OKB, apel qeverive që po e përdorin virusin si pretekst për autokraci

April 25, 2020 21:20

OKB, apel qeverive që po e përdorin virusin si pretekst për autokraci

“Pandemia e Covid-19 është një krizë humanitare, që po kthehet në një krizë të të drejtave të njeriut” – deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres në një video mesazh.

Guterres tha se rritja e etnonacionalizmit, populizmit, autoritarizmit dhe kufizimet e tepruara të të drejtave të njeriut po vihen re në shumë vende. Për më tepër, kriza po përdoret si pretekst për të marrë masa shtypëse për qëllime që nuk kanë lidhje me pandeminë, vazhdoi më tej Guterres.

Ai u bëri thirrje qeverive të jenë “transparente dhe të përgjegjshme ” dhe theksoi se liria e mediave, organizatat e shoqërisë civile dhe hapësira qytetare janë thelbësore.

Guterres tha se çdo masë emergjente – përfshirë gjendjet e jashtëzakonshme – duhet të jetë “proporcionale dhe të ketë kohëzgjatje specifike.”

“Limitimi gjatë gjendjes së jazhtëzakonshme mund të jenë i nevojshëm, por pushteti i gjerë ekzekutiv, i miratuar në kohë të shkurtër dhe me mbikëqyrje minimale, mbart rreziqe,” paralajmëroi ai.

“Masat e ashpra shproporcionale të sigurisë në vend të ndihmojnë sistemin, e dëmtojnë atë, shtojnë kërcënimet ekzistuese dhe krijojnë rreziqe të reja.”

 

e.k. / dita

April 25, 2020 21:20
Komento

4 Komente

 1. Gertruda April 25, 23:03

  Hajdeni shikoni ne Shqiperi ku kryeministri Rama,pasi siguroi me ndihmen e perendimit sundimin e tij monist diktatorial ka shkelur me dhune Lirite dhe te Drejtat e njeriut si asnjehere me pare,as ne kohen e diktatures komuniste!
  700 mije pensioniste jane urdheruar te izolohen ne shtepi pa iu dhene asnje ndihme mjekesore,por vetem duke i kercewnuar me gjoba dhe duke u nderprere riimbursimin e barnave!’
  Nje kryeminister i tille eshte diktator,por askush nuk reagoi kur Kuvendi i sunduar nga ai vendosi te shtyje gjendjen e jashtezakoneshme edhe dy muaj te tjere kur Kushtetuta e ka vetem 30 dite!

  Reply to this comment
 2. Zigur Qarri April 26, 08:55

  @Gertruda
  1- Me sa duket nuk ditke ceshte dikktatura dhe me keq akoma, ajo komuniste.
  2- 700 mije pensioniste jane izoluar per ti shpetuar nga vdekja, ndihma mjekesore nuk ju ka munguar, rimbursimet e barnave vazhdojne, ushqimet per ata qe jane te vetmuar ju dergohen ne shtepi.
  3- Nuk eshte vendosur gjendja e jashtezakonshme por karantinim me orare te kufizuara levizje sipas kushteve te perhapjes se pandemise
  4- Ju shqupisat e Salikadavres vetem te nzini Shqiperine dini te beni se per gje tjeter te hani mune.

  Reply to this comment
  • Gertruda April 26, 13:29

   Ne se ti Zigur Cari nuk je sot pensionist,por nje militant i rilindjes antishqiptare,do besh mire te heshtesh se sa te hash…mut kot!
   Se kush quhet diktature nuk ka nevoje te ma tregosh ti,zgjebanjos militant,se i kam provuar edhe ate komuniste,por po provoj edhe kete demokratike!
   Por ne fakt je ti,o zaberhan qe nuk e kupton as si fjale se cfare do te thote “diktature”!
   Degjome dhe mua:
   -Diktature eshte se pari te dhunosh lirite dhe te drejtat e njeriut te sanksionuara me Kushtetute!
   -Te shkaterrosh shtetin ligjor dhe ne vend te tij te vesh DIKTASTIN e nje njeriu te vetem sic eshte prej vitesh Rama!
   -Diltatyre eshte te zhdukesh demokracine dhe kjo nuk realizohet vetem me dhume verbale apo fizike,por edhe juridike,sociale,psikologjike etj!
   Sot ne Shqiperi nuk ekzistojne Sindikatat realisht,se ato nuk bejne greva e protesta kunmder qeverise per shkeljen e te drejtave te qytetareve,sepse qeveria i ka “BLERE” kreret e tyre duke u bere seksere ne mbkedhjen e kuotave te antaresise se tyre duke hapur nje kolone ne list pagesat e punonjesbe te shtetit apo bashkive cdo muaj!
   Indirekt apo direkt,merre, si te duash,qeveria iu fal miliona cdo muaj dhe doemos qe ata nuk jane aq budallenj sa te grricen me qeverine!
   Diktature eshte kjo e sotmja kur njerezit pushohen nga puna edhe pa asnje morivacion dhe ne se fitojne gjyqet demshperblimin ua jep shteti e jo drejtuesi fajtor qe i pushoi!
   Pra punonjesit e shtetit app bashkive,kurre nuk guxojne te kritikojne shedast se mund te pushohen nga puna ne cdo kohe dhe te bredhin gjyqeve me vite!
   Diktature eshte kur per dite e ore kryeministri terrorizon qytetaret ne media,duke luajtur rolin e tellallit sikur nuk ka njeri tjeter per ta bere kete pune dhe sikur ky njeri nuk ka pune tjeter!
   Se fundimsot ne Shqiperi nuk ka nje zyre ku te ankohesh e te zgjidhin ankesen,vecse t’i drejtohesh portalit kryeministror!
   Cfare demokracie apo shteti ligjor qenka ky kur te ben zyrtari padrejtesi dhe ty te duhet te presesh me dite te tera te kerkosh zgjidhjen qofte edhe per nje fjale goje?
   A te kujtohet diktatura komuniste ty Zigur mavria,qe edhe per nje leter anonime qe i dergohej Enver Hoxhes te vinin brenda disa ditesh 2-3 persona dhe verifikonin ankesen?
   Ne se ti nuk e di,ndonese llap kot,mesoje nga une,se me urdher te kryeministrit pensionistet nuk duhet te dalin nga shtepia per asnje arsye,ndryshe gjobiten ose iu hiqet riimbursimi i barnave!
   Kjo do te thite se 700 mije pensionisteve nuk u eshte dhene e drejta te kryejne vizita mjekesore tek mjeku i familjes dhe te kryejne analiza te ndryshm!
   Pyet ndonbje te moshuar te afermit e tu,qe ta marresh vesh se qenke gdhe nga trute e kokes!
   Sa per shqupistet,mbaje per vete se kur perleshesha une me diktaturen e Berishes,Rama jot hante makaronat me grushta e thonj pa prere apo dilte nudo ne plazhet e Frances!

   Reply to this comment
 3. Dashi April 26, 15:47

  Na jan dhunu te drejtat tona nga ky KM despot. Te dalim te gjith neper ballkone tu i ren tenxhereve

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim