Gratë, sipas Balzakut

April 4, 2020 11:49

Gratë, sipas Balzakut

Disa thënie të veçanta për femrat nga kryevepra e Balzak, “Komedia njerëzore”.

1-“Thonë se njerëzit janë të egër, edhe tigrat gjithashtu; por, as mizoritë e tigrave, as të nepërkave, as të diplomatëve, as të përfaqësonjësve të ligjës, as të xhelatëve, as të mbretërve nuk mund të krahasohen me dashurinë plot vrer, me ligësinë e ëmbël, me përbuzjen barbare që tregon një femër kundrejt një tjetre, kur njëra e quan veten më të bukur, më të lartë nga fisi e nga pasuria se tjetra, sidomos kur bëhet fjalë për martesë dhe për epërsi; me një fjalë, mizoritë që përmendëm, nuk mund të krahasohen me rivalitetin që kanë gratë midis tyre”.

2-“Gratë, pasi e kanë transformuar një burrë në qengj, arrijnë gjithnjë ta bindin se është luan dhe se ka një karakter të hekurt”.

3-“Ka disa femra që, kur ndahen, venë dhe gjejnë menjëherë një tjetër, shpesh ia rrëmbejnë nga duart dikujt, me gjasa kundërshtares. Këto femra ose e vrasin të dashurin e tyre, fizikisht apo moralisht, ose e degdisin në fund të botës; këto gra i ka rrëmbyer dallga fisnike e pasionit që shfaqet tek to më i fortë se çdo ndjesi drejtësie njerëzore; kjo ka bukurinë e saj. Ka femra të tjera që, kur gjenden ballë përballë me fatkeqësinë e ndarjes, humbjes së një dshurie, ulin kokën dhe vuajnë në heshtje; të gjithë thjesht ecim në rrugën drejt vdekjes, por këto femra ecin drejt saj gjysmë të vdekura, të ndrydhura, qajnë dhe ndihen fajtore, ato luten për njeriun që u shkaktoi dhimbjen dhe e kuptojnë atë deri në çastet e fundit të jetës; kjo është dashuri, dashuria e vërtetë, dashuria e engjëjve, që ka dhimbjen si ushqim dhe prej dhimbjes vdes”.

4-“Rrudhosja e lëkurës është një fakt i pashpjegueshëm, e prapë së prapë i natyrshëm, i cili qysh nga krijimi i botës, i ka hedhur në dëshpërim mjekësinë dhe gratë”.

5-“Ç’i shtyn gratë të shohin në shumë raste vetëm të metat te një njeri i talentuar dhe vetëm cilësitë te një budalla? Sepse ato kanë simpati të madhe për aftësinë e budallait për të qenë pa problem lajkatar, e si i tillë ai i lëvdon gratë pa menduar fare nëse është e vërtetë lëvdata, ai ua fsheh të metat e tyre. Kurse njeriu i talentuar ndjehet superior, për fat të keq ai nuk ia jep askujt kënaqësinë për t’i kompensuar nëpërmjet fjalëve të tij të metat e veta”.

6-“Zemra e një nëne është një humnerë, në fund të së cilës gjendet gjithnjë falja”.

k.a. / dita

April 4, 2020 11:49
Komento

15 Komente

 1. **nona mi nona**( "Scusami ! " ) . ti cerco perche ti amo November 18, 18:04

  6 – eh ;
  dashuria e nenes
  eshte e vetmja dashuri e vertete 🙂

  Reply to this comment
 2. Eugen de Rastignac November 19, 15:44

  Shkrimtari me i madh i koherave

  Reply to this comment
 3. Donna ~ Donna mia ... May 24, 22:19

  ka e do ket gjithmone ne kte jete

  Sy qe vajtojne …

  zemra qe vuajn …

  e shpirtra qe qajne …

  qe nuk ndalojne kurr se dashuruari ate, qe Zoti

  i ka caktuar ne jete , te panjohuren ,te pasupozuaren qe si nji shanc i jetes tende si hije te qendron pran e njikohesishte padrejtesishte te mohoet

  Asgje ne kte Bote nuk eshte rastesi …
  pervec ndarjes

  Reply to this comment
 4. "Mama" ; Ti chiamo sempre Amore... perche ti sento nel'anima May 27, 09:55

  asnji pasion i madh do mund t’i rezistonte asaj mrekullie te njerezimit , (dOnna )
  qe ndoshta s’eshte gjithcka-ja ne jeten e nji zemre te cmendur ,por ajo qe ben te rrahi fort ajo zemer poeti e shkrimtari .
  Ate ,qe cdo njeri e takon vetem njiher ne jete ,
  qe e ke kerkuar gjate gjthe jetes tende ne pavetedijen tende ,ku ajo lulezonte si ai trendafil me ate arome te parezishtushme ne kopshtin e endrave te tua .

  (Gjihtmon … e ndjeja ate mall te madh brenda meje ,se dicka me mungonte ne jeten time shpirterore
  dhe u befasova mbas atij takimi … kur e pash vehten rene ne thellesi te atij malli, me ate etje te pashuar )

  “Mama , tirami su …”
  ——–
  Ah , kjo humnere malli

  Reply to this comment
 5. Rita July 27, 17:44

  Shkrimtari i madh H . De Balzak njihet dhe si nje Don Zhuan per numrin e shumte te dashnoreve qe kishte .Ne nje leter pergjeruese qe i shkruante nje adhuruese per t”u njohur e pasur kontakte me teper se miqesore ai i pergjigjet shkurt vec per miresjellje ; – “” Se ishte e 61 -ta e duhet te priste shume .” , Ishte nje njohes i perkryer i shpirtit te grave . Veprat e tij mbeten te pavdekshem !

  Reply to this comment
 6. Shpirti loton... prag Krishtlindjesh December 19, 10:22

  Oh Donna mia .
  Qysh kur te pash ,s’e di ,por te ndjeva nel cuore .
  Njiher e takova ne ender dhe te pyeta plot mall ;

  “Kush je ti ?
  – ´´Un jam Engjulli i Fatit e kam ardhur ktu t’ju ndryshoj
  jeten ´´

  E tille eshte Gruaja ,
  e akoma me shume ajo Shqiptarja edhe pse ne meshkujt shqiptare ,
  i jemi shume borxhllinj ne kte jete .

  Falme,
  Donna Donna mia ,

  un jam shqiptar ,
  s’i mos te zhgenjeja un Ty ?

  E di te kam merzitur ,shtresuar ,zhgejyer ,
  ´´Me Fal´´
  ne mundesh ,
  mos e braktis kurr gjoksin tim
  e mudohu te me kuptosh .

  Jo per imitim te ksaj shprehje te njohur i X Filmi -Romani
  por per hir te Realitetit tone te hidhur ,

  “Jetojme ne Epoken e Koleres ”
  e kjo trishton ate Jete ,
  jeten e cdo shqiptari ,ku shqiptarit i mohoet i ndalohet
  gjithcka nga jeta ,
  Kolera – Politike Media – ka helmuar gjithcka ne jete e shqiptarit .
  ——–
  Sidoqoft dita vjen premtimi takon mallin

  Reply to this comment
 7. Z December 23, 12:01

  O miq te nderuar! Keto kane qene te verteta ne kohen e te madhit Honore de Balzak! Ne Francen dhe shoqerine e ‘larte” te asaj periudhe! Eh gjerat kane ndryshuar ,sigurisht per mire,sepse grate e pasura ne ato kohe nuk kishin edukaten qe ta jep shkolla! Te pasura por pa kulture! E sot ku jane grate. Nenat tona na lane dhe iken ne parajse! Flas per nenat se garte e tjera nuk i njoh.

  Reply to this comment
 8. Raphael de Valentin April 6, 12:41

  Nje nga 5 shkrimtaret me te medhenj te planetit ne te gjitha kohrat

  Reply to this comment
  • kulmaku April 7, 00:03

   Ok ,,por i duhej edhe 2-3 shkall qe te arrinte Tolstoin,i cili ka bere pershkrimin me te arrire ne letersine boterore per femren ,mjafton te permendim Ana Karenina,Lufta dhe Paqja,etj. Deri me sot ai eshte ne majen e piramides te letersise boterore.

   Reply to this comment
 9. Prus ka pas ken ma qefli femina se Balzaku April 7, 11:59

  ju frankofonet duhet me e dit ket gja – haha haaaaaaa

  e gjej mjaft interesante kte menyre diskutimi mbi

  temen e hedhur .

  Reply to this comment
 10. d c'ju lidh me Balzakun ju shkerdhatat e nnjerezimit qe jeo Bakteria me e ndyre e ksaj Bote e jovetem e Letersise April 9, 14:13

  c’i lidh me Balzakun kzta shkerdhata te Njerezimit ,
  kte qenia pa shpirt Njeriu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  E kae nji praktike te ndyre qe te perdorinn Kulturen

  e Litetraturen Euopiane si Fasade nderkohe qe mbas

  asaj Fasade sheh terroriste islamike te peshtire

  nen Maksa qe ne Shqiperi kan shkaterruar e luftuar cdo

  zhvillim te Letersise e Kulture Europiane .

  Reply to this comment
 11. 19 April 23, 19:39

  Secili ka qen i madh ne stilin e pershkrimit sipas menyres se vet .kushdo qofte ne bot ka vecantine e vete dhe smunde te llogjikojme ne se kush ka qene me i miri .aw me shume ne shqiptaret popull brutal dhe i pa edukuar .

  Reply to this comment
 12. Moisi Golemi April 25, 23:34

  Ik or trap, merr ilaçet!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim