Kokaina, arrest me burg pronarit të bananeve

March 7, 2018 15:32

Kokaina, arrest me burg pronarit të bananeve

 

Prokuroria për Krimet e Rënda i kërkon gjykatës të caktojë masën e sigurisë arrest me burg në mungesë për Arbër Çekajn, pronar i firmës “Arbri Garden”, që kishte porositur kontenierin me banane, ku u kapën edhe 613 kilogramë kokainë kolumbiane.

Vepra penale për të cilën gjykata pritet të shqyrtojë këtë kërkesë është ajo e trafikut ndërkombëtar të drogës.

Ndërkohë, grupi hetimor po kalon në sitë të gjithë veprimtarinë e firmës “Arbri Garden ” dhe në arkivën e policisë ekuadoriane gjendet një operacion i nëntorit të vitit 2015-të, ku janë kapur 93 kg kokainë, që kishte si destinacion Shqipërinë dhe që ishte porositur nga e njëjta firmë.

Si në rastin e fundit, edhe gati para 3 vitesh droga ishte fshehur në një kontenier me banane.

Policia shqiptare dhe prokuroria kanë pranuar se janë vënë në dijeni nga autoritetet ekuadoriane për këtë rast dhe nisën hetimet, por pasi të merrej në pyetje, çështja ndaj kompanisë “Arbri Garden ” do të pushohej.

Sipas statistikave të tregtisë globale që analizohen nga kompania “Panjiva” me seli në Nju Jork, “Arbri Garden” ka marrë në dorëzim 97 dërgesa nga vendet e Amerikës Latine.

a.s/dita

March 7, 2018 15:32
Komento

9 Komente

 1. intelektuali March 7, 15:40

  Dje ne emisionin 360 grade te Arturo Zhejit doli se per tre vjet kjo firme ka pasur jo 97, por 297 dergesa bananesh nga Kolumbia dhe Ekuadori

  KU QENDRON E VERTETA?

  sepse:

  Po te shikojme deklaratat kontraverse te Xhafes dhe Edvinit nuk mesohet asgje, qe krijon me shume dyshime se:

  “PESHKU I MADH” I KOKAINES NE SHQYPNI NOTON NE UJRA TE TURBULLTA QEVERITARE.

  Reply to this comment
  • turi March 7, 17:19

   o antiktual , po zhejit s’i beson as gruaja
   kaq budall qenke??
   o qyqar…

   Reply to this comment
  • top sekret March 7, 17:26

   o budalla

   Bej pak pushim se ke rrjedhur fare

   kjo sasi qe eshte kapur ne shqiperi ne krahesim me prodhimin dhe konsumin boteror eshte PMV=pambarimisht e vogel…

   KU QENDRON E VERTETA

   Organized criminal gangs operating on a large scale dominate the cocaine trade. Most cocaine is grown and processed in South America, particularly in Colombia, Bolivia, Peru, and smuggled into the United States and Europe, the United States being the world’s largest consumer of cocaine

   TOP SEKRET (mos ja thua kujt)

   gjithe kete trafik me mijra tonelata droge e drejton nga qelia nipi Enverit me marksistet e Kolumbise

   Reply to this comment
 2. brekegrisuri Shukri.. March 7, 15:44

  A ka ndonje gazetar ne gazeten Dita dhe ne krejt shtypin shqiptar te hulumtoje pse..kur dhe si e nderroi mbiemrin ky
  pisnezmeni Tropojes..
  .
  Dihet qe ku Arbër Çekajn jo vetem mbiemrin e ka patur Kulicaj nje klan kriminal i grupit Ciftelia por dhe emrin e ka patur Qazim.
  .
  Nuk e di pse Donald Luja ( si i pari i atij vendi) u ngaterrua me breket e grisura te Shukri Xhelilit dhe nuk e fut Artamarkun per kete grup kriminal nderkombetar me kollare..

  Eshte si puna e Flamur Nokes nipit gjenerali UDB qe emrin e femijerise dhe adoleshences e ka patur Feim Murati

  Reply to this comment
 3. intelektuali March 7, 17:58

  Ore enverista te firepsur

  PO C’A FLISNI O BYLMEZA GJIDI MAJMUNE?

  Po shifren 297 dergesa “bananesh” per Rilindjen enveriste te Edvinit nuk e nxorri Zheji gazetari, por nje fare investiguesi Cani qe i dokumentonte deklaratat me letra o bylmeza fanatike dru me pre

  PO A HANE PYKA ENVERISTET NE DITA?

  Reply to this comment
  • Los Chaunces March 7, 18:57

   Bravo Intelektuleshi

   Grupi Ciftelia ka 20 vjet qe po ja sheh hajrin Droges dhe ti merresh me Enverin qe kur Lazarati ishte model i liberalizmit. Në Lazarat nuk ka nevojë për shtetin sepse nuk ka krim. Në Lazarat nuk ka polici. Në Lazarat nuk vjedh njeri. Të gjithë i kanë dyert hapur dhe kush bën krim gjykohet “fshatce” sepse janë të gjithë të lidhur me martesa, krushqi, shoqëri e interesa ekonomike. Në Lazarat nuk ka uri. Në Lazarat nuk ka piramida financiare apo universitete private. Lazarati ka edhe një besim të thellë fetar në vlerat demokratike sepse shenjti i Lazaratit është Qytetari i Nderit, Azem Hajdari të cilit i këndojnë një këngë dhe që ka një shesh me emrin e tij dhe një memorial, që dikush u mundua ta hedhë në erë por që u rivendos me dinjitetin e duhur. Azem Hajdari ka shkuar në Lazarat si në shtëpinë e tij dhe dashuria e Lazaratasve për të është e dukshme. Të gjithë lazaratasit punojnë bashkë, ndajnë detyrat dhe të ardhurat me drejtësi dhe kontribuojnë në mbarëvajtjen e ekonomisë së katundit më të madh e më të pasur të shtetit shqiptar e të botës. Sic tha edhe kryetari i Komunës, Lazarati ka ndërtuar rrugët më të mira, dhe ka bërë investime të dukshme sepse ka ujësjellës, energji, rrugë të shtruara e siguri absolute. Por ka edhe një standard jetese të lakmueshëm. Për shembull kur shkon tek Sheshi “Azem Hajdari” të merren mendtë nga market e makinave. Lazaratasit nuk emogrojnë. Përkundrazi atje shkojnë emigrantë nga e gjithë Shqipëria që për 2000 lekë të reja, nisen nga Sheshi “omonia” në Gjirokastër dhe punojnë gjithë ditën në fushën e hashishit, një bimë që në Hollandë, një vend i Bashkimit Europian, konsiderohet medicinale.

   Lazarati vizitohet rregullisht nga politikanët e niveleve të caktuara sic ishte fjala vizita e Lulzim Bashës, asokohe Ministër i Brendshëm, që nga Lazarati deklaroi me 24 Maj 2010, se kishte shkuar atje së bashku me deputetin e zonës, Genc Ruli, për të dërguar një mesazh të fortë Europës, sepse tani e tutje edhe Europa do të dëgjojë vetëm gjëra të mira nga Lazarati. Lazarati është modern, i digjitalizuar, i kompletuar, dhe që kontribuon shumë në ekonominë kombëtare. Prandaj edhe Kryeminsitri Sali Berisha e përmendi në programin e tij ekonomik si një sukses për vendin.

   Influenca e Lazaratit është e thellë edhe në kulturë, sepse Lazarati ka hyrë edhe në mitologjinë popullore. Për shembull kur flitet për dikë që përsërit fjalët e politikanëve thuhet, “Nga Lazarati e merr mallin që tymos ky njeri apo nga ndonjë vend tjetër?” Mirëpo e vërteta është se Lazarati ia ka dhënë fjalën Partisë Demokratike dhe personalisht kryetarit të saj, Dr. Prof. Sali Berisha, që nuk do të rrisë më hashish por vetëm sherbelë e caj mali deri në zgjedhjet e vitit 2013. Atëherë, hashishi që është në kubik bëhet gati për tu mbjellë dhe Lazarati nuk e shkel fjalën. Po fitoi PD, policia nuk shkel në Lazarat. Po fitoi PS, Lazarati merr armët dhe pushton të gjithë komisariatet e policisë.

   Problemi i Vogël i Lazaratit

   Edhe pse Lazarati ka 23 laboratore e punishte të përpunimit të bimëve medicimale, Lazarati ka vetëm një problem të vogël. Në Lazarat kultovihen hapur bimë aromatike e mjekësore si qepa, hudhra, e spinaqi, caji i malit e sherbela, por më së shumti hashish. Problemi i vogël i Lazaratit është se të gjithë zogjtë e minjtë janë të droguar nga hashishi. Në Lazarat nuk ka shumë gjarpërinj e nëpërka sepse mbasi hëngren minjtë e dehur me hashish, gjarpërinjtë ngordhën në vrimat e tyre. Ndoshta me Lazaratin në mendje, në dhjetor të vitit të kaluar, kryeministri Sali Berisha foli shumë për bimët bimët aromatike e mjekësore. Sali Berisha theksoi rëndësinë e kultivimit e të përpunimit të këtyre bimëve për zonat malore, sepse në zonat si Kukësi, 46 % e popullsisë jetojnë me ndihma nga shteti. Ku është dallimi midis Kukësit e Lazaratit? Nuk ka dallime përvecse në pasurinë që kanë. Kukësi është i prapambetur, dhe Lazarati është me bujqësi digjitale. Mirëpo, duke qënë se rritja e bimëve aromatike si hashishi nuk është problem i madh, shqiptarët e tjerë nuk janë budallenj dhe nuk duan të mbesin të varfër. Pse të rrisin caj mali, kur mudn të rrisin hashish të cilësisë së lartë? Disa nuk e dinin se c’ishte hashishi dhe mbollën kërp, po tashti e dinë të gjithë. Në dhjetë vjet kanë hyrë të paktën 20 fjalë të reja për të përshkruar hashishin dhe marijuanën. Edhe pse Sali Berisha premtoi se qeveria do t’i mbeshtesë me “laboratorët më modernë që ju duhen për të gjitha llojet e certifikatave, për vërtetimin e cilësisë së tyre”, prapë nuk tingëlloi bindës sepse ai po flite për luledelet, cajin e malit dhe sherbelën. Modeli i vetëadministrimit demokratik të Lazaratit është një shembull shumë tundues për shqiptarët e tjerë. Ky është modeli i zhvillimit nga poshtë. Të vijë një herë laboratori, dhe pastaj shohim e bëjmë.

   Jo vetëm kaq. Familjet e shquara e me traditë Lazaratase punojnë e kontribuojnë në shumë fusha, që nga industria ushqimore tek transporti dhe kontrollojnë interesa të mëdha në fusha të caktuara. Lazarati ka një traditë kulturore shumë të shënuar, një grup poetësh cilësorë dhe një grup polifonik që është nga më të mirët në shtetin shqiptar. Natyrisht kënga më e famshme është ajo për Azem Hajdarin që e gjeni ketu: http://ëëë.youtube.com/ëatch?v=kYYSvKf9ëJE .

   Influenca e Lazaratit

   E vërteta është shembulli i Lazaratit po ndiqet me shpejtësi nga të gjithë katundet që kanë të njëjtën klimë dhe mundësi. Mirëpo, thelbi i suksesit është të kesh mbështetjen e shtetit. Dhe në rastin tonë, katunde të tëra që e kanë kuptuar se si luhet loja, nuk e kanë pasur shtetin në qendër të vëmendjes për e kanë vënë në qëndër të vëmendjes. Në se shteti nuk i mbështet në rritjen e legalizimin e drogës, që duhej ta kishte bërë me kohë, se Tirana qelbet nga drogat, se nuk ke lokal, pub e mejhane publike ku nuk vjen era e drogës, shteti duhet bërë që të mbyllë sytë. Dhe shteti, që në fund të fundit funksionon sepse ka ca njerëz që punojnë si zyrtarë, bëhet i verbër kur tunden shukat me para. Zyrtarët duan të cojnë fëmijët në shkolla jashtë shtetit, duan të shkojnë me pushime, duan të kenë dashnore, të blejnë makina e shtëpi, dhe të mbajnë vjehrrrën në azlin e pleqve. Pse me rrogën e shtetit do ta bëjnë këtë? Zyrtarët duan të kenë jetën e lazaratasve. Dhe zgjidhja që ne kemi gjetur është që të bëjmë atë që nuk e ka bërë kush tjetër. Cdo katund ka përfaqësuesin e vet në shtet që mbron interesat e katndit. Bile, kemi bërë një gjë që nuk e bën njeri. I kemi marrë kultivuesit e drogës dhe trafikantët, dhe … iu kemi lënë në dorë shtetin. se ky shtet është shteti i popullit dhe kush më mirë e njeh popullin se ata që dalin nga shtresat që kanë provuar burgjet e vendit e të huaja? Kush më mirë e kap hajdutin se ai që është mjeshtër me vjedhë vetë? Kush e gjen vrasësin me lehtë se krimineli? Askush. Kush më mirë e njeh kodoshin se vetë kodoshi? Askush. Prandaj kjo zgjidhje që kemi gjetur ne është ideale. Lisi cahet me pyken e vet dhe në krye të shtetit kemi vënë përfaqësuesit e bandave e trusteve të krimit. Mirëpo ajo që nuk parashikuam si duhet ishte se këta nuk kanë bërë kthesë por po punojnë bashkë me shokët e rrugës, të semaforit, të burgut, e të krimit.

   Politikanët Për Lazaratin

   Në se ne kemi para syve modelin e sukseshëm të bujqësisë digjitale industriale shqiptare Lazaratin, duhet të mos harrojmë edhe kontributin e politikës dhe të politikanëve. Heshtja e politikanëve nuk është e justifkueshme. Asnjëri prej tyre nuk e përmend Lazaratin. Por ne duhet të vlerësojmë këtë qëndër zhvillimi, sepse sukseset meritojnë vëmendje dhe fenomeni i Lazaratit meriton më shumë vëmendje në këto zgjedhje. Lazarati është modeli i suksesit, dhe për shumë shqiptarë Lazarati është modeli i së ardhmes që po imitohet me shpejtësi. Lazarati është ndoshta vetmi fshat që ka arritur të rrisë rendimentin 300%. Para ca vitesh morën një farë që mbillet në klimën e Malit të Gjerë dhe tashti nuk rritet më kacube por bëhet pemë dhe në vend të një kilogram, pema jep tre kilogram. MEgjithatë Lazarati ka një shenjt të vetin, një politikan të shquar, Qytetarin e Nderit, Azem Hajdarin. Hajdari ka qënë një ndër ata që ia hapën rrugën e zhvillimit dhe të modernizimit këtij fshati duke e bërë pjesë të ekonomisë botërore dhe Lazarati nuk ia harron kontributet. E sa për politikanët e tjerë, ata nuk flasin nga modestia. Tashti që jemi ekonomia me rritjen e dytë në botë, mbas Brazilit e para Kinës, është turp me iu tregue gjermanëve e francezëve sukseset tona në rritjen 300 përqind të rendimentit të pemës së hashishit. Lëre më po iu treguam Gjermanëve që punojnë nga 10 orën në ditë e që mezi i paguajnë faturat, një fshat si Lazarati ku vendasit nuk punojnë shumë. Atëherë nuk kemi fytyrë të lypim ndihma e borxhe. Vetëm për këtë arsye nuk e përmendin, jo për tjetër. Sali Berisha nuk shkon dot ne Lazarat dhe ne Tropoje. Por i ka te dy zonat ne zemer.

   Paria e Tiranës po e rrethon Lazaratin me heshtje. Gjatë tetë viteve të shkuara, Sali Berisha nuk e preku fare Lazaratin, nuk e përmendi Lazaratin, nuk iu afrua Lazaratit. Më e shumta që bëri Drejtori i Përgjithshëm i policisë ishte të deklaronte javën e kaluar se tashmë i kishin bërë fotografimet e zonës, nga larg e me kujdesin e duhur. Për këtë politikan, parulla duhet të ‘E gjithë Shqipëria si Lazarati!.” Nga ana e vet, Edi Rama nuk duhet të shkojë në Maqellarë, por në Lazarat dhe atje të parashtrojë programin e tij për rilindjen. Sepse edhe Lazarati e don Rilindjen dhe PS-së duhet një Rilindje për Lazaratin. E sa për Ilir Metën, që e ndrroi kauzën e integrimit për të punësimit, Lazarati duhej të ishte modeli i zhvbillimit edhe per Skraparin e Mokren, Goren e Gramshin. Një fshat mban me bukë një qytet e jo vetëm lagjen “Zinxhiria”. Se ato autobuzët që sjellin mëditëset nga Gjirokastra për 20 mijë lekë në ditë për të punuar në Lazarat janë kontribuesit e vërtetë të integrimit tonë në Europë. Lazarati është modeli i katundit të suksesshëm modern shqiptar që ka pushtuar qytetin dhe modeli i Rilindjes po të sillemi të gjithë si lazaratasit.

   Një Krahasim Mitesh

   Më në fund, duhet bërë një krahasim. Mirëbërësi më i madh në Kolumbi ka qënë Pablo Escobar Gaviria. Në një vend, Los Chaunces, janë 500 shtëpitë që ai ndërtoi për të varfërit. Në atë zonë edhe sot ai njihet si “el benefactor”, mirëbërësi. Këta njerëz i janë besnikë atij edhe shumë vjet mbas vdekjes së tij. Miti i tij është i paprekshëm dhe njerëzit i falen edhe sot sepse ai iu dha strehë, një kafshatë bukë, dhe mundësinë për të rritur fëmijët. Por këta janë të uriturit e të varfërit, ata që nuk e ngopin kurrë barkun sado që të hanë, sepse uria e tyre s’ka fund e nuk ngopet mendja. Këta janë vëllezërit e motrat e mushkave të drogës, e vrasësve, e rritësve të drogës, e përpunuesve, e ushtarëve të krimit. Këta ishin fëmijë dhe që në atë kohë në mendjen e tyre ai ishte heroi dhe modeli. Shteti i Kolumbisë e vrau Pablo Escobar por nuk e fshiu nga mendja e këtyre fëmijëve modelin e suksesit, të pasurimit, të arritjes. Sepse mund të djegësh fusha të tëra me coca, por a e djeg dot coca në mendjen e njerëzve? Prandaj edhe lufta e shtetit të Kolumbias është një luftë që nuk është e mbyllur e që nuk mund të fitohet. Në rastin tonë, si shqiptare, ne nuk kemi një Pablo Escobar që ta mitizojmë.

   Por Lazarati e ka Pablo Escobar Gavirian që e bëri këtë të mundshme. Lazarati e ka shenjtin e vet, Azem Hajdarin. Ky është Qytetari i Nderit i katundit më të pasur në botë. Ky është heroi i Lazaratit, i cili nga memoriali i tij, po të kishte sy e mend e të mund të rrotullonte kokën do të shihte me krenari përparimin dhe begatinë që ai ndihmoi t’ua sillte lazaratasve. Por edhe pse ai nuk i sheh dot lazaratasit, lazaratasit e shohin atë përditë, në Sheshin ‘Azem Hajdari.”

   Reply to this comment
   • intelektuali March 7, 22:59

    Ore ti e kupton se cfare po thua?

    sepse:

    Do te vije dita kur Lazaratin do ta kujtojme me mallengjim dhe krenari te vecante patriotike, kur katunaret filluan te behen te pasur dhe kur shqyptaret pane pakez drite ne fund te tynelit ku i kishte lene enver dhe Partia e Punes ne mjerimin absolut.

    PO KETA RUFJANET E RILINDJES PO I NXJERRIN PARATE JASHTE VENDIT ME KOKAINEN DHE PO LENE MILETIN ME GJUHEN JASHTE ORE BYLMEZA FANATIKE?

    Po si mendoni ju se Edi Rama ri dhe ben sehir si po behen miliardere tregetaret e “bananeve” me trafikun e kokaines nen hunden duke perdorur porte dhe teritore kombetare dhe tij kur ka gjithe shtetin dhe pushtetin ne doren e vet njesoj si Enveri do kohe me pare?

    PO PSE KAQE BUDALLA E MENDONI EDI RAMEN JU O TE MJERE?

    Po pse nuk i kerkon Prokuroria tani BOSAT e Xibrakes qe iken nga Shqypnia pas oprecionit te REZILIT te Sajme Qorrit qe e trumbetoi si nje sukses te papare te policise shqyptare? Midis tyre media tregoi se ishte nje BOSE grua, nje femer teper e rrezikshme e martuar ne gjermani dhe HOP sa te hapesh dhe mbyllesh syte u zhduk pa lene gjurme dhe u bene mese 3 vjet qe nuk e kerkon kush.

    PO KUSH NE BOTE I BESON KETYRE PERRALLAVE?

    Po ne 2015 ky tregetari i “bananeve” te kokaines Cekaj i firmes Arbri Garden perseri eshte kapur me kokaine dhe Prokuroria shqyptare e ka mbyllur hetimin pa asnje argument. Po Artan Santon pse e vrane?

    PO SI SPJEGOHET QE GJITHE KOKAINE KA FILLUAR TE MBUSHE SHQYPNINE QE NGA 2015 DERI ME SOT QE PERKON ME ARDHJEN NE PUSHTET TE EDI RAMES?

    Po nipin e Enverit pse e emeroi si administrator ne Xibrake Taulant Balla? Po si mendoni ju o te mjere e le Edi Rama “Gurin e Cmuar Kokaines te bjere ne toke”?

    PO HANI PYKKA JU ENVERISTET O TE PAUDHE?

    Reply to this comment
 4. intelektuali March 7, 22:59

  Ore ti e kupton se cfare po thua?

  sepse:

  Do te vije dita kur Lazaratin do ta kujtojme me mallengjim dhe krenari te vecante patriotike, kur katunaret filluan te behen te pasur dhe kur shqyptaret pane pakez drite ne fund te tynelit ku i kishte lene Enveri dhe Partia e Punes ne mjerimin absolut.

  PO KETA RUFJANET E RILINDJES PO I NXJERRIN PARATE JASHTE VENDIT ME KOKAINEN DHE PO LENE MILETIN ME GJUHEN JASHTE ORE BYLMEZA FANATIKE?

  Po si mendoni ju se Edi Rama ri dhe ben sehir si po behen miliardere tregetaret e “bananeve” me trafikun e kokaines nen hunden duke perdorur porte dhe teritore kombetare dhe tij kur ka gjithe shtetin dhe pushtetin ne doren e vet njesoj si Enveri do kohe me pare?

  PO PSE KAQE BUDALLA E MENDONI EDI RAMEN JU O TE MJERE?

  Po pse nuk i kerkon Prokuroria tani BOSAT e Xibrakes qe iken nga Shqypnia pas oprecionit te REZILIT te Sajme Qorrit qe e trumbetoi si nje sukses te papare te policise shqyptare? Midis tyre media tregoi se ishte nje BOSE grua, nje femer teper e rrezikshme e martuar ne gjermani dhe HOP sa te hapesh dhe mbyllesh syte u zhduk pa lene gjurme dhe u bene mese 3 vjet qe nuk e kerkon kush.

  PO KUSH NE BOTE I BESON KETYRE PERRALLAVE?

  Po ne 2015 ky tregetari i “bananeve” te kokaines Cekaj i firmes Arbri Garden perseri eshte kapur me kokaine dhe Prokuroria shqyptare e ka mbyllur hetimin pa asnje argument. Po Artan Santon pse e vrane?

  PO SI SPJEGOHET QE GJITHE KOKAINE KA FILLUAR TE MBUSHE SHQYPNINE QE NGA 2015 DERI ME SOT QE PERKON ME ARDHJEN NE PUSHTET TE EDI RAMES?

  Po nipin e Enverit pse e emeroi si administrator ne Xibrake Taulant Balla? Po si mendoni ju o te mjere e le Edi Rama “Gurin e Cmuar Kokaines te bjere ne toke”?

  PO HANI PYKKA JU ENVERISTET O TE PAUDHE?

  Reply to this comment
 5. Kris 1 March 8, 02:57

  Ku e cuan te vuaje denimin kete trafikantin?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*