Komenti në Reuters: Macron ka në dorë fatin e negociatave BE-Shqipëri

October 4, 2019 19:08

Komenti në Reuters: Macron ka në dorë fatin e negociatave BE-Shqipëri

Edhe pse është Holanda më e zëshme në kundërshtimin që po tregon për hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian, agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters thekson se çdo gjë është në dorë të Emmanuel Macron, presidentit të Francës.

Një diplomat i BE-së ka thënë se varet nga Franca nëse Shqipërisë do i hapen negociatat këtë muaj. Të tjerë mendojnë se Parisi mund të shtojë kushte të tjera përveç 9 kushteve gjermane, si një kompromis për të dhënë dritën jeshile.

“Duke lënë pjesën për Maqedoninë e Veriut të pandryshuar (hapje negociatash), (drafti i deklaratës së ministrave të BE) nuk jep datë për konferencën e parë ndërqeveritare me Shqipërinë, por propozon një listë me shumë reforma që Tirana duhet të realizojë përpara se ky takim të realizohet”, shkruan Gabriela Baczynska për Reuters, duke iu referuar draftit të deklaratës që pritet të miratohet nga ministrat e BE-së në takimin e 15 tetorit.

Por Reuters thekson se nëse ministrat e BE-së nuk arrijnë një marrëveshje, kancelarja gjermane, Angela Merkel, mund të kërkojë ndihmë nga Macron, për të arritur kompromisin.

Sa i përket Maqedonisë së Veriut, shtetet e BE-së janë të gatshme të hapin negociatat dhe takimi i parë ndërqeveritar pritet të zhvillohet në fund të këtij viti.

l.h/ dita

 

October 4, 2019 19:08
Komento

11 Komente

 1. Lili October 4, 19:52

  Nuk shkohet n’evtope me fotot e gjicit me shalin enverist rreth qafes: duhet te zgedhni oseme evropen ose me enverizmin!
  Km me miqte e tij alla Gjici braho apo Ruci kane zgedhur enverizmit! Rruge te mbrapsht e kur ? Mu ne momentin qe evropa pret shenja vulnet mire per demokratizim keta bejne te kundertet edhe duan me kryesuar OSBEne me shalin e enverit!
  Pfff!

  Reply to this comment
  • Lu li October 4, 20:24

   nese do ishte gjalle Enveri do ti jepte ultimatum Evropes:
   .
   ose na pranoni per 24 ore ose Vloren ja japim ruseve me qira dhe Durrsin kinezeve..

   cfare do te ndodhte ??

   per 24 minuta aprovohej hyrja e shqiperise ne FUCK-BE….biles me ovacjone

   biles dhe me mini plan marshall dhe pakete delor

   Reply to this comment
 2. ca humor negociatash October 4, 20:20

  Hapja e negosiatave per anetaresim ne BE…
  Me kujton nje skec te dikurshem te Gezim Krujes qe per ditelindje gruas i premtoi hapjen e vrimave ne vesh per ti vene vethet ditelindjen tjeter…

  Reply to this comment
 3. avruk e titom October 4, 20:39

  gjergj fishta ne 1919 pra para 100 vjetesh ishte ne Paris ne konferencen e Paqes dhe ja si e pershkruante Europen

  Uh! Evropë, ti kurva e motit!

  Që i re mohit, besës së Zotit!

  Po, á ky asht sheji i qytetnisë?

  Me da token e Shqypnisë,

  Për me mbajt klyshtë e Rusisë?

  Reply to this comment
 4. Cou enver te shikosh saliun qe na e solle nga shpellat October 4, 21:22

  Jo vetem ne dore te makron,por edhe te antishqiptareve sali ilir lul munika qe ngazellehen kur shajne Shqiperin

  Reply to this comment
 5. Fredi Beqimja October 5, 00:03

  Thuaj po o Makron te vijne shqiptaret ne France te behen pak me shume te bardhe ne France se vetem arabe dhe bythzinj keni.

  Reply to this comment
 6. demo October 5, 00:40

  Po kush po e rrun per NEGOCIATA?
  Populli shqiptar kerkon rritje pagash,Shteterore dhe private.,,kerkon punesim,kerkon pronat e grabitura nga maloket dhe gangsterat.
  Negociatet i duan parite e politikes per t`i bere karshillek njeri tjetrit.
  Gjyshi im i hipte avionit ke fusha Shallvareve shkonte ne Bari,prej andej ne Paris,xhepat i kishte plot,pashaporta Zogut ishte kartabianke,nuk te ndalonte kush.Shqiptari ishte qytetar evropian ,qytetar i Botes,pa pasur nevoje per shpallje,Dekret,Leje,Vendim nga parlamentet e shteteve evropiane.
  Kufizimet shtetasit shqiptar ja vune plebejte fitimtare,llumi i proletariatit,diktatura e kllases,.
  Pjesemarrje ne San Francisko!
  Po pse mor brekegrisur therret ti Pjesemarrje ne San Francisko,kur Shqiperia deri ne 1939 ishte anetare e Lidhjes se Kombeve? Therret se ke bere maskaralleqe.
  Pastaj kerkonin pjesemarrje ne Internacionalen komuniste.Kerkonin pjesemarrje ne Traktatin e Warshaves.Cfare fitoi populli nga keto pjesemarrje?
  ASGJE.

  Reply to this comment
 7. Arben October 5, 07:37

  Behuni gati ulni breket, keshtu eshte shqiperia uropiane

  Reply to this comment
  • Populli October 5, 10:21

   Brrket do i ulin turoshaket mbetjet mongole se Shqiperia do mare ate qe i takon, Vendin e vet si populli europian.

   Reply to this comment
 8. Konti Sbalta October 5, 16:30

  Me sa duket edhe Maqedonia(Vendi i fundit ortodoks qe kishte mbetur jasht BE ),do te miratohet ne 15 Tetor per ti hapur negociatat ; atehere mbeten ;Shqiperia ,Kosova dhe Bosnjehercegovina ,te trija vende me shumice myslimane !Eshte mire ,qe ne keto kusht keto tri shtete te bashkohen me Turqine, qe po ben edhe ajo mbi 40 vjet qe pret ti bashkohet Europes dhe te formojne keshtu nji bashkesi ,per te zgjedhur pastaj ti bashkohen Europes apo ndonji Bashkimi tjeter me ne lindje te saj , se durimi ka kapercyer cdo kufi!

  Reply to this comment
 9. h October 5, 22:03

  Një vend ku presidenti (hajdut me damkë)i kanoset komisjonit nderkombetar te venecjas
  dhe komisjonit hetimor parlamentar,nuk meriton as afriken jo me evropen.
  Fatkeqsisht per popullin e mjerë.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim