Kokalari: Çfarë ndodh me Shkëlzenin pas humbjes së gjyqit në SHBA

March 18, 2019 01:47

Kokalari: Çfarë ndodh me Shkëlzenin pas humbjes së gjyqit në SHBA

Në një intervistë botuar dy javë më parë në DITA, Geri Kokalari foli mbi një proces gjyqësor që Shkëlzen Berisha kishte hapur në SHBA.

Këto ditë një gjykatë në Florida hodhi poshtë pretendimet e tij, duke pushuar çështjen ndaj autorit amerikan Guy Lawson, autor i librit për Gërdecin.

Tashmë, pasi u mësua vendimi i gjykatës amerikane, unë iu drejtova sërish zotit Kokalari dhe bëra me të këtë bisedë, botuar sot në DITA:

– Zoti Kokalari, morëm vesh se Shkëlzen Berisha e humbi gjyqin që kishte hapur në SHBA për çështjen e Gërdecit, ku kërkonte jo pak, por 60 milionë dollarë për të vënë në vend dinjitetin e pretenduar si të nëpërkëmbur. Si do ta komentonit këtë humbje të Shkëlzenit?

– Shkurt, troç e qartë, Shkëlzeni humbi sepse gjykata vendosi se nuk kishte asgjë të bazuar në padinë e tij. Ndryshe nga Shqipëria, gjykatat në SHBA nxjerrin konkluzione duke përdorur fakte, jo ndikim.

Unë besoj se një nga arsyet kryesore që ka humbur është se para se Guy Lawson të shkruante “Qentë e Luftës”, informacioni që minonte reputacionin e Shkëlzen Berishës tashmë ishte shpërndarë në domenin publik nëpërmjet mediave të ndryshme brenda dhe jashtë Shqipërisë. Si mund të fajësohej Lawson për dëmtimin e një reputacioni që tashmë ishte dëmtuar?

Sipas mendimit tim, Shkëlzeni vendosi të lançojë rastin e tij këtu në SHBA, me mendimin se nëse doni të nisni proces gjyqësore, është mirë të paditni atë me xhepat më të thellë. Dhe në këtë rast xhepat më të thellë u gjetën në pantallonat e Simon & Schuster, botues i War Dogs, i cili është gjithashtu degë e një prej organizatave më të mëdha të medias në botë dhe ka mbulim sigurimi për t’i mbrojtur ata kundër kostove ligjore si kjo.

Në thelb, Shkëlzenit i bënë sytë xixa për dollarë duke shpresuar se do t’ia dilte, por gjithashtu besoj se Shkëlzeni mendonte se nëse mund ta mposhtte këtë perandori mediatike, ai do të kthehej në Shqipëri si një hero, madje ta përdorte këtë fitore për të ndërtuar një karrierë politike, duke pretenduar se reputacioni i tij u pastrua nga një gjykatë e SHBA. Deshi të vriste dy zogj me një gur.

Për fat të keq, Shkëlzeni mbeti pa zogj dhe pa gurë. Dhe Simon & Schuster u detyrua të shpenzonte një shumë të madhe parash për të mbrojtur reputacionin e të pandehurve, Ndoshta qindra mijëra dollarë, ndoshta më shumë.

Të pandehurit tani mund dhe duhet të ngrenë një padi kundër Shkëlzenit duke kërkuar rikuperimin e dëmeve financiare që kanë shkaktuar nga ajo që tashmë u vulos si një padi e pabazë.

– Çfarë mund të ndodhë më tej me zotin Berisha, pra me Shkëlzenin, zoti Kokalari?

– Kjo pyetje më kthen në atë që thamë gjatë intervistës sime të fundit me DITA-n: si ishte Shkëlzeni në gjendje të përballonte barrën financiare për kryerjen e kësaj padie?

Vendimi i gjykatës ngre pyetje të tjera, të tilla si, nëse gjykata nuk i besoi argumentet e Shkëlzenit, a duhet të supozojmë se pohimet në librin e Lawson se Shkëlzeni ishte i përfshirë në AEY janë të vërteta? Nëse po, atëherë ndoshta është koha për të hapur një hetim se kush në Shqipëri ishte përgjegjës për AEY.

Në fund të fundit, Departamenti Amerikan i Drejtësisë përcaktoi se Diveroli dhe bashkë-komplotistët e tij AEY u gjetën fajtorë për mashtrimin e qeverisë së SHBA dhe shkuan në burg. Por siç thuhet për një vallëzim tango duhen dy. Pra, kush në Shqipëri e ndihmoi AEY-në ta kërcejë këtë tango?

Nëse Basha është kaq i interesuar sa thotë në luftën kundër korrupsionit në Shqipëri, a nuk duhet të gjejë se kush në Shqipëri ka komplotuar me AEY për të kryer krimin? Pavarësisht se qeveria e Shteteve të Bashkuara ka përcaktuar një krim, një hetim për marrëveshjen e AEY nuk është iniciuar kurrë në Shqipëri, sepse Sali Berisha ishte në krye të qeverisë në atë kohë.

A ishte pikërisht ai duke punuar fshehtas për dikë? Mendjet hulumtuese dhe të interesuara duan të dinë tashmë pas këtij vendim të gjykatës në Florida.

****

Bisedoi Xhevdet Shehu. Botuar sot në Dita 

March 18, 2019 01:47
Komento

33 Komente

 1. Spartaku March 18, 05:29

  Ku pyet Zeni per kaq para. Ka punuar dhe gjithe djersen e ballit do e harxhoje per te pastruar emrin e tij dhe Armines. Ndryshe I falimentin dyqani I brekeve ne Bllok dhe femrat shqiptare, mos e dhente zoti, mbeten pa breke. Dhe pa breke ftohesh shpejt, e pastaj je vertet I ftohur ne bythe. Zenin e pret nje e ftohur vence, e ftohur ne bythe.

  Reply to this comment
  • j March 18, 18:44

   Ky mizeria mafjoz fshati,mendoi se ishte gjykata e lezhes
   ku nuk kishte nevojë as për telefonatë se vinin vete gjykatësit
   ti luteshin malokut si e donte vendimin.

   Reply to this comment
 2. MH March 18, 06:54

  Shkelzeni nji dobiq e zog kurvet kujton se bota rrotullohet rreth piklishit Berisha e do i buzqeshin fitorja.
  Drejtesia Amerikane nuk merret me cokla kirit se cfare qet ne breg mbasi shuhet vrulli i permbytjeve qe len lumi i rrembyshem ne kohe te pa kohe.Vegjetacioni i pisllekut te kesaj familje triumfonte ne shqiperi sepse ne krye te qendroni kryekrimineli dhe i kryekorruptuari qe bante simbiozen e korrupsionit.Ku popullit i shiste ndershmerine.Nji hajvanit mesjetar me edukim feudal qe karakteri i tije gezonte ne mentalitetin te prototipit ma te ndyre qe mund te kete nji krahine e ngulitun ne nji person te vetem ne gjakun e keti teper te ndyre.Asht ne nderin e drejtesise Amerikane ta coj ndjekjen e drejtesise deri ne fund.Ne menyre qe te bindet opozita e djathte halabake shqiptare per poshtersit qe kjo familje vicidolit i kane sjelle dame te pa rikuperushme popullit dhe vendit per plot 30 vjet tranzicion me dy gishta larte qe meriton te kthehen me koke pshte.

  Reply to this comment
 3. Arbëror Epiroti March 18, 07:47

  Një gjë nuk është e saktë në këtë lloj interviste. Kjo përgjithësisht është një lloj si lajm dhe na informon, nëse është bazuar në përfundimin e gjyqit. Ku çalon ky informim? Për mua nuk shpreheni drejt kur ngarkoni Lulin për të bërë përgjegjës atë miliarderin e Viçidolit fëmijë. Nuk duhet kërkuar as tek Luli dhe as tek Rama. Ko sepse këto probleme i takojnë drejtësisë . Është organi i akuzës ai që ndjek të paditurit zotëri dhe jo politika. pra ju bëni një gabim të madh duke mos u distancuar nga dëshira që politika të bëjë drejtësinë!. Këtë doja të ju kujtoja. Për të mos patur keqkuptime se po mbroj peshkaqenin, gaboheni. Unë dua të kuptohet prej të gjithëve dhe sidomos prej medieve që të mos i fusin hundët duke kërkuar që politika të bëjë drejtësi. Se duke ecur kështu, më kujtoni një akuzë para 21 vitesh kur u pyet Saliu se kush e vrau azemin, përgjigja ishte e menjëhershme : “Azemin e vrau Nano”, besoj ju kujtohet kjo akuzë që na ka shoqëruar këto 30 vjet me: “Nano ik”, Rama ik” e broçkulla të tilla. Zotërinj duam të kuptojmë : koha kërkon që gjithçka të bëhet me këmbët në TOKË , jo në fluturim si korbat.
  Arbëror Epiroti

  Reply to this comment
  • Tarasi March 18, 09:47

   Arber Epiroti e vleresoj mendimin T’uaj . Ke shume te drejte ne ato qe thua, por mjerisht ketu tek ne gjithçka politizohet dhe e drejta nuk mer kuptim.

   Reply to this comment
 4. Alban Dega March 18, 07:58

  …. DITE EDHE ME TE KEQIJA PASKETAJ DO TE VIJNE … !

  … Dy milione dollare Gerdeci te Xenit per lesh qeni !

  -350 000 Euro Gerdeci te Ballinjve per nje diplome fallco te kerricit… me falni te Klevisit te tyre

  – Harami eshte haram

  Eshte jo vetem shpirti i Gebelsit nacional- socialist te Hitlerit por edhe emblema e Fake News te Vladimir Visaranovich Putinit !
  Fahri Balliu dhe kopili i tij Klevis Lopa Angleze me diplome te falsifikuar per nje Kolegj qe se ka mbaruar. kurre megjithe 350 000 Euro Gerdeci + te harxhuara nga i jati dhe motra e tij nuk bejne perjashtim nga njeri as tjetri.
  Jane pjelle bastarde e tyre !
  Para djerse te papaguar dhe gjaku te dlire foshnjash te palindura e nusesh shtazena, femijesh e pleqsh Gerdeci plot 26 viktima te pafajshme te babezise se Xen Madihoxhe Balliut dhe qeverise notere te Djallit te ish- kryeministrit Sali Berisha ne dhjetera afera korruptive multimilioneshe te Bandes se Gangstereve politike, biologjik edhe mediatike te tij!
  Ju befshin ilace per semundje te pasherueshme cdo qindarke gjaku e djerse kujtdo qe vjedh e vret popullin e shtetin e vet!
  A nuk deshmon per kete vete fakti se rreth 2 milione dollare qe pagoi avokatet e padise se tij ne Gjykaten e Florides Sypeshkaqeni i Berishes dhe sponsoret e tij i shkuan per lesh qeni, sipas burimeve te sigurta prane tyre!
  Harroi i gjori djal i Babait se Gjykatat amerikane nuk jane Gjykatat e Zagarnjoreve e Tom Ndrecajve, Xhind Xhoneve te Sali Berishes, Like Floririt, Bujar Perishanit … qe vendosnin cka urdheronte Kryegjykatesi Suprem Saleh Ramollah Vicidoli e Mafia e tij e dale krejt jashte kontrollit !
  Harrojne te shkretet se harami eshte haram dhe askush nuk ia ka pare dhe nuk do tía shohe hajrin, dobine askush !
  Eshte vetem fillimi i fundit te turpshem te tyre…
  Dite edhe me te keqija pasketaj do te vijne!
  Prisni se nuk keni pare gje akoma…

  Reply to this comment
  • Vici-doli March 18, 15:28

   Alban Druri,harrove 20miljonshin e unazes,
   Ahaaa… po kishit frike se mos i merrte Sala,e kishit
   hallin per ti “ruajtur” nga hajduti.
   He mo, pse se denoni Saliun te “kapur” me presh ne duar ke unaza,ku e ke prokurorine e Rames “drejtesine”
   Po e pengon Saliu ? Shkoni or ndroni pelenat se qelbet
   njerzine

   Reply to this comment
   • Alban Dega March 18, 21:20

    KU ISHE TI BRUT !?

    Akoma nuk kane pase filluar as protestat as tollovia e Salush Lulushit kur eshte shkruar ky koment per here te pare ne fillim te qershorit 2018…!?
    Eshte botuar si koment disa here nga Tema, Dita..
    Jo vetem nuk bej komente por as nuk i lexoj kurre gazetat e mediat e Oturakut te SaLikekracise !
    Shkruaj aty ku komentohen me shume se lexohen krejt Oturakmedia Fake News e tyre dhe e Putinit se bashku !
    Ku ishe ti Brut!
    Kur s’merr vesh
    mos ha mut !
    E di pse?
    Sepse te del plumbi nga qyta e jo nga tyta sI Dolivicit o Vici i Dolit !
    Alban Dega nuk eshte i martuar as me Sali Berishen, as me Fatos Nanon, as me Edi Ramen, as me Ilir Meten … as per shitje e as per blerje…
    Por e theksoj me ze ne Kupe te Qiellit se ate qe ia jane kane bere Shqiperise Sali Berisha, Ilir Meta… Fatos Nano vec e vec ose se bashku nuk ia ka bere as do tia bente as Sllobodan Milloshevici e as Chinchizkhani as dreqi e asi biri !
    …Une futem ne Tirane per dy ore vetem me Shoqaten e Gjuetareve te Beogradit, pat deklaruar Kasapi i Ballksnit ne 1991-in ne Kuvendin e Serbise …
    Koha e vertetoi plotesisht thenien raciste, naziste e ogurzeze te tij!
    Gjuetaret nuk erdhen kurre nga Beogradi
    Milloshevici perdori “gjuetaret” e UDB-es Tirane qe i vuri ne krye te politikes dhe shtetit shqiptar per mbi 15 vjet… duke e zhbere mbi 15 here shtetin shqiptar, cka nuk e ka bere asnje pushtues tjeter !

    Subject: EDI RAMA STOP KUSARISE SE SHQIPTAREVE !
    From: Alban Dega
    Date: June 10, 2018 at 10:41:51 PM EDT

    Mendime me gjuhen e fakteve

    EDI RAMA STOP KUSARISE SE SHQIPTAREVE !

    – Ku ka ze s’eshte pa gje !

    – Gati 20 milione euro per nje km rruge fushore eshte shume lebetitese !

    – Stop skenarit kobezi grek ne Shqiperi bashke me Ahmetaj hajnin me cizme !

    – Nga Alban Dega, Nju Jork

    Sikur ne Himalaje te ndertohej kjo rruge eshte teper shtrenjte !
    Aq me teper kur rruga ekzistuese eshte e mjaftueshme !
    Pra nuk eshte urgjence as lokale e jo me kombetare !
    Ka halle shume me te medha se kjo Shqiperia e shqiptaret fakira dje, fakira sot e rrezik edhe me fakira neser me keta oligarke politike e financiare te pangopur me djersen e gjakun e shqiptareve !
    330 milione euro per 25 kilometra rruge paralele jane shume kolosale per xhepat e shqyer te shqiptareve !
    15 milione euro per nje kilometer rruge eshte shume alarmante, lebetitese !
    Aq me teper ne nje terren fushor!
    Stop kusarise se shqiptareve !
    Se vjen nje dite e paguan sa frengu pulen kete hajni te vjeter me nje oligark si Bashkim Ulaj dhe “Gener 2 “ jo vetem te tij por edhe …..!
    Eshte e njejta firme qe ka shqyer malin ne Luginen e Valbones per HEC-et rrenimtare te Valbones duke rrezikuar nje katastrofe jo vetem ekologjike por edhe njerezore !
    Eshte e njejta kompani e pallateve shumekateshe ne Tirane dhe atyre te Liqeni Artificial i Tiranes
    Stop PPP-ve qe do sjellin e jetesojne skenarin grek te predikuar nga Sali Berisha ne nje kohe qe shqiptaret e varfer po varferohen edhe me !
    Stop Edi Rama !
    Sa eshte pjesa jote dhe ministrave tu 20 apo me shume per qind !?
    Stop !
    Para se te jete teper vone !
    Arta Marku te nise menjehere hetimin e PPP- ve te Edi Rames me Kastratin, Ulajn e oligarket e tij e te Berishes.
    Po ashtu edhe KLSH- te filloje auditimin e vleres dhe procedurave te miratimit te saj para se te jete shume vone !
    Apo Rama e Berisha kacafyten diten sa per sy e faqe ne Kuvend me njeri- tjetrin e ndajne placken e kusarise naten me njeri- tjetrin !
    A mos eshte kjo aresyeja kryesore e vonimit te zbatimit te Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut ne Shqiperi !?
    Stop Edi Rama !

    Reply to this comment
   • Alban Dega March 18, 21:21

    KU ISHE TI BRUT !?

    Akoma nuk kane pase filluar as protestat as tollovia e Salush Lulushit kur eshte shkruar ky koment per here te pare ne fillim te qershorit 2018…!?
    Eshte botuar si koment disa here nga Tema, Dita..
    Jo vetem nuk bej komente por as nuk i lexoj kurre gazetat e mediat e Oturakut te SaLikekracise !
    Shkruaj aty ku komentohen me shume se lexohen krejt Oturakmedia Fake News e tyre dhe e Putinit se bashku !
    Ku ishe ti Brut!
    Kur s’merr vesh
    mos ha mut !
    E di pse?
    Sepse te del plumbi nga qyta e jo nga tyta sI Dolivicit o Vici i Dolit !
    Alban Dega nuk eshte i martuar as me Sali Berishen, as me Fatos Nanon, as me Edi Ramen, as me Ilir Meten … as per shitje e as per blerje…
    Por e theksoj me ze ne Kupe te Qiellit se ate qe ia jane kane bere Shqiperise Sali Berisha, Ilir Meta… Fatos Nano vec e vec ose se bashku nuk ia ka bere as do tia bente as Sllobodan Milloshevici e as Chinchizkhani as dreqi e asi biri !
    …Une futem ne Tirane per dy ore vetem me Shoqaten e Gjuetareve te Beogradit, pat deklaruar Kasapi i Ballksnit ne 1991-in ne Kuvendin e Serbise …
    Koha e vertetoi plotesisht thenien raciste, naziste e ogurzeze te tij!
    Gjuetaret nuk erdhen kurre nga Beogradi
    Milloshevici perdori “gjuetaret” e UDB-es Tirane qe i vuri ne krye te politikes dhe shtetit shqiptar per mbi 15 vjet… duke e zhbere mbi 15 here shtetin shqiptar, cka nuk e ka bere asnje pushtues tjeter !

    Subject: EDI RAMA STOP KUSARISE SE SHQIPTAREVE !
    From: Alban Dega
    Date: June 10, 2018 at 10:41:51 PM EDT

    Mendime me gjuhen e fakteve

    EDI RAMA STOP KUSARISE SE SHQIPTAREVE !

    – Ku ka ze s’eshte pa gje !

    – Gati 20 milione euro per nje km rruge fushore eshte shume lebetitese !

    – Stop skenarit kobezi grek ne Shqiperi bashke me Ahmetaj hajnin me cizme !

    – Nga Alban Dega, Nju Jork

    Sikur ne Himalaje te ndertohej kjo rruge eshte teper shtrenjte !
    Aq me teper kur rruga ekzistuese eshte e mjaftueshme !
    Pra nuk eshte urgjence as lokale e jo me kombetare !
    Ka halle shume me te medha se kjo Shqiperia e shqiptaret fakira dje, fakira sot e rrezik edhe me fakira neser me keta oligarke politike e financiare te pangopur me djersen e gjakun e shqiptareve !
    330 milione euro per 25 kilometra rruge paralele jane shume kolosale per xhepat e shqyer te shqiptareve !
    15 milione euro per nje kilometer rruge eshte shume alarmante, lebetitese !
    Aq me teper ne nje terren fushor!
    Stop kusarise se shqiptareve !
    Se vjen nje dite e paguan sa frengu pulen kete hajni te vjeter me nje oligark si Bashkim Ulaj dhe “Gener 2 “ jo vetem te tij por edhe …..!
    Eshte e njejta firme qe ka shqyer malin ne Luginen e Valbones per HEC-et rrenimtare te Valbones duke rrezikuar nje katastrofe jo vetem ekologjike por edhe njerezore !
    Eshte e njejta kompani e pallateve shumekateshe ne Tirane dhe atyre te Liqeni Artificial i Tiranes
    Stop PPP-ve qe do sjellin e jetesojne skenarin grek te predikuar nga Sali Berisha ne nje kohe qe shqiptaret e varfer po varferohen edhe me !
    Stop Edi Rama !
    Sa eshte pjesa jote dhe ministrave tu 20 apo me shume per qind !?
    Stop !
    Para se te jete teper vone !
    Arta Marku te nise menjehere hetimin e PPP- ve te Edi Rames me Kastratin, Ulajn e oligarket e tij e te Berishes.
    Po ashtu edhe KLSH- te filloje auditimin e vleres dhe procedurave te miratimit te saj para se te jete shume vone !
    Apo Rama e Berisha kacafyten diten sa per sy e faqe ne Kuvend me njeri- tjetrin e ndajne placken e kusarise naten me njeri- tjetrin !
    A mos eshte kjo aresyeja kryesore e vonimit te zbatimit te Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut ne Shqiperi !?
    Stop Edi Rama !

    Reply to this comment
 5. alphade March 18, 08:41

  Zeni shkoi per lesh dhe doli i qethur nga Amerika ,tash ne
  Shqioeri duhet ta bejne “synet” organet e Reja te Drejte-
  sise. E gjithe familja e ketij mafiozi duhet te perfundoje ne
  REC per te shlyer sado pak gjemen qe imka bere ketij
  populli. MAFIA, NE KRY TE SE CILES QENDRON BINO-
  MI S.BERISHA-META……!!!

  Reply to this comment
 6. intelektuali March 18, 09:28

  Geri Doktori, Shpikesi dhe Shkencetari i Kanabisit Medicinal per shqyptaret qe vertiten si “Miza pa koke” 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe nuk rimekembin dot Prodhimin Kombetar duke gjetur me shkop magjik zgjidhje si ato te perrallave “1 mije e nje net” me Ali Baben dhe Sulltanin e Arabise si Barut badiava nga armatimi i Enverit, Piramida financiare dhe Kanabis medicinal qe do t’i mbulonin me laka shqyptaret duke dredhur zinxhirin e tepsieve ne kafene,

  prandaj:

  O Doktori i Kanabisit Medicinal, Geri Kokalari bukur e ke thene: “…Por siç thuhet për një vallëzim tango duhen dy…”

  por:

  PER TE VALLEZUAR TANGO DUHET EDHE ORKESTRA

  dhe:

  Orketstra e Gerdecit ishte Pentagoni i Bush Junjorit qe finacoi firmen private Saliu&Son me 300 meleon dollaro per te mbledhur barutin ne terrin e nates me gjithe fisheket e ndryshkur kineze per t’i derguar ne Afganistan ne kundershtim total me ligjet nderkombetare dhe amerikane per kete kontrabande te paster mafioze. Ishte sekretari i pare i Ambasades amerikane ai qe dha i pari alarmin per Gerdecin dhe alarmoi DASH-in per implikimin e zyrtareve te larte te ambasades ne aferen mafioze te Gerdecit, perfshire ketu edhe ambasadorin Withers, qe vrapoi si lepur ne Rinas bashke me Fatmir Mediun per te fshehur gjurmet e krimit te tij perpara se te vinte gazetari i Nju Jork Tajmsit dhe kur plasi BUMJA, Kondoliza e Bushit zbarkoi ne mes te nates ne Tirane per te pergenjeshtuar te verteten ashiqare qe buciste nga gropa e hapur ne Gerdec:

  QEVERIA AMERIKANE FINANCOI TRAGJEDINE E GERDECIT PER FIRMEN SALIU&SON

  prandaj:

  O Geri Kokalari, aman dhe boll me hipokrizine enveriste, me perralla AEY amerikone dhe MEICO albaneze, por tregoje gjithe te verteten deri ne fund dhe mos u bej si Presidenti Bamir Topi qe deklaroi se nuk e dinte se ku bie Gerdeci ne harten e botes dhe se SHIK-u i tij ja kishte futur me gjume ariu kur nen hunden e tyre Saliu dhe Shkelzeni po pergatisnin BUMJEN qe la pas 26 te vrare,

  prandaj:

  PSE NUK KERKON SHTETI SHQYPTAR DEMSHPERBLIM NGA SHBA DHE PENTAGONI?

  Sic kane vepruar shume vende te tjera ne raste te ngjashme, madje me te lehta se ajo e Gerdecit?

  dhe:

  KJO DO TE ISHTE NJE KAUZE ME E DREJTE.

  Reply to this comment
 7. intelektuali March 18, 09:29

  Geri Doktori, Shpikesi dhe Shkencetari i Kanabisit Medicinal per shqyptaret qe vertiten si “Miza pa koke” 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe nuk rimekembin dot Prodhimin Kombetar duke gjetur me shkop magjik zgjidhje si ato te perrallave “1 mije e nje net” me Ali Baben dhe Sulltanin e Arabise si Barut badiava nga armatimi i Enverit, Piramida financiare dhe Kanabis medicinal qe do t’i mbulonin me LEKA koke e kembe shqyptaret duke dredhur zinxhirin e tepsieve ne kafene,

  prandaj:

  O Doktori i Kanabisit Medicinal, Geri Kokalari bukur e ke thene: “…Por siç thuhet për një vallëzim tango duhen dy…”

  por:

  PER TE VALLEZUAR TANGO DUHET EDHE ORKESTRA

  dhe:

  Orketstra e Gerdecit ishte Pentagoni i Bush Junjorit qe finacoi firmen private Saliu&Son me 300 meleon dollaro per te mbledhur barutin ne terrin e nates me gjithe fisheket e ndryshkur kineze per t’i derguar ne Afganistan ne kundershtim total me ligjet nderkombetare dhe amerikane per kete kontrabande te paster mafioze. Ishte sekretari i pare i Ambasades amerikane ai qe dha i pari alarmin per Gerdecin dhe alarmoi DASH-in per implikimin e zyrtareve te larte te ambasades ne aferen mafioze te Gerdecit, perfshire ketu edhe ambasadorin Withers, qe vrapoi si lepur ne Rinas bashke me Fatmir Mediun per te fshehur gjurmet e krimit te tij perpara se te vinte gazetari i Nju Jork Tajmsit dhe kur plasi BUMJA, Kondoliza e Bushit zbarkoi ne mes te nates ne Tirane per te pergenjeshtuar te verteten ashiqare qe buciste nga gropa e hapur ne Gerdec:

  QEVERIA AMERIKANE FINANCOI TRAGJEDINE E GERDECIT PER FIRMEN SALIU&SON

  prandaj:

  O Geri Kokalari, aman dhe boll me hipokrizine enveriste, me perralla AEY amerikone dhe MEICO albaneze, por tregoje gjithe te verteten deri ne fund dhe mos u bej si Presidenti Bamir Topi qe deklaroi se nuk e dinte se ku bie Gerdeci ne harten e botes dhe se SHIK-u i tij ja kishte futur me gjume ariu kur nen hunden e tyre Saliu dhe Shkelzeni po pergatisnin BUMJEN qe la pas 26 te vrare,

  prandaj:

  PSE NUK KERKON SHTETI SHQYPTAR DEMSHPERBLIM NGA SHBA DHE PENTAGONI?

  Sic kane vepruar shume vende te tjera ne raste te ngjashme, madje me te lehta se ajo e Gerdecit?

  dhe:

  KJO DO TE ISHTE NJE KAUZE ME E DREJTE.

  Reply to this comment
  • shume te marre jane leshuar rrugeve March 18, 10:49

   Ti e ke vendin tek spitali psiqiatrik “Fatos Lubonja”.

   Reply to this comment
   • intelektuali March 18, 11:34

    Ty per Saliun apo per Shkelzenin te ka ardhur keq?

    apo:

    Per Doktorin e bimeve medicinale “kanabis sativa”, Geri Kokalari qe ka zbuluar “bicikleten” e ekonomise enveriste shqyptare,

    O BOLE FANATIKE ENVERISTE.

    Reply to this comment
    • Ai qe di ti March 18, 16:35

     Zakonisht te semureve psiqike,sipas literatures mjekesore perkatese,u mbetet ne mendje dhe e perserisin gjithmone traumen e fundit qe u ka ndodhur. Pra i ashtu quajturi INTELEBOLE e perserit gjithmone te njejten fjale qe i ka shkaktuar traumen…pra bythen e demtuar nga Bolet e Enverit Fanatik…e pranon dhe vete qe eshte Bythqire nga nje fanatik me emrin Enver..se kush eshte nuk e dime…vec ai e di qe e permend….

     Reply to this comment
     • prizem March 18, 21:53

      @Ai qe di ti
      …qe quhen ide fikse ne forme perroi psiqik, amalgame mendimesh pa lidhje njera me tjetren (skizoidiforme) me qellim terheqjen e vemendjes se njerezve te tjere…komplet semundje personaliteti forma skizoide. Keta tipa jane te pashprese se edhe mjekimi nuk jep efekt.

 8. Mjere Ne March 18, 11:42

  Intelektuali te pershendes, jam plotesisht dakort per cfare ke shkruar. Fatkeqesi eshte more vella, se ty turma nuk te kupton, dhe sbesoj so do te kuptoje ndonjehere. Nje fjale e urte greke thote. :”Mos fol fjale te mencura ne nje mjedis qe nuk te kuptojne”. Ky fat na ra neve, qe te ndajme oksigjenin me … spo e zgjas me tej. Kalofsh mire.

  Reply to this comment
  • Lume ne per ju. March 18, 16:52

   Mos e zgjat me tej,na myten budallenjt na rralluan
   oksigjenin “intelektualet”

   Reply to this comment
  • intelektuali March 18, 18:43

   Degjo o Mik,

   Keta qe hungerisin pa kurfare llogjike si Derra jane nga Ferma e Kafsheve te Enverit, spiuna te Sigurimit, xhelate dhe kriminele te Partise se Punes qe jane mesuar te hane nje tas grosh qyl ne kazermat e Ushtrise dhe te mos bejne kurgje, tema qe po dikskutohet ne kete forum te nderum te gazetes DITA eshte:

   MASAKRA E GERDECIT ESHTE FAJ I SALIUT DHE I SHKELZENIT SIC E PARAQIT GERI KOKALARI

   apo:

   I administrates se Bush Junjorit dhe Pentagonit te tij qe financoi firmen private Saliu&Son me 300 meleone dollaro USD si ato qe donte Enveri kur kishte mbetur pa asnje dyshke dhe kishte falimentuar ekonomine si per faqe te zeze ne Dimrin e Vetmise se Madhe,

   SIC E DENONCON PAPUSHIM INTELEKTUALI

   Keta fanatike te Enverit qe cjerrin fytyren dhe shkulin floket nga terrbimi kunder Saliut ne vend qe t’i japin pergjigje kesaj dileme te madhe dhe te pyesin Presidentin Bamir Topi:

   PSE JA FUTI ME GJUME KUR SHPERTHEU BUMJA NE GERDEC?

   dhe:

   Nuk i kerkoi demshperblim SHBA per masakren e Gerdecit qe e finacoi me duart e veta, keta BOLE debole fanatike, vemje budallaqe te Enverit i sulen intelektualit me hungerrima derrash pa thene kurgje,

   prandaj:

   Mos u zorit kot se koti o Mik,

   sepse:

   A HANE PYKA LLOGJIKE BOLET FANATIKE TE ENVERIT?

   Reply to this comment
 9. kris 1 March 18, 12:37

  Nuk shoh NE vendimin e gjykates shpalljen fajtor Te Zenit por vetem rrezimin e nje padie te gabuar.Lajm do te ishte qe qeveria e Edvin Berishes dhe Taulant Bodes te dorezoje NE prokurori dosjen e plote te Gerdecit.
  Kjo eshte e pamundur
  Pra ngelemi tek. Lehni karo kaba,hosana shejtan Rama

  Reply to this comment
 10. bureto March 18, 12:53

  S’ka ngelur gjë pa thënë e pyetje pa bërë deri tani për tragjedinë e Gërdecit, që u mori jetën 26 personave, midis tyre të mitur, që sakatoi afro 300 dhe shkaktoi një dëm material prej 30 mln $. Të gjitha ato qëndrojnë. Por si atëhere, ashtu dhe sot nuk ngrihen disa pyetje të thjeshta.
  Si ka mundësi që të vendoset një e ashtuquajtur fabrikë, që s’ishte veç që punishte demontimi predhash e fishekësh, në mes të një qendre të banuar? Vetëm ky fakt është një marrëzi vetëm ta mendosh, por edhe një krim i përbindshëm për qëllime përfitimi maksimal (afërsia nga aeroporti Nënë Tereza’ dhe porti Durrës, që do ulte kostot e transportit. Kush e inicioi këtë megaaferë korruptive? Cili organ miratoi plan organizimin dhe përcaktoi vendin e gabuar? Kush përzgjodhi Delijorgjin për këtë dhe jo një tjetër? A ka një VKM për kltë dhe çfarë është diskutuar aty për vendin e demontimit? A ka patur ndonjë kundërshtim nga ndonjë ministër? A ka ndonjë ligj apo VKM që ndalon veprime të tilla në zona apo afër tyre. Nëse po si është argumentuar veprimi i kundërt? Sikur edhe 1% të merrej në konsideratë probabiliteti i gabimit njetëzor, pra dhe një shpërthim i mundshëm, siç dhe ndodhi, tragjedia do ishte evituar. Por ky është fundi tragjik dhe për këtë drejtësia shqiptare j investua për pasojën dhe jo për shkakun e vërtetë. Gjithë procesi u vlrtit tek aksidenti teknologjik, një shkëndijë saldimi, dhe për këtë u dënuan disa. Për atë që bdodhi pak e kishin dhe ata, por ishin bishti dhe jo koka. Me kokën drejtësia nuk u mor. Pyetjet e mësipërme do mund t’i bënte cilido prokuror i ndlrgjegjshëm për sesnsibilitetin tragjik human, por dhe prestigjin e togës së zezë. U morën me delijorgjët e pinarët. I pari një injorant me profesion ekskavatorist që gjeti punë të bënte para dhe i dyti një nëpunës vartës i ministrit. Ky nuk guxoi të kundështonte dhe për këtë u dënua. Po urdhëruesi apo urdhlruesat? Këta tashmë dihen. Për Mediun ka një dosje të pa mbyllur, rrëzimi nga gjykata e Fliridës e padisë së Zenit, e implikon tashmë atë direkt, përveç provave që ekzistojnë dhe prokuroria i ka, si tabulatet telefonike të tij me Delijorgjin shkresa e Bumçit, Etj që dihen dhe jo nga publiku. Për të shkuar tek koma e problemit minimalisht u duhen dhënë përgjigje pyetjeve të mësipërme. Tragjedia e Gërdecit nuk duhet toleruar më për hir të mafies politije të kohës kur ajo ndodhi. Lotët e nëbave dnde nuk hanë tharrë. Ato këtkojnë drejtësi dhe vetëm drejtësi, sepse të dashurit e tyre nuk kthehen më.
  Problemi me AEY, është i dyti në rradhë, si korrupsion i pastër, që pati dhe ai brenda krimin, ekzekutimin e Trebickës, por për nga pasojat është larg hatasë së Gërdecit.

  Reply to this comment
 11. saligate March 18, 15:24

  i nderuar Xhevdet !

  .Kemi shkruar komente te gazeta DITA per dy aresye:

  E para:
  Kemi qene ne nje linje me atdhetarizmin dhe ndershmerine tuaj

  E dyta
  Si gazete ndoshta me e lexuara sot per sot ne mediat shqip-folese keni ndjekur nje politike liberale ne botimin e komenteve
  *******
  Per te qene i sakte te pakten qe nga javet e fundit te dhjetorit te vitit qe shkoi shikojme se ndershmeria e Dites doli ne ankand..biles dhe politika liberale ne botimin e komenteve po shkon drejt nje censure te paspjeguar
  ******
  Para 15 oresh kam derguar nje koment ” nje tragjedi amerikane” dhe nuk eshte botuar..
  .
  Ne komentin e pabotuar beja fjale dhe per faktin se dhe ne Amerikanet bashke me ty nuk jemi “engjellore” por pjese e fajit ne mos me kryesorit.
  .
  Fakti qe ambasadori amerikan ( njeriu me i fuqishem ne shqiperi) pasi merr denoncimin nga Luan Hoxha se ishte kercenuar me jete nga djalli Boy Berisha…ne vend ta denoconte boterisht….i jep vize Luanit edhe pse ishte i denuar nga drejtesia..
  .
  Fakti qe per vrasjen e Trebickes u cua nje Virxhinia-men qe ti e ke denoncuar implikon berishistet e washingtonit
  .
  Fakti qe nr-1 i Gerdecit Fatmir Elifar Mehdiu eshte nga njerzit me te “respektuar” ne koridoret e Washingtonit dhe Voa-s flet me shume se qindra artikujt tuaj
  .
  Le tju kujtojme keto rrjeshte te shkruara nga se si Voa e Elez biberishes priste krahe-hapur ministrin vrases
  …….

  T’u vijë turp – thotë Kokalari për Zërin e Amerikës, pas transmetimit të një interviste të Mediut “për mjedisin dhe Gërdecin”
  Postuar në 12 Shkurt, 2013
  Një intervistë e Fatmir Mediut në Zërin e Amerikës, ku ai flet “për çështje të Mjedisit dhe për Gërdecin” ka shkaktuar zemërim tek aktivisti i njohur shqiptaro-amerikan, Geri Kokalari, i cili në një shënim via-mail dërguar për disa media në Tiranë, ndër të tjera shkruan:

  “Sa i përket Zërit të Amerikës,
  ata që janë përgjegjës
  për intervistën e Mediut
  duhet t’u vijë turp
  që kanë lejuar këtë person-
  që sipas meje
  është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane.

  Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt. Por ndërsa në Uashington po bëhet debati fiskal, VOA duhet të jetë në krye të listës së zërave që duhen shkurtuar.

  Dhe kjo jo sepse nuk kemi dobi, por sepse është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri. Për t’i bërë gjërat më keq, kjo bëhet në kurriz të taksapaguesve amerikanë…”.

  Zëri i Amerikës e ka transmetuar intervistën në edicionet informative në shqip, ndërsa në faqen online e shoqëron me shënimin: “…Për të marrë pjesë në Mëngjesin e Lutjeve ishte edhe ministri i Mjedisit në Shqipëri Fatmir Mediu. Zotin Mediu e kishim dje të ftuar në studiot e Zërit të Amerikës për një intervistë në të cilën ai flet për gjendjen e mjedisit në Shqipëri, qeverisjen e këtyre 8 viteve si dhe për çështjen e Gërdecit…”
  .
  Zoti Xhevdet !
  Ju lutem mos botoni keto artikuj per te lare gojen dhe per biznes mediatik..
  .
  Fakti qe Djalli Berish- Boy po guxon te sfidoje drejtesine dhe shtetin amerikan per Gerdecin ne Florida eshte nje paralajmerim qe Ujku Berishe i ben zyrtareve te larte te Amerikes dhe BE…duke nen kuptuar se nqs i preket nje qime floku Berishajve….nje cunam do ngrihet ne Atllantik qe do quhet Sali-Gate….dhe nese ai hap gojen se ku shkuan mbi 50 miljard te armatimit shqiptar….fundi nuk dihet.

  Reply to this comment
 12. Ai qe di ti March 18, 16:36

  Zakonisht te semureve psiqike,sipas literatures mjekesore perkatese,u mbetet ne mendje dhe e perserisin gjithmone traumen e fundit qe u ka ndodhur. Pra i ashtu quajturi INTELEBOLE e perserit gjithmone te njejten fjale qe i ka shkaktuar traumen…pra bythen e demtuar nga Bolet e Enverit Fanatik…e pranon dhe vete qe eshte Bythqire nga nje fanatik me emrin Enver..se kush eshte nuk e dime…vec ai e di qe e permend….

  Reply to this comment
 13. Konti Sbalta March 18, 18:23

  I jati eshte ne gjyq per vrasjen e Azem Hajdarit ,I biri per masakren e Gerdecit !Tashti eshte ne prove drejtesia Shqiptare se ajo Amerikane e ka thene fjalen e saj! Edhe ne qoftese denohen me burgim te perjetshem ,nuk do te merziten se jane si familje ,At e bir!

  Reply to this comment
 14. intelektuali March 18, 18:52

  Degjo o Mik,

  Keta qe hungerisin pa kurfare llogjike si Derra jane nga Ferma e Kafsheve te Enverit, spiuna te Sigurimit, xhelate dhe kriminele te Partise se Punes qe jane mesuar te hane nje tas grosh qyl ne kazermat e Ushtrise dhe te mos bejne kurgje, tema qe po dikskutohet ne kete forum te nderum te gazetes DITA eshte:

  MASAKRA E GERDECIT ESHTE FAJ I SALIUT DHE I SHKELZENIT SIC E PARAQIT GERI KOKALARI

  apo:

  I administrates se Bush Junjorit dhe Pentagonit te tij qe financoi firmen private Saliu&Son me 300 meleone dollaro USD si ato qe donte Enveri kur kishte mbetur pa asnje dyshke dhe kishte falimentuar ekonomine si per faqe te zeze ne Dimrin e Vetmise se Madhe,

  SIC E DENONCON PAPUSHIM INTELEKTUALI

  Keta fanatike te Enverit qe cjerrin fytyren dhe shkulin floket nga terrbimi kunder Saliut ne vend qe t’i japin pergjigje kesaj dileme te madhe dhe te pyesin Presidentin Bamir Topi:

  PSE JA FUTI ME GJUME KUR SHPERTHEU BUMJA NE GERDEC?

  dhe:

  Nuk i kerkoi demshperblim SHBA per masakren e Gerdecit qe e finacoi me duart e veta, keta BOLE debole fanatike, vemje budallaqe te Enverit i sulen intelektualit me hungerrima derrash pa thene kurgje,

  prandaj:

  Mos u zorit kot se koti o Mik,

  sepse:

  A HANE PYKA LLOGJIKE BOLET FANATIKE TE ENVERIT?

  Reply to this comment
 15. 1970 March 18, 20:50

  intelektual eshi

  mallkuar kush te shan ty se je antienverist

  kam qene dhe une kundershtar i Enverit por jo keshtu si puna jote psiqikisht i semure deri ne kanibalizem

  kqyre kete thenie brilante e analistit grandioz Montanelit duhet shkruar me germ ate arta (qe edhe pse e urrente Enver Hoxhes thoshte:)

  Citoj:
  “””””-Shqiperia në fakt
  nuk kishte qenë kurrë e bashkuar
  as prej race, as prej gjuhe, as prej feje.

  U bashkua nën Hoxhën i cili arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, …

  ndoshta është më mirë që të mos hetohet
  si i bashkoi.se kur pati në dorë vendin e tij të vogël,
  Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.”””

  ———————-
  JA CFARE I PUNUAN XHORXH BUSHIT NE OKB DIPLLOMATET E SHQIPERISE

  https://m.youtube.com/watch?v=lvmGhmncoXw

  Reply to this comment
  • intelektuali March 19, 10:08

   Ore Ilir Hoxha, rrugaci i pacipe i Enverit,

   PO PSE ME KETO FINTE RRUGACI DO TE MBROSH BABANE TEND, SADIST DHE GJAKATAR?

   qe:

   Mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem me gjithe nene tende kriminele egoiste dhe hipokrite, Nexhmije Hoxha dhe te dy falimentuan ekonomine, renuan shtetin si kurre me pare ne histori duke i transformuar shqyptaret si skllever ne vendin e vet, ja shiko ti:

   SE CFARE I PUNOI ENVERI DHE NEXHMIJA POPULLIT SHQYPTAR:

   https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM&t=1s

   qe:

   Tregon qarte se prinderit e tu, Enveri me Nexhmijen u bene shqyptareve ate qe nuk u beri as Hitleri dhe as Sulltani i Perandorise Osmane.

   Reply to this comment
   • Ali Pazari March 19, 15:38

    Vazhdon prroi psiqik i INTELOBOLES……Ec perpara t`cafsha ballin dhe Enveri ta “qan “hallin”…O INTELOLESHI te ka bere dem kafeja e Taivanit qe flet gjuhen e Haivanit…mgjthate pirdh…pirdh..se lerohesh …..

    Reply to this comment
 16. 1970 March 19, 12:48

  Intelektualeshi !

  Ne te semes shkofte dhe Ilir Hoxha biri Enverit bashke me ty sperme e Esat pashtradhetarit dhe zog kurvarit..

  . cfare do te kete bere Enveri edhe pse kundershtar i imi ja kam falur te gjitha sepse po ju shurrron nje incest men si Xen Berisha qe po shijon miljaradat e armatimit xhaxhit bashke me ato dallkauket e ty “ngjyre cokollate”

  Ta dinin shqyptaret ( e kam fjalen per popullin) nuk besoj se do vinin ambasadoret si agersore propogande dhe zogista-ballista-terrorista te shqyenin kete vend me keq se serbi te na kishte pushtuar….kjo eshte vazhdim i nje krimi i bere ne 1991 me teorine e dekomunistifikimit qe donte te bente Rajersoni qe ne fakt u kthye ne nazistifikim….OK e rrezuam statujen e Enverit atehere ( se sa ishte gjalle i rruajten trapin) por ne asnje menyre nuk duheshin glorifikuar zogistet-ballistet isha bashkpuntore te fashizmit qe erdhen si CLIRIMTARE ne 1991 gjoja hodhen nje kamunizem te vdekur dhurate prej ramiz alise dhe e ligesise te elezbiberajt i mergates qyqeve..
  .
  Jane pikersisht keto zombie jo vetem qe e reabilituan Enverin por e kane shenjteruar
  %%%%%%%%%%%

  O Enver te kam rixha
  Ngrehu neser me sabah
  Behu dhe nje here i ri
  Ne dac hajde si sozi

  Mer komanden ne kete vende
  Se te prete populli tente
  Qe ti vesh gjerat ne vende
  Se Shqiparine e shqyen qente

  Jan ngjallur krimbat e tokes
  Cep me cep i bien botes
  Me genjeshtra e mashtrime
  Letra fallco e ngjyrime

  I fshine emrin Shqiperise
  Mohojne bijte e Lavdise
  Mohojne gjakun per ket vende
  Kane fshire edhe mundin tende!

  Jan ngritur ne piedestale
  Kriminele “intelektuale”
  Ane e kende bejne morale
  Per te vdekur e per te gjalle

  Madje ketu ne forume
  Bejne komente shume spiune
  Mbajne nofken “intelektuale”
  Por ne fakt jan avdalle

  Jan avdalle te “Lilidhonit”
  Pjelle e djallit dhe e klonit
  Qe vertiten pas baronit
  Jan ushtare te Salihonit

  Ne cdo zyre e ne cdo frone
  Krimineli ka timone
  Basarduan historine
  E shkateruan gjithe Shqiperine

  Neper rruge e neper sheshe
  Ne bregdet e ne biznese
  Ane e mbane kudo te veshe
  Vec te huaj do te gjeshe…..

  Nuk ka me as industri
  As bujqesi e blegtori
  Madje dhe Naimin vete
  Nuk e njef me ky milete….

  E mos fol per Skenderbene
  Qe shume vjete mbrojti Atdhene
  E kan nxjere mor, ne pazare
  Por ne kembe, e jo mbi kale…

  S’ka me sheshe SKENDERSBE
  Vec nje male, plote gurre e pleh
  Qe kane zbrituar nga malesia
  Te mohoje sheshin e tija….

  Dhe nje djale paska i drojtur…
  Ti Enver nuk e ke njojtur?
  Vec nje gje me vjene cudi!
  Per fytyre, eshte kopje Ti!!!

  Per mendje e burreri
  Eshte naive, eshte cilimi
  Sala leve e punesoi
  Qe mire halet t’ja pastroi

  Ky debil pak kohe me pare
  Nxori detin ne pazare
  Dhe ja fali more Greqise
  Kapitalet e Shqiperise…

  Ky agjente e ky spiune
  Drenicare thot, jam une…
  Eshte hajdute i licensuar
  Rrugen e Kombit ka pervetesuar

  Te mos flasim per Gjykata
  Kemi hedhur vertete hapa
  Ne plepishte “master” muarr
  Ne kupole te emeruar…

  Dhe “cekani i drejtesise”
  I bje kokes se vegjelise
  Mjeri popull ku te veje
  Te derjten ku do ta gjeje?

  Me arme e demagogji
  Shkateruan brezin e ri
  Neper rruge te droguar
  Pa familje, te shkateruar…

  O Enver u shua bota
  Ti e bere mor si lopa
  Shume punove per Shqiperi…
  Po c’le pas more derezi?

  Ca spiune e kriminele
  Shume hajdute e dembele
  Nje Nano e nje Sali
  Qe e shiten kete Shqiperi

  Qe shiten Jo vec lavdine
  Jo vec vlerat e historine
  Po nenshtruan vegjeline
  E skllaveruan per hordhine

  Skllaverine ne vendin tend
  Se pertypin dot as qente
  A ka burra ne ket toke
  Qe ti dalin vendit zot?

  O Enver te kam rixha
  Hajde neser me sabah
  Se te prete mor populli tend
  Flamuj Shqipesh ne Kuvend!

  intelektulesh !

  Monumenti qe i ngriti Ramizi Enverit ne 1988 eshte shume i vogel ne krahasim me kete qe po ben ti duke e kthyer ne legjende

  Reply to this comment
 17. KRIST March 19, 19:00

  M H ,nje pyetje per ju.MH don te thote malok Hoti-Hasi,Hici,Hajdari,apooo malok Hajvani (apo shkurt – Hajvan Maloku?)?

  Reply to this comment
 18. ETHEM LALAJ March 20, 09:54

  FUNDI BERISHIZMIT PO VJEN ME ULURIME.ME DOREZIMIN E MANDATIT SI DEPUTET TE SALIUT PO VJEN RROKULLISJA E MADHE.JANE MBI 65 DOSJE KRIMI TE SB,KU 15 TE TILLA I DEKLARON IZET HAXHIA..QE DO HAPEN NESE DREJTESIA E RE DO FUNKSIONOI MIRE.
  -S’PARI KA RENDESI QE SALIUN E TE TIJTE NUK DO E SHOFOM ME SY NE KUVEND DERI NE 2021.KY ESHTE FATI MADH PER 95 % TE POPULLIT TE MAJTE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*