Pashaj: Me marrëveshjen e 2009, Greqia vinte deri në Otranto

March 20, 2018 19:08

Pashaj: Me marrëveshjen e 2009, Greqia vinte deri në Otranto

 

Koloneli, Myslim Pashaj ka rrëfyer se si mësoi se Greqia i kishte marrë një sipërfaqe të konsiderueshme Shqipërisë, marrëveshja e qeverisë “Berisha” në vitin 2009.

Njeriu që denoncoi skandalin thotë për “Report TV” se ka qenë meritë e medias që marrëveshja mes dy vendeve u hodh sërish në tryezën e bisedimeve.

“Duhet të jemi të kënaqur, të gëzuar që po rinegociohet.

Ky nuk është një problem personal, por një kauzë që u zbulua rastësisht.

Greqia kishte marr ujërat tona.

Ky ishte përfytyrimi që më ra mua në mendje, pra pikën treshe ta kenë të tre njëlloj…

Më pas u detyrova t’i futem studimit sepse nuk e njihja ligjin e detit. Dhe emisionin e parë e kam bërë me ju…

Ne kishim 139 km vijë bregdetare, ndërsa Greqia në arqipelagun e Korfuzit kishte vetëm 86 km dhe kur ia ndanë Shqipërisë, i kishte rënë për një 1 km vijë tokësore, ishin 10 km ujë, ndërsa Greqisë për një 1 km tokë, i kishte rënë 17.9 km2 vijë bregdetare.

Dhe përgjigja ishte e tmerrshme, nuk e kemi bërë matjen.

Ishte e pamundur që vija e mesme detare të vinte në pikën e mesit në ngushticën e Otrantos, e cila i takon Italisë dhe Shqipërisë. Mesi i saj na takon të dyve, si ishte e mundur që një shtet i tretë që posedon arkipelage të ishujve të Korfuzit, të vinte deri këtu. Greqia kishte marr ujërat tona”, tha Pashaj.

l.h/ dita

March 20, 2018 19:08
Komento

12 Komente

 1. DRENICA E KUQE March 20, 19:25

  Te te themi te lumte, kolonel i nderuar, eshte pak! Por burrat bejne e veprojne sikurse TI. Ke nderuar emrin Tuaj dhe te Shqiperise e shqiptareve…
  Respekt e nderim shqiptar,

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 2. mirel March 20, 21:37

  Po me te Ramutit deri ku vjen o kolonel
  Po Shqiperia deri sa ngushtohet ne krahasim me kufirin e 2008es.
  Perse thua qe Greqia mori.
  Mareveshja e Berishes doli nul. Nuk kishte fuqi ligjore.
  Perse Ramuti nuk rivendosi sa erdhi ne pushtet? Kete shqetesim e ngriti te parin Kudret Cela.

  Reply to this comment
 3. Mark .U.K March 20, 21:39

  Sa mire ka mesuar shqip ky pashaj turk?

  Reply to this comment
 4. Hani mut, qeras qeveria. March 21, 02:12

  Merreni dhe jepjani te gjithe detin, ajrin, token. Ky popull nuk meriton asgje.Nuk ja vlen as te komentosh ne gazetat online. Andej nga TEMA, baterdi komente militantesh te ripjelljes. Pa harruar bastardet e Janulles qe nxisin klikime per gazeten e Meros. Ketej po te njejtet militante te cilet perpiqen te realizojne normen. Pa harruar idiotet e Berishes. Sa per gazetarine, ajo ka marre fund me dekada. Duhet t´i gezohemi tek-tuk ndonje artikullshkruesi qe te pakten di drejtshkrimin.

  Reply to this comment
 5. tek "Rana e Hedhun" Deti eshte bere kos ! March 21, 09:57

  Per Berishen “U be Deti Kos ! ” Po nuk eshte vetem Deti baterdia, grabitse e dhene sikur te ishte prone e babes se Berishes, eshte dhe VKM 7501 ajo qe eshte grabitur dhe ber baterdi e madhe me pronat publike ! Problemi me I madh sepse gjykatat dhe sitemi I drejtesise eshte kangrena e shqiptareve qe po I ha dite per dite !

  Reply to this comment
 6. info analitike March 21, 15:43

  Mazllem nuk ka nevoje me partia per tija nashti qe u mbill pazari me Liken. Kur te kete nevoje partia te therret perseri te hidhec ne aksion se duhet bere ca mjegullnaje per te mbuluar pislleqet e marreveshjes se re.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?