Gjersa Sovran-ziut, keqaz i vunë brirët…

Arben Duka March 3, 2016 11:10

Gjersa Sovran-ziut, keqaz i vunë brirët…

Lu-ja që ndërroi,
këtu Arviziun,
një ditë takon Lulin,
dhe tjetrën Saliun!

Pelo Pelivani,
pyet me çudi:
“Pse me një të shkuar,
s’i takon të dy?!”

Nuk besoj që Lu-ja,
po bën marifete,
që po e takon,
secilin më vete!

Vete e ku s’vete,
mëndja e njeriut,
çfarë i thotë të vjetrit,
çfarë i thotë të riut?!

Ne nuk mund t’i dimë,
gjithë fjalët që fliten,
po rreth drejtësisë,
bisedat vërtiten!

Pa ata reformë,
s’ka në drejtësi,
dhe pse dy SHQUPISTËT,
janë për qeli!

Janë dy subjekte,
që duhen hetuar,
ndaj mision’ i Lu-së,
është i ngatërruar!

Është e ngatërruar,
gjithë kjo histori,
se të dy liderët,
duan garanci!

Duan garanci,
kokat e mëdha,
që reformë e radhës,
mos i prekë ata!

Sala me Lulushin,
po s’u prek këtu,
askush s’mund të preket,
more Zoti Lu!

Rilindja premtoi,
rend e drejtësi,
dhe gjykim të thellë,
për shokun Sali!

Saliu me Lulin,
vranë që të dy,
ndaj e gjithë reforma,
është një ironi!

Është një ironi,
një tallje publike,
një mashtrim që ka,
përmasa biblike!

Një milionë vota,
vanë në nevojtore,
se vendos akoma,
Shtëpia Qendrore!

Shtëpia Qendrore,
dhe ata të dy,
ndaj ndjej për “aktorët”,
vetëm neveri!

Një kauzë e kthyer,
në demagogji,
sa që as sarkazma,
nuk më bën dobi!

Nuk bën më dobi,
as një mal me kunja,
se nga gjithë anët,
shoh vetëm shushunja!

Shushunja që pinë,
gjakun e vatanit,
që degjeneruan,
votën e Sovranit!

Unë dua që njerëzit,
ta kuptojnë mirë,
se s’vlen më Qershori,
as vota e lirë!

As vota e lirë,
nuk është më një shpresë,
gjersa të liqtë mbetën,
në ballë të qoshesë!

Gjersa Sovran-ziut,
keqaz i vunë brirët,
sa nuk pati kohë,
të njihte të mirët!

Gjersa për më mirë,
këtu s’ndërroi fati,
kohë mirësie,
as një ditë s’pati!

Arben Duka March 3, 2016 11:10
Komento

11 Komente

 1. shqipe March 3, 13:32

  … DHE KOH’ E FERRIT!…

  DJAJT’, u lidhen prap ne valle,
  Kryedreqi tund shamine,
  Thon’ do beime dasem te madhe
  Se martojme SHQIPRINE

  Ne dasem nuk jane te ftuar,
  Vetem ENGJEJT,ngado jane,
  Ata quhen te harruar
  Qe kurse moren dynjane…

  ZOTI s’vjen, gjithnje i zene…
  S’ paska nge as PERENDIA,.
  ” Ne kembe teime”, paskej thene:
  – Le t’u vije PERRUPIA!…

  Ndersa FERRI a XHEHNEMI,
  Ardhkan ne dasem pa ftese!
  Fshehurazi nga ALIGERI,
  Madje na qenka dhe shkese!…

  Ja dhe LUGETRIT dasmor
  ( Tejpertej nje vaj BILBILI…)
  Me dy – tre heje ne dore
  Neper ta dhe XHEBRAHILI!…

  DHENDERRI ia shkon LUBISE
  Ha e ha e s’ka te ngopur,
  Gojen si grop’ e SEJDISE,
  Nje BAJLOZ qe patem njohur!

  NUSEN e kerkon me paje,
  Jug – Veri,me fusha,male,
  ” S’tundem”, thote,ketej or daje,
  ” Se e kam te blere me pare!”

  ” Kjofte per hajer”, Thenkan DJAJTE
  Na i dime zakonet tona,
  Vec na lej nje vend me nejte
  Jena msu na dhe nder HONA!”
  * * *
  Ke te djele do e martojne
  SHQIPEN lare ne uje DRINI?!
  Fole,o ZOT,se me s’durohet
  Tok me dreqin dhe i biri!

  Fole,o ZHGABE,kokat menjane!
  Moj e zeze, kokat ne zi
  Kthehi te shihni VATAN,
  Boll qendruat ne meri…

  Se me zi nuk ka ku shkon,
  KOMBI i kerrusur nder halle,
  Nuk e di ne me degjon:
  ” DJAJT’, u lidhen prap ne valle!

  DJAJT’, u lidhen prap ne valle,
  KryeDreqi tund shamine
  Thon’ do bejme dasem te madhe
  Se martojme SHQIPRINE!…

  Reply to this comment
 2. intelektuali March 3, 13:55

  Një milionë VOTA,
  shkuan në HALE ,
  se vendos AKOMA,
  Enver Hoxha DEDE

  qe ka lene pas Edvin KAQOLIN
  me Like Floririn e Sali DOKTORIN

  qe:

  Enver MONSTREN HYMNIZOJE
  Ermalin e tij e FAVORIZOJNE
  Fullan Kusarin e SHPETOJNE
  Kriminelet, hajnat DEKOROJNE

  prandaj:

  O Beno Duka Bejtexhi VJERSHETARI
  mos kerko te KEQEN te Lu TRADHETARI

  Reply to this comment
  • shqipe March 3, 15:00

   S’KE PARE GJE AKOMA,O LOVE MBALLOMA

   Nej miljon e gjysem
   Ne zgjedhjet qe vijne…
   Plas, o Love plas,
   Puthu me salin…
   Ateher,c’do thuah
   Moj kakrakatine
   Ashtu si ballistet
   do kerkosh nje vrime
   Por, dhe po se gjete…
   Do te mbajme si LOVE!
   Do te thone si dje:
   – Plackes, “Hanko shkope!…”
   I ka ngordh Maliqi,
   Edhe Donald Lu
   Nga syt-kembet krisi…

   Reply to this comment
 3. sopiqoti March 3, 14:39

  KUR SHIKON KETE FOTO,ZILEPSESH.DY QENGJA TE TE NJEJTES DELE. Jane BINJAKE.ME SHUME NDJEHET zoti Lu qe takon Berishen se ky i findit

  Reply to this comment
 4. vetem nje gjysem ore March 3, 15:48

  o beni

  ai vend mori fund ne 2 prill 1991…nuk po e argumentoj se nuk ja vlen dihen..mjafton vetem ato qe thote izet haxhia per lidhjen CIA-UDB.

  vetem enver hoxha po te ringjallej e rregullonte ate vend…..dhe imagjino sikur e cohej nga varri dhe ti dilte ne rruge perpara DONALD LU…kur ta pyeste enveri kush je ti ..ai do ti pergjigjej

  Jam konsulli kinez…

  Të shajnë të tutë,
  o shoku Enver,
  vetëm gjysmë dite,
  dil edhe një herë!

  Vetëm gjysmë ore,
  dil e luaj fenë,
  në Shtëpinë Qendrore,
  ta pimë kafenë!

  Në Shtëpinë Qendrore,
  more Komandant,
  ku tani i parë,
  është një intrigant!

  Ty – ky shkretëtirë,
  as të shkon në mëndje,
  i ligu të ligjve,
  në partinë tënde!

  Ç’djall të tha në kokë,
  nga shpella ta nxirrje,
  të ngjiste ca shkallë,
  veç me bythëlëpirje!

  Në hatër s’të bie,
  ty mender Saliu,
  sa të ta ndjejë erën,
  do fshihet si miu!

  Rri veç pak sekonda,
  jo një gjysmë ore,
  ta çlirosh nga bandat,
  Shtëpinë Qendrore!

  Dhe mos shko aspak,
  në të tjera vënde,
  sepse një besnik,
  ke në zyrën tënde!

  Ai ta ka mbajtur,
  emrin të florinjtë,
  se ti mbi të gjithë,
  i ke skraparllinjtë!

  Ai ngjan nga ty,
  shoku Komandant,
  ndaj me të pushtetin,
  e kemi garant!

  Në zyrën e madhe,
  të shokut Mehmet,
  është djalë i Kristaqit,
  që qe deputet!

  Ai ndonjëherë,
  bën sikur të shan,
  po nga ana jote,
  kandarin e mban!

  Eh, edhe në zyrën,
  e shokut Haxhi,
  ësht’ një oficer,
  pak mustaqeli!

  Vetëm pak mustaqe,
  siç i kish Haxhiu,
  dhe për këtë punë,
  i hoqi i ziu!

  Kaq – o Komandant,
  s’kemi më ç’të themi,
  se pushtetin tënd,
  neve prapë e kemi!

  Se do të humbiste,
  kot mendoi shpellari,
  kur në mes të natës,
  të krreu nga varri!

  Tani ik i qetë,
  dhe nuk ke pse vuan,
  se këtu shumica,
  akoma të duan!

  Ka dhe që të shajnë,
  e të hedhin gurë,
  për inat të tyre,
  unë të mburr – o burrë!

  Unë të mburr – o burrë,
  se jam realist,
  se s’jam njohur kurrë,
  si një enverist!

  Reply to this comment
  • intelektuali March 3, 20:35

   MBURRE MORE KAQOL ENVERIN
   QE TE SHIHNI PERSERI TERRIN
   BUNKERE, TOLLONA E SKLLAVERI
   QE PJELLIN SKAMJE DHE VARFERI
   MBURRE MORE KAQOL ENVERIN
   QE TE SHIHNI PERSERI TERRIN
   QE LA PAS TIJ PLOT NJE USHTRI
   ME KOMUNISTE TE LIQ SI DITZIU SALI

   Reply to this comment
 5. SH.KOLONJA March 3, 17:28

  JE SHUME LARG REALITETIT O ‘DUKA’ I BATHORES!
  Me vote te ‘lire’ ç’fare kupton qe 25 vjet voton (vetem 40 perqind e elektoratit) per bajgen TA QI e ne parlamenmtin e krimit e te leshit shikon gjithmon mutin KA QI?!
  Po nuk rilindi informacioni nuk rilind shteti,ky informacion eshte njesoj si ‘STATUTI’ i çobanit Blushi per ti shtuar jeten krimit dhe afruar vdekjen SOVRANIT!
  Di gje ti thuash lexuesit ti edhe kjo gazete qe shkruan ti dhe une:Ne zgjedhjet lokale sa perqind mori partija sociaslSSaliste —-vetem 13 perqind e me 13 perqind do ‘rilinde’ shtetin nje parti ne ‘pushtet’ me Liken!????

  Reply to this comment
 6. LABI March 3, 19:58

  Bjere shi i rrembyer, bjere pareshtur mbi renoja,
  Te gjithe tash po shohim se si u shpelahet boja,
  Shpelahet boja e maskes se spiuneve te Shqiperise,
  Dhe cfaqet e qarte fytyra e vertete e “demokracise”!

  Nje tufe kriminelesh nen cader mafjozesh qendrojne,
  Per krimet e tyre popullin kerkojne te gjykojne…,
  Ngrejne doren e gjakosur serishe kercenojne,
  Mes perplasejesh fizike serish “gjak” premtojne!

  E pyetja e pareshtur e sovranit pa pergjigje ngeli,
  Kush kaq shume e perkrahe kete soj krimineli?
  Te jete Amerika vertete kaq shume e pa bese???!!!
  Keriminelin e provuar per shpetimtare te na e shese????

  E jo fare befas, ngrihet direkte, e vete shoku Lu!
  Me dosje ne dore te gjezdise tutje e tehu…,
  Te na flase pareshtur e te na jape mende…,
  Dorashken e krimit te na e lere ne kuvend!

  Dorashken e Sales e gjakun e 21 Janarit,
  T’ja lere si dobiche ne dere sovran shqiptarit..,
  Ne mese te Sale mafjozit e Lulezim krimit,
  Te na tunde kemboret e “dekriminalizimit”!

  S’na duhen hice fare perralla me Venecia dhe EU,
  Nga ato qe shkruan e vulose Berisha e shoku i tij, Lu,
  Venecias dhe partnereve te krimit tashme u doli boja,
  Eshte me mire te shkoje sa nuk eshte nxehur “loja”…!

  Dhe zgjidhja perfundimtare eshte fare e thjeshte,
  Rama REFERENDUMIN URGJENTISHTE te therese,
  Serishe le te vendose ky popull per FATET e tija,
  Shqiptari e di vete….ku i pikone catia….!!

  Reply to this comment
 7. Nik March 3, 20:56

  Te lumte mendja Arben Duka!
  Shume hapur dhe drejt i ke thene (si gjithmone me rime) problemet.
  Njerezit kane kohe qe dyshojne me arsye rreth rolit te Z. Lu per reformen ne drejtesi dhe jo vetem.

  Reply to this comment
 8. Tom March 4, 08:07

  Kaq pyka jeni sa t’i bini akoma Enverit me qafe? Po si ka mundesi? Nuk i keni syte ne balle qe te shikoni e kuptoni dhe beni dallimin? Poc’lidhje kane politikanet e sotem me Enverin? Po ku krahason dot Himalajet me pirgun e plehut? U be gje Enveri miliarder? Po ndokush tjeter ne kohen e tij? Shtepia e tij tashme duket si kasolle perpara vilave te Lalzit. Ai ndertoi, keta shkaterrojne. Keta bejne miliona me ndertimet e tij. Ku i keni pasurite e vendit, o derdimene, mineralet dhe naften? Dhe ma zini ne goje Enverin. Turp t’ju vije…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?