nje nga mesazzhet e shumta qe Rama i jepte Berishes, sic i quan ai vete me dy kuptime, qe asnje gjemb nuk do i futej ne kembe.
      Sa per Berishen ska asnje dyshim qe amnistia e tij eshte vulosur nga Rama. Jo Berisha por as peshq shume te vegjel te Berishes nuk jane cuar para gjyqit. Nderkohe qe kryetare bashkish socialiste u cuan ne gjyq me nxitje te posacme nga Rama, vetem sepse ata nuk pranonin ti bindeshin urdherave te tij.
      Sic e keni pare keto jave, Rama nuk ka asnje pendese, dhe asnje hezitim qe ai eshte ne rregull. Sipas Rames jane kritiket qe e kane gabim, prandaj edhe ky artikull do shkoje ne vesh te shurdhet.
      Mos u lodhni kot te kritikoni Ramen sepse ai degjon me pak sec degjonte Berisha.
      Tashme kursi i Rames eshte i qarte dhe ska per te ndryshuar, edhe sikur 1 milion artikuj te shkruhen.
      Pyetja qe shtrohet eshte, a ka ardhur koha qe ti kerkohet Rames doreheqja sot?
      Apo do shpresojme kot qe Rama do ndryshoje kurs?
      Apo do besojme propaganden e Rames qe po te kerkosh largimin e Rames, je me Berishen, edhe pse Berisha ka mbeshtetes kryesor vete Ramen.
      Largimi i Rames nuk sjell me Berishen ne pushtet, sepse fatmiresisht PD eshte bere nje parti e diskretituar dhe tashme po lufton per te qene partia e dyte ose e trete ne Shqiperi.
      Socialistet kane figura me tonelata me te mira se Edi Rama. Qeveria Rama mashtroi per drejtesine. Qeveria Rama deshtoi per gjithe premtimet qe beri, dhe deshtoi me stafin e gomereve qe ka emeruar Rama.
      Prandaj koha per te kerkuar largimin e Rames ka ardhur, dhe cdo pritje eshte humbje kohe. Perndryshe Rama do filloj ti ngjaj Saliut cdo dite e me shume.
      Sot Rama s’ka mbushur as dy vjet qeverisje, dhe kritikave te gazetes Dita iu pergjigj duke aluduar per fonde te dyshimta. Kjo eshte shenje e qarte e nje pushteti qe po i ngjason modelit Berishian cdo dite e me shume. Prandaj Rames i duhet kerkuar doreheqja sa me shpejt se jo vetem ka deshtuar por dhe mund te behet shume shpejt si ai qe iku.
      Socialistet jane shumice e padiskutueshme ne popull. Dhe tashme zgjedhjet nuk i organizon me qeveria Berisha qe i vidhte votat, prandaj largimi i Rames nuk rrezikon aspak arrdhjen e Berishes ne pushtet. Vendi ka nevoje per nje qeveri te re, dhe nje kryeminister qe nuk mashtron diten per diell. Perndryshe media do vazhdoje te grije sallate, dhe socialistet nuk do e votojne me kete parti socialiste.

     • Open your mind.. September 9, 19:57

      Berisha nuk perfaqeson vetem nje individ,apo nje grupim individesh qe ishin ne qeverisje gjate rregjimit te tij.Berisha perfaqeson grupime interesi ekonomike,grupime mafioze,qarqe antishqiptare shume te fuqishme.Per kete arsye,fijet jane shume te gjata dhe rrenjet shume te thella,prandaj nuk besoj se keta bythepambuket e mazhorances sot,kane bole per te çuar kete psikopat kriminel para drejtesise.Me renien e Berishes,bie e gjithe piramida antishqiptare,mafioze,shkaterruese dhe gerryese e Shqiperise.

   • PO.PO December 23, 18:44

    O “Kalush” , ti e ke shume drejt kete qe thua , porse duket se jeton jashte , dhe nuk e para fytyron dot realitetin e sotem , ne vendin qe ke lene ! A e ke parasysh , se sa ministra te Saliut , u dhane per ndjekje penale , pas 23 qershorit , nga Qeveria Rama dhe sa u denuan prej tyre ?!
    Thuajse asnje,pervec Spiro Kseres , ish minster i punes , me nje denim simbolik , i cili mbeti “jetim” , aq sa nuk guxuan t`i dalin ne mbrojtje as te tijte ! Ndodhi keshtu , sepse Sali Banditi , duke pasur per padron e keshilltar Beogradin , qysh me krijimin e PD-se , qellim te vecante ka pasur , kapjen peng te Drejtesise . Ne gjithe keto vite , ai , jo vetem e ka kapur , por edhe e ka blinduar aq fort , sa qe edhe vete Europianet dhe Amerikanet po e kane shume te veshtire ta cmontojne me forma demokratike . Pra , tek cila Drejtesi te denoncohet Saliu dhe shpura e tij kriminale ?! Ai , s`ka njohur shtet , ligje e kushtetute as nje here te vetme , qysh se ka hyre ne politike !
    E vetmia shprese , per ta hequr nga qafa e popullit kete bandit kriminel , eshte Reforma ne Drejtesi , e bere dhe zbatuar sipas parimeve te botes demokratike , gje qe ka filluar dhe besojme se do te kryhet si duhet .
    Pershendetje !

    Reply to this comment
  • feniks February 15, 21:54

   Ju lumte DITA!
   Shqiperia ndodhet sot ne mes te kater udheve dhe asnje force politike nuk e merr persiper ta SHPETOJE ATE NGA MJERIMI I MADH!!
   KRIMINELET dhe HAJDUTET e klikes se Sali Berishes,pasi e VRANE DHE GRABITEN kete popull,tani po TALLEN dhe bejne CUBIN sepse e shohin qe ndodhen para nje PUSHTETI FRIKACAK DHE TE PA AFTE per t’i vene ata para DREJTESISE!
   Ky pushtet eshte i PA AFTE,jo vetem se ka KUNDRA PRESIDENTIN,KRYEPROKURORIN,TE GJITHA GJYKATAT etj,por edhe se deri me sot ASGJE NUK KA BERE qe te kuptohet se do te mund te beje dicka!
   Eshte i PA AFTE sepse edhe PERENDIMI po HESHT duke qene ne mbeshtetje te KLIKES KRIMINALE TE Sali Berishes,ndonese e sheh,qe ai eshte vetem nje FASHIST I RREZIKSHEM!!!
   Per keto arsye e te tjera,del e qarte se VENDI NDODHET PARA HUMNERES,PS-LSI jane te PA AFTA per te vepruar duke luajtur rolin e STRUCIT!!!
   PERFUNDIMISHT:
   -Shqiperise i duhet nje FORCE E RE POLITIKE,ku si DETYRE TE PARE TE PROGRAMIT TE SAJ TE KETE NDESHKIMIN E KLIKES BERISHIANE DHE VENIEN E DREJTESISE NE VEND!
   Le te organizohen NJEREZIT ME TE AFTE,ME TE ZOTE,ME TRIMA,ME IDEALISTE dhe me te MODERUAR te Shqiperise dhe t’i thone popullit shqiptar hapur se :
   -NE DO TA NXJERRIM BERISHIZMIN PARA GJYQIT TE POPULLIT SHQIPTAR!!
   Pas kesaj te mblidhet SASIA E NEVOJSHME E FIRMAVE NE POPULL PER TE BERE NJE REFERENDUM POPULLOR,PER ZGJEDHJE TE PARAKOHESHME!!!
   Do te ishte pozitive ne se kete NISME do ta mbeshtesin edhe DEPUTETET AKTUALE!
   MORI FUND DURIMI I POPULLIT!
   PERPARA SE TE NDODHEMI NEN TMERRIN E NJE LUFTE CIVILE,le te merret edhe ky hap i domosdoshem politik!!!
   Populli te ftohet per te dale ne PROTESTA TE FUQISHME per DALJEN E Sali Berishes para gjyqit dhe jenicereve te vet kriminele e hajdute!
   POPULL SHQIPTAR!
   NUK KA ME KOHE PER TE PRITUR!
   Nje ere e re duhet te fryje ne Shqiperi,per te hedhur poshte KALBESIRAT POLITIKE qe per 25 vjet kane mbajtur popullin ne MJERIM TE PLOTE!!!

   Reply to this comment
   • As Poet, As Analist September 9, 22:12

    Ketu ne vatanin tim
    vetem Saliu eshte burre
    vetem Sali qoftelargu
    e mbulon mutin me shurre!!

    Ku nuk ka ndyre Saliu
    ku s’ka vjelle e ku ska dhjere
    nuk ka lene cep te vatanit
    qe sot te mos qelbet ere.

    Kuterbimin me te madh
    sot per sot mban parlamenti
    atje ku qendrojne bashke
    i marri dhe i pamendti!

    Atje ku qendronje bashke
    tufa e politikejve atje
    ku shurrojne e ndyjne
    gjithe rraca e maskarenjve!

    Sapo kapecejne pragun
    sapo hyjne ne ate dere
    aty shurrojne e ndyjne
    aty qendrojne marin ere!

    Aty lehin si zagaret
    aty bejne sikur zihen
    kur dalin nga ai prag
    njeri tjetrit I lepihen!

    Kur fillojne nga historite
    qe miletin e ngaterrojne
    aty dridhen e sperdridhen
    gjithnje ne nje vend qendrojne!

    Aty ku ndodhin cudite
    aty ku pellet Saliu
    aty ku hiqen si engjej
    Imami edhe Mediu!

    Aty ku qendrojne bashke
    aleate dhe kundershtare
    aty ku te gjithe te fundit
    duan te duken te pare!!…

    Po une kthehem te Saliu
    te ky monster mortje burre
    kur do vije ajo dite
    qe te mos lehe me kurre?!

    Kur do vije ajo dite
    qe presin gjithe shqipetaret
    kur do veproje drejtesia
    te mos lehin me zagaret??

    Reply to this comment
  • eda February 16, 05:33

   Ne radhe te pare ti gjejne lekat ku i ka meshefur gje qe nuk eshte e veshtire per nje shtet tja gjeje,pastaj nuk ka me force te rezistoje,se nuk ka me ca ti paguaj horret e vete

   Reply to this comment
  • EURO MALOKU September 9, 12:54

   Ty moj “DITA” te lumte per vazhdueshmerine e misionit , por tani jemi ne ekuinoksin dimeror dhe ditet jane shume te shkurtera.Dhe nuk dihet sa i gjate do te jete dimri dhe ka mundesi qe politikanet t’ja marrin kenges:
   “Dimero siç dimerova….!”

   Reply to this comment
  • Xhonson September 9, 13:18

   Mos prisni te denohet Berisha.Nje mazhorance kaq e fuqishme qe nuk shkarkon urgjentisht KRYEPROKURORIN dhe kryetarin e SHISH-it,kurre nuk do beje gje per te denuar Berishen etj.KURRE NUK DO KETE REFORME NE DREJTESI.Te gjitheve u intereson PADREJTESIA!

   Reply to this comment
  • andromeda September 9, 14:16

   Nuk ka hap dhe vendimmarrje të Berishës që të mos jetë në kahe të gabuar. Ai duhet të përgjigjet për gjithshka sepse i ka dhënë tonin me kryelartësinë prej maloku jetës politike e shoqërore të vendit për 20 vite me rradhë. Protagonizmi i tij i mbrapshtë duhet ndëshkuar maksimalisht, dhe mendoj se vetëm një referendum popullor mund ta çojë Saliun para bangos së akuzës.

   Reply to this comment
  • M A R K O September 9, 21:43

   Po na denuan maskara Berishen.. si do bejme ne komentuesit? Me ke do mereme… nejse eshte peshkaqeni Zeni.. lupa Argita.. sa shume jane si familje.. eshte dhe superseksi supermbesa…aferim

   Reply to this comment
  • Bureto September 10, 07:44

   Ne te mire te se ardhmes, per te drejten dhe te verteten, duhet pranuar cdo sakrifice, pavaresisht sesi dhe kush e ka rradhen. Kur flitet per pastrim te politikes nga krimi, nuk supozohet berja e nje pastrimi kozmetik sa per te qetesuar disa shpirtra te revoltuar, te cilet te gjithe jane vdekatare. E rendesishme eshte se ç’shtet po ndertojme dhe ç’shoqeri do te jetoje ne te. Kjo e tashmja nuk duhet lejuar, nese flasim per demokraci, shtet te se drejtes dhe vertet aspirante per te qene denjesisht nje vend europian. Te tjerat jane “llogje Kavaje”. Se kush do ta beje kjo eshte tjeter gjhe dhe kerkon sigurisht mendim edhe me te kualifikuar si dhe nje ndergjegjesim me te madh te elektortait, i cili duhet te dije se ke te zgjedhe, ne parlamentaret qe po afrojne. Jo me ata qe kane vjedhur e vrare, por as ata qe nuk i kane ndeshkuar te paret.

   Reply to this comment
  • Labi September 10, 12:21

   Budallai i pare je ti që mbron Berishen.

   Reply to this comment
   • maks December 23, 14:11

    per mendimin tim ky lloj shteti dhe kjo drejtesi qe kemi ne ai nuk denohet kurr dhe ai do i marri deri ne vdekjen e tij natyrale te gjitha beneficet e ketij shteti qe e gritur vet

    Reply to this comment
 2. santana February 15, 14:30

  Nuk behet vendi me politike kollaresh…

  Reply to this comment
 3. xhateli February 15, 14:30

  O Dita, Duhet te ngrihet Dostojevski nga varri dhe te thote me ze te larte: KRIM DHE NDESHKIM.
  SALIU ESHTE PERMBYTUR NE KRIMET QW KA BERE DHE PO BEN KETA 25 VJET.
  Per kete shiqptaret nuk kane asnje dyshim.
  Por…. ndeshkimi i tij ku eshte?
  A do te kete valle NDESHKIM per te?
  Popullit i ka ikur durimi.
  Dhe thote se nuk ka sy per Qabe qw ai kriminel i shumefishte te ndeshkohet?
  Pse e them kete?
  Sepser ai wshtw njw UJK i regjur, agresiv, kafshues, grabitqar, vdekjeprures, hapes varresh, prodhim me shumice nenash shamizeza, percellues femijesh me barut si ne Gerdec, vrases varfanjakesh ne Bulevard, me 21 janar, etj., etj, pra eshte UJK, por qw mbrohet ne nje kafaz, si nje kafshe ne kopshtin zoologjik, si nje specie e rralle dhe e vetme, ekzotike per mafian e vendit dhe per nderkombwtarwt, qw e ruajne dhe e mbrojne nga ndeshkimi, si nje specie qw nuk e ka shokun nw bote, pwr ta pasur si model i nje te keqeje te papwrswritshme ne familjen e politikaneve, nga e cila nxjerrin edhe per vete perfitime, por edhe “ndeshkojne” me kopjen e shembelltyren e tij ata burra shtetesh qw tentojne te bejne te njemijten e asaj qw ka bere kjo monster e rralle ne tere globin.
  Pra ruhet SALIU si nje monument zoosh, qw ta kene si GOGOL.
  Ndaj dosjen e tij as e hap kush dhe as e mbyll kush.`

  Reply to this comment
 4. FREDI February 15, 14:36

  REDAKSIONALE DITA !

  miredita nese eshte dite dhe mirembrema nqs nate.

  Jam I shokuar nga gjithe ky hartim qe na
  ben vetem per te qare…..

  Po kaq frike apo turp keni qe te tregoni dhe “hajdutin e pafajshem qe vodhi lopen” qe thote troc analisti Fred Abrahams :

  “Huffington Post”: Berisha, djalli i keq që u mbrojt nga Uashingtoni

  Autori i librit “Shqipëria Moderne”, Fred Abrahams thekson se ky ishte gabimi i SHBA-së me Shqipërinë, që vazhdon të ketë pasoja
  Me librin e tij, “Shqipëria Moderne”, këshilltari i “Human Rights Watch”, Fred Abrahams, ia ka dalë që të nxisë kureshtjen e mediave më të mëdha ndërkombëtare, të cilët duan të dinë më shumë për Shqipërinë postkomuniste të viteve “90-të, si dhe rolin që luajtën Shtetet e Bashkuara të Amerikës në ndihmën e saj për ngritjen e një sistemi pluralist. Në një intervistë dhënë për “Huffington Post” Fred Abrahams, shprehet se SHBA-të ka bërë një gabim të madh në Shqipëri pas viteve 90’.
  SHBA-të vendosën të bënin një sy qorr kur Berisha u kthye në “djallin e keq”, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët apo rrihte opozitarët e asaj kohe. “Veçanërisht në vitet e para, politika amerikane mbështeste një të ashtuquajtur lider demokratik, këtë tipin e quajtur Sali Berisha. Ai, ishte i vendosur për të shkatërruar trashëgiminë komuniste dhe amerikanët e mbështetën 110 për qind. Por ai ishte djalli i keq, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët, rrihte opozitarët dhe ruante një kontroll të fortë. SHBA bëri një sy qorr në ato ditë, për shkak se ai ishte njeriu i tyre.
  ***
  Edhe ne rastin e reformes se drejtesise-vetingut dhe venecias sic jane shkruar letrat deri tani duket nje loje e ndyre dhe nuk keni pse hidhni FISHEKZJARRE..ashtu si ne ekspertizat e FBI te 21 janarit 2011 qe berisha fshiu bythen me te?

  Ve bast qe reforma do filloje te egzekutoje qeverine e Rames nga marsi-prilli 2017 dmth 2-3 muaj para votimeve per te shkaterruar PS dhe per te katapultuar K/M Lul Bash-kriminelin.
  #############
  Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.

  CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE..DHE PO VAZHDOJNE AKOMA ME KETO BARCALETAT E DON LUSE REFORMEN NE DREQESI ??.
  #############

  1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.

  2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj

  3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin

  4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.

  5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar

  6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”

  7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.

  8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha

  9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes

  10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.

  11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa

  12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e FBI

  13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje

  14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor

  15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.
  Lista e bemave te padeshirueshme deri antishqiptarete disa ambasdoreve eshte akoma me e madhe por aq sa jane rrjeshtuar mjafton te themi se DIPLLOMACIA AMERIKANE MORALISHT E KA HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE DUKE ABUZUAR NE MENYRE KOZMIKE.
  #############

  NJE SHQIPERI ME MONSTREN BERISHE JASHTE BURGUT,,
  NUK I DUHET AS SHQIPTAREVE..AS AMERIKANEVE,,DHE AS DREQIT

  Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.

  Me sakte:
  Duhen vendosur mardhenie dipllomatike korrekte USA-ALBANIA midis shtetesh..
  dhe jo si deri me sot SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..
  qe Vazhdon nga koha e serbofilit EDWIN RAJERSON.

  E thene ndryshe
  Zoti Donald Lu ( dhe ato qe e kane emruar ate)
  duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar dhe te fillojne
  ‘’’’’’’’’’’’’’’’REFORMEN E DE-NAZIBERISHIZIMIT…
  ……………sic bene gjermanet pas 1945

  Reply to this comment
 5. Shelgura February 15, 14:40

  Epa diskutushme po su gjuku ky bastart nuka per te ecur vendi

  Reply to this comment
 6. i ri February 15, 14:40

  Asnje dyshim nuk ka per kete ju Dita e kini thene edhe here te tjera kete gje.Kete e dine te gjithe e askush nuk pergjigjet.Ku ka mbetur filli ,askush nuk informon se kush pengon .Energjite qe rrjedhin nga ky mos ndeshkim jane shtrat i pa diskutueshem ,se krimi ne teresi e mos ndeshkimi do te vijoje edhe me pas.Maxhoranca per kete ka pjesen e madhe te fajit Edi Rama e Ilir Meta duhet te pergjigjen .

  Reply to this comment
  • red por jo i kuq December 23, 12:36

   Nuk denohet.
   Nderkombetarece ua gjen anen me leke si perhere, kurse ktyre brenda Rames me shoke u intereson me shume jadhte se brenda se e perdorin si gogol per popullin qe e neverit ket zgjyren e ndotur

   Reply to this comment
   • Shega December 23, 12:36

    Nuk na Intereson DENIMI i Sali Shpelles
    me Burgim .[[ Prape do Harxhojme LEKA per ta mbajtur ne burg Andertalin ]]
    kerkojme
    Vlersim dhe Sekuestrim Pasurie per te Gjithe Politikanet .

    Reply to this comment
 7. shqiptar sharri. February 15, 14:42

  Analiz dhe komenti i sakte qe vetem duhet me i shtue dhe,piramidat dhe cekun e bardhe e te nivelit zero,atehere eshte ma e plot kjo analiz redaktoriale.
  Mos,haroim se berisha serbi,nuk eshte vetem nga 2005,por nga 199o,njeriu ma i perfshir ne krime dhe vrasje.
  Po,ama linde pytja:a’ka bir meme qe kete njeri ta arestoi dhe ta nxjer para gjygjit dhe pastaj Kam,frig se jo,jo nuk ka,mjerishte nuk ka njeri trim dhe i pa perlyer,me korupcion dhe vjedhje e vrasje,pra nuk ka parti,apo politikan qe nuk eshte i kapun me pel per dore,per krime dhe pikrishte perate edhe Rama,e iliri,nuk guxoin ta prekin berishen dhe solloropin e ti.
  Kete,qe redaktori e ka shkrue eshte mir,por ama per ta bere ate qe thot redaktori,duhet nji forc e re,nji forc sterila nga krimet dhe korupcioni,pra ku eshte ajo forc?Nuk,ka nji forc te till,se krej ata grupe dhe parti jen si mirimanga te lidhura me njera tjetren ne formen e mafis,dhe xhdo njeri grup dhe parti kan grupet e krimeve,dhe sabotimeve dhe nuk mundet kush me i shkatrue kta se kta mbroin ineresat e tyre,dhe ms ksaj mbroin njeri tjetrin.Ne,shqipri vetem nji revolucion kombtar e gjithpopullor mundet me e rzue kta nga politika,dhe nga olimpi i tyre qe kan robrue xhdo gje per vete.Rinia dhe populli fukara mundet me i perzen kta nga kolltuket,dhe vetem populli dhe rinia t’i shperbeje kta parti.dhe grupe kriminale,dhe te vendose rendin ne formen e ligjit te popullit,ne xhdo lagje dhe rethe,ne xhdo komun dhe bashki,pra populli ta marr pushtetin,dhe te pregadite zgjedhjet eradhees,por ama kta parti ti nxjer jashte ligjit,dhe te formohen parti tjera dhe me programe te cilat e kan kombin dhe shtetin na rendin e pare.Kurse kta udheheqes te partive dhe politikanet e vitit 1990,deri me sot,krejt te dalin para gjygjit dhe te denohen nga gjygji i popullit,me gjykates te ri,te pakoruptuar,dhe me prokuror tjer po ashtu te pa koruptuar,nese kjo behet atehere ka gjasa qe ky popull e shtet te behet,prendryshe nuk ka per tu bere shqipria mjerishte.

  Reply to this comment
 8. Ballist i PENDUAR. February 15, 14:46

  Nuk e kuptoje ,
  se si Edi piktor Kallami ,
  bene drejtsi me ata qe nuk kane buke te Hane ,
  dhe e Votuan ,
  Dhe nuk Denon ata qe Premtoje ti denonte ne fushate Elektorale .

  Kur 80% e popullit e ka denuar Sali Berishen me denimi te
  perjetshem .
  ?
  Cili ligj , dhe gjykate munde te dale mbi vendimin e popullit ?

  Une nuk e denoje Saliun per Gerdecin ……………………
  Une nuk e denoje salun per 21 jaNARIN ………………………………………..

  POR E DENOJE PER genocidin ,
  e bere popullit shqiptare duke e lene pa pune ,
  duke shkateruar ekonomine ,
  me mbylljen e fabrikave ,
  Me preteksin se fabrikat ishin komuniste .
  Duke i hapur rrugen shfrytezimit SKLLAVEROR , te popullit shqiptar
  nga KAPITALET FASON ,

  kERKOJME DENIMIN E SALI BERISHES ,
  OSE DORHEQJEN E EDI RAMES .

  Reply to this comment
  • Sallakja February 15, 16:13

   Po ja, o Balliste,
   ta zeme se u denua Berisha, ku di une, me 25 vjet, e bashke me
   Saliun edhe nja dhjete te tjere, qe natyrishte i kane bere
   deme kesaj Shqiperie.
   Pastaj ? Pastaj cfare do ndodhi ? Do rregullohet Shqiperia ?
   Vertet mendon se do zgjidhen problemet e pa fundme te
   ketij vendi ? Vertet mendon se shqiptaret do jetojne me mire ?
   Jo Balliste, jo. Nuk do jemi me mire. Do na shtohen problemet,
   asgje me teper.
   E keqja e Shqiperise nuk eshte Sali Berisha, qe natyrishte
   duhet denuar. As Edi Rama qe natyrishte nuk e njeh politiken.
   E keqja eshte gjetiu.

   Reply to this comment
   • fanatiku February 15, 16:45

    E KEQJA qe nuk e thua o sallake komuniste eshte tek MURTAJA bolshevike qe mbolli Enver Hoxha ANTIKRISHTI ne trojet tona me 29 nentorin e ZI jugosllav dhe qe na la ne dere DEMONIN e tij Sali Berisha per te vazhduar Kauzen e Partise se Punes i nduhmuar nga VAMPIRI rryshfetci komunist Like Floriri me shume enveriste pas tij qe duket ashiqare qe jane futur dhembet e qenit ne qafe Edvin Piktorit, sic u duk edhe kur folloi te dredhi BYTHEN me Kusarin Fullani per te perfunduar vilat e tij ne kerrthize te Dajtit me materiale te varfera.

    Reply to this comment
    • Sallakja February 15, 17:23

     Nuk jam komuniste o “buke e vjeter”
     Jam antikomuniste “di nascita”.
     Natyrishte nuk jam si ty, anti Enver.
     Kujdes, nastrdin. Eshte diference e madhe.
     E keqja ?
     Do te ta them njehere tjeter.

     Reply to this comment
     • fanatiku February 15, 20:24

      Me mire te jesh komunist se enverist, pasi keto dy koncepte te sajuara nga ANTIKRISHTI dallohen shume nga njeri-tjetri. Pse? Ta them me vone.

    • Marinari February 15, 17:28

     kam bindjen e plote qe ku mizor shpellar do te shpetojepa i hyre gjemb ne kembe. Madje per shume vite do e kemi ne sye e veshe duke oshetire si engjell e babai i kombit. Turpi i shqiptareve qe jane kaq mazokiste dhe injorante

     Reply to this comment
     • Gregor February 15, 21:12

      Thano, nese i shkruan ti Redaksionalet
      Edhe njeher po te them
      Tehun e penes e ke te forte dhe godet sakte, por hiqni dore nga utopizmat qe do denohet Sali leshi
      jo vetem Saliu po gjithe bota ne kete menyre e ka vene pasurine
      me vrasje, intriga e abuzim pushteti

     • Shpella February 15, 21:15

      Teper ia keni rritur rendesine nje shpellari.

     • fanatiku February 15, 22:53

      Me keto ide dhe veprime qe Edvini po demnstron ashiqare papushim dite e nate per te rlindur Kohen e Qepes te Enver Hoxhes, me shume gjasa ka per te ta bere Vatanin si Korene e Veriut, ose me te shumten nje shtet komunisto-mafioz si Rusia e Putinit, por kursesi sic e beri Qemal Ataturku Turqine nga nje vend fanatik myslim ne nje shtet laik duke e afruar me Evropen Perendimore.

     • "horri i bulevardit" February 15, 23:07

      Blloku i Lalzit tani ka arhdur koha te shkaterrohet dhe ti cojme neper semafore, si kurva.

     • Esmeri February 16, 11:55

      O Sallakja!
      ENVER HOPXHA PER KOMBIN SHQITAR ESHTE E DO TE MBESE SI BURRI ME I MADH I SHTETIT qe ka lindur NENA SHQIPTARE!
      Ti je kelysh fashisti e TRADHETARI prandaj te vjen per te vjelle!
      Prandaj e ka patur te drejtye ENVER HOXHA,qe rracen tuaj e KALBI NEPER BURGJE,JU PUSHKATOI,INTERNOI dhe ju la pa TRU!!!
      Rraca juaj ka ngelur edhe sot ne KAPITALIZEM,po aq e POSHTER sa atehere!
      HALLALL PLUMBI I ENVERIT MBVI JU,KERMAT E NJEREZIMIT!!!

 9. Treviso February 15, 14:47

  Kjo qeveri po nuk e realizoi porosine e votuesve deri ne fund te ketij Marsi 2017 qe po vjen, ateher reforma ne drejtesi eshte thjesht per te fituar zgjedhjet e radhes. Koha per realizimin e kesje pike ka qene e bollshme. Mos realizimi i kesaje pike brenda Marsit do te thote se nuk duan ta realizojne.

  Reply to this comment
 10. Gjergj February 15, 14:50

  Perpjekjet e Edi Rames, per nje politike tjeter, nje qe nuk gjen simotren ne historine e Shqiperise, kane deshtuar. Per nje menyre te tille te te berit politike, duhet te kalosh kufijte e shpellave te Dragobise dhe duhet te lesh pas banoret e tyre. Sali Berisha dhe turma e injorances kriminele qe i shkon pas, kane nevoje per “shqipen e Bilibil Memes dhe niko Brahimajt”. Eshte shqipja e marrjes zvarre me dhune, nga makina e ish Presidentit. Thjesht per ti treguar se nese Zotrote nuk respekton asnje ligj dhe kerkon te besh padrinon e tritolit ne kete vend, atehere duhet te vishesh trashe sepse shqiptarija nuk ka duruar kurre dhe nuk do te duroje asnjehere, zgjedhen e kurverise dhe tradhtise si menyre jetese.
  Shkarkoni kete palo Kryeprokuror dhe vazhdoni me dhendrin e karaosman- karagjyzeleve. Nuk behet stan me lepuj, o Z.Kryeminister.
  Ta kane hedhur dorashken e duelit haptas. Po te nxjerrin gjuhen e talljes mbrapa dhe po te kendojne rrjeshtat e asaj kenges rrugace,,,,,,,rrushin ta vola, rakine ta piva, nonen ta q…..!!!
  Tregoju, se kane bere gabim ne zgjedhjen tuaj si objekt talljeje. Tregoju me vepra, se shqiptaret nuk u mashtruan, kur dhane 1 milion vota per Edi Ramen, me shpresen dhe besimin se e ardhmja shqiptare, eshte nje qe behet me burgosjen e kriminelit Berisha dhe langojve qe i shkojne pas, si mish per top.

  Reply to this comment
 11. aaa February 15, 14:52

  KRIMINELI SALI KA NJE MIK SHUM TE FORT AI ESHTE ILIR META QE RI SI SKUTH

  Reply to this comment
 12. Lul February 15, 14:58

  Komenti per kete artikull eshte i tepert, personalisht Edi Rama ta lexoje dhe ti mbushet mendja se ………ose te kerkoj falje per shpifjet qe ka bere kur ishte opozit …ose te ndershkohet kjo dyzine hajdutesh dhe kriminelesh qe po kercejne napolonin ne kurriz te popullit….Ed Rama eshte koha ta te fillosh luften…..Poshte Ilir Muta.

  Reply to this comment
 13. Gjoka February 15, 15:00

  Ai eshte spiuni i serbeve dhe gerekeve dhe krahasohet me Enverin per nga sherbimi qe i vazhdon t’i kryejë atyre kundra Shqiperise dhe mbare shqiptareve.

  Reply to this comment
 14. Goni me February 15, 15:00

  Mendimi im eshte qe reforma ne drejtesi eshte nje rindarje pushteti ne drejtesi, por qe nuk do ndryshoj konceptin e denimit te te dobetit dhe mosndeshkimit te te fortit.
  Per dilemen qe shtron kjo redaksionale e gazetes sone te dashur Dita te organizohet referendum mealternativat,po,ose jo,denimit te Berishes.Si te kryhet kjo,pasuesit e tij jane ca miza kali qe po u hoqe mender bythen e kalit mbeten zbuluar e do fillojne te hane njeri tjetrin per te gjetur vrime tjeter ku te futen.Mos ndeshkimi i ketyre bishave eshte favor per ata qe duan destabilizimin e Shqiperise e te Kososves,dhe punen e kane filluar.E majta qe mori persiper te kryej denimin e krimineleve ta filloje nga koka e jo nga bishti,sic e ka filluar.Do veme drejtesi se bashku thoshte z.Rama gjate fushates,ne pjesen tone e beme,e votuam ,e prume ne pushtet qe ta beje me lehte pjesen e vet.Pse nuk po e ben?…

  Reply to this comment
 15. Vezhguesi February 15, 15:08

  Po i nderuari artikullshkryes ! Po bejmë 24 vjet që dëgjojmë e shikojmë se c’po bëhet në kete vend. Po bëmjmë 24 vjet që dëgjojmë një Sali Berishë. Konkluzioni është i dukshëm e i prekshem : Mashtrues, hipokrit,shpifës , arkitekt i shkatërrimit të këtij vendi, Nuk ka më dyshim se ky njeri duhet te izolohet nga populli,pasi vazhdon ende të percai popullin, t’i fusi tmerrin me anë të tritol venësve. Eshtë e vërtet që persona të njohur si Izet Haxhia apo Zef Brozi më pak se Izeti,kaë kusuret e tyre,por po thonë të vërteta ,e peërkëte duhen falenderuar. Këta persona duhn marr në mbrojtje nga shteti ,e me arrestimin e Berishes e berishëve të tjere, te Dalin para qyqit .të dëshmojnë ato qe kan thenë e poulli t’i dëgjoi me veshët e tij,përball kucedrës Sali.Se cilat janë poshtërsitë e Saliut ,dihen. Madje edhe një person,që kontriboi më vite kunder rrëzimit të qeverisë se komunistëve në shqipëri, kontriboi per t’a prur Saliun në krye të shtetit, ne nje bizedë me të shprehu indinjatën e tij ndaj Saliut. Nuk e mendonim,-tha ,qe të ishte kaq i pa shpirt ,të ishte kaq urrejtes ndaj njerëzve,deri sa coi edhe lëndë kimike për të vrar popullin e tij. Veprat industriale, bujqsore,arsimi,shëndetësia ,kultura nuk ishin komuniste, Duhej shkatërruar ideollogjia komuniste e jo veprat qe punonin e jetonte populli. Vëtem një prokuror idiot,nje gjykatës plepash mund tëthot se nuk ka fakte për arrestimin e gjykimin e Sali Berishës,e bishtave të sali Berishës Diskriminimi i veprimeve te saliut në shtypin e përditshem duhet të jete i përditshem e me fakte,deri sa edhe militantët me fanatik, tritolvenësit t’u mbushet mendja se i kanë shërbyer një krimineli e janë poshtruar nga ai deri sa kanë kaluar ne veprime kriminale.

  Reply to this comment
 16. .dash. February 15, 15:10

  E lexova me imtesi kete artikull redaksional qe edhe pse ka nje qellim te larte atdhetar per ndergjegjsimin e opinionit per denimin e mega-kriminelt berishe eshte artikull i pamjaftueshem .

  Ajo qe i mungon eshte kryesorja:

  KUSH ESHTE AJO FORCE MAGJIKE QE E KA SHPETUAR KETA ANTISHQIPTAR TE BETUAR. EDHE KUR SHPATA E HAKMARRJES POPULLORE ISHTE PRANE QAFES SE PERGJAKUR TE KESAJ MONSTRE ??

  Pergjigja eshte e thjeshte por duhet thyer tabuja e frikes per te kritikuar segmente te dipllomacise amerikane qe merren me shqiperine ku disa kokrra prej tyre jane “engjejt mbrojtes te makbethit te Tropojes.”

  Ne respekt te lexuesve te gazetes dita dhe stafit te saj po sjell nje koment qe dikur eshte refuzuar te botohej nga kjo gazete ndoshta dhe per shkaqe teknike

  Plaku Dogsborough(dogsboru) I trustit te lulelakrave& canabisit ka nje linje teper te fuqishme pertej atllantikut qe eshte me kryesorja ne jetgjatesine e tij kriminale 22 vjecare

  Per kete kam I jam referuar nje qytetari amerikan Gary Kokalari ne nje artikull te tij dikur qe tregon se Gerdec-gate nqs gjykohet me me sinqeritet dhe ne amerike do ishte me trondites se WATERGATE ne vitet 70′

  KONGRESMENI FRANK WOLF
  Fatmir Mediut i pëlqen që të mburret me miqësinë e tij me kongresmeniin Frank Wolf, që përfaqëson shtetin e Virxhinias në Uashington. Unë do të doja të dija nëse ka pasur ndonjë komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Mediu u ekspozua në gazetën “Times”? A ka pasur komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Kosta Trebicka vdiq në një aksident misterioz me makinë? Ishte një rastësi që eksperti amerikan që u soll me aq shpejtësi të hetonte çështjen ishte nga policia shtetërore e Virxhinias? Apo mund të jetë diçka më e rëndësishme, siç më ka thënë një ish- agjent i FBI që hetoi çështjen?

  Dhe përse pikërisht pasi Fatmiri doli në gazetën “Times”, ai nxitoi të takonte Shkëlzen Berishën? Çfarë ishte kaq e rëndësishme që ata duhej të flisnin në mes të krizës? Dhe siç e di mirë Fatmiri, Nicholas Wood, gazetari i “Times”, që e intervistoi, solli me vete një kameraman shqiptar për të regjistruar intervistën. Pse një ditë pas intervistës, disa truproja të tij shkuan në studion e kameramanit dhe i konfiskuan pajisjet?

  VOA
  Sa i përket Zërit të Amerikës, ata që janë përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane. Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt… tani është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri për t’i bërë gjërat më keq,

  GJENERALI LUAN LEPUR HOXHA
  është njëri nga të akuzuarit kryesorë të Prokurorisë në çështjen penale të tragjedisë së Gërdecit, pasi në pretencë ndaj tij është kërkuar dënimi me tetë vite burg .Nga 1 janari 2012, eshte larguar në SHBA së bashku me familjen, siç thonë burimet, i pajisur me dokumentacionin përkatës të nevojshëm.Sipas kabllogramit, Luan Hoxha i kishte thënë Widhersit se vendimmarrësi kryesor për Gërdecin ishte Fatmir Mediu, nga zgjedhja e Gërdecit si vend për shkatërrimin e municioneve deri te llojet e municioneve që do të shkatërroheshin dhe planifikimi i kohës se kur do të bëhej shkatërrimi. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas u konfirmua si Shkëlzen Berisha, djali i Kryeministrit, që e urdhëroi të vijonte dërgimin e municionit të kalibrit të lartë në Gërdec, pa pasur asnjë vonesë”, shkruhet në kabllogramin e Ambasadës së SHBA-ve.

  Vetem nga keto tre “sequencat” e mesiperme dilet ne perfundim se Plaku Dogsborough ka nje mbeshtetje te fuqishme nga klane dhe segmente te caktura ne USA dhe Kongresi Amerikan duhet te marre ne shqyrtim lobin Berishes ne Washington qe eshte infektuar ne aferat bilioneshe:

  -Ne rrugen e kombit
  -Ne krematoriumin e Gerdecit
  -Albetrolin

  Majkëll Granof është një menaxher i suksesshëm amerikan në Shqipëri, që ndihmon Berishën të mbulohen defektet e tij demokratike në Uashington. Kaq thotë gjithë editoriali ynë. Ato që ti i quan fakte apo mungesë faktesh nuk kanë shumë nevojë të verifikohen.

  Ne i referohemi kudondodhjes së zotit Granof pas Lulëzim Bashës, një ish- Ministër që është akuzuar nga drejtësia shqiptare për një abuzim prej 220 milionë eurosh dhe që nuk ka pranuar të gjykohet, por e ka mbyllur çështjen me procedurë. I referohemi mbështetjes së zotit Granoff për Sali Berishën, i cili më 21 Janar të vitit 2011 sipas ekspertizës së FBI ka vrarë katër qytetarë të pafajshëm para zyrës së tij. Ju jeni duke mbrojtur një njeri që ka hedhur në koshin e plehrave ekspertizën e Byrosë Federale të Hetimeve dhe nuk pranon që vrasësi i provuar nga FBI, i cili është komandant i Gradës dhe njeri personal i tij, të arrestohet.

  Unë kam kontakte thuajse të shkëlqyera me Ambasadorin e SHBA në Tiranë dhe i kam shprehur atij mirënjohjen për atë që qeveria amerikane po bën për zbulimin dhe gjykimin e këtij krimi politik. Unë dhe asnjë shqiptar nuk e ngatërron kurrë atë që bën ndonjë individ apo qytetar amerikan në mbrojtje të vrasësve me atë që bën qeveria amerikane. Ne besojmë tek Amerika dhe jo tek qytetarët amerikanë, dhe nuk i zemërohemi kurrë asaj për lirinë që kanë qytetarët e saj të mbrojnë dhe kriminelët.

  Kur i referohem mbështetjes së tij për Berishën dhe Lulëzim Bashën kam parasysh dhe faktin që këta dy personazhe veç e veç dhe të dy bashkë, kanë konsumuar para syve të shqiptarëve krimin e vjedhjes dhe abuzimit të miliona eurove dhe nuk kanë pranuar të gjykohen, krimin e vrasjeve politike dhe nuk pranojnë të hetohen dhe krimin elektoral të 8 Majit në Tiranë për të cilin nuk pranuan rezultatin dhe e përmbysën me gjykatë.

  Nëse këta dy njerëz do të ishin në SHBA, do të ishin në burg, ose së paku nuk do të ishin në politikë. E konsideroj një urrejtje të madhe për shqiptarët cinizmin tuaj për të na i quajtur këta si udhëheqës që i meritojmë. Jo. Nuk i meritojmë dhe do të dimë të shpëtojmë prej tyre, sado miq me pare të blejnë këta njerëz në Uashington. Ata tani nuk janë në konflikt me shqiptarët, por me përfundimet dhe rekomandimet e qeverisë së SHBA. Kjo mund t’ju bëjë pak më të përmbajtur kur flisni me adhurim për ta.

  Nqs admistrata amerikane pranon dhe toleron akoma qe mobsteri i ballkanit Berishovic mik shtepie i Damir Fazllic qe ka rezidencen ne zemer te Washingtonit nuk denohet nga vete amerikanet per krime te tij te dokumnetuara dhe te vertetura nga vete sherbimet amerikane ngelemi te themi

  “O zot na ruaj nga miqte se nga armiqte ruhemi vete”

  Reply to this comment
 17. Bocari February 15, 15:11

  @redaksia

  Ndeshkimi i Saliut eshte nje nevoje urgjente se bashku me sekuestrimin e cdo pasurie qe ka ai dhe familja e tij.
  Por a mendoni ju se mund te behet kjo?
  Saliu eshte pjelle e djallit dhe si e tille ai ja ka marre masat per sigurimin e tij. Te gjithe politikanet te majte dhe te djathte jane te lidhur me afere korruptive ku koka e tritolit ndodhet ke Saliu. Po te bjere Saliu bie i gjithe klani politikaneve si nje ndertese me Tritol.
  Eshte kjo qe e ben Saliun te pamposhtur. Vetem mrekullia mund ta shpetoje Shqiperine dhe mrekullia eshte qe masa te behet e ndergjegjshme per te verteten dhe te respektoje vetvehten. Kjo eshte gjeja me e veshtire. Mjafton te lexosh nje artikull me komentet perkatese dhe kupton se si jemi te gatuar ne shqiptaret. Shqiptaret i percan dhe i hedh ne sherr me nje fjale goje, mjafton te thuash ate qe nuk i pelqen tjetrit dhe je i kryqezuar me te gjitha sharjet e mundshme.
  Genjei, mashtroi, vidhi dhe vriti sic bejne politikanet, qe ata i zgjedhin vete dhe ata qurraviten si femijet dhe i votojne prape. Nenshtrimi eshte aq i gjate ne njerezit qe lindin ne kete toke, saqe eshte bere qualitet genetik. Nje popull me gene skllave mund te jetoje vetem i skllaveruar. Nje popull i shendetshem fiksohet pa levizur tek dera e prokurorise deri sa te denohen kriminelet ose bllokojne rrugen ku kalojne ata dhe i ben pershesh. Per keto veprime ne nuk jemi te zot, ne jargavitemi dhe kerkojme drejtesine nga LL….A…..LL…..A, qe qenka nje burre i vertete. Jam kurreshtare te di sa e ka Llalla masen e sigurise qe i kane paguar, ka ngrene ndonje luge corbe vdekjeprurese apo e peshojne me flori.

  Reply to this comment
 18. Lumja February 15, 15:30

  Respekt per kete editorial te “Redaksise”!N.q.se e ka hengur m….n Rama ne skutat e fshehta duke menduar se ky popull ngaqe do te haje me luge te florinjte gabohet .ka ardhur koha qe ç’do gj te shkoje ne vendin e vet!Boll me me stacionin tjeter siç pretendon Rama se po se kape kete radhe e kap kur te vije prap.Boll me legenlliqe !Te zgjodhi populli si shpresen e fundit e te vetmen e ti riskove se te premtuan etiketimin “Bure shteti” e dole “Burre leshi” pasi kane kaluar dy vjete nen qeverisjen e “Tit Xhanit” e nuk ke bere s me minimumin te pakten shkarkimin e kryeprekurorit ,por e le me qellim qe edhe sikur pretendimi kundrejt Jush te jete se perse nuk çohet perpara drejtesise “Kryekrimi” Ju doni te na thoni qe drejtesia eshte e pavarur e s’kam ç’fare ti beje!Turp per besimin qe te dha ky popull e mos te te shkoje ndermen se je vetem Ti qe mund ta nxjerresh kete vend nga humnera Berishjane pa viktima, pa te lenduar duke bere te mundur te jetojne te qete ata qe vrane Jugun ne 97,qe bene Gerdec,qe kane privatiuar jo vetem bregun e detit e malet por edhe vorrezat e Tiranes.Fajtor per kete situate nuk eshte me populli por kjo klase politike e papergjegjeshme e lavire .Ka ardhur koha per nje revolucion qytetar!boll me me receta te genjeshtert e prej atyre qe nuk kane dashur e nuk duan kurre te behet Shqipëria shtet.Pa drjtesi nuk ka demokraci e pa demokraci nuk ka shtet ,ndaj le te ndergjegjesohet ky popull deri ne venien e verdiktit te saj ne vend duke zgjedhur njerezit qe e duan kete vend,kete popull e jo pazarxhinjte e radhes qe nderojne kostumet!Shqipetari nuk ka ç’fare humb,veçese po fitoi.Eshte kjo klase e felliqur gomeresh qe bejne propagande sikur Shqipëria eshte ne rruge te mbare !Bolle me me mashtrime ka ardhur koha e te marrit te pergjegjesise.Ju faleminderit “DITA”ndonese eshte shume veshtire te rrezosh nje “mafie” qe eshte instaluar me mjeshteri nga fabrika qe shet receta e qe lenden e pare e gjene gjithmone neper vende te varfera si ky i Yni.Kerkoj nga bashkeatdhetaret ,patriotet qe ndodhen jashte kufijeve te ketij vendi le ti bashkohen kesaj zemerate qe shpreh Editoriali i sotem me thirjen “E dua Shqiperine se jam Shqipetar”!

  Reply to this comment
 19. kris 1 February 15, 15:37

  ne veprimtarine e vet kriminale nekrye te shtetit dhe pd Saliu ka bashkepunuar dhe me mjaft eksponente te majte.Kjo eshte arsyeja baze qe nuk arrestohet Saliu.Hapja e gropes septike Berisha do te qelbe vendin e pergjakur por do ti heqi masken dhe Metes e Rames.Kjo nuk eshte e pranueshme dhe Rama mendon se pop[ulli do te votoje per te dhe Ilirin nga frika e ardhjes ne pushtet e berishes.
  Ne arenen nderkombetare nuk e can njeri per Berishen e Ramen pervec ndonje nepunesi ballkanik.
  Bota vlereson Nishanin se duket si plaku I vitit te ri me trsten me dekorata ne shpine dhe I kenaq kalamajte

  Reply to this comment
 20. Stef Staku February 15, 15:41

  ANALIZE : Sali Berisha qe pas vitit 1994 eshte mbajtur ne pushtet nga klane anti-Shqiptare te BE. Nje antare e ketyre klaneve eshte Doris Pack.
  Ai mbahet ne forme kercenuese ne opozite po nga keto klane … qe presin sa te mbushen arkat e Shtetit Shqiptare.
  Perseri do e sjellin.
  Nje nder rruget e pakta qe kane mbetur eshte terheqja nga proçesi i antarsimit ne BE dhe fillimi i proçedurave me Comunwelthin.

  Reply to this comment
 21. shpatar February 15, 15:46

  Ndaj te njejtin mendim me kete artikull te gazetes Dita .Jo ne rastin konkret por sa here na del perpara i pa udhi i shqiptarve kjo pyetje shtrohet .Pse nuk denohen ata qe e shkaterruan Shqiperine .K/Cobani Berisha me gjithe uqrit e tjere qe vijne nga pas .
  Une nuk i qendroje tezes se nuk kemi Drejtesi qe te beje kete pune .Ka shume forma te tjera qe , perjashtojne Drejtesine e korruptuara,te nxjerr para pergjegjsise pushtetare e Presidentin kur ata e mbushin dhe e derdhin kupen me gjakun e populliit.Me ka bere dhe me bene pershtupje qe nga 97.Jo Saliu por dhe Zoti te bente ato qe ndodhen nuk do te qendronin me ne kembe. Megjitheate populli shtroje kurrizin dhe ja nisi kenges .O Sali na heng… mun.. se ne parate prap i vum .Nenat shami zeza, te cilave ju vrane djemte nga dora e pushtetit neper varre qanin me poezi .Nga na doli ky Saliu .Djemte na i vrau e i preu. Mos pac hair o zagar .Brez pas brezi fara tu heqte zvare.
  Nga 97 e deri me sote populli nuk reshte se mallkuari Saliun.Ky jo qe nuk ka marre ate qe meriton por vazhdon ta shkaterroje e mjeroje kete popull .Nanua, qe i premtoje popullit se do te vere ne vend dinjitetin e drejtesine do thote fjalen e saje ,i mbushi breket dhe ja dorzoje pushtetin paqesishte pa e ndeshkuar .Thame qe Nanua ishte nen urdherat e Saliut. Marveshjet e tyre bene qe te besonim Katovicen shqiptare .
  Cudia me e madhe qenka kjo e dyta .Rama eshte i kryqezuar te veproje .Arsyet jane te shumta por nje gje nuk na pelqen ne shqiptarve .Kapedani i mire di se cbene.O e shpeton anjijen ose mbytet bashke me te .Por nuk po shohim as njeren e as tjetren .Ndodh shpesh qe ata e braktisin ate dhe e lene ne meshire te fatit .Nuk e lene degjojme disa zera .E do Amerika Saliun .E perkrahin te djathtet e Evripes.Ndihmohet nga agjenturat e huaja .Ka bere shume miqe qe askush nuk e prek .Ky popull nuk ka degjuar azgje nga keto .Se po ti degjoje do beje ……….Pra Dita ka shume te drejte .Te mbyllet ky kapitull e le tua lem te tjerve.Mbase dalin kapedan qe te marrin gjak ne vetulle te shpetojne kete fukara te Ballkanit.

  Reply to this comment
 22. Suferina February 15, 15:47

  Shkrim ulurime qe percjell marazin e gjithe votuesve te 23 Qershorit e qe akoma nuk po i sheh banditet para drejtesise. Eshte harruar pa shtuar ketu erdhe krimi i tradhetise se larte ndaj atdheut duke i coptuar territorin. Problemi me i madh besoj se nuk eshte arrestimi i tyre, por kush do i gjykoje keta bandite, kur drejtesia vazhdon te jete nen sherbim te familjes mafioze.

  Reply to this comment
 23. Desert rose February 15, 15:49

  RESPEKT REDAKSISE !

  tani ftoj ndonje rilindas qe e ka like faqen e fb te kryeministrit
  ti bej kopy past dhe ta dergoj .
  dergojani disa here , se ndoshta ka dhe reagim …
  ndoshta na dergon pergjigjen e asaj letres famoze te 1 prillit ,kur na tha frazen
  “politika nuk ka moral ” [donte perkthyer “nuk ka burg per asnje” ]
  mua qysh ateher me ka ber bllok …armik ngela 😛
  tani pregatituni ,se te gjithe armiq do dilni …sidomos ju te DITES !

  Reply to this comment
 24. Preng pjetri February 15, 15:56

  Nese nuk gjykohet dhe denohet nga drejtesi sot. Askush te mos habitet kur nje dite sa më te afert Berisha te behet president.Pastaj rrofshin komentet dhe llafet boshe.Një gjë është100% e sigurt sa te jetë Llalla dhe kjo trupe gjyqtaresh Berisha dote fle si qingj i qetë.dhe dote hakerrihet si shejtani ne faltoren e parlamentit. Gjasat janë te pakta per te mos thenur fare.

  Reply to this comment
 25. lavdosh February 15, 16:05

  ah kur do vije ajo dite.
  Kur te ndodhi, ju garantoj se pas nje periudhe te shkurter kohe ky vend do rregullohet si me magji

  Reply to this comment
 26. LILOLABJA February 15, 16:06

  FALEMINDERIT Zoti Thano ! Keto jane editoriale qe nuk kalojne dot pa bere zhurme per te cilen kemi nevoje te shqyejme veshet e ta degjojme mire, te shkundemi nga gjumi dhe ti veme shpatullat vendit, para se tena fusin te gjitheve ne grope .Kjo eshte gazetaria qe me pelqen dhe e kam pagezuar alla Thano se ne, populli i ndershem, duam fjale te shkoqura dhe te ndershme ,duam informim dhe jo dizinformim,duam qe te bardhes ti thuhet e bardhe dhe te zezes e zeze .Duhet patjeter dhe ne Shqiperi nje revolucion qytetar, ku ne drejtim te saj, te mos kete as nje politikan apo ish politikane, ish funksionere apo funksionare .Kjo klase politikeduhet terhequr zvarre per gjithe te zez

  Reply to this comment
 27. Lungara February 15, 16:35

  DITA, si përherë, edhe këtë herë godet saktë, në shenjë !
  Berishizmi nuk është thjeshtë një plagë në trupin e vendit. Ajo është kanceri që po i bën varrin Shqipërisë .
  Dhe ne populli , të pafuqishëm , si teveqelë rrimë me gojën hapur me sytë nga politika . Ne e kemi lënë veten në mëshirën e prostitutave me emrin politikanë !
  Nëse politika , si deri më sot , do mbjellë e do korrë vetëm fraza , vetëm demagogji e nuk do çkuli me rrënjë kancerin Sali Berisha , atëhere s’ka Zot që të dijë si do shpëthejnë shqipëtarët . Kur popujtë në Amerikë , në Angli , në Evropë ngrihen e përmbysin qeveritë e tyre , shqipëtarët kanë një mijë herë të drejtë ta bëjnë këtë me ç’do mjet .
  Atëhere do qërohet edhe berishizmi por ka për të marrë me vete të gjithë ata që e kanë mbajtur gjallë , të majtë e të djathtë !

  Reply to this comment
  • Zaho Pakokerama September 9, 16:35

   I AFTE NE PA AFTESI or ADEPT AT SHORTAGE SKILLS

   E tha dje ne Kuvend nje fare shoku Beni, apo siç e kemi njohur ne vite, te dhe jo shkerdhatokracise : Beni ecen vete, duke ja adresuar nje psikopati me kartele klinike te dekonspiruar, me bipolarizem psikomotor te trajtuar ne vite me ilaçe dhe seduta psikoanalitike, pa shprese sherimi, “llokumes se mamit” Edi Kristaq Vares Poetesh Rama !

   Pavaresisht gjetjes se persosur, shoku Beni, eshte vete, edhe me keq, subjekt analizash klinike te munguara, per “aftesi ne pa aftesi” apo siç i klasifikojne amerikanet e Donald Lu-se, personazhe te tille butaforeske : “Adept at shortage skills” ! Per arsyen e pa kontestueshme te nje “politikani” medioker libershkrues, shpesh here edhe antishqiptar ne simbolikat e zgjedhura, pishtar i nje fondamentalizmi te vjeter ortodoksian, perbuzes i mendershem i nje populli te tere, te cilit me balbetizem kronik, i kerkon ta ngreje ne olimpet e plotfuqishmerise e te vendim marrjes se pa kthyesheme, ne dem te tij (shqiptareve).
   Bemat e bashke-krevat-ndareses se tij, si duket i ka harruar ti evidencoje ne çdo term apo germelidhje fjalesh, te perdorura prej disa muajsh per te erresuar te tjeret, me erresiren qe mbulon gjithe aferat private te tij ne kohe.

   VET ANIMALS apo Vetting-u, vertete mori driten jeshile dje nga vete viktimat e para te tij, me siguri, po ne themel te tij nuk duhet te jene vetem zbatuesit e percelluar te ligjeve, ai duhet te mbuloje edhe gjithe llumin e ashtuquajtur politik, qe keqperdoron votebesimin e shqiptareve, duke vjedhur, duke u korruptuar, duke u bere simbol i se keqes ne perçudnimin makjavelian te pasurimit me çdo kusht, ne dem te gjithesise shqip-folese te ketej e matane kufirit, sepse ne fund te fundit, edhe ata matane kufirit prej vitesh i jane bashkuar trojeve qe na lane ne trashegim avet tane te adhuruar .

   Brohortjet mbreselenese te Petrit Vasilit, “o burra te bejme namin”, te shtien ne kujtese ate veze goditjen para kançeleve te Presidences, ca kohe me pare, per aferat e tij ne Aeroportin e Rinasit.

   Brohoritjet zeçjerrura te emblemes se korrupsionit ne Shqiperi, Ilir Meta, i kapur me ze e figure ne allishverishet e tij qindra mijera euroshe, shkaktarin e vertete te vrasjes se kater shqiptareve te pa fajshem te 21 Janarit, kerkojne ta adresojne VET ANIMALS-in, ndaj te tjereve, me shpresen e imponuar te mos ndeshkimit te perjetshem vetjak e te “boses kokemadhe” te kercenimeve me gangstere te mire inkuadruar ne rrjeshtat e LSI-se basifondjane.

   Nuk duhet ti shpetojne nje VET ANIMALS-i te zgjeruar as edhe Edi Rama, po e po, por vete tepelenasi surrat nxire Tahiri, jo vetem per “adept at shortage skills”, me CV-ne e ritushuar te dipllomimit te tij me korrispondece ne universitetin shkodran te Doberdakeve e Lufeve te turnit, por edhe per ato telefonatat e tij me boset e lojrave te fatit, apo edhe me keq, me telefonatat e fund-jetes se bankierit te dyshimte te Credins, Artan Santo.

   Sa jetim do ishte VET ANIMALS-i, pa shoshitjen deri ne thermije, te Erion Veliajt, me dipllomat e ti te fallsifikuara, me ate veteflijim per kauzen e jetemireqenjes se tironasve, qe e pranuan si bashkeqytetar, kur shiste fiq kakareçe, te vjelura nga kopeshtet e qelbesirianeve (banoreve te Qelbesires – Ura Vajgurore) me shpresen e realizuar per ti verberuar me shkelqimin e tij fytmbytes.

   Apo edhe sharlatania Harito, me inteligjencen e sakatuar te shkollimit te saj te dyshimte; te telefonistes nga Zadrima qe helikopteret e ushtrise i perdor per te transportuar mermerin e qenefeve te saj ne Vermosh; te te “dipllomuarit modest” qe shkalle zbret drejt humneres ekonomine e ketij vendi; te kamerierit hollandez Gjiknuri me tere aferat e poshtersive qe ka bere e vazhdon te beje; per te mos e mbyllur listen me pizanjoset e pafundme, te majte e te djathte, qe bejne ti ngrihen floket perpjete edhe kaçurrelit “motobike reader” te poltronave berishiane ne Kuvend.

   Reply to this comment
 28. sa shume na kane mashtruar February 15, 16:39

  aq sa u denuan ata qe ben krime ne komunizem dhe qe u moren nen mbrojtjen e salikomunistit,aq do denuhen edhe krimet 25 vjecare qe jane shume here me te shumta se ato te komunizmit.
  saliu denoi disa per kafe,keshtu edhe sot keta te sotmit do marin saliserbin e co nen mbrojtje.
  ndersa socializmi u mundua te ndertoj vendin dhe ja arriti deri diku,ndersa keta maskarenjt komuniste te sotem vetem shkatrruan dhe vodhen,ndersa soc e beri cdo gje te perbashket,keta maskarenj e ndan cdo gje vetem per familjet e tyre dhe llumin qe i shkonte mbrapa dhe bertiste sa per njeren pale apo tjetren.
  sahanlepirsit e socializmit u bene sahanlepirsit e kapitalizmit komunist shqiptar.
  Ne ato maja rripa rripa nje here ma hipe dhe nje here ma hipe,pra une te mbrojta dje ti me mbro sot.
  cdo qeveri qe ka ardh ka legalizuar vjedhjen dhe shkatrrimin e qeverise se mepareshme dhe asnje nuk ka mbajt pergjegjsi per gjithe kete rrumpall qe vetem se konstatohet……..

  Reply to this comment
 29. Roni February 15, 16:59

  Prangosja e Ilir Metes sjell automatikisht prangosjen e Sali Berishes.Pyetja eshte se kush do i arrestoje dy njerezit me te pasur te cilet kan pas tyere segmentet me kriminale ne vend?!Rama eshte i zene me “grupet armiqesore” brenda PS.Zgjidhja e vetme duket vetem organizimi spontan i qytetareve.Presion Ilir Metes dhe LSI.Marshim proteste duke pershkruar intenerarin LSI-Prokurori-Presidence.Po nuk funksionoi,e vetmja alternativ mbeten zgjedhiet e parakohshme.Shqiptaret mund te mos dine tashme se ke duan por jam i sigurte se dine shum mire ate qe nuk duan me,Meten-Berishen.

  Reply to this comment
 30. TOMORRI February 15, 17:03

  Fleterrufe e shkruar me nje fryme.
  Njeri duhet denuar , tjetri duhet te iki, dikush duhet te vije.
  Asnjera nuk do ndodhe te pakten per dhjete vjetet e ardhshme.
  Atehere ndoshta do riformatohen forcat jo per partite e vjetra por per interesat e reja.
  Me keto shkrime nxisni rrumujen.
  Kur zihen dy vete fiton nje i trete.
  Seria e dyte e 97 nuk do vonoje.
  Rama ne se do te shkoje ne te semes te arrestoje Berishen.
  Pastaj. Me cfare morali?
  Kush eshte ne Shqiperi i ka syte ne balle cpo behet,
  Pune ska, investime jo, korrupsion deri ne fyt, vjedhje me keq se ne kohe te Berishes ,
  arrogance dhe paaftesi per te te zene frika.
  Pra e dashur redaksionale kush fiton ???
  Jeni duke i fryre qymyrit per ndezje por do ju mbysi tymi.
  Oxhaku i gazetes suaj eshte i vogel per kaq shume dru te shtrembra dhe qymyr te lagur.
  Piqni ndonje geshtenje ne ndonje cep ku ka prush se nuk keni zjarr per te pjekur qingja pa ju djegur helli.
  Enveri ndeshkoi se mendoi ska rruge tjeter, ja ku jemi.
  Gjithmone ka alternative, ju nuk jeni zoti te percaktoni vetem nje rruge.
  Dhe tek zoti shkohet me fe e rruge te ndryshme.
  Po e beni gazeten si organ sekti kunder Berishes.

  Reply to this comment
 31. fanatiku February 15, 17:08

  SALIU NUK MUND TE NDESHKOHET ME MATERIALE GAZETARIE QOFTE EDHE SIKUR EDITORIALET T’I KETE SHKRUAR NJE GAZETAR PROFESIONIST SI ZOTI THANO.

  Sepse qeveria e Edi Rames punon me moton:

  QENTE LE TE LEHIN KARVANI SOCIALIST SHKON PERPARA!

  dhe nderton vila familjare ne kerrthize te Dajtit me materiale te varfera, njesoj si vilat e familjes Berisha dhe te aleatit te tij Like Floriri ne Gjirin e Ngjalave.

  Sepse o zoti Thano:

  SI MUND TE NDESHKOJE EDI RAMA SALI BERISHEN KUR E MBAN SI “HERO” MESUESIN E TIJ ENVER HOXHA MEGJITHE PIRAMIDEN E TIJ FAMEKEQE NE MES TE TIRANES?

  Reply to this comment
 32. Hm... February 15, 17:12

  Dita, harruat marreveshjen e detit. Para se te futet si vrases apo hajdut, duhet futur brenda si tradhetar… ndryshe i beni nder

  Reply to this comment
 33. tradita February 15, 17:20

  ha..ha..ha… o mbetje enveriste… vetem nje fije floku sikur t’i preket berishes nga keto akuza parapolitike sepse politike nuk jane ( jane thjeshte idiotesi) nuk gjendet vrime miu ku te futeni…
  kete e dine mire te gjithe…. vetem nje tufe mjeranesh militante te jesaj pacavureje nuk e dine.

  Reply to this comment
  • fanatiku February 15, 20:32

   Enveristet nuk e kane kuptuar akoma se Sali Berisha ishte nje JASHTEQITJE speciale e Enver Hoxhes, qe e mblodhi ne kavanoz, i beri analizat ne Laboratorin e tij qe quhej Sigurimi i Shtetit se mos ishte infektuar nga viruse te Armikut te Kllases dhe pastaj ja hodhi si nje MUT pas kepuce shqyptareve per te vazhduar Kauzen e Partise se Punes per fatin e keq te miletit mjeran.

   Reply to this comment
  • matahari December 23, 22:12

   Degjo ti ” Tradita ” qe te ka pas kaluar jeta neper burgje qysh 16 vjec pasi je denuar disa here per vjedhje: Ti qe e ” don ” Sali Berishen me shume se babane tend, lutju Perendise qe deri tani nuk i ka shkuar ende mendja ndokujt te ndyje doren me ate kriminel sepse, po te jete per ty dhe lapangjoze te tjere si puna jote, Berishes do ia kishin dhene plumbin me kohe dhe, jo vetem ti, por edhe i biri do te fshiheshit skutave sic bete ne 1997 ( per pak harrova edhe nje legen tjeter qe komenton ketu me pseudonimin ” Mark uk ” ). Se kush kini qene dhe jeni ju e dine mire shqiptaret. Deri ne 1990 fshiheshit neper vrima ose sic thoshte Agolli ” Ku jeni ” trima ” qe dolet nga vrima “. Tani na beni trimoshin sepse nuk ka dale akoma nje hundelesh qe t’ju beje ” pershesh “. Sic e meritoni.

   Reply to this comment
  • TRIBALET E PD-se December 23, 22:23

   Ti palo burre “tradita” , bashke me sallhanat tuaja , jini kaq trima , sa te hani mutne , ne mes te dites ! Kujt ia ben keto idjotesira , ti , more plehre ?! A e pe vitin 1997 , kur vrima e miut , ishte gjeja me e shtrenjte per sojin tuaj , qe u dhjete te tere ne breke ?! Koha qe populli shpresonte tek Saliu , mbaroi ! Bashke me te , kini marre fund edhe ju kelyshet e zagarit , qe duheni vetem per te lehur ! Ne se do te guxoni edhe nje here te trimerohi , nuk behet fjale me qe te kerkoni vrimen e miut , por do te kerkoni vrimen e atyre bushtrave qe u kane pjelle , se popullit i vajti thika ne eshter nga ju…!
   Nuk duam qe te vije ajo dite , por po erdhi , nuk do te jete faji i yne dhe nuk kemi per te kursyer as edhe nje kokerr te vetme , prej jush , qe e sollet vendin ne kete dite ! Mos luani me zjarrin , se do behi sebep qe te shuhet fara juaj !

   Reply to this comment
 34. Sali Berisha February 15, 17:33

  (mooning)

  Reply to this comment
 35. M A R K O February 15, 17:37

  Drejtesia nuk ka per ta ndeshkuar.. por historia po. Ai as varr nuk ka per te patur.. edhe nese do kete.. vend “pelegrinimi” per qente e rruges do te jete… te pshurrin e dhjesin mbi te…

  Reply to this comment
 36. takuinas February 15, 18:01

  Nga sasia e llafeve ne komente duket se jemi syfet fjalamanesh! Do behemi njehere bashke e ti kapim per fyti maskarenjte, apo do ti biem legenit?

  Reply to this comment
 37. DORI February 15, 18:22

  KU ESHTE SHOQERIA CIVILE,ATA QE JANE BERE SI SINDIKATAT E KALASE NE KOHEN E FASHIZMIT SALINIAN!PERSE NUK ORGANIZOJNE PROTESTA PERPRA PREKURORISE SE PERGJITHESHME?PERSE HESHTE KRYEPREKURORI,KU KA DY RRUGE OSE TE EKSTRADOJE I.HAXHINE E TA AKUZOJE PER DESHMI TE REME OSE TE THERASE KRYEMAFJEN SHQIPETARE E TA PYESI NJE PER NJE PER DESHMITE E ISH TRUPROJES SE TIJ!

  Reply to this comment
 38. shqiptari February 15, 20:22

  Po mijra krime te revoltave te piraidave si pasoje e hapjese depove me urdher te Berishes,perse lehe ne harres,apo injorohet nga redaksija?Jane mijra viktima,nena dhe gra te veshura me te zeza dhe fmije jetim qe presin drejtesi dhe jo toleranc me krimin duke e lene ne harres e 1997.

  Reply to this comment
 39. 23 Qershori 2013 February 15, 20:51

  Nuk i heq asnje presje ketij shkrimi. NDESHKIM kriminelit dhe krimineleve, hajdutit dhe hajduteve qe e vrane, e vodhen, e perdhunuan, e poshteruan kete popull e kete vend. Koha nuk pret me.

  Reply to this comment
 40. shqiptar sharri. February 15, 21:15

  Ne,krejt kto komente mjerishte nuk lexova dacka qe tet japi nji,shpres por sejcili komentus me duket si,nji i humbur ne mjegull dhe nuk e gjen rugen te dali ne sheshin e vendit,apo katundit!
  Krejt i bien patkonit e thumbit por anjeri nuk i bie pikes ku duhet,vetem njeri qe i kishte rare ma mir,kur ishte fjala e daj camit dhe fatmir mediut dhe shkerdhen sali serbit.Qe,dicka eshte e kuptushme sesi ky njeri nuk mundet me u hjek apo me u ndeshkue megjith ato krime dhe vrasje e vjedhje qe ka bere,dhe vetem amerikanet e mbroin dhe e organizoin kjo eshte e verteta.Po,ama cfar duhet bere edhe ky komentus nuk e thot.Pra,une prap po e them,se pa u bashkue rinia dhe vegjelia e fukarat,dhe pa u organizue kta te vegjlit qe jan shumica e popullit,kti monstre nuk i hyn ne kembe asnji gjemb.Kur te zgjohet vegjlia dhe rinia atehere dote behet e mundur qe ky monster me emrin sali,dhe me partin fashiste dote marrin fund,por jo vetem monstra sali,por dhe e gjith klasa politike e sodit,qofshin te vetqujter te majt,apo te vetqujtur te djathte,dhe bballistozogistet atehere dote shpetoi shqipria,nga vargojt e hienat e ksaj katrahure 25 vjecare por,kam frig se dote kaloi dhe nji kohe deri sa ta marr vegjlia ne dor setuaten.Pa,u shporr kta parti hajdute dhe grupe mafioze te,mbuluara pas emrave partish.te qujtura-p.d.-p.s.-p.r.-p,s.d,e tje,nuk dote kete drejtsi dhe rend ne shqipri.Sala,ne burg,shqipria e urte,sala ne lirui,shqipria ne amulli,pra kjo eshte e verteta e hidhur.

  Reply to this comment
 41. Alidemsi vjeter February 15, 21:52

  Amin o Zot !

  Reply to this comment
  • Darius February 16, 00:48

   Perse vetem Berisha……???
   Nqs 90-98℅ e Politiqeneve dhe 110℅ e Drejtesise nuk kalojne drejt burgut Vetingu do te jete thjesht ,u mbars mali e polli nje Mi.
   Ky eshte vetem fillimi…..
   Pa shkuar cdo gje ne vendin qe nga rrezimi ligjit SUPERKOMUNIST 75001,Ku KM aktual ndan Tokat sikur ja ka lene babai,dhe Ky KM pas Berishes,Nanos,Metes te shkoje ne burg…..nuk ka gje.
   SHQIPTARET,duhet te luftojne per veten dhe familjt e tyre,boll ndejten te nenshtruar sikur gjithe plerat e politikes kane ardhur nga Marsi.

   Reply to this comment
  • intelektuali February 16, 01:49

   AQ SA U DENUA ADRIAN FULLANI AQ DO TE DENOHET EDHE SALI BERISHA

   sepse:

   ENVER HOXHA ESHTE AKOMA “HERO” I POPULLIT DHE I JEP URDHERAT NGA FERRI KU GJENDET AKTUALISHT

   Po si mendoni ju o gazeta DITA? Kush do te ndeshkoje dhe denoje Sali Berishen? Edi Rama qe i lidh mareveshjet me kete VARKAR te familjes Hoxha ne terrin e nates ashtu sic veproi me kusarin e bankes se Shtetit Adrian Fullani? Apo VETTINGU i Rilindjes Socialiste me plot partizane dhe veterane te LANC-it kriminal te Enver Hoxhes qe Edvini i dekoron papushim me medalje trimerie dhe u leshon pensione shtese xhelateve te Partise se Punes me plot krenari?

   PO PSE KETA FANATIKE TE ENVERIT DHE TE LANC-IT TE TIJ KRIMINAL DO TE FUSIN NE BURG SALI BERISHEN?

   Nese shpresoni se do te ndodh CUDIA dhe do te zgjoheni nje dite qe te shikoni sesi VETTINGU i Edvinit dhe i Lu-se do te fuse Sali Berishen ne burg, atehere edhe ne, intelektualet properendimore, prinderit e te cileve dhane jete me emerin e SHBA ne goje do te kendonim njezeri nga kenaqesia kengen e njohur:

   “THIS IS A MIRACLE!”

   Por kjo realisht ka shume pak gjasa te ndodhe, sepse VETTINGU mund t’i kthehet Edvinit si bumerang dhe ti kollofise edhe LEKAT qe ka vene menjeane per dite te zeza edhe t’i kerkoje hesap:

   PSE E MBUSHI PARLAMENTIN DHE PUSHTETIN ME KRIMINELE, PERDHUNES DHE VRASTARE?

   prandaj o gazeta DITA na behet qefi per shkrimin e bukur editorial me plot pozite moralo shoqerore per Drejtesi ne Shqypni,

   por kesaj i thone:

   PRIT GOMAR TE MBIJE BAR!

   Reply to this comment
 42. sulo permeti February 15, 22:03

  Enigma zgjidhet ,vetem me Liken dhe Moniken! sulo

  Reply to this comment
 43. nari February 15, 23:03

  Ky njeri,pra, Sali Berisha ka ca llogari per te lare perpara se te shkoje ne ate bote ku personalisht i uroj vetem ferrin.
  Me veprimet e veta kur ishte ne pushtet dhe jo tregoi se ishte dhe vazhdon te jete nje moster qe nuk e gjen nje te dyte ne histori.
  Per fat te keq jeten tone e lame ne duart e tij te ndyra.
  Por per te ardhur keq eshte se akoma ka njerez qe vazhdojne ti besojne dhe per mendimin tim ata njerez qe i besojne nuk jane normale nga trute e kokes.

  Reply to this comment
 44. Gjin February 15, 23:15

  Duhet denuar dhe per nje fakt tjeter Berisha, perse nuk e Vrau dhe Edvin Ramen me 21 Janar sebashku me ate qe shkruan keshtu lloji budalleqesh per ti ba qejfin ca Budallenjeve qe mendojne se po kthehet Enveri prape.

  Reply to this comment
 45. socialisti bythpambuk February 16, 00:21

  E nderuar DITA dhe K.Redaktor THano !
  Jeni e vetmja shprese per kete popull te pa fat , por mos vazhdoni ti beni thirje Edi Rames sepse dhe ju e kuptoni qe eshte e kote . Nuk ju kane mjaftuar gati 10 vjet te Tij ne krye te PS per ta njohur se kush eshte Edi Rama i vertete ?
  Si njeri nuk ka asnje vlere (flet e kaluara e Tij dhe e tashmja) , si politikan eshte : mashtrues , i shtirur dhe hipokrit , bythlepires ndaj te huajve , urren njerezit e dobet ( te varferit ) dhe servil ndaj te forteve (te pasurit) ,i percmon intelektualet e vertete te ketij vendi duke i lene rrugeve dhe punesuar menaxherat e Kokedhimes kur specialistet tane te naftes drejtojne ne Kanada , USA , e deri ne Nigeri ,gjithe ish drejtorat e Bashkise i ka punesuar ne Qeveri (te cilet nuk kane asnje lidhje me PS) .
  Dhe e fundit, eshte frikacak , por nuk e ka te lindur .Frika e tij ka nje arsye dhe arsyeja eshte ato 3000 euro pasuri qe Ai gjoja ka ne banke . Kjo nuk e lejon Edin qe te gjykoje Sali Berishen . Shtrohet pyetja , si ka mundesi qe nje KM kaq ” i ndershem ” me 3000 euro pasuri (edhe prinderit e mi pensioniste i kane kaq para ) nuk ka guximin te kerkoje dhe te gjykoje vrasesit dhe hajdutet e qeverise se shkuar si dhe Fullanet e sotem ,te mos anulloje koncensionet , llotarine kombetare , te lere ne harrese shitjen e pasurise kombetare (si rasti i Rezart Tacit) etj , etj ? Ka vetem nje pergjigje :Ato 3000 euro jane frika e tij ,sepse ne te vertete jane miliona e miliona euro te fshehura ne bankat e botes ,pra Edi Rama eshte hajdut dhe si itille nuk i intereson te kete shtet ligjor , shtet i cili do ti vere prangat edhe atij vete . Ky ashte ankthi i tij .
  Une jam socialiste dhe nuk me pelqen ta theme ,por nuk ka zgjidhje tjeter pervec asaj qe thoni Ju me larte : Te krijohet nje levizje e re politike sepse PS me Edi Ramen ne krye shume shpejte do na bjere Saliun ne pushtet .
  Z . Thano , mereni Ju inisiativen e krijimit te kesaj levizje , shoke te mire dhe atdhetare te vertete keni plote rreth vetes si Bedri Islami etj . Lideret nuk i presim nga qielli, ata jane midis nesh .

  Reply to this comment
 46. padrino February 16, 01:00

  u duk qartë, që me marveshjen e 1prillit 2013 ,që bëri piktori me lilo floririn , që berishovici, dhe klani tij, nuk do të prekeshin edhe pas ndryshimit të pushtetit.

  Reply to this comment
 47. Al February 16, 01:03

  Sa me shpejte te zgjidhen keto enigma ,aq me mire e me lire per Shqiptaret .Shume shpresoj tek Kryeministri Shqiptar e stafi i tij per kete …..

  Reply to this comment
 48. bxl February 16, 06:42

  Ne fakt u kenaqem me hartime te ketij lloji…..te gjith duhet te kuptojm vetem nje gje qofsha i gabuar ne si rrace jemi euforik, saqe arritem deri aty ku per te rrezuar Berishen i dhame voten kancerit te Shqiperise partise LSI (thjesht lesh e li) ku nuk ishin te pakta rastet qe ky popull aq naiv e shiti edhe voten per njezet mije leke per ta mbajtur ne qafe kete kancer kush eshte ai bir nene qe ka besim qe korrupsioni luftohet nderkohe qe ne krye te min se drejtesise esht LSI-ja .
  Nese Sali Berisha nuk do ta mbronte Ilir Meten me bindje te plote qe sot nuk do ishim ne kete pike ku jemi por ne i meritojme keta harbuter …..ketu do jemi kur per te rrezuar Edi Ramen LSI di nderroje qasje e pra nuk eshte faji i harbuterve por mbase jemi ne nje popull primitiv e pra keta jane pasqyra e jone mbase…

  Reply to this comment
 49. Idriz Gjembi February 16, 09:34

  mburoja e Saliut, ka vetem nje emer… Ilir Meta

  Reply to this comment
 50. Cen Durimmadhi February 16, 10:10

  ‘ Koha e investigimit të Berishës shkoi. Tani, është koha e ndëshkimit”

  Nuk ka nevoje per koment te metejshem.Analize e perkryer. Problemi eshte se nese keta qe jane sot ne pushtet se bejne,nje force e trete duhet te perfaqesoje shqiptaret e lodhur deri ne dhimbje jetesh te humbura.

  Reply to this comment
 51. Partizani February 16, 18:11

  Te krijohet nje PARTI E RE POLITIKE me emrin “PARTIA PER DREJTESI E MIREQENIE”!
  Te kete 2 objektiva ne programin e saj:
  1-Te fshije me FSHESE TE HEKURT DREJTESINE;
  2-Te sekuestroje pasurite e KRIMINELEVE,HAJDUTEVE etj dhe t’ua shperndaje popullit!!!

  Reply to this comment
 52. Ai September 9, 13:11

  Jam shume dakord me shkrimin 100% dakord. Mjaft me pandeshkueshmeri,

  Vidh nje pal e ik, vidh pala tjeter e ik.

  Duhet te marre fund nje here e mire!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 53. Xhonson September 9, 13:18

  Mos prisni te denohet Berisha.Nje mazhorance kaq e fuqishme qe nuk shkarkon urgjentisht KRYEPROKURORIN dhe kryetarin e SHISH-it,kurre nuk do beje gje per te denuar Berishen etj.KURRE NUK DO KETE REFORME NE DREJTESI.Te gjitheve u intereson PADREJTESIA!

  Reply to this comment
 54. intelektuali September 9, 13:19

  MIRE GAZETA DITA DHE BOSI I SAJ ADRIAN THANO DO NDESHKIMIN E SALIUT ASHTU SIC E DUAN EDHE PLOT SHQYPTARE TE TJERE, POR BOSI I RILINDJES SOCIALISTE EDI RAMA KA MENDJE TJETER DHE AJO ESHTE QE TE FSHIHET PAS GAXHOIT TE DREJTESISE, SEPSE NUK I DIHET SI SHKON PUNA…

  Po me Fullan Kusarin qe vodhi thesarin e shtetit si do t’j a bejme? Po me Fatos Nanon dhe Blendi Klosin qe vrane nje kalimtar ne autostrade dhe e hodhen ne kanal te gjalle dhe ja mbathen nga vendi i krimit si do t’ja bejme?Po…Po..Po?

  Reply to this comment
 55. peoples September 9, 13:20

  Ne 100 vete te pyetur 80 prej ture kerkojne me force denimin e monstres BERISHA .Ai ka sjelle vetem zi dhe shkaterrime te pa llogaritshme ne kete vend.Ai e ka percudnuar emrin Shqipetar.

  Reply to this comment
 56. Lesi September 9, 13:28

  Artikull qe duhej shkruar me pare e ne vazhdiesi.Z.Thano ka ardhur koha e te folurit pa liçence,koha kur njezeri te gjithe shqipetaret kudo qe ishin u bene njesh duke refuzuar ardhjen e mbetjeve kimike nga miqte drejt brigjeve tona!Siç u vetrua per keto populi duhet te sensibilizobet jo per çuarjen perpara drejtesise se Saliut Saliun por perpra drejtesise ku gjyqi te behet i hapur e mndesisht atje ku dy horrat BB ndane torten per sklleverit me legena ne duar!Ka ardhur koha qe gjithkush duhet te pergjigjet nje per nje per te gjitha grabitjet ndaj ketij vendi nen siglen “Berisha burre shteti(leshi)”.Vetem sensibilizimi i popullit mund e duhet ta çoje ate e klyshat e tij qe ne rast reziku kane skafe ne dispozicion (si mbreti Zog)per tu larguar e kerkuar strehim politik siç kane vepruar disa koka te ushtrise qe kane firmen ne shitjen e pjeses se detit per te mos kallezuar se perse desh iu dha Greqise se kalbur kjo pjese e kush fshihej pas ketij interesi!Dhe se fundemi me lejo qe te te kujtoj qe nuk duhet heshtur per 2 Prillin 91,per zhduhjen misterioze te R.Hoxhes te vitit me te zi qe desh varrosi tere Shqiperine 97 ,per çuarrjen e avioneve gjuajtes per te helmuar nje popull te tere e deri ne ditet e sotme .O sot o kurr!Boll me me dokla qe na servir Edvini i cili na shkruan diten ne fb e naten bisedon ne Twiter!

  Reply to this comment
 57. 23 September 9, 13:42

  Redaksia e Dites, jeni mendja, zemra dhe goja e te gjithe njerezve qe kane provuar mbi lekuren e tyre krimet e sali krimineleit dhe klianit te tij me te ndyre mafioz qe ka njohur historia e Kombit tone!
  Cdo fjale e tepert eshte e kote per cfare na keni publikuar sot!
  Nderime dhe Rrespekte si gjithmone , Zoti ju Bekofte te gjitheve!
  P.S. i bej thirjje analisteve dhe atyre qe e mbajn veten per gazetar ne vendin tone, qe duhet te futen cdo dite e te lexojne Gazeten Dita, per te marre leksione guximi, ndershmerie, objektiviteti dhe profesionalizmi…

  Reply to this comment
 58. TROLLNA September 9, 14:52

  Shruani ralle o i nderuar kryeredator,por shume idhnak,shkruani nje realitet qe dihet,qe njihet,qe e ndjejme te gjithe,qe mallkojme veten perse u mashtruam edhe nga kjo klase e re qe “Ringjalli te keqen” qe la Saliu,kur duhet ta zhdukte,qe na mashtroi dhe po kerkon perseri.JU keni te drejten e fjales,te te shprehurit,te acarimit te miliona njerezve qe po vuajne sot,asnje gje nuk u mbajt nga ato qe u premtua,por edhe se po veprohet me te njekjtat forma per grabitjen e shqiptareve. E per keto te gjitha po ju pyes:
  CILA ESHTE RUGA QE TE SHPETOJNE SHQIPTARET?
  A KA BURRA KY KOMB QE TE NGREJE SHPRESEN KETIJ POPULLI?
  A KA INTELEKTUALE,ATDHETARE,NJEREZ TE MENÇUR QE TA DREJTOJNE KETE VEND?
  A MUNDET QE TE LEJOJE KJO KLASE POLITIKE E MAJTE E DJATHTE QE NJE FORCE E RE SI PO ALUDONI JU TE MARE DREJTIMIN E KETIJ VENDI?
  E KENI GABIM.FUQIA EKONOMIKE E KETYRE POLITIKANEVE,KLANEVE,TRUSTEVE,MONOPOLEVE TE TE DY KRAHEVE,KURRE NUK DO LEJOJE,DO DJEGE GJITHE SHQIPERINE E NUK DO DOREZOJE PASURITE E PA MASA TE GRABITURA KETIJ POPULLI.
  A DO LEJOHET NGA EUROPA DHE BERGJEZIA EUROPJANE,QE TI HIQEN FITIMET MONOPOLEVE QE KANE NE KETE VEND? SI MENDON ZOTI ADRIAN?
  PO TA DESHTE KAQ SHUME SHQIPERINE EUROPA E KISHTE ZGJIDHUR PROBLEMIN QE NE 1991,E JO SOT.
  PO PRESIM NDONJE MENDIM DHE RRUGE SI MUNDET TE SHPETOJE KY VEND,SE BEMAT I DIME TE GJITHA.

  Reply to this comment
 59. front September 9, 15:01

  Ky artikull i “Dita” nuk me thote asgje!Te gjithe i dime se c’fare ka bere Berisha dhe sidomos vrasjet! Njeriu po vrau dhe i lyeu duart me gjak eshte vrases dhe si i tille denohet! Problemi ketu eshte se Rama thote se :- une,ai Rama,nuk jam prokuror?! Atehere “Dita” tregoji Rames se si duhet te veproje,per ta denuar vrasesin e njerezve te pafajshem ,se “Dita” edhe harron 96-97 ten! Tregoni rrugen, o njerez, se si te marre ate qe meriton ky vrases! Kjo i duhet vendit sot dhe jo te na tregoni se c’fare krimesh ka bere Sala dhe salinianet!

  Reply to this comment
 60. . September 9, 15:07

  *****************************

  Po, po, po …. populli nuk po duron me.

  Nese nuk arreston kriminelin verior, psikopatin-komunist dhe beun-kanunor verior Sali Bishen … dhe oborri e tij,

  NESE JO …. POPULLI DO RREZOJ RAMEN ME VOTE !

  ************************************************************************

  Reply to this comment
 61. Lëmi Llukës September 9, 17:56

  Ç’të flasësh për palaçon Edi Rama ?!
  Për ditë ky avaz, s’kanë të sosur dallkaukllëqet e tij .Llafazan e demagog .Me efekte të jashtme sipërfaqsore përpiqet të mbulojë paaftësinë si shtetar. Na gënjeu maskarai .E kush s’na genjeu neve , popullin kope?!

  Reply to this comment
 62. . September 9, 19:14

  Po, populli nuk po duron me.

  Nese nuk arreston kriminelin verior, psikopatin-komunist dhe beun-kanunor verior Sali Bishen … dhe oborri e tij,

  atehere POPULLI DO RREZOJ RAMEN ME VOTE !

  Reply to this comment
 63. gregori September 9, 19:22

  Duket se se shpejti do te dale nje force e re politike, qe do te beje gjykimin e pashmangshem te ketyre kriminel-hajduteve te ketij vendi. Dhe shajne Enverin. Nuk paska bere asgje, ne cdo gje eshte tejkaluar, ne vrasje, vjedhje, shkaterrim, shitje te teritoreve. I qendrojne ne fund te kembeve per ndershmeri e patriotizem, per dashurine ndaj njerezve te thjeshte te popullit, qe perbejne mbi 95% te popullsise. 5% tjeter eshte ajo qe po masakron nje popull te tere dhe krejt vendin.Sa me pare te dale kjo force e re politike, aq me mire per Shqiperine e shqiptaret.

  Reply to this comment
 64. tomsojeri September 9, 20:15

  @per partizanin
  Propozim me vend o partizan, por ke besim se do dal nje burr ti till te na bind ?Edhe ky qe kemi, per nga gjatesia, klithmat dhe premtimet na mbushi mendjen dhe vrapuam ti japim ate cfar i duhej, per te realizuar deshiren ton, sepse ne voten ja dham te pastroj ate llum , te ver drejtesi e te ndeshkoj fajtoret dhe ky ishte motivi kryesor per ne ,por sic shikon sapo mori cka i duhej, na e beri ne kok e spo i veshellen veshi asaj ane ! Kush pra do jet ai burr qe te mbaj llaf e te mos na dredh si kta qener njeri me mut nga tjetri !………..Pak parti ke qe i ushqejm e asnjera spo “pjell” nje burr a thua nuk din cna preokupon e cfar po ndodh ne kte klas politike te degjeneruar qe shkateroi shqiptaret e Shqiperin !! Kurva,kurvar,hajdut e mashtrusa,qe u majmen, vijn verdall mbi kokat tona e te gjith e din dhe e dim, pse nuk hecen ky vend ,e te gjith ne vegjelia presim te na clirojn “miq” alien ………Shpreh keqardhjen per kta komentues qe vertet jan pjes e dhimjes ,jan pjes e zhgenjimit dhe perfaqesojn ate shumic qe sot ka ren ne duar te ktyre politikaneve te pabes …dhe te gjitheve na bashkon i njejti mendim e skemi forcen te ndryshojm ……..Cfar vall mungon????????

  Reply to this comment
  • Kariz Matik September 9, 22:30

   Ajo cfare na mungon eshte uniteti rreth nje grupi te perzgjedhur e te besuar njerezish te afte per te drejtuar, si dhe dhe vulllneti i gjithsejcilit per te kontribuar fuqishem ne krijimin e nje strukture te re organizative dhe te qëndrueshme.

   Kur them njerez te besuar e kam fjalen per persona te spikatur e te pa influencuar nga ndikimi i rrymave te partive simotra kurva qe na e beri peshqesh Ramiz katovicari.

   Reply to this comment
 65. Kris 1 September 9, 20:27

  Nuk Jane kushtet ne burgjet per figura te larta te botes se krimit.Te bertasim poshte Berisha e rrofte Rama.Detyra jone mbaron me kaq.

  Reply to this comment
 66. fatir September 9, 21:31

  ME KETE KRIMINEL DHE TRADHTARE NUK I LAN HESAPET AS DREJTESIA DHE ASKUSH TJETER NGA ANA E QEVERRIS,VETEM NJE “AVNI RUSTEMI” I BEN DERMAN KETIJ HALLI QE KA ZENE ATE POPULL PRANDAJ I LINI KOMENTET KA ARDHUR KOHA E VEPRAVE NDRYSHE NA MORI LUMI.MOS PRISNI TA ZGJIDHI EDVER RAMA KETE PUNE.FJALET E TEPERTA JANE FUKARALLEK.LE TE. DALE NJE AVNI RUSTEMI DHE MBARON CDO GJE DHE SHPIRTI I CDO SHQIPTARI BESOJ SE DO QETESOHET.

  Reply to this comment
 67. SuloKapedani September 9, 21:34

  Jam dakord me mendimin se ka ardhur koha e nje partie te re social punetore qe te kryej te gjitha punet e nevojshme dhe emergjente te popullit ne te gjitha drejtimet ketu parasysh drejtesine dhe pastrimin total te krimineleve dhe drejtueseve te korruptuar ne te gjithe vendin.Kjo eshte e domosdoshme tani qe ne zgjiedhet e ardheshme saliu me te gjithe kanibalet e tij te jene ne vendin qe populli kerkon ta dergoje.Atje te marre doktoraten e dyte qe ta kete ne boten e pertejme.

  Reply to this comment
 68. koco September 10, 00:06

  Partia Socialiste duhet te strukturohet dhe te behet nje Subjekt misjonar dhe me Ideale e Moral , ndryshe eshte ne prag te gremines , partia duhet te jete vizjoni dhe boshti ideollogjik i politike berjes qeverisese , jo nje tufe delesh e dhish me ne krye nje dash e nje cjap qe tundin zilen e kemboret e te tjeret tundin hallatet e tallen me popullin duke bere vjedhje maramendese me vend emerimet , tenderat , koncensjone ,trafiqe . duhet z Rama ti vidhose vidhat e kokes se tij , dhe te vendose kursin e duhur te qeverisjes me tre objeksjone .1- Te beje nje parti te vertete moderne e cila eshte teresisht e mundur dhe pa shpenzime dhe me nje kohe shume te shkurte . 2 – qeveria te jete fytyra e pergjegjesis kolegjiale me strukturat e saj nga qendra ne baze . 3 – Te nenshkohet pergjegjesit historik te ideuar dhe qe vodhen , shkateruan , e percane e shiten dhe e fukarallepsen kete vend .

  Reply to this comment
 69. Epiri eshte 1 _ Shqiptar September 10, 01:09

  Jeni Gazeta me kryeredaktorin me luftarak, me patriot e me trim. Bravo.
  Hekuri do rrahur i nxehur. Edi Rama duhet te formoje grupin per te ngritur akuzat kunder
  kriminelit dhe armikut me te eger qe ka pasur Shqiperia ndonjehere Sali Berisha.. Cdo vonese do te jete ne favor te shkaterrimit dhe mosberjes se Shqiperise. Poshte banda e mafies Serbe dhe vegles e tyre Sali Berishe e drejtuar nga UDB .

  Reply to this comment
 70. lato September 10, 06:34

  Edhe Al-Capone i pandeshkueshem dukej..Neqoftese eksiston deshira per te bere shtet mjafton te hetoni Gerdecin per te kapur Berishen.Kush dha urdher te dergoheshin predhat e kalibrit te larte ne Gerdec.Ka deshmi te ish shefit te shtabit te pergjithshem,qe kercenohej nga Shkelzen Berisha,qe te dergonte furnizime me mjetet e ushtrise,predha te kalibrit te rende ne Gerdec.Ka nje dokument te Aldo Bumcit me shkrim dore ; derguar ministrise se mbrojtjes:”Me porosi te Shkelzen Berishes”!Fillojeni ketu!Gjarperi kapet edhe nga bishti!

  Reply to this comment
 71. fatir September 10, 06:52

  OR NJEREZ ,DERRI DO PLUMBIN DHE JO PALLAVRA KUSH KA BYTH LE T’JA BEJ PESHQESH POPULLIT QE NUK I QESHI BUZA 25 VJET ME RADHE PRANDAJ QEROJENI SAL QENIN.

  Reply to this comment
 72. Taras September 10, 08:33

  Me vjen ne mendje nje shprehje, kur gjyshi pyeti nipin qe mbante flamurin hedhur supeve: Si te duket flamuri ? I lehte gjysh,ja priti nipi i ri. Jooo, ja ktheu gjyshi, ai flamur eshte shume i rende dhe do supe te forta per ta mbajtur! Pra kjo qeveri, nuk ka shpatulla e supe te forta per ta mbajtur flamurin, ata mbajne fjalime te bukura,trashin dhe zerin dhe vetem kaq. Ky eshte zhgenjim i madh. Populli duhet te beje zgjedhjen e duhur,shume shpejt!

  Reply to this comment
 73. tomsojeri September 10, 09:08

  I nderuar Matik !Shum te drejt ke, por ky “besimi” pa nje “pa,” perpara ka mar ruget e spo kthehet ma ! Ndonese na bashkon i njejti hall ,nuk gjejm gjuhen dhe solidaritetin qe duhet te na bashkoj per te gjetur nje prijes ! Ka hikur koha e “prijsave” qe bashkonin popullin ,e ndergjegjsonin ,vinin interesat e atdheut mbi gjithcka dhe ndonese nje popull i vogel kemi treguar qe dim te luftojm e te mbrojm atdheun edhe ndaj perendorive te medha ! Sot ,prijsat ,blihen e shiten dhe na serviren nga “erresira” se ciles i sherbejn e qe nuk do te di per ne, nese na bejn apo jo ! Shiko si ndizen zjarre atje ku nuk e pret, shiko si na mashtrojn e na vjedhin e me parat tona sigurojn shtypjen ne emer te demokracis !E keqja dhe matematika e ksaj pune esht qe vet i zgjedhim, por edhe kur nuk i zgjedhim na vjedhin voten,por edhe na e blejn ate ! Pra kta bicim “prijesash” te rij qe vijn edhe nga plehra na njohin ,njohin dobesin ton ,njohin se si percahemi per nje llaf goje ,si i nxjerim syt njeri tjetrit ,si spiunojm njeri tjetrin dhe ky “hendek”na mban larg ndonese kta politikan ,ashtu pa pik turpi na mashtrojn ,e pasurohen perpara syve tan ! Cfar me keq se kaq ,cfar me turp se kaq i behet nje populli nga qeveri e tij, ku cdo gje duket ,e shkruhet, ku krimi,hajnia ,korupsioni e mosndeshkueshmeria nen drejtimin e cdrejtesis lulzojn ktu e gati 30 vjet ! Po nuk u “zgjua”baza, qe esht shumica,qe esht pjes e ktij populli te zhgenjyer, qe te hedh ne plera drejtusit mafjoz te saj e te gjendet ne gjirin e saj ai qe meriton te drejtoj partin e tyre bile edhe duke i nderuar emrin, po te jet nevoja,duke u larguar edhe nga radhet e saj, po te jet nevoja,qe te mbeten vetem ajo pakic e qelbur e infektuar, kurr ska per te pasur ndryshim ,kurr ska per te pasur drejtesi………….

  Reply to this comment
 74. Tori September 10, 09:22

  Redaksionale Dita
  E ku e ke rilindjen, akoma nuk e paske puptuar se kjo leter nuk mbrin me kurre ne destinacion?
  Ndoshta po ti kishe vene drejtimin LETER TURKOSHKEVE dhe mund te kish mbritur gjekundi.
  E sapo postieri te mbrinte me letren e ketij turkoshaku te vogel ne turkoshaket e medhenj,do te kuptone se ajo leter nuk ka per te pire kurre uje,pasi anije me turkoshake e ka mbytur llumi i saj.
  Deri kur ndonje turkoshak i Shqiperiçkes do ta kuptoi se Berishes nuk i prekin dot asnje fije floku e jo ma ta denojne.
  Keshtuqe jo leter,a karton apo llamarine apo piaster prej hekuri ti nisesh rilindjes,ajo nuk mbrin kurre ne destinacion,sepse rilindja tashme eshte tretur si kripa qe tretet ne uje.
  Dhe po ndrove adresen e letres,sic ta thash me siper,perseri turkoshaket kane hallin e tyre, se 300 mije famije po i presin me goje hapur tu krijojne 300 mije vende pune kur nderkohe vendin e mbyti krimi,korrupsioni maskaralleku.
  He te keqen mos dergo me letra te tilla se pastaj do te te vijne 300 mije letra nga 300 mije kryetar familjes qe nuk duan peralla si letrat e tua por ushqim per pjestaret e familjes se tyre.

  Reply to this comment
 75. Gjin September 12, 10:26

  Duhet denuar dhe per nje fakt tjeter Berisha, perse nuk e Vrau dhe Edvin Ramen me 21 Janar sebashku me ate qe shkruan keshtu lloji budalleqesh per ti ba qejfin ca Budallenjeve qe mendojne se po kthehet Enveri prape.

  Reply to this comment
 76. ETHEM December 23, 13:14

  D I T A:SHQETESIMINJUAJ NQS DO DENOHET SB ESHTE I DREJT.BESOJ SE 90% E POPULLIT E DO KETE DENIM.POR DYSHIMETNQEMDROJNE.DHE JO SE NUK KA ARGUMENTE.POR PER SB NUK KA DENONCIM NE ORGANET E NDREJTESISE QE DERI TASHME ORGANRT KOPETENTE KANE QENE TE JUSTIFIKUARA…SE NUK KAN PASUR BESIM TEK DREJTESIA QE KEMI E CILA ESHTE E KAPUR 100% NGA SALIMORTJA.TE SHOFIM ÇDO TE BEHET ME INSTITUCIONET E REJA.D I T A BENE MIRE QE I SJELL LEXUESIT DISA KRIME TE TIJ.ASHTU SIÇ KANE SHKRUARE GAZETARET TUAJ MEPARE SI:BEDRI ISLAMI,V.MALAJ,A.STEFANI ETJ.APO SIÇ EVIDENTON SOT F R E D I.KETO DHE SHUME TE TJERA SI ELIMINIMI I REMZI HOXHES,KOSTA TREBICKES,AZEM HAJDARIT ETJ, DUHEN DENONCUARE NE PREKURORI NGA FAMILJARET E TYRE.QEVERIA RAMA NUK MUND TE JUSTIFIKOHET ME PER DREJTESINE PASKETEJ.FITORJA E PS NE 2013 ISHTE EDHE NE SAJE TE PTEMTIMEVE PER GERDECIN,21 JANARIN ETJ.DHE NE RAST SE NUK RINGJALLET SHPRESA PER HAPJEN E HETIMEVE MENJEHERE SAPO TE EMEROHEN SYRUKTURAT R REJA,RAMA E PS TA HARROJ SE MUND TE FITOJE ZGJEDHJET NDONJEHERE.SHBA DUHET BERE E QART SE RAJERSONI E ARVIZU I KANE INDINJUARE SHQIPTARET SHUME KEQ.ESHTE KJO NJE ARSYE ME SHUME SE SONDAZHI OSBE NXJERR ENVERIN 45 % PEKRAHRS EDHE SOT.PASI SHBA VRTEM TENTUAN TE BJENE DEMOKRACINE TEK NE POR NUK PO E BJEN AKOMA.TEORIA E DENIMIT TE PESHQEVE TE MEDHEJ DUHET TE KTHEHET NE REALITET KONKRET.DHE PESHKU I PARE I MADH ESHTE SALIU.AI RSHTE VENDOSUR ATY DHE PO MBROHET NGA ATA.NQS NUK DENOHET SB POLITIKA AMRRIKANE DHE E BE KA DESHTUARE.BASHKE ME TA EDHE REFORMA NE DREJTESI KU VOTIMI ME 140 VOTA I KUSHTETUTES DO TE NGELET NJE HIPOKRIZI E RENDOMT

  Reply to this comment
 77. E po kjo pune! December 23, 13:14

  per te qene ne rregull me ligjin, cdokush quhet i lire deri ne vendim te gjykates. Ama keni harruar dhenien e detit DITA dhe ai eshte krimi me i madh se shoqeria me shume se vrasesin apo vjedhesin perbuz tradhetarin dhe ju e harruat!!!! Mos e ulni steken.

  Reply to this comment
 78. lisi December 23, 13:15

  Sekuestrim te pasuris te gjith atyre qe abuzuan me pushtetin eshte denimi me i drejt karshi tyre.

  Te fillohet nga Familja Berisha e deri ne baze,kushdo qofshin ata,te djadhtes apo te majtes.

  Reply to this comment
 79. MH December 23, 13:50

  Per Berishen kemi argumentu plot vepra penale qe ai duhesh te ishte te pakten ne 10-15 vjet fillestare te stazhit te perjetshem brenda bashke me pjellen e vet me cfare permban libri i shtepise.
  Por jam merak te di pse nuk e arrestoi Argita Malltezin per denoncimin e bere nga biznesmeni Zafer Ansar jo me numrin e telefonit te kryefamiljarit kryeminister po direkt ne media dhe jo pak por plot 3 miljon euro me nji firme 3 sekondash ne dhenie license.
  Kurioziteti i dyte.
  Pres te na tregoi kush ishte biznesmeni qe Berisha nuk pranoi simbiozen dhe na u shit i ndershem.

  E treta dua te kujtoi shprehjen e At Fishtes kur njeriu don te shaje apo fyej dike qe i a ka sjell shpirtin ne maje te hundes.At Fishta porosit ne kete rast.Mos ti thoje asnji fjale pervecse 3 here shofer shofer shofer.Ia ka than te gjitha.
  Dhe sot nga i gjithe populli kur te duan te shajne tjetrin ti thuhet Sali Sali Sali ose Berishe Berishe Berishe.Ia ka thane te gjithe pislleqet qe karaterizojne moralin,karaterin e njeriut ma negativ te shoqerise te nji kombi.Ndaj Propozoi qe fjala Sali apo Berishe te vendoset ne fjalorin shqiptare si shprehje nga ma negative ma te urryera per tia mveshur tjetrit kur ta bien shpirtin ne maje te hundes.

  Reply to this comment
 80. info analitike December 23, 14:07

  Shoke te Dites kot lodheni, Berisha nuk ka gjasa te denohet ndaj le te presim qe Arta te jape doreheqjen ashtu sic pati premtuar.

  Reply to this comment
  • kokpalari 21 janarit December 23, 17:38

   Shoku Anal
   Ne 120 komente ti je i vetmi qe mbron vrasesin.
   Normale qe do jesh minorance mjerane

   Reply to this comment
   • info analitike December 23, 21:52

    Kur lexoj komente si ky yti them shume mire jua ben kryepsikopati qe tallet me ju se e meritoni.

    Reply to this comment
    • TRIBALET E PD-se December 23, 22:41

     Ti palo burre “tradita” , bashke me sallhanat tuaja , jini kaq trima , sa te hani mutne , ne mes te dites ! Kujt ia ben keto idjotesira , ti , more plehre ?! A e pe vitin 1997 , kur vrima e miut , ishte gjeja me e shtrenjte per sojin tuaj , qe u dhjete te tere ne breke ?! Koha qe populli shpresonte tek Saliu , mbaroi ! Bashke me te , kini marre fund edhe ju kelyshet e zagarit , qe duheni vetem per te lehur ! Ne se do te guxoni edhe nje here te trimerohi , nuk behet fjale me qe te kerkoni vrimen e miut , por do te kerkoni vrimen e atyre bushtrave qe u kane pjelle , se popullit i vajti thika ne eshter nga ju…!
     Nuk duam qe te vije ajo dite , por po erdhi , nuk do te jete faji i yne dhe nuk kemi per te kursyer as edhe nje kokerr te vetme , prej jush , qe e sollet vendin ne kete dite ! Mos luani me zjarrin , se do behi sebep qe te shuhet fara juaj !
     SA PER “INFOANALI…” , mos u merni me te , se pse ai eshte i kalbur deri ne fare , dhe e ka verbuar urrejtja .

     Reply to this comment
     • info analitike December 24, 04:17

      Ja dhe tribali rilindjot paska shjruar idiotesite e radhes.

 81. Dhimbia e Dhimbies December 23, 16:13

  Zgjidhia:-Hiqini imunitetin e Deputetit Sali Berishes.Aty nis zgjidhia e gjithckaje.

  Nje eshte zgjirdia imediate- Kuvendi se pari ti heqi te DREJYTEN e DEPTETIT Sal Berishes.
  Pa kete s’behet asgje.Ne ka deputete te vertete kete te bejne.
  Drejtesia pas saj te veproje…Ky eshte celesi sgjithjes.

  Dhimbia e Dhimbies.D

  Reply to this comment
 82. Aliu nga Selenic December 23, 18:12

  Ne se ka njeri qe duhet denuar eshte Sali Ram Berisha. Ai i9 ka bere gjemen keti populli e kesaje shqiperie. Une nuk po renditi se jane renditur nga komentues me larte pore ne se anashkalohet Berisha athere askush nuk do te denohet.Berisha duhet te jete komandanti i krimit ku pas dije do te shkojn si specat ne varge te gjithe ata qe i ikan bere deme Atedheut.
  Problem themelore nuk mbetet vetem denimi i tyre.( per fate te keqe nuk eshte vetem Berisha se ai ka edhe shoke te tjer me te cilet ka realizuar krimet e gjithanshme) pore problem themelore eshte dhe to te jete rikthimi i pasurise se grabitur popullit shqiptare.
  NJe se nuk synohet ketu me mire mos te cenohen fare.
  Ata kan para te bollshme dhe burgu per te ne keto kushte qe sote behet per kat eshte relaksim. Kthimi i pasurise eshte themra e Akilit ne kete pike.!

  Reply to this comment
 83. Aliu nga Selenic December 23, 18:18

  Forca magjike qe e ka shpetuar kete kriminel eshte Fatos Nano dhe Senjoxhiljo. Senjoxhiljo i mori parate dhe i takoi ne deyt Berishen dhe Fatosin qe te dy dhe Fatosi duke u bere “krishte” e uli shpaten ne miell.!
  Kjo ulje e shpates ne milell beri qe populli shqiptare te vuaj pafundesishte me ket kriminel.!

  Reply to this comment
 84. Mark uk December 23, 18:50

  Kerkojn denimin ata qe duhet te ishin denuar nga krimet qe kan bere ne komunizem.Prandaj behuni bashk e hajani .utin te gjith atyre qe kan drejtuar qe nga viti 1990 te djatheten shqiptare more qelbesira.

  Reply to this comment
 85. beqaret pumi December 23, 20:00

  Poshte morrat e kuq dhe gazetat e morrave si kjo..

  Reply to this comment
 86. VANDALET E PD-se December 23, 22:45

  As na thua ti “beqaret … ” , qe kur paske mesuar
  te shkruash , se ke bere goxha “perparim” ?!

  Reply to this comment
 87. fteri December 23, 23:03

  Moderator përse ke hequr komentet për judën Sali ,apo se pezmatohet Intelektuali ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11111

  Reply to this comment
 88. Ergit December 24, 08:27

  Berisha do luaje karten e mbrojtjes de bythes se tij me miliardat e fituara nga grabitja dhe vrasjet e shumta nepermjet mbesjtetesve nderkombetare dhe pasi te kete siguruar bythen e tij do cirret duke therritur qe Vettingu eshte bere ne saje te tij dhe do vazhdoje rrugen e tij si zakonisht.
  Akoma nuk e keni kuptuar perse i ka vrare gjithe keta njerez? Pikerisht per raste te tilla, per t ju dhuruar thase me dollare nderkombetareve te larte ne politike.
  Qe te denoni Saliun duhet te vrisni dhjetefishin e viktimave te tij dhe me leket e tyre mund te beni c te doni. A jeni monstra ne rang Saliu ? Kjo eshte rruga e vetme o shqipetare te ndershem.

  Reply to this comment
 89. MH December 24, 14:40

  Po tani a do të gjykohet Sali Berisha?
  Kete pyetje po e quajme enigem.Por ne fakt asht pyetje qe ven ne dyshim berjen e Reformes.
  Asht njisoj sikur te behet pyetja:

  Po tani a do kete rreforme!!!

  Reply to this comment
 90. lisi December 24, 15:22

  yyyyyyyyyyy……sa komenteeee !!!!!!

  1-po pse nuk ja beni pyetjen vetes, qe mbase gjithe kjo zhurme ngrihet per t,ju matur pulsin se cfare prisni nga reforma ne drejtesi ?!
  2-perse nuk i drejtoheni direkt ne sitin e ambasades se USA apo asaj te BE per ta pyetur per vertetesin e lajmit?
  Ooooo shqipooo!
  merni zjarr si kashta e pernjehere vini ne dyshim gjithshka (s,keni sh faj)se sh here eshte luajtur me kete popull.

  Reply to this comment
 91. Beni December 25, 12:19

  Me veprime apo mos veprime tash 96 vjet, pra qe nga viti 1920- 2016 ,i bie te denohen 99% e politikaneve, punonjes te sistemit te drejtesise dhe administrates. Disa per krime kund.njerezimit, disa per dhune fizike e psikologjike e perdhosje te qenies njerezore nga qenie te aferta me qeniet humane, disa per korrupsion e vjedhje te pasurise shteterore e private, disa per pjesemarrje ne organizata kriminale, disa per tradheti kombetare per interesa personale te mbajtjes me dhune e mashtrim te pushtetit , pra me nje fjale drejtuesit e vendit kane qene autokrate vetem per interesa personale te tyre,familjareve dhe besnikeve te tyre per mbajtjen e pushtetit. FATMIRESISHT ajo qe su be ne vitet e para te krijimit te shtetit tone realitet, po fillon tani pas rreth 100 vitesh me ndihmen e SHBA e BE, por me nje fenomen te ri, gjoja disa propogandojne me te madhe si proeuropiane, por ne realitet ngaqe kurre nuk ju ka munguar Europa , me propagande te nendheshme perkrahin nismat haxhi qamiliste. Pra jane me te dhunshem e injorante se ai vete.

  Reply to this comment
 92. alphade January 1, 13:37

  Pa denimin e Saliserb Berishovicit,tradhetarit me te madh
  te kombit shqiptar, ky VETTING, zoterinj nuk vlen asnje
  ” grosh” !!! Por nje gje dua te shtoj: Kam besim te patun-
  dur te BE-ja dhe SHBA-ja se ky binom do ta coje ne vend
  deshiren e 99 perqind te shqiptareve per ta cuar kerrmen
  me te urryer te ketij populli ne qeline e “Koto Hoxhit” ,ku
  mos te shohe me kurren e kurres driten qe lind dhe perendon ne kete toke,qe ky perbindesh,monstra e Vici-
  dolit mbolli zi dhe mjerim ne keto 27 vjet te te ashtuquaj-
  teres demokraci , nje demokraci qe e gezonte vetem nje
  njeri dhe familja e tij, qe ka mbiemrin me famekeq: Beri-
  sha i Vicidolit!!!!!

  Reply to this comment
 93. alphade January 1, 13:39

  Komenti im,please ..?

  Reply to this comment
 94. alphade January 1, 21:38

  Komenti im, please !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*