Koha e qenve të tërbuar!

July 31, 2018 11:55

Koha e qenve të tërbuar!

Ndonjë vapë e madhe,
ende s’ka filluar,
po qentë dhe buçet,
për dreq-janë tërbuar!

Në fund të Korrikut,
është tërbuar Luli,
mbi “Fushën” e shkretë,
dhëmbët prapë i nguli!

“Ndërto sa të duash,
por e ke më kot,
nga minat e mia,
nuk do shpëtosh dot!”

Këto i tha dje,
Luli i tërbuar,
që të trembi “Fushën”,
për të mos ndërtuar!

Për qentë e tërbuar,
dihet historia,
zakonisht i kap,
dhe i vret Bashkia!

Të shpëtojmë qytetin,
nga ky lloj tërbimi,
janë ngritur disa,
grupe asgjësimi!

Veç me asgjësime,
problemi është zgjidhur,
se qentë e rrugës,
nuk i mban dot lidhur!

Tani që jetojmë,
kohë demokratike,
edhe qentë kanë,
shkallë hierakike!

Një të parë kopeje,
kemi padyshim,
sot e ka ofiqin,
shoku Lulëzim!

Ky mund të kafshojë,
pa frikë çdo njeri,
meqë është tërbuar,
s’mban përgjegjësi!

Të të kafshojë qëni,
Zoti mos e dhëntë,
se njerëzit normalë,
s’i kafshojnë qentë!

Po Luli i vetëm,
s’është këtë verë,
sepse ka dhe buçe,
dhe zagarë të tjerë!

Po tani që Gushti,
është muaj pushim,
si do bëjë pa lehur,
shoku Lulëzim?!

Si do të jetojë,
me gojë të dyllur,
kur gjithë ato gjyqe,
ka ende pa mbyllur?!

Po thonë se njeriu,
nuk mund të dënohet,
kur është i shkalluar,
ose kur tërbohet!

Por është e sigurtë,
jo nga thashethemet,
se Luli i ka,
të dyja problemet!

Dhe tani së fundi,
s’e qas as çmendina,
kur na kërcënon,
me bomba dhe mina!

Në këto aksione,
Luli nuk do ndalet,
do mbarojë me Fushat,
do fillojë me Malet!

A.DUKA

July 31, 2018 11:55
Komento

9 Komente

 1. raqi July 31, 12:09

  Ben Duka
  Je I pa arritshem ,,,
  Je fantastik,,,
  Faleminderit dhe shendet
  Respekte,,,

  Reply to this comment
 2. info analitike July 31, 13:07

  Ke te drejte o bejtexhi, prandaj zotrote nuk pushon se lehuri ne mbrojtje te karvanit te hajduteve e krimineleve partise.

  Reply to this comment
 3. MH July 31, 13:09

  Bukur per Lulushin.Tashti na krijo nji poezi per buçen e integrimit qe te godet papandehur me cizme si “burrnesh” (kurvnesh) ne kuvend te burava.

  Reply to this comment
 4. DRENICA E KUQE July 31, 14:13

  T’i krahasosh qente me Saliun, Lulin, Mediun…, i fyen qente, o Arben Duka! Qente nuk po e shajne Shqiperine as popullin (kombin) shqiptar, prandaj…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 5. intelektuali July 31, 14:33

  QENI QE LEH PAPUSHIM JE TI O BEJTEXHI
  NGA KOCKAT QE HEDH EDVINI ME BUJARI
  LUL BASHA ESHTE KAMARIERI I ENVERIT
  NJESOJ SI ISHTE SALIU VARKARI I FERRIT
  PA KETE OPOZITE EDI RAMA NUK JETON
  POR PA OPOZITE SHTETI SHUME RENKON
  PRANDAJ MO LEH ME SI QEN I ZGJEBOSUR
  SE PO PERDORESH SI KURVE E PERDHOSUR

  Reply to this comment
 6. Mark .U.K July 31, 22:56

  Ne komunizem o poetaruc ishje si ata qenet te hanin tinz,se spiunoje shoket tuaj.Tani ke mbrojtjen e qenit te madh si drejton shtetin.Menjefjal mbete qen ne dy rregjimet.Desha me te pyet o Duka cilet ju kn paguar ma mire.Apo qeni leh ku i japin me hanger.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*