Komente fyese për gratë myslimane, ish-sekretari britanik nën hetim

August 9, 2018 21:53

Komente fyese për gratë myslimane, ish-sekretari britanik nën hetim

Ish-sekretari britanik Boris Johnson po përballet me një hetim për shkeljet e Kodit të Sjelljes së Partisë Konservatore, shkruan BBC.

Partia ka marrë dhjetëra ankesa për komentet e ish-sekretarit të jashtëm ndaj grave myslimane që mbajnë burka.

Ai është shprehur se vendosja e burkas tek gratë myslimane është mizore, dhe se shkaktarë për këtë janë “regjimet mashkullore shtypëse”.

Ai ka kaluar edhe në ofendime, duke i cilësuar femrat që mbajnë burka si “kuti letrash” dhe “hajdute bankash”.

Ankesat e drejtuara ndaj tij do të shqyrtohen nga një panel i pavarur, i cili do të ketë edhe fuqi për ta dëbuar atë nga Partia Konservatore.

Kjo e fundit ka refuzuar të komentojë mbi hollësitë e hetimit, ndërsa Johnson ka hedhur poshtë deklaratat e tij duke kërkuar falje.

Kritikët e kanë akuzuar atë për nxitje të islamofobisë, dhe e kanë cilësuar si një përpjekje për të rritur ambiciet e udhëheqjes.

s.a/dita

August 9, 2018 21:53
Komento

2 Komente

 1. Fat man August 10, 04:20

  Zotnia e tij i nderuari Boris Johnson, eshte treguar i kursyer dhe shume i moderuar, i lumte paska mbajtur gjakftohtesine.
  Burkat dhe pislliqe te tjera keto feckat t’i mbajne ne vendet arabe nga kane ardhur dhe jo ne G.B., ne te kundert te debohen.
  Nuk i ka marre kush me force dhe i ka derguar ne G.B. apo ne Europe, kane hyre si minj si klandestine dhe sot kerkojne te bejne ligjin.
  Minaret e xhamijave jane me te shumta ne numer se kishat, te krishteret si “pa dashje” i kane pushtuar myslimanet dhe sot te cajne trapin per burkat, neser do te ndalojne te pihet uiski e birre dhe keshtu me rradhe.
  Ne Arabine Saudite, Kuvajt etj po te kapet nje qytetar anglez qe pi ujiski, denohet me burg dhe rrihet ne publik me kamzhik njesoj si kafshet, keto te “mira” kerkojne ti ekspotojne sot ne perendim.

  Reply to this comment
 2. A August 10, 09:26

  Nje pjese e politikaneve dhe qeveritareve te Evropes jane bythe q.ra.
  Nuk duhet te lejohet qe kush vjen nga vende te prapambetura nga kulturore dhe fetare te bejne çfare te duan.
  Kur qenkan mire ne vendet e tyre, pse vine ne vendet qe kane arsim, kulture, mireqenie, emancipim dhe duan te bejne edhe ligjin.
  Ndaj tyre nuk duhet te kete asnje tolerim neqoftese nuk duan te integrohen me vendet ku mberrijne.
  Megjithate jemi te gatshem si shqiptare ti dergojme per ndihme ne kete drejtim si te veprojne keto politikan dhe qeveritare te ketyre vendeve dy persona, qe jane edhe musliman, AHMET ZOGUN dhe ENVER HOXHEN.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Nëse në Tiranë kandidati i PS+Rilindjes, Erion Veliaj do kishte përballë si kandidat të PD, Lulzim Bashën, për kë do votonit:

Shiko rezultatin