Gratë, sipas Balzakut

May 24, 2019 18:49

Gratë, sipas Balzakut

Disa thënie të veçanta për femrat nga kryevepra e Balzak, “Komedia njerëzore”.

1-“Thonë se njerëzit janë të egër, edhe tigrat gjithashtu; por, as mizoritë e tigrave, as të nepërkave, as të diplomatëve, as të përfaqësonjësve të ligjës, as të xhelatëve, as të mbretërve nuk mund të krahasohen me dashurinë plot vrer, me ligësinë e ëmbël, me përbuzjen barbare që tregon një femër kundrejt një tjetre, kur njëra e quan veten më të bukur, më të lartë nga fisi e nga pasuria se tjetra, sidomos kur bëhet fjalë për martesë dhe për epërsi; me një fjalë, mizoritë që përmendëm, nuk mund të krahasohen me rivalitetin që kanë gratë midis tyre”.

2-“Gratë, pasi e kanë transformuar një burrë në qengj, arrijnë gjithnjë ta bindin se është luan dhe se ka një karakter të hekurt”.

3-“Ka disa femra që, kur ndahen, venë dhe gjejnë menjëherë një tjetër, shpesh ia rrëmbejnë nga duart dikujt, me gjasa kundërshtares. Këto femra ose e vrasin të dashurin e tyre, fizikisht apo moralisht, ose e degdisin në fund të botës; këto gra i ka rrëmbyer dallga fisnike e pasionit që shfaqet tek to më i fortë se çdo ndjesi drejtësie njerëzore; kjo ka bukurinë e saj. Ka femra të tjera që, kur gjenden ballë përballë me fatkeqësinë e ndarjes, humbjes së një dshurie, ulin kokën dhe vuajnë në heshtje; të gjithë thjesht ecim në rrugën drejt vdekjes, por këto femra ecin drejt saj gjysmë të vdekura, të ndrydhura, qajnë dhe ndihen fajtore, ato luten për njeriun që u shkaktoi dhimbjen dhe e kuptojnë atë deri në çastet e fundit të jetës; kjo është dashuri, dashuria e vërtetë, dashuria e engjëjve, që ka dhimbjen si ushqim dhe prej dhimbjes vdes”.

4-“Rrudhosja e lëkurës është një fakt i pashpjegueshëm, e prapë së prapë i natyrshëm, i cili qysh nga krijimi i botës, i ka hedhur në dëshpërim mjekësinë dhe gratë”.

5-“Ç’i shtyn gratë të shohin në shumë raste vetëm të metat te një njeri i talentuar dhe vetëm cilësitë te një budalla? Sepse ato kanë simpati të madhe për aftësinë e budallait për të qenë pa problem lajkatar, e si i tillë ai i lëvdon gratë pa menduar fare nëse është e vërtetë lëvdata, ai ua fsheh të metat e tyre. Kurse njeriu i talentuar ndjehet superior, për fat të keq ai nuk ia jep askujt kënaqësinë për t’i kompensuar nëpërmjet fjalëve të tij të metat e veta”.

6-“Zemra e një nëne është një humnerë, në fund të së cilës gjendet gjithnjë falja”.

k.a. / dita

May 24, 2019 18:49
Komento

5 Komente

 1. **nona mi nona**( "Scusami ! " ) . ti cerco perche ti amo November 18, 18:04

  6 – eh ;
  dashuria e nenes
  eshte e vetmja dashuri e vertete 🙂

  Reply to this comment
 2. Eugen de Rastignac November 19, 15:44

  Shkrimtari me i madh i koherave

  Reply to this comment
 3. Donna ~ Donna mia ... May 24, 22:19

  ka e do ket gjithmone ne kte jete

  Sy qe vajtojne …

  zemra qe vuajn …

  e shpirtra qe qajne …

  qe nuk ndalojne kurr se dashuruari ate, qe Zoti

  i ka caktuar ne jete , te panjohuren ,te pasupozuaren qe si nji shanc i jetes tende si hije te qendron pran e njikohesishte padrejtesishte te mohoet

  Asgje ne kte Bote nuk eshte rastesi …
  pervec ndarjes

  Reply to this comment
 4. "Mama" ; Ti chiamo sempre Amore... perche ti sento nel'anima May 27, 09:55

  asnji pasion i madh do mund t’i rezistonte asaj mrekullie te njerezimit , (dOnna )
  qe ndoshta s’eshte gjithcka-ja ne jeten e nji zemre te cmendur ,por ajo qe ben te rrahi fort ajo zemer poeti e shkrimtari .
  Ate ,qe cdo njeri e takon vetem njiher ne jete ,
  qe e ke kerkuar gjate gjthe jetes tende ne pavetedijen tende ,ku ajo lulezonte si ai trendafil me ate arome te parezishtushme ne kopshtin e endrave te tua .

  (Gjihtmon … e ndjeja ate mall te madh brenda meje ,se dicka me mungonte ne jeten time shpirterore
  dhe u befasova mbas atij takimi … kur e pash vehten rene ne thellesi te atij malli, me ate etje te pashuar )

  “Mama , tirami su …”
  ——–
  Ah , kjo humnere malli

  Reply to this comment
 5. Rita July 27, 17:44

  Shkrimtari i madh H . De Balzak njihet dhe si nje Don Zhuan per numrin e shumte te dashnoreve qe kishte .Ne nje leter pergjeruese qe i shkruante nje adhuruese per t”u njohur e pasur kontakte me teper se miqesore ai i pergjigjet shkurt vec per miresjellje ; – “” Se ishte e 61 -ta e duhet te priste shume .” , Ishte nje njohes i perkryer i shpirtit te grave . Veprat e tij mbeten te pavdekshem !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*