Debati grek mbi detin (vëreni mbiemrat e dy deputetëve më antishqiptarë)

January 31, 2018 08:59

Debati grek mbi detin (vëreni mbiemrat e dy deputetëve më antishqiptarë)

Gjatë një raportimi të ministrit të Jashtëm grek Kotzias për kufirin detar  në Komisionin Parlamentar për Çështjet e Jashtme dhe ato të Mbrojtjes, dy deputetë ishin veçanërisht të interesuar për kushtet ndaj Shqipërisë.

Ata janë deputeti i Agimit të Artë, Mihali Arvanitis dhe ai i Demokracisë së Re, Stefanos Gjikas.

Mbiemrat e tyre gjejnë kuptim në fushën e onomastikës historike.

Arvanitis, një nga figurat qendrore të Partisë Agimi i Artë ka qenë radikal sa i përket marrëdhënieve me Shqipërinë, duke shprehur kundërshtinë e tij për një njohje të mundshme të pavarësisë së Kosovës nga Greqia.

Më i moderuar, por gjithsesi  me kushtin që Shqipëria të mos pranohet në Bashkimin Evropian nëse nuk firmos marrëveshjen me kufirin detar me Greqinë ishte deputeti i Demokracisë së Re, Gjikas.

Ministri Kotzias kërkoi që ato të ezaurohen në një seancë tjetër me dyer të mbyllura. Më poshtë pyetjet e dy deputetëve drejtuar ministrit të Jashtëm:

Mihali Arvanitis:

“I nderuar zoti ministër do të më gjeni kundër konstatimit tuaj se me kënaqësi do të bënit një marrëveshje me shqiptarët dhe do të njihnit Kosovën në rast se shqiptarët do të njhnin kufijtë tanë detarë… Jam kundër zoti ministër, pasi ne nuk mund të hapim një çështje të tillë, ne nuk e kemi njohur ligshmërinë e atij shteti. Marrëdhëniet tona me serbët do të përkeqësoheshin  në rast se njohim Kosovën dhe ajo që do të kërkoni si këmbim është shumë e pabarabartë.  Unë do t’ju thosha të kërkonit pavarësinë e Vorio Epirit. Duhet të kujdesemi shumë për marrëdhëniet tona me Serbinë, i vetmi vend ballkanik që është miqësor ndaj nesh dhe kemi lidhje historike”

Stefanos Gjikas:

“Pyetja ime ka të bëjë me përpjekjet që u bënë nga qeveria e mëparshme lidhur me çështjen e kufirit detar me Shqipërinë dhe mbyllja e kësaj marëveshje a do të kushtëzohet me hyrjen e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Unë jam i mendimit që ajo të shoqërohet me këtë kusht”

b.m. / dita

Marrë nga faqja zyrtare e Parlamentit grek:

http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/ToKtirio/Fotografiko-Archeio/#1f2afe5b-b808-4754-9d3c-a46000c274f1

 

January 31, 2018 08:59
Komento

36 Komente

 1. padrino March 22, 21:50

  Për grekerit do të ishte mirë një soluzione finale, nga ana jonë.

  Reply to this comment
  • kujtesa May 26, 14:05

   Jo vetem mbiemrat Arvanitis dhe Gjikas perkojne me onomastiken historike por edhe ministri me mbiemrin Kotzias(Koçiu) i perket kesaj onomastike.

   Kot nuk thone,i yti te ha koken!

   Reply to this comment
   • nazim May 26, 17:03

    Edhe Hitleri cifut ishte me origjine, dhe u be njeriu qe i vrau cifutet me miliona.

    Me sa duket keta te dy duan te duken qe s’jane arvanitas dhe lehin me shume edhe se greket kunder nesh.

    Kemi edhe ketu ne Shqiperi plot te tille qe mohojne figurat kombetare dhe qe nuk dihet se cfare duan te provojne( mbase marrin para nga serbet dhe greket)

    Reply to this comment
  • Epiriiii,,,,, May 26, 20:53

   hej temen e semes……… behet Shqiptari me Grek se Greku, njelloj si ca leshqushka Shqiptar qe behen me myslimane se Muhameti dora vet. Popull i Mallkuar me duket si gjarpri qe ha bishtin e tij. vertet per te ardh keq

   Reply to this comment
   • LONI January 31, 12:15

    E SAKT OR EPIRI ,NE JEMI NJE POPULL QE KERKOJM TE NJIHEMI ME FIGURA SI RITA ORA NE BOTE!POPULL QE NUK NJEH IDENTITETIN E TIJ ,KUR DO BEHET MYSLYMAN,KUR DO KAUR KUR DO ORTHODOKS!GJYSMA E AGIMIT TE ARTE JANE ME PREJARDHJE SHQIPETARE SI KACIDHJARIS,KRYETAR I GR.PARLAMENTAR TE KESAJ FORCE NAZISTE!O SA MIRE ME KEN SKIPETAR OE OE OE§

    Reply to this comment
 2. tomorri March 22, 21:55

  Kjo qe degjojme nga ca kafshe primitive greke nuk te ben te mendoshe se ne greqi ka shtet dhe parlament jo dhe kurre jo.
  Keto xhevahirlleqe qe nxjerrin nga goja keta palo njerez ju duhet tu jepet nje pergjigje e merituare por qe tju shkoje dhe per shtate.
  Nje pergjigje qe nuk ka te beje me sistemin e tanishem demokratik por me ate qe ata ushqeheshin me buke nga duarte e shqiptareve.
  Jam shume kurioz te lexoje pergjigjen e qeverise tone ne keto kushte qe jemi tani,por ju duhet treguare mire fytyra qe kane dhe vendin qe ju takon.
  Kurre leshime me keta politikane greke qe kurre nuk u bene njerez dhe europiane por mbeten pritivet e Ballkanit tere kohen.Presim ……

  Reply to this comment
 3. Joni March 22, 23:13

  Shikoni ne YouTube Enver Hoxha per greket

  Reply to this comment
 4. srem March 22, 23:21

  Po pa pyet Skatafagosin, Adriatikun, Safon, AC/DC dhe gjithe lukunine qe ushqehet me jashteqitjet e Janullaqit.
  Ata kerma thone tia falim Greqise gjithe Shqiperine jo vetem detin.

  Reply to this comment
 5. "Horri i Bulevardit" March 22, 23:23

  Ju erdhi gjermaniiiiii, grekuuuuu edhe pak, shume shpejt Korfuzi do jete gjerman, qen u bofsha, do ti shes te gjitha cfar kam bere per 23 vjet dhe do ta blej nji garsoniere ne Korfuz dhe ta ngrej pervec flamurit gjerman edhe flamurin me te bukur ne bote, flamurin Kuq e Zi.

  Reply to this comment
 6. Popull March 23, 00:27

  JU KAM CILESUAR EDHE ME PARE. NUK NA DUHET EUROPA SE DARDHA E KA BISHTIN MBRAPA, PER NE AJO ESHTE EUROGROPE. SHQIPATER NUK E DUAN EUROPEN POR ME MIRE FUKARALLEKUN DHE SHQIPARINE….

  TE NA RROJE SHQIPARIA,
  TE NA RROJE SHQIPARIA
  EDHE EMRI MEMEDHE
  PER TE GATI JEMI NE……..

  Reply to this comment
 7. Usa March 23, 11:14

  Boll se mbani ere .
  Ik e mbushni barkun me buke.

  Reply to this comment
 8. ad March 23, 11:28

  Kesaj i thone te jesh me katolik se Papa!! Arvanitas gjak shprishur!!

  Reply to this comment
 9. Goni me March 23, 13:43

  A e vini re kush jane emrat e personave qe hiqen si me antishqiptare?Jane shqiptare bastarde,ashtu si per fat te keq kjo toke ka prodhuar me shumice.Ata na kane bere me dem se vete greku,sepse i yti te ha atje ku nuk ta pret.Por nese duan shqiperine qeverite shqiptare te mos cajne derrasa me Doshet e kodoshet,por te vene dinjitetin e kombit te tyre ne vend dhe t,u tregojne vendin grekeve dhe europianeve pro greke.Shqiperia eshte e shqiptareve dhe jo e zogistave,Berishistave etj.qe e trajtojne si prone private.Per keto duhert te protestoje PD nese i thote vetes shqiptare dhe demokratike.Keto per fat asnje here nuk i ka demonstruar,sepse eshte mike e Agimit te Arte dhe Asfalise.

  Reply to this comment
 10. Lleshi May 26, 14:05

  Plasem duke folur qe nga Pirua , Skendebeu , Rilindja dhe me radhe ! Shikoni ku jane katandisur keta palo shqiptare ! Keta trushpelare nga feja ! Arvaniti , Gjika , Koçia , qe te tre gen shqiptar , por me tru te formatuar fetar !

  Kete jane duke kurdisur edhe sot te gjithe qe i vijne si “miq” Shqiperise dhe shqiptareve , duke filluar qe nga Janulla e Erdogani , Vuka (Vuçiçi) qe i ka shtuar mbiemrit “-çiçin” dhe duke perfunduar tek Europa dhe disa qarqe Amerikane ! Shperberjen e Shqiptarise !

  Kane mbi 4 mije vjet qe bejne kete pune dhe vazhdojne edhe sot e kesaj dite ! Por sot kane avantazhin se duke zhbere nje pjese te shqiptareve , ua kundervene pjeses tjeter ! Gjaku shqiptar derdhet lume , geni shqiptar shfaroset , ndersa “ATA” qe luajne fijet mbrapa ketyre “mercenareve fetare” , ferkojne duart !

  Por Shqiptaria dhe Shqiperia , do te rrojne se nuk i morren leje ndokujt kur u krijuan mbi kete Toke ! Keta gjakprishur do te japin nje dite llogari perpara gjakut dhe genit te tyre qe e helmuan !

  Reply to this comment
 11. Arben May 26, 14:11

  KESAJ I THONE

  “ME KATOLIK SE PAPA”

  Reply to this comment
 12. faro May 26, 14:26

  Keta jane popull qe nuk e dine se ku i kane rrenjet! Kush ua beri rrevolucionin e 1831? Ku ishit ju qe e quani veten helen, apo athinas, apo korinthas?

  Reply to this comment
  • Lleshi May 27, 11:29

   Keshtu ta ben koken dhe trute feja ! Keta mendjeprishur dhe gjak prishur , jane njelloj , pa asnje diference , si ata xhihadistet trushpelare shqiptare qe shkojne dhe lene kockat ne ISIS dhe Siri , nderkohe qe tuten ta perdorin pushken per Shqiptari ! Keta xhiahdiste ortodhoks dhe keta xhihadistet musliman , jane njelloj si keta fondamentalistet tane katolike qe propozojne ndarjen krahinore te dhe fetare te Shqiperise !

   Prandaj nje shqiptar , qe ndihet minimalisht shqiptar , armikun e pare kryesor , ka fete obskurantiste , qe , qe kur kane lindur , kane pasur mision pikerisht zhdukjen e Kombit dhe Kultures Albane , dijen hyjnore shkencore Albane , per pushtimin dhe skllaverimin e kollajte te njerezimit !

   Ky eshte shkaku kryesor se perse me rrenimin e genjeshtres dhe Feve , Kombi Shqiptar , do t’i mesoje njerezimit se si drejtohej ai ne kohen e Lavdise se Tij – ka thene Nostradamusi !

   Reply to this comment
 13. loku May 26, 15:16

  @horri bulevardit
  23 vjet pune vetem per te ble nje garsoniere??Nejse mjafton flamuri. Ci do paret. Ka rrezik do te duhen edhe 23 vjet te tjera pune per te ble flamurin. Shpejt flamuri shqiptar do bohet shume i shtrenjte. Do shtohet kerkesa per te.

  Reply to this comment
 14. Edi May 26, 16:10

  Hajde, hajde!
  Këta i kanë mbiemrat më shiqptar se sa shumica e Shqiptarëve.

  Reply to this comment
 15. Drita May 26, 17:21

  U pika. Po nga e gjete marredheniet e mira historike me Sllavet mer? Apo ti tha prifti tek veshi. Ah s’ke faj ti gjakprishur qe i ike trungut te popullit tend per nje cope feje, se po e shihnin si po ju luajne me gisht sllavet e Mankedonias qe vjedhin histori ne sy te botes. Gjynah mer, si eshte katandisur ky komb qe dhe robte e vet i dalin kundra kur i shiten blersit me te pare.

  Reply to this comment
 16. Hëm... May 26, 17:38

  or miq pse e prishni gjakun per keto palo deklarata. Kot flet bota per ekstremizmin islamik kur duke filluar nga Rusia e deri poshte ne Greqi jane bere keta ortoksit me keq se jane shtet e kaluar shtetit me platformat e tyre. Por, do na hane m… , asgje nuk bejne dot per shume e shume arsye por problemin e kane gjetke. Te ngrejne te paqena qe te shmangin vemendjen nga problemet reale – asimilimi me djallezi i arvanitasve, diskriminimi i emigranteve, mohimi i ceshtjes came etj etj. Greqia e sotme si shtet modern u ngrit mbi bazen e genjeshtres dhe mund te mbahet ne kembe vetem me genjeshtra. Prandaj, leri te pellasin, nderkohe ne te fillojme te ngreme problemet e faktorit shqiptar ne greqi, le te shkojne edhe deputetet tane matane dhe viset shqiptare pa te guxojne ti prekin me dore agjentet e asfalise. Kaq. Sa per arvanitasit, sic e kemi zakone ne me Esat pashat, kane dhe ata gjakun e shprishur por nderkohe ku e ku Italia me greqine ku arbereshet ne te dyja vendet jane trajtuar krejt ndryshe ndaj dhe sot arbereshi flet shqip ndersa arvanitasi ndruhet te hape gojen. Sa per Turqine, greket qe ruajten per cudi gjuhen, besimin, kishat etj etj edhe kur ne Stamboll ishin sulltanet e tmershem, flet se greku ‘uli breket’ pa ia doli te mbijetoje ndersa shqiptari shkrete, u merua ne luftra dhe ndaj as gjuhen e nenes nuk shkruante dot se ia ndaluan se e dinin se dituria do e hapte pune me shqiptarin.

  Reply to this comment
 17. Emi May 26, 17:55

  Ju Greket duhet te kekrkoni te punoni me shume dhe jo te kerkoni troje qe nuk ju takojne sidomos te fqinjeve tuaj. Vetem ne dy raste jane tjetersuar kufijte e vendit kur ka qene zogu dhe kur kane qene 2B Edhe kur kini dashur ti memrni me lufte ne 49 dhe 52 nuik i kini marre dot Tani kane ndryshuar kohet dhe nuk mund te kini pretendime Ju jeni vend anetar i NATO-s dhe duhet te jeni te kujdeshem pavaresisht se kushtet ekeonomike ju kane katandisur ne extremiste terroriste dhe maskarenj. Lexoja nje dite nje interviste te nje tregetari Gjerman dhender ne Greqi Ne debat me vjehren ajo me tha se kur ne kemi dhene mend dikur ju Gjermanet ishin ne peme Une tha ai ju pergjigja Se eshte e vertete por ne zbritem nga pema dhe tani kini hypur ju ne peme.

  Reply to this comment
  • Drita May 26, 18:17

   Uuu posi i kane dhene Gjermaneve mend keta Greqerit. Kjo eshte genjeshtra me e madhe qe kane bindur vendet e Bashkimit Europian, qe gjasme Hellasi i sotem ka lidhje me Greqine e Lashte. Ne fakt pervec emrit te perbashket s’kane asnje gje tjeter. Madje ajo plaka t’ja dij per nder mbretit Otto te Bavarise, qe ndertoj perrallen e lidhjes se konglomeratit te sotem turko-greko-shqiptaro-vllaho-rom me fe orthodokse me greket e lashte. Greqia eshte komb i lidhur nga feja, jo nga etnia.

   Reply to this comment
 18. latifond May 26, 19:45

  Shqiptaret Arvaniti(Arbereshi),Gjika i drejtohen shqiptarit Koqja te aneksoje gjysmen e Shqiperise.Ore koqe ,ore koqe, ju ka bere kisha e fanarit si ajo kurvicka Shkodres,qe vrau gjyshen.

  Reply to this comment
 19. SuloKapedani May 26, 21:20

  Ka mundèsi tè jene bijtè e kurves Laskarina Bubulina arvantes qe vrau e sakatoi shume greke bashke me arvanitas tè tjere,njerèz madhor pèr kohèn e saj.

  Reply to this comment
 20. loku May 26, 22:07

  @latifond(isti) pa toke.
  Ajo kurvicka ishte shqiptare apo jo

  Reply to this comment
 21. Drenicak May 27, 07:31

  Ksi mutash kemi ne Kosove shume!!
  Tek ne jane shqiptar dhe qe bajn luft per tna asimilu ne arabobudall.

  Reply to this comment
 22. MH January 31, 14:55

  Nese Rusia e Putin njeh pavarsine e Kosoves.Ku do vejne keto dy shqiptare te grekizuar deri ne palc.
  Ai pari duhet ta kete per turp te mbaj mbiemrin Arvanitis.Nese e ka te veshtire ta heq per hater te teparve,at’here ti shtoj nji “anti”(Antiarvanistis) para dhe ta mbyllin paturpesine deri ne vdekje te shpirtit te ti katran te zi.Kaq meriton dhe ai i Gjikasi i Gjikes.
  Jemi mesue me keto tradhetina mbasi e kemi patur per njicerek shekullit mbi koke plehun e pa riciklushem Berisha.

  Reply to this comment
 23. Toger Lukashi January 31, 14:56

  Nga rreth 100 krere te revolucionit grek 90 ishin arvanitas shqiptare. Kjo e provuar.
  Kryeministri i pare grek Janis Kapodistria ishte i biri i Andon Gjikes perpara se te behej Kapodisteia mbiemri i tij ishte Gjika. Nje shqiptar nga Gjirokastra nga lagjja Manalat i cili per shkak te perndjekjes nga osmanet emigroi ne Korfuz.
  Zerva gjenerali fashist grek qe beri spastrimin etnik te cameve ishte nje arvanitas nga Suli.
  Lideri politik i Agimit te arte partise fashiste greke eshte po ashtu me origjine suljote.
  Mjafton te klikosh ne Wikipedia per te pare se sa shqiptare kane drejtuar dhe vazhdojne te drejtojne shtetin heterogjen grek pa pasur asnje ndiesi per origjinen e tyre shqiptare.
  Asgje nuk ka per tu cuditur. Feja i ka ndare kokeboshet dhe vazhdon ti ndaje. A thua se te Krishtere e Muslimane nuk jane te gjithe shqiptare.
  Paradoksi qe greket e sotem proklamojne per lidhjen e tyre me sllavet eshte sa absurd aq edhe ahistorik. Keta, greket e sotem qe e mbajne veten pasardhes te grekeve te lashte, si mund te flasin per lidhje shpirterore me sllavet kur dihet qe dyndjet sllave ne Ballkan e kane zanafillen ne shekullin e V-te.
  Nqs do ishte per lidhje shpirterore e historike kjo lidhje do ishte pa dyshim me shqiptaret.
  Por ortodoksia politike ben te veten. A thua se ne ortodokset e shqiperise nuk jemi shqiptare dhe muslimanet nuk i kemi vellezer te nje gjaku!
  Po nuk shuhet Shqiperia nga gjakprishurit e Greqise qe jetojne andej e kendej kufirit dhe as nga mohuesit neo osmanllinj te historise e figurave te ndritura te kombit shqiptar.

  Reply to this comment
  • Arben January 31, 17:29

   Or mik, Shqipetaret qe perkrahen fene Islame,

   sot jane Shqipetar dhe e duan vendin e tyre.

   Te tjeret i ke ose grek ose serb, ose maqedon

   dhe jane me te zjarrtit kundra Shqiperise.

   Jo per gje, ke shkruar gjithe kete carcaf dhe “ke frike”

   ti vesh kapakun.

   Reply to this comment
   • Genti January 31, 19:12

    Nuk eshte e vertete. Nje pjese e mire te myslimanve shqiptare ne Maqedoni jane bere turq ose boshnjake. Ne Sanxhak jane bere te gjithe boshnjake. Mos flasim per ata ne Turqi, qe as te kembet nuk i vijne arberesheve dhe shume arvanitasve qe kane ruajtur gjuhen.

    Reply to this comment
    • Arben January 31, 20:15

     Cfaredo ta quajne veten sot, e duan Shqiperine dhe Shqipetaret, ne ndonje rast ekstrem,thjesht jane neutral.
     Shqipetaret ortodoks e katolik qe jane asimiluar jane sot antishqipetaret me te eger.

     Reply to this comment
     • Toger Lukashi January 31, 21:26

      Me vjen keq po me duhet qe mos ju quaj ndryshe po ju quaj te paditur te mjere.
      Po hapini njehere librat e historise dhe do kuptoni se sa ortodokse shqiptare jane helmuar, vrare dhe syrgjynosur per shkak te aktivitetit te tyre patriotik.
      Jeni te mjere qe keni rene koke e kembe ne politiken shekullore te osmaneve e grekeve te cilet i kane percare dhe etiketuar shqiptaret sipas besimit fetar.
      Por me e mjere do jete Shqiperia nqs truthare si puna juaj qe i quani ortodokset greke e muslimanet turq, do te perhapen nga injoranca qe sot 27 vite trazicion i ka lene peshqesh Shqiperise. Te pa ditur te pashkolluar dhe fanatike fetare, ky eshte brumi me i mire per antishqiptaret e terbuar dhe kam frike se do duhet kohe derisa keto mbetje te jashteqiten prej ndergjegjes kombetare.
      Skenderbeu, I. Qemali, Rilindasit tane te ndritur jane reference dhe ndergjegje kombetare per cdo shqiptar te vertete.
      Te tjeret qe i ndajne shqiptaret prej besmi udhe e mbare u qofte. Cave ne Anadoll e cave ne Helenidhe.

 24. Arben January 31, 17:07

  Napolon Zerva, qe masakroi Camet, ishte

  shqipetar ortodoks nga fashati zerve, krahina e sulit

  Cameri, problem te madh kane Shqipetaret qe

  nuk e pranojne kete dhe i futen ciklit te vetendrydhjes

  Reply to this comment
 25. tonia February 1, 00:26

  Mos u habisni!Ata te dy deputetet greke qe permenden Jane Flamur Noka dhe Genc Strazimiri te parlamentit grek.Kudo ka flamure e genca!Pse nuk shkon nje gazetar shqiptar t’i intervistoje te dy e do te shikoni c’perfaqesojne nga ana intelektuale.Idiote te lindur e rritur ne Greqi si disa te tille qe kemi edhe ketu .Lexoni replikat e tyre cdo dite (pucofagosi -tfg etj “koqe kandari|” si ai)

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*