Kokalari: Një histori me Lulzimin që më bindi se është një gënjeshtar i përkryer si mentori i tij

July 28, 2013 12:11

Kokalari: Një histori me Lulzimin që më bindi se është një gënjeshtar i përkryer si mentori i tij

Në një intervistë në DITA tri javë më parë Kokalari analizonte arsyet e rezultatit të fortë kundër Berishës më 23 qershor. Në këtë intervistë të dytë ai ndalet në zgjedhjen e Lulzim Bashës në krye të Partisë Demokratike. Kokalari shpreh habinë se si një person anësor, nga më pak të talentuarit, si Basha, mund të marrë një peshë të tillë në PD. Takimi i parë i Kokalarit me Bashën në hotel Sheraton në vitin 2005 dhe përshtypja negative për të. Sidoqoftë, këtë ai e quan edhe një lajm të mirë pasi, sipas tij, “kjo mund të bëjë që baza e PD-së dhe militantët e saj të kuptojnë se caktimi i Bashës për të udhëhequr Partinë përfaqëson metastazat e kancerit Berisha në Shqipëri”. Ja krimet përse duhet hetuar Basha dhe pse dënimi i Berishës nuk është hakmarrje.

–          Zoti Kokalari, ne besojmë se jeni njohur me faktin që Lulzim Basha u zgjodh kryetar i Partisë Demokratike, duke zëvendësuar Berishën. A është kjo zgjedhja e duhur për demokratët për një fillim të ri të tyre pas humbjes së 23 qershorit?

PD-ja është drejtuar si diktaturë nga Sali Berisha. Ata qw tani besojnë se PD-ja po përjeton një fillim të ri, për shkak se Dr Berisha ka kryer kirurgji plastike apo një ndryshim kozmetik në udhëheqjen e saj,  – janw duke besuar në ekzistencën e Santa Claus. Realiteti është se Basha është pak më shumë se një djalë i sajuar për familjen Berisha. Por, pavarësisht nga kirurgjia plastike e Dr Berishws, Basha kurrë nuk do të jetë në gjendje për të hequr etiketimin si marionetë që shqiptarët e mendojnë sa herë që ai shfaqet në publik. Është ende e çuditshme për mua që një person anësor, i pa vënë re, nga më pak të talentuarit, si Basha, mund të marrë një peshë të tillë në PD. Megjithatë, ka një shpjegim për këtë fenomen, dhe kjo është për shkak se talenti i vetëm i vërtetë i Bashës është se ai është një mjeshtër lajkatar. Por ky zhvillim në PD mund të jetë lajm i mirë, sepse kjo mund të bëjë që baza e PD-së dhe militantët e saj të kuptojnë se caktimi i Bashës për të udhëhequr Partinë përfaqëson metastazat e kancerit Berisha në Shqipëri. Le të shpresojmë se mbështetësit e PD-së do të zgjohen një ditë dhe të kryejnë kimioterapi për sëmundjen Berisha / Basha, që ishte arsyeja e disfatës së tyre poshtëruese në 23 qershor.

– Nga komentet tuaja, kuptohet se ju nuk keni një mendim pozitiv për zotin Basha. Mund të na thoni pse e keni këtë opinion?
– Menjëherë pas zgjedhjeve të vitit 2005, kur u njoftua se Basha do të bëhej Ministër i Transportit dhe Postë-Telekomunikacionit, e kam takuar atë, në Hotel Sheraton në Tiranë. Në kohën e zgjedhjeve, ishte i njohur fakti që unë po ndihmoja në ekspozimin e marrëveshjeve të padrejta të interkonjeksionit të Telekomit, që ishin bërë një barrë financiare për të gjithë shqiptarët. Ishte gjithashtu e njohur mirë se Berisha kishte përdorur informacionin tim si pjesë të platformës së tij për të sulmuar Fatos Nanon. Unë u takova me Bashën në barin e Sheraton-it, dhe e përdora mundësinë për t’i sugjeruar që ai ta bënte çështjen e Telekomit një përparësi të zyrës së tij ministrore, sic ishte premtuar në fushatë nga Sali Berisha, që e kishte mbështetur denoncimin tim për të vënë në dukje këtë skandal. Basha më siguroi mua se kjo do të ishte një prioritet i zyrës së tij. Unë i thashë atij se do t’i përcillja informacion shtesë mbi këtë çështje dhe se do të isha përherë i gatshëm për të ndihmuar për ta ndrequr këtë problem. Pas atij takimi, i kam dërguar e-maile atij që përfshinin detaje rreth të metave të sistemit të Telekomit si dhe rekomandimet specifike për të zgjidhur problemin. Rikujtoj që bëhet fjalë për të njëjtën çështje, të cilin PD-ja e përdori për të diskredituar Nanon. Por kurrë nuk mora më përgjigje nga Basha. M’u bë e qartë se për Berishën dhe Bashën, vëmendja e tyre në fushatë për skandalin e Telekomit ishte pak më shumë se një maskaradë. Sinqerisht, po ju them se përshtypja ime e parë për Bashën ishte se ai ishte një person pompoz, egoist. Por në atë kohë, unë nuk e dija ende se ai ishte gjithashtu – ashtu si mentori i tij – një gënjeshtar i përkryer. Tani – më shumë se tetë vjet më vonë – shumë pak ka ndryshuar me industrinë e Telekomit të Shqipërisë. Pra Basha më gënjeu mua, por ajo që është më e keqe, ai gënjeu popullin e Shqipërisë. Kjo përvojë më ka mësuar edhe diçka:  se mënyra më e mirë për të ditur nëse Basha është duke thënë një gënjeshtër është të shihni buzët e tij në lëvizje. Por në retrospektivë, unë duhet të falënderoj Bashën. Sepse mashtrimi i tij mbi çështjen e Telekomit më bëri të kuptoj shumë herët Berishën si kryeministër. Më bëri të kuptoj qysh atëherë se fushata e tij premtuese për të reformuar Shqipërinë ishte një mashtrim i madh. Kjo ishte pjesë e asaj që më ka motivuar mua për të luftuar kundër marrëveshjeve të korruptuara si AEY dhe Albpetrol.

– Zoti Basha është akuzuar për së paku tri vepra të rënda: Vrasjet e 21 janarit, për paktin detar me Greqinë dhe për shpërdorimet në rrugën e kombit. A duhet të shkojë ai para drejtësisë për këto vepra?

– Më 21 janar, Basha ishte ministër i Brendshëm. Pra, ata që qëlluan mbi protestuesit ishin nën kontrollin e tij të drejtpërdrejtë. Prandaj, nuk mund të kontestohet se ai kishte përgjegjësi të drejtpërdrejtë për veprimet e tyre, dhe më e pakta, ai duhet të merret në pyetje për këtë nga ana e Prokurorit të Përgjithshëm. Dhe, në vend të injorimit të konkluzioneve të hetuesve të FBI-së, duhet të ketë tani një hetim të gjerë për të përcaktuar nëse ka prova për të mbështetur pretendimet se ministri i Punëve të Brendshme – ose një autoritet më i lartë – ka dhënë urdhra të drejtpërdrejta për të hapur zjarr mbi protestuesit. Sa për akuzat për korrupsion që mbështjellin kontratën e ndërtimit të rrugës, natyrisht që Basha duhet të përgjigjet për ato akuza, sepse, si më 21 janar, ai ishte autoriteti kryesor i ministrisë që është në qendër të skandalit. Sa për paktin detar me Greqinë, kjo është më shumë se një krim i thjeshtë – kjo është tradhti! Por krimi më i madh për të cilin Basha duhet të akuzohet është vjedhja e rëndë që ai ka kryer kur u zgjodh Kryebashkiak i Tiranës. Së pari, është e vështirë për mua të besoj se një qytet i madhësisë së Tiranës, të prezantonte diferencë me një grusht të vogël votash. Dhe është gjithashtu e vështirë për mua të besoj se në Tiranë, ku Rama ka një imazh të pëlqyeshëm në masë të madhe për shkak të përmirësimeve që ai bëri në kryeqytet, që një person i paplotësuar si Basha të ketë marrë më shumë vota. Për fat të keq, të dhënat për këtë rast u shkatërruan kohë më parë nga lakejtë e Berishës. (ato kuti u dogjën)

– Ka zëra të mazhorancës së re që kanë kërkuar që zoti Berisha të vihet para drejtësisë veçanërisht për ngjarje tragjike si Gërdeci dhe 21 janari. A konsiderohet si hakmarrje politike ndaj tij?

Më 23 Qershor, shqiptarët i dhanë Ramës një mandat që kërkon që një përparësi për qeverinë e tij duhet të jetë në çuarja përpara në mënyrë agresive e hetimit dhe dhënien e drejtësisë për këto raste. Populli ka folur. Fokusi i vërtetë duhet të jetë në faktin se 26 njerëz vdiqën në Gërdec dhe 4 njerëz u vranë më 21 janar, ndërsa familjet e të gjithë këtyre viktimave meritojnë drejtësi dhe mbylljen e çështjes. Pra, PS-ja duhet të përqendrohet në atë nëse se drejtësia është duke funksionuar. Nëse, përmes një procesi transparent, të paanshëm gjyqësor, vendoset që Berisha është fajtor për këto krime, atëherë ai duhet të dënohet. Dhe në qoftë se ky proces është kryer në përputhje me sundimin e ligjit, atëherë kjo nuk duhet të quhet një hakmarrje – kjo është drejtësi.

July 28, 2013 12:11
Komento

36 Komente

 1. sali berisha July 28, 00:22

  ta them une ty geri kokpalari,,,,sasht djali im luli asht djali enverit ,,une e kam kollovar ,,,,ame kupton,,,,ne jemi ndryshimi per para sb,,

  Reply to this comment
  • roy July 28, 11:40

   jo ai asht nipi i enverit se djali i enverit asht sala e ai asht djali i sales

   Reply to this comment
  • arber July 29, 07:46

   O milet degjoni dhe merni vesh.Ne vitin 1999, gazeta KOHA JONE beri ne vigjilje te mijevjecarit te ri tesimin disa mujor mbi figuren kombetare te shekullit ..”KOMANDANTI :mori disa dhjetra mijra vota me shume se nene Tereza,Kadareja Sali Berisha,Rexhep Qosja,Fatos Nanoja.etj .Ne qofte se do te behej nje referendum per figuren e tij me siguri do te merrte mbi 60 perqind.Perse nuk e bejne?ENVERI BER SHTET…Kurse eta myteber shkatruan me dashje ose pa dashje gjithecka,madje edhe traditat tona per te cilat ende na vlereson bota………………

   Reply to this comment
 2. Shkodrani July 28, 08:20

  Basha asht nje anti Shqiptar si sal tradhtari dhe per ket gja duhen denuar njeher e me par sa te vijn ne pushtet keto te tjeret sepse duhet ti tregojm se ku e kan vendin tradhtaret e kombit dhe asnjeher asnje politikan ne qeveri nuk mund te vras popullin sepse demostron per te drejtat e tij
  Jo ma diktatura por diktatoret hibrit te denohen njeher e pergjithmon

  Reply to this comment
 3. Mark uk July 28, 08:20

  Z Kokolari nje njeri qe jeton ne nje grup shoqror ashtu sic ke qene edhe ju te PD, Per cfar do dhoj arsyet qe ju u larguet.Nuk ka rendesi ju larguen u larguet vete se nuk mund I duruat ato cfar benin ata ne dem te shoqris,ju nuk duhet te beni tash pare gjera si nje burre nuk I ben.Kur u larguet nga pd,peshperitej se Kokolari u tregue burre,te tjer thonin iku se u prek se nuk e vune ne poste te larta etj etj.Ato cfar flet neper gazeta nuk kan vlere.Bene ma mire ti hedhish ne kosh te plehrave.

  Reply to this comment
  • Astrit H July 28, 14:11

   Gary ka lindur ne Amerike. Nip i Musine Kokalarit, qe e burgosi Enveri.
   Gary vazhdon traditen e prinderve dhe gjyshit qe kane krijuar shoqaten “Vatra”.
   Ai eshte patrioti dhe kerkon te ndihmoje Shqiperine,
   Ai nuk do te dije cila Parti drejton, perderisa ajo sjell zhvillimin e Shqiperise.

   Reply to this comment
  • tony July 28, 16:49

   or mark.uk o te rafte nordhja mer huligan serb ti ndofta njef me mire milloshevicin-dacic e fazllic se je pjelle e rrace e tyre mer huligan serb vetem per z KOKALARI nuk ke surrat e gerrmoc te flasesh se nuk e njef mer bastard serb,po amon mer bastard serb po nuk ke dite po mos shfrysh mllef duke komentuar ne kete forum,po nuk ke faj ti more huligan serb se te boni saliu me nenshtetesi SHQIPTARE ndaj edhe han mut kaq shume ti duke komentuar idiotesira ,ik mer se ti qeke tallash fare eshte ulje te meresh me ordinere te sojit tend …

   Reply to this comment
 4. Epiri July 28, 08:54

  Mark uk….. Zt G.Kokalari eshte 1shpiptaro Amerikan qe ka Denancuar edhe korrupsionin e Qeveris Nano. Ai dhe Gazeta Tema kane qene Opozita e vertete Shqiptare. Keshtu qe Mos u merr me thashetheme por informou me sakte. G.Kokalari ska qene pjes e asnje Partie Politike si Majtas e Djathtas

  Reply to this comment
  • Mark-Barku July 28, 11:49

   O Mark,me kete Shqipen tende,na e hape kete bark.Shko dhe meso se si shkruhet dhe formulohet ne Shqip,pastaj hajde ne forum dhe bej analistin e polikes.Duhet me te meshiruar,pasi ti je i pafajshem,sepse vjen nga shpellat dhe nuk din se c,eshte diturija,toleranca,mirekuptimi,demokracija,shteti ligjor dhe jo ai hajdut-nor qe keni bere ju, duke vjedhur, vrare e shkretuar,sepse ju vini nga shpellat, o Dru-me-Pre.

   Reply to this comment
 5. tironsirefugjat July 28, 09:37

  Or tai marku me ate shqipen qe spo ta kuptojm leht, edhe ti po don me ju mbyll gojen atyne qe po dun me fol a ?? Mos u mer me peshperitje rugesh cfar thoshin ca e cfar thonin ca te tjer ! Ju burrat pse keni frik per cka don te thot cilidoqoft ne gazet apo jeni pjell e vjeter ju , Ju i thoni neper ersiren e fshehur qe as buzet mos ju a lexoj kush ! E kush te tha ty se skan vler cka thot nje njeri i ngritur se ne kosh te plehrave jan per tu hudh kto qe ti po thu…dhe mos u mundo o breshk te hypesh atje te ku flejn shqiponjat.!!!

  Reply to this comment
 6. ILIRET July 28, 09:57

  Ato qe diktatura e Sali Berishes, i thoshte popullit ti hidhte ne kosh te plehrave, populli i zgjuar e hodhi ne kutine e votimit dhe hodhi Berishen ne koshin e plehrave… Keshtu mor Mark Uki.

  Reply to this comment
 7. jovan July 28, 10:50

  tani filmi ka mbaru,,te gjith dalin si luftetar e qe kan kontribu ne rrezimin e monarkis-berishjane..nejse geri, gazeta tema,top cenell,gazeta dita..jan e do mbeten pikat referuse e qendreses dhe shembjes ksaj te keqe qe na pat mberthyer si oktapod kte vend..urime ketyre herojve qe na kthyen shpresen.

  Reply to this comment
 8. tradita July 28, 12:07

  Ju nuk keni kuptuar asnje gje nga demokracia. Ne 1997 populli votoj kunder BERISHES DHE pd
  NE 2005 VOTOJ PRO, NE 2013 V0TOJ KUNDER , NE 2017 VOTON PRO, PSE E MERRNI ME NERVA .TE FITUAR JENI, DUHET TE JENI ME TE QETE.

  Reply to this comment
 9. Kombi ilirshqiptar, July 28, 12:38

  O mark uka po si mund ti hedhim ne kosh te plerave krimet e vjethjet e berishes bashk me banden e tij kriminale e mafjose e tradhetare.ata e kan vendin ne bangen e te akuzuarve e te marin denimin e merituar qe u takon.E nje keshill meso shqipen se nuk kuptohesh qekundi.

  Reply to this comment
 10. elida July 28, 12:53

  Basha silikoni i PD që në fillim duket bukur por kalon pak kohe dhe humbet pamjen e bukur.Me sa rregullohen buzët e plakura aq do të rregullohet PD me lulushen e dr.Adhamudhit metastatik.

  Reply to this comment
 11. robi July 28, 13:35

  O tradita hiku koha berishane.tani fillon nje kapitull i ri demokraci e vertete dhe progres,por ju berishanet do mmbeteni gjithmon mbrapa ne koheh e turkut

  Reply to this comment
 12. Shoqata ADA, NY July 28, 14:13

  Bravo Gary , dhe Shoqata ADAe New York

  Reply to this comment
 13. tironsirefugjat July 28, 14:45

  Tani lexova intervisten e plot te z.Kokalari ,nje njeriu te nderuar e te respektuar qe andej ku esht nuk haron te impenjohet me ceshtjen e shqiperis per te miren e shqiptareve dhe nuk esht her e par qe e ben kte ! I paster ne mendime ,i sakt ne konkluzione i paanshem dhe sinqeriteti e keshillat e tij mjaft te vlefshme per te ardhmen !Te till miq ,jan vler e madhe dhe i duhen shqiperis kurdoher, aq me teper tani sa te gjej rugen e vertet te demokracis ! Meriton nje falenderim dhe respekt te madh prej cdo shqiptari te ndershem….

  Reply to this comment
 14. Fleks July 28, 17:25

  Paska taku Kokalari Bashen dhe paska arit ne konkluzionin se basha qenka genjeshtar i perkryer e jo shume i afte,se ka dhe te tjere me te afte ne PD!!??

  Pse po te Ps nuk ka me te afte e me pak genjeshtar se Edi o Kokalar?

  Pastaj Kokalari ka dhe hallin e 21 Janarit,ku protestuesit u lajmeruan 2 jave para dere me dere qe te tejkalonin opoziten,sikurse dhe bene duke djegur Tiranen,masakruar forcat e rendit e gardes,thyer porten e Kryeministrise se Shtetit Shqiptar.

  E po te mos kish qendruar i vendosur Kryeministri sali Berisha do e kishin bere si terroristet me ambasaden Amerikane ne Tripoli.

  Qe pasi dogjen ckish pereth saj,masakruan rojet e ambasades,thyen porten e ambasades e bene menxyren brenda saj duke vrare ambasadaorin.

  Pastaj as pale buze paske pare o Kokalar,qe te na thuash se kur e kush e si fliska dike levizur buzet,qenka i sinqerte apo jo.

  Hik o Kokalar shi dhe buzet e krahut te Gjrit te Lalzit qe ti kuptosh e mire ca gjera,se nuk fitoi Partia Socialiste por fitoi shumekembeshi me 16 kembe LSI,me vote sheqershitare(sheqer ne kosheren e bletes ne kembim te mjaltit-votes).

  Pikerisht ketu qendron dhe mrekullia e ketyre zgjedhjeve Kokalar,qe PD doli si nje humbese FITIMTARE.

  E alenaca e ngjalave qe ti e di mire eshte fitimtarja HUMBESE.

  Pasi te kuptosh mire keto gjera na shkruaj perseri per ndonje pale buze te tjera e levizje syshe apo perdredhje veshi

  Reply to this comment
  • P.D. July 29, 07:35

   O fleks nuk paske ik me delet ti, akoma ne qytet?!Po ik o shpellar se nuk eshte interneti per ty,nuk e ke zgjuarsine te komentosh figura si z.Kokalari jo ti e mark koqja po asnje faqekuq kokpalare nga rraca juaj.

   Reply to this comment
 15. Mehmet Metaj July 28, 17:35

  Po të ishim një vend perëndimor Sali Berisha Lul Basha e shumë te tjerë do të ishin mbrapa hekurave prej vitesh. S’thotë kot për Sali Berishen publicistja britanike Miranda Wickers: “Çdo qen ka ditën e tij..”
  Në historinë e Shqipërisë dhe në atë të Qeverisjen sonë 100-vjeçare ka shumë njolla të errëta,..por më e madhja dhe më gjurmëlënsja besoj se do jetë kjo e tranzicionit që do të mbahet mend si më komikja qe “solli ” në krye Berishën një njeri që s’meriton të jetë as në krye të fshatit të vetë, Viçidolit. Kjo ndodhi tek ne me një popull të traumatizuar nga komunizmi, me një popull ende’ të paemnacipiuar, pa shumë dinjitet e vetedije publike. Dhe si gjithmonë në momentet tona historiko-politike tragji-komike, këta “udhëheqës” tragji-komikë siç është tipik Berisha ynë shpellar gjejnë lehtë apologjetë dhe mbështen në marrëzinë e tyre nga ”njerëz kopuk dhe sojzës” si ai dhe më keq lakej dhe judë të tij, siç është sot gjithë Qeveria e tij. Berisha vazhdon të kapet pas fijes së barit dhe na del i rrethuar nga ca gra gra’ kukulla si Zhozi, Majlinda e Grida dhe ca burra eunukë si Tritan Shehu apo Aldo Bumçi herë në mbledhje PD-je e përditë në mbledhje Qeverie.
  Disa analiste vazhdoni ta quanjne ende’ Saliun sikur të jetë njëfare kryeministeri që njeh ca rregulla e norma e bën ca punë dhe ka qënë i ndershëm por ..fëmijet e prishën dhe “ka dhe ca të meta të vockla”! Kushdo qe i thote vehtes njeri-normal, qytetarë apo intelektualë, s’do shumë mend të kuptoj se: ky Sali shpellari që ngërdheshet dhe shtrëmbëron surratin kur flet nuk do shumë mend të kuptohet se ç’malukat injorant shpellash i paskrupullt është dhe që di të godas vetëm pas shpine dhe po doget prej njëzet vjetësh nje popull të tërë dhe i duhet thënë troç: monstër, kriminel, berr dhe çfarëdo epiteti që ka gjuha shqipe se i meriton të tëra, meriton dhe më shumë…se dogji Shqipërinë dhe sulmoi Vlorën me tanke në ’97-ën… apo e harruam, dhe tani po e çon ekonominë nën zero dhe ka shkatërruar çdo gjë, njerezit dhe vete demokracinë, ekonominë e tregut, institucionet, drejtësine, kulturën, votimin etj. Ç’mund të shkatërroj më ?!!
  Saliut i duhet thënë stop o moster që gënjen gjithë ditën ashiqare sikur të ketë të bëj me popujt Zulu dikur, pusho o monstër shpelle se more n’qafë një popull të tërë !!! Edhe popujt Zulu nuk do ta pranonin jo më për drejtues por as për qytetar te thjeshte një njeri që ngërdheshet dhe gënjen gjithë ditën, duke mashtruar në mënyrën me banale nje popull të tërë sikur të kishte të bënte me antikapate siç ështe vet. S’jan për t’u harruar mashtrimet e tij duke ri-inaguruar rrugë të vjedhura, duke folur para fëmijve te shkollës për opozitën, duke bërë xheste shtaze edhe nga podiumi i Brukselit, duke thënë që ne jemi nga vendet më të zhvilluara në Evropë, kur 90 % e popullsisë jeton në kufijte e skamjes dhe mbijetesës, vendosja me veto dhe me vota të vjedhuara në Bashkinë e kryeqytetit dhe së fundi në PD kryetar Lulin e Bashajve nga katundet e Dibrës që buzëqesh si idjot dhe s’di të bëj asgjë, dëgjon vetëm Zhozin-bukurane dhe idjote që tund kokën si pulat që kakarisnin në majë të pemës, feston 100-vjetorin e shtetit shqiptar duke folur dhe bërë shtatoren më të lartë për Ahmet Zogollin e Matit, dhe ky lloj malukati quhet në zhargonin popullor “njeri pa dinë e pa iman që duhet ndalur’ ”!!! Dhe me 23 Qershor atij i tha mbarë populli shqiptar “shporru”! por ai s’ka asnjë skrupuj dhe vazhdon të na dalë në ekrane përsëri.
  Përse ndodh? Sepse deri më tani tek ne, kur ka ardhur fjala tek krimet si ato të Berishës e Co ka funksionuar karagjozllëku “bëj ç’të duash dhe s’të ndëshkon njeri”. Por ne besojmë se këte radhë ai “nuk do t’ja hedh dotë”!!!

  Reply to this comment
 16. Aa July 28, 18:27

  O idiot! Geri ka lindur ne Amerike, nuk ka qene kurre anetar i PD, nuk flet shqip, dhe ka bere aq para me profesionin sa nuk i rruhet per tu lepire askujt ne Shqiperi. Flet per te miren e shqiperise se i dhimbset. Po ju lopcareve te Sales ju duken te gjithe k… si vetja e si lideri juaj sharlatan.
  Tu vije turp qe ndyni faqen e dites me keto jashteqitje virtuale.

  Reply to this comment
 17. Pellumb zaimi. July 28, 23:43

  Geri kokalari eshte nje nga shqiptarét me luftarakë té diaspores shqiptare ne usa. Geri bén pjesé ndër patriotét e mëdhenj vigjilentë kunder çdo të keqeje qé i kanoset shqiperisë. Demaskues i pameshirshem i krimit dhe i krimineléve ne politikën shqiptare. I pakompromis me té keqen, me veprimet mafioze te njerezve me pushtet ketu sidomos por dhe ne usa.. Nuk e ka rreshtur asnjehere luften per pastrimin e politikes nga njerzit e demshem kunder interesave të vendit. Ka frymezuar shume shqiptaré me qendrimet e tij te vendosura kunder krimit qeveritar. Eshte shqiptar i radheve të para té luftés e té polemikes thellesisht transparente. Geri e ka pak t’i jepet titulli qytetar nderi jo i gjirokastrés por i shqipérisë. Kontributet e gerit kane qéne ne radhé te parë per interesat e shqiperise e te shqiptaréve . Çdo patriot shqiptar duhet ta kete model veprimi gerin. Geri u ka vénë emra e mbiemra krimineléve tané ne pushtet e ne politikë. Geri nuk ka luftuar kurre me anonimé. Geri del ballas ne çdo beteje. Pershendetje geri dhe mos e pusho demaskimin e felliqësirave të mafiozéve shqiptare kushdoqofshinata. Ashtu si deri tani!

  Reply to this comment
  • malko durmishi July 29, 08:09

   Geri kokalari eshte nje trap qe merr persiper per te folur e diskutuar gjera qe i ka me te degjuar nga te tjeret.Eshte nje njeri,sic e tregon edhe ky shkrim, i rreshtuar kunder PD -se.Geri Kokalari do meritonte qe nga mbiemri ti hiqet rrokja ” la” ,se e nxjerr tamam sic eshte .Po te jete njeri i ndershem dhe i drejte,e para nuk ka pune me nje parti anetar i se ciles nuk eshte,e dyta vetem njerzit pa tru merren me njerzit qe jane ne opozite.Tani do ishte koha per te diskutuar per te gjitha ato premtime te qeverise se re,te cilat njerz te saj akoma pa u shuar jehona e premtimeve ne te kater anet e vendit po i quajne te parealizueshme…

   Reply to this comment
 18. lumi July 29, 05:14

  kokpalari eshte rrit ne djp te tradhtis sa te esht jeta tradhti i vjen era.

  Reply to this comment
 19. Kerpaci July 29, 06:17

  Pershendetje Zotit Kokalari! Je nje ze i kthjellet qe i duhet vendit. Te flasish per te drejten, ne kete vend, eshte njesoj si te ulurish ne nje pyll egersirash, ku i vetmi ligj eshte dhembi me i forte.

  Reply to this comment
 20. malko durmishi July 29, 07:40

  Ka kohe qe ky Kokalari,ky shqiptaroamerikan qe shkruan e flet kunder PD ,vazhdimisht kunder saj.Per kedo qe merr nje emer apo post ne PD ky vjell vrere.Nuk me ngjan aspak sikur eshte shqiptroamerikan ,por si nje kamikaz i ( fjalen me te poshter meriton ),qe ne vend te granatave perdor fjalen dhe gazetat e majta .Menyren se si flet per Bashen,Berishen,qe ne fund te fundit ata nuk perfaqesojne me vetveten por gjithe ne demokrateve qe e shpetuam Shqiperine nga diktatura komuniste,tregon se ky Kokalar eshte nje njeri i paedukuar dhe i pa respektueshem.Ju te gazetes Dita,qe per mua nxini pak me shume se nata,vertete jeni te betuar e sterbetuar kunder demokrateve,( kjo eshte zgjedhja juaj ),por te pakten kete lufte kunder saj e beni me nje fare edukate dhe jo keshtu sic flet .ky karafil

  Reply to this comment
 21. Mark.uk July 29, 08:19

  tony: Nuk arrij dot te kuptoj erritimin tuaj sa her qe dikush shkruen kunder te majtes shqiptare.Me keni fyer disa here ne komente.Ju kam kerkuar disa po ju vazhdoni perseri.Ju kam fyer me cfar te permban pragu e nuk ke raguar.Kaq te shtrejt e ke partin sa po ta kritikoj kush leshon lume fterjesh.Nuk po replikoj me fyerje me ju,por po I lutem Zotit te falin se nuk dine ndyshe.Kam edhe nje kerkes shoqrore nickun vereni shqip.

  Reply to this comment
  • tony July 29, 09:19

   or tai mark.uk po pse kokalari i majte qenka sipas psikozes tende,edhe une te kam thone te pershnes familjen ku ta kesh ti siduket as familje ske se ste ben pershtypje me tere ato komentues qe ti kan thyer turinjte serbe qe ke per idiotesite qe ti komenton,ngjo ketu ti re diversant serb qe ke 16 vjet qe jeton jashte shqiperise duke hap shalet ane,ti mua me ke rrujt ato qe sthuhen e jo te me ofendosh po te them edhe kete ti klandestin serb kur te vish ne shqiperi me ler nje indicje se un ne TIRONE JOM e ta shohim se cmut je se rracen ta dime qe je serb DRUZHE,gazeta DITA eshte me mira ne xhiro dhe me serizia dhe ti nuk me imponon dot mua te komentoj vdiq regjimi i eprorit tend nuk ka me te tilla cinsura sic mendon or tai marku i serbise ….

   Reply to this comment
  • artan July 29, 10:05

   or mar.uk i vetemi ne kete forum i sojit dhe i sorollopit tend je vetem ti qe cdo artikull te gazetes e lidh me te majten dhe te djathten jeni mesuar ju more dobice qe e beni kopilin dhe ta lini ne dere rraca jote e felliqur,po pse more garngrene mendore GARY KOKALARI qeka i majte sipas ideollogjise-psiqike tenden akoma nuk e kepton se cvemje e felliqur je ,mos u muno te etiketosh te tjere plere ordinere nese ka njeri qe shan etiketon apo fyen ne ket forum ai je ti,ik tani mo na gerric hardallin njeri i marum…

   Reply to this comment
 22. Mark.uk July 29, 08:22

  Redaksis Dita: Ju lutemi te mos jepni ato komente qe kan fyerje.Ju kam kerkuar disa here.Ju Flm.

  Reply to this comment
 23. moli July 29, 08:58

  Marku ka nje fare te drejte per fyerjet.Por te kritikosh Lulin dhe Berishen nuk do te thote qe je komunist.Kokalari ben mire qe i bie kokes ketyre rrufjaneve…

  Reply to this comment
 24. Nikolaj July 29, 09:16

  Mè lejoni tè pèrmènd disa Krime tè kryra nga Sali Berisha kur qeveriste Vèndin!
  1-Vrasjen e 4 demokratve nè Shkodèr mè 1992.(dhe mè pas zhdukja e dèshmitarve,Petèr Arbènori ,Ali Spahia dhe Azem Hajdarit)
  2- Ngritja e PIRAMIDAVE financiare qè vodhèn kursimet e popullit.
  3- Hapja e depove tè armève mè 1997.Ku numèrohen 6000 viktima
  4- Furnizimi me naftè Serbinè duke thyr embargon.
  5- Pagesèn e Xhon Megoit pèr deklaratèn se “arin e shqipèris e ka vedhur Ramiz Alia”1.2mil.$
  6- Vrasjet nè Tropojè.Qè vazhdojnè edhe sot.
  7- Vrasjen dhe zhdukjen e Remzi Hoxhès.
  8- Vrasjen e deputetit Xhindi.
  9- Vrasjen e Trebickès (denancues i aferave koruptive tè Ministris Mbrojtjes)
  10-Vrasen e 26 personave tè pafajshme nè Gèrdec,pèrfshi dhe dèmin qè u shkaktoi banorve..
  11-Vjedhjen e fondeve publike pèr Rrugèn Durrès-Kukès.(Tè nxjera nga Kontrolli Shtetit)
  12-Grushti i shtetit 1998.
  13-Ndryshimi i kufijve duke u dhuruar fqinjve teritore.
  14-Vrasjet e 21 Jenarit.
  15-Riabilitimin e tè gjith Tradhtarve me nè krye Ahmet Zogollin.
  16-Shkatèrrimine sistemit tè Drejtèsis.(Sot .pèr tè drejtèn bèhet TENDER kus paguan mè mir fiton.
  17-Shkatèrrimi i sistemit tè Arsimit.
  18-Vrasjen e Azem Hajdarit.
  19-Shkatèrrimi i Dekumentave tè pronèsis qè sot njerzit po vrasin njèri-tjetrin.
  20-Shkatèrrimi i sistemit tè Shèndetsis.
  21-Prishja e mbikalimit tek Zogu Zi me vlerè 1.2 mil.€.
  Pèr tègjitha sa paraqita mè lart ka njè pèrgjegjès qè quhet Sali Berisha.

  Reply to this comment
 25. Realisti July 29, 11:22

  Nikolaj- pikerisht ky ka te drejte dhe i renditi sakte gjithe krimet kryesore te Sali Berishes…ne nje vend tjeter ky lloj njeriu do te ishte zhdukur nga skena politike me kohe dhe madje do te ishte denuar dhe me burgim nga drejtesia…… Por ne mos mbajtjen e pergjegjesive prej tij ka fajet e veta dhe populli i cili vazhdon ta duartrokase si ne kohen e Hoxhes….pa kuptuar se ne cfare varferie e coi ate dhe ne cfare parajse coi familjen e tij dhe ata qe e rrethojne duke perfshire ketu edhe Bashen etj.

  Populli duhet te kuptoje se ku jemi, ne cfare niveli duhet te ishim dhe ku jemi…. qe te gjykojme mbi partite mbi veten tone ne radhe te pare, por vritemi e pritemi, shahemi ne forume,….perse????? per politikanet tane te ketij lloji….dhe te humbur jemi ne….. kjo eshte ajo qe na ndan nga popujt e evropes te cilet gjykojne qeverite e tyre kur nuk bejne punet mire…..

  Reply to this comment
 26. tironsirefugjat July 29, 18:17

  marku !Do mundohem te te them nja dy fjal ndonese jam i sigurt qe te hyjn nga njeri vesh e te dalin ne tjetrin pa kaluar ne pjesen lart te kokes ! Geri Kokalarin asnjeri prej nesh nuk e njeh ashtu si edhe bashk nuk njihemi me njeri tjetrin e vec nepermjet replikave ne kte forum ,asgje nuk na lidh ! Te gjith ne i ndjekim ngjarjet dhe jemi pjes e tyre pa qen organ i atyre qe i shvillojn kto ! Ne jemi ajo pjes qe paguajm me djersen dhe deri me gjakun ton gabimet me dashje apo pa dashje (si te duash mendo ti)te atyre qe kemi mbi krye dhe prej te cileve presim dit te mira per voten qe i dham !Mashtrimi ,hajnia ,korupsioni,krimi dhe mungesa e funksionimit te drejtesis jan dicka qe eshohim te gjith ,jan dicka qe e ndjejm ne lekuren ton, ne jeten e perditeshme dhe shum nga ne kan nje histori apo nje eksperienc te hidhur te na tregojn ! Ka 23 vjet qe ne kte shqiperi dominojn ato cka thash me lart dhe ariten kulmin me ardhjen ne fuqi te ktij eksentriku te papermbajtur qe zhgenjeu gjith popullin ! Vodhi ,trodhi,hoqi ,vuri ,vrau me kurajon e nje diktatori ne emer te nje partie qe u krijua fill pas renies komunizmit me nje emer mjaft premtues ! Dikur ne nuk dinim cfar esht dhe si funksinon pluralizmi por fatmirsisht shqiptareve ju dha rasti ta shohin, ta njohin e ta prekin ate e te dijn te bejn diferencimin ! Saliu nuk perfilli asgje nga ky ndryshim dhe udhehoqi me metoda e forma te asaj kohe te hidhur e te eger diktatoriale 50 vjecare ! Esht prekse pjesmarja e shum shqiptareve qe jetojn larg atdheut ,ne kte forum gje qe tregon se nuk e kan haruar “nenen” e eger qe i perzuri !Duan perseri te ndjehen mes atdhetareve te lir e jo te shtypur si dikur !E pra dhe populli deri ktu e kish durimin dhe me ne fund e ngriti doren e fort ,si ne jug edhe ne veri !Nuk dua te rjeshtoj ketu bemat e ktij diktatori me PD e tij sepse ato jan shkruar e then aq shum saqe vetem dritshkurtersia , “tifozlleku”dhe frika ben qe te mos ndjehen ata qe duhet te flasin ! Pra mark i je kunderven asaj pjese aq te madhe te shqiptareve te dhunuar qe sic thash me lart kan shum per te then sa ke hyr ne konflikt dhe nuk di se ku te te rjeshtoj se ka edhe disa si pun e fleksit qe esht jasht kohe e vendi !..Ti nuk jeton ne shqiperi me sa shoh ose je nga ata te privilegjuarit qe ja kan par hajrin e te ka humbur “shikimi”
  E tani dy llafe per ndonje qe i digjka kaq shum nderhyrja e Gerit dhe na e quan edhe te majt ! Po ju kujtoj se edhe kunder Fatos Nanos me maskaralliqet e tij po kte ka ber dhe sic thot ne nje intervist te tij Luftova te hiqet nje pleher (per Fatosin)dhe erdhi nje tjeter pleh (per saliun) e ju o salista si duket nuk e haroni dhe sigurisht as 1 milion shqiptar qe ju hodhen ne plehra skeni per ti haruar ……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*