Komisioni Hetimor për Tahirin, përplasje mes Ballës dhe Spahos

February 19, 2018 13:37

Komisioni Hetimor për Tahirin, përplasje mes Ballës dhe Spahos

Është mbledhur ditën e sotme Konferenca e Kryetarëve për kërkesën e Partisë Demokratike, e cila kërkon të ngrihet një komision hetimor për çështjen e Saimir Tahirit.

Taulant Balla u shpreh se është parimisht dakord, por kërkoi disa ditë kohë për projektvendimin.

“Parimisht jemi dakord për ngritjen e komisionit hetimor, por duhen bërë disa riformulime me projektvendimin për ngritjen e komisionit. Kërkoj disa ditë kohë që mazhoranca të shkruajë një projektvendim që të jetë i saktë ligjërisht dhe juridikisht.

Ndërkohë, Edmond Spaho tha se ka pasur kohë të mjaftueshme, pasi “ka më shumë se një javë që është dorëzuar kërkesa.

“Ne do hetojmë një çështje që ka të bëjë me ish-ministrin Tahiri dhe ndërhyrjet që ka bërë parlamenti dhe qeveria në këtë çështje. Ju doni që këtë çështje të mos hetohet dhe Saimir Tahiri të dali i pa lagur”, tha Spaho.

l.h/ dita

February 19, 2018 13:37
Komento

4 Komente

 1. Socialisti i Ndershem February 19, 13:56

  Dikur nje ushtar i kerkonte shume shpesh leje komandantit per te shkuar ne tualet. Pas disa ditesh, kur vazhdonte e njejta histori komandanti i tha : ” Nuk shtyhet ushtria duke permjerre hunjnte e gardhit”.
  Kjo shprehje vlen edhe per Ballen : ” Nuk mbrohet Tahiri duke kerkuar kohe se do te shkojme ne tualet”.
  Jepni lejen te hetohet dhe te gjykohet se me kete ceshtje po n’a felliqni . Nuk mban me uje pilafi.

  Reply to this comment
 2. Alban Dega February 19, 14:38

  From: Alban Dega
  Date: October 19, 2017 at 04:08:13 EDT

  Pak mendime me shume fakte
  ” BYZYLYKET ” E SAIMIRIT DHE MILIONAT E SALI… FLORIRIT …

  … apo kur kryehajduti therret kapeni hajdutin !

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  Dje Sali Berisha bekoi Aleancen e re te kusari- Mafise. Aleance e re me rrenje te vjetra ne … Gerdec, ne Otranto, ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit”… kudo ne Shqiperi, nga Jugu deri ne Veri.
  Bekimi eshte nje akt i shenjte… Por ky bekim tingellon teper ogurzi. Teper ogurzi sepse vjen nga ai qe ishte dhe mbetet oguri me i zi per shqiptaret e Shqiperinene keto me shume se 25 vjetet e fundit.
  Cdo e keqe ka edhe te miren e vet. Cila eshte e mira?
  Duket se eshte nje bekim para kercitjes se prangave ne kycet e ogurzinjve dhe faqezinjeve te Shqiperise dhe shqiptarise.
  I pari ne liste Berisha I… I dyti Berisha 2- Xeni, i treti Berisha 3 Fatmir Mehdi Gerdeci, adjutanti i Berishes 2. I Katerti Lulezim Bashe Autostrada e Kusarise, Otranto +, I pesti …. I teti Like Floriri… I nenti ne tunxh Adriatik Palla….
  Mafia shqiptare dhe ajo nderkombetare me ne krye ate Italo- Serbo- Greke eshte ne panik total.
  Denoncimi shpetimtar per Shqiperine e shqiptaret i Ambasadorit te nderuar amerikan Z. Donald Lu per kater bandat dhe 20 familjet mafioze, njoftimi i kryeministrit shqiptar Edi Rama per ardhjen e eksperteve te FBI-se dhe DEA-s amerikane per hetimin dhe luften kunder krimit te organizuar, narko e human trafikut dhe Mafias jo vetem shqiptare, vetingu ne drejtesi qe eshte ne hapat e fundit te organizimit dhe fillimin e veprimit konkret ndaj folese se grenxave te Korporates se krimit te Organizuar ka shkaktuar panik, hutim dhe alarm ne kupolen e saj jo vetem ne Shqiperi por edhe ne Rome, Athine e Beograd.
  Aq panik sa para se te shkoje para Gjykates se Ligjit, dosja mbi 1400 faqeshe e hetimeve te Antimafias dhe Antidroges italiane u dekonspirua se pari nga Sali Berisha dhe mediat ne sherbim te tij.
  A ka alarm me te madh dhe panik lemerites se ky skandal i pashoq i publikimit te nje dosjeje hetimore pa filluar akoma gjykimi i saj nga Gjykata ligjore Italiane !?
  Edhe me alarmante kete situate e bejne thirrjet ala enveriste te Sali Berishes dhe bandes se tij politike dhe mediatike per burgosjen e Saimir Tahirit vetem sepse kusheriri i tij i dhjete apo edhe i pare qofte ai permendte emrin e tij ne biseda ndergangsteresh, narkotrafikantesh e kriminelesh !
  E kush jep alarmn dhe ben edhe kryeprokurorin edhe krygjykatesin Suprem ala Ajatollah Khomeini apo ala Kim Jon Un !?
  Salih Ramollah Gerdeci dora vete ! E kur !?
  Kur jo mbi koken e kusheririt, por te djalit te tij biologjik Shkelzen Berishes dhe se pari te vete atij rendojne akuza te perbindhsme deri edhe per krime kunder njerezimit si urdherat e tij per goditjen me aviacion, ne lende kimike luftarake e me napalm te popullsise civile shqiptare ne Jugun e vendit, masakrat e perbindshme qe vrane e sakatuan mbi 10 000 shqiptare te pafajshem ne pranvere- veren 97, mbi 175 bashkevendas te vrare ne vendlindjen e tij Tropoje ne 98-99-en, qe masakruan 26 e sakatuan qindra te tjere ne Gerdec, qe urdheroi ekzekutimin e 4, plagosjen, rrembimin e torturimin e qindra protestuesve krejt paqesore me 11 janar 2011 ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit ”
  Jo vetem kaq, por lincoi, levizi e syrgjynosi edhe prokuroret qe po hetonin Hiroshimen shqiptare Gerdecin .
  Fshiu servrat e Kryeministrise duke zhdukur provat e urdherave te tij vrastare .
  ” Lavirosi” Kryeprokuroren e Pergjithshme te Shqiperise, duke e zevendesuar me nje Bude te krimit si Adriatik Balla, gjysmagjelin e tij 50-50 me Ilir Meten ne sherbim te tyre, ne sherbim te Mafias dhe Korporates te krimit te organizuar. kembe e koke nga vete ai , qe edhe sot pas doreheqjes hipokrite e mashtruese komandon jo vetem PD-ne, por edhe strukturat paralele te krimit Mafias qe vrasin e presin, sic vepruan me Trebicken e Olldashin, Artan Santon … e cilindo qe rrezikon ” shtetin paralel” te krimit dhe Mafias se vet.
  E Adriatik Palla merr guximin edhe te kerkoje takim special me ambasadorin amerikan ne Tirane Z. Donald Lu qe nuk la shpifje e sulm pa bere kunder tij dhe Reformes ne Drejtesi !!!
  Cfare do ti raportonte dudumi Palla Washingtonit!?
  Ato qe bosi i tij Berisha e mediat ne sherbim te tij kishin botuar dy a tri dite perpara!?
  E kujt ambasadorit te superfuqise boterore qe di per Sali Berishen e co, per cdo politikan e jo vetem politikan jo vetem shqiptar por ne mbare Boten shume me teper se ata dine per veteveten.
  Dine cka jo vetem ata dine, por edhe cka te tjeret dine e thone per ta , perfshi edhe Mafian jo vetem shqiptare por edhe ate nderkombetare !
  Jane sot ne hapesire mbi 7 000 satelite jo vetem, por mbi te gjithe amerikane dhe qindra mijera syshqiponja amerikane qe po te duan numerojne edhe sa here merr fryme jo vetem Sali Berisha e Edi Rama , Ilir Meta e Saimir Tahiri, Visho Ajazi e Adriatik Palla….
  Hajde kryeprokuhor ne sherbim te kryehorave e kaponbandave, kryemafiozeve qe ka pese vjet qe gerhin si derr i majmur mbi dosjet e krimit, qe nuk coi para drejtesise e ligjit asnjerin prej tyre !
  Pse ?! Sepse ata qe e vune ne ate post e vune qe tu sherbeje atyre dhe klanit te vet e jo shtetit ligjor dhe drejtesise, Mafise e jo Shqiperise! Lanet !?
  Edhe shperthimi i tollovise politike te opozites , zhurma e gjurulldia politike e mediatike e diteve te fundit eshte nje loje e ndyre dhe djallezoree kesaj Mafia shqiptare e nderkombetareper te krijuar tension dhe rremujen e rastit, zhurmuesin e sabotuesin e perhershem per te vonuar dhe zhbere Vetingun ne Drejtesi, ne Polici dhe Politike e integrimin ne BE..
  A mendoni se eshte rastesi qe me shume zhurme politike e mediatike u be keto kater ditet e fundit per 3-4 permendje te emrit te Saimir Tahirit nga nje bande narkosh, per dy byzlyke qe ata gjoja i kishin dhuruar, per 30 000 euro apo 5 milione dollare apo euro fushate elektorale, gjysma e parave qe perfitoi kreu i PD-se Lulezim Basha dhe familja e tij zhvati nga kandidatet per deputete per ti futur ne lista, apo sa 1/7 e perfitimeve qe Sali e Shkelzen Berisha, Ilir Meta kane perfituar vetem nga afera mafioze e antishqiptare e CEZ-it, e denoncuar ligjerisht me fakte, prova dhe deshmi nga nje avokat ligjor i saj.
  Per politiken kobzeze e mediat ne sherbim te saj kane me rendesi thashethemet e disa banditeve e narkotrafikanteve se provat e faktet e nje mbrojtesi te ligjit qe implikon kreret e politikes shqiptare Berisha, Meta e co. Pse !? Sepse krahas parase e pasurive te popullit e shtetit te vet, Mafia blen e udhezon edhe median e korruptuar shqiptare krejt ne sherbim te saj.
  Nuk ve doren ne zjarr per asnje politikan shqiptar. Aq me pak dua te bej avokatin e Tahirit. Por themeli i drejtesise e shtetit ligjor ne mbare boten e lire e demokratike eshte se cdo njeri eshte dhe supozohet i pafajshem para se fajesia e tij te provohet nga gjykata ligjore !
  Te dalesh mbi kete parim universal te drejtesise bashkekohore e te besh thirrje e kushtrime ala enveriste e ala Gardistesh te Kuq ” Armiqte ne Litar” apo ” te sulmojme shtabet e kunderrevolucionit” , sic vepron Sali Berisha duke bere thirrje per arrestimin e burgosjen e Saimir Tahirit apo kujtdo qytetari te Shqiperise eshte sirene alarmi per rrezikun shoqeror qe kane despote te tille ala Luigji i 14-te.
  Eshte pikerisht kjo mendesi stalinisto- enveriste, eshte politika e impunitetit qe e ka cuar ne kalbezim e degjenerim te plote, ne kolaps te mirefillte drejtesine e shtetin ligjor shqiptar.
  Po aq antidemokratike e ala kastriste jane thirrjet e Sali Berishes e Flamur Nokes, Lulezim Bashes e Monika Kryemadhit, te Ylli Manjanit e Mark Markut e co. per cadra e pushtime sheshesh, per gjurulldi e trazira qytetare qe kane synime te njejta si ato te kesaj Bande Gangsteresh e co. te zgjasin sa me shume jeten impunitetit dhe antishtetit.
  Cdo thirrje per trazira e destabilitet eshte nje kushtrim per mbare shqiptaret per te mos rene viktime te atyre hienave politike, eshte nje thirrje per zbatimin sa me pare te Vetingut.
  Veting ne drejtesi !
  Veting ne polici !
  Veting ne politike !
  Veting pa meshire e pa dallim e pa asnje perjashtim te askujt as ne pozite e as ne opozite !
  Kemi lindur dhe jemi para Zotit dhe para Ligjit si te barabarte!
  Veting !
  Perndryshe Shqiperia kurre nuk do te behet shtet, shtet i demosit te vet!
  Perndryshe Vetingu do te deshtoje pa filluar akoma !
  Perndryshe Vetingu do te quhet u mbars mali e polli nje mi !

  Reply to this comment
 3. info analitike February 19, 17:19

  Ku e ka hallin Tao Tao? Ku shkoi gatishmeria per te hetuar Tahorrin? O Tao Tao ta ka vene kusht Europa ndaj mos u lodh kot duke e tundur bishtin se po iu sos durimi teto Merkelit iu hedh ne koshin e plehrave, aty ku e keni vendin.

  Reply to this comment
 4. kRIST February 19, 18:02

  Me vjen keq, Alban i deges se sigurimit te shtetit,qe duke patur frike nga veprimet qe ke bere ne ate dege,na je sikterrosur ne Amerike,si shume shoke te tu te armeve,dhe prej andej kerkon te japesh (sikunder beje kur ishe ne detyre-ne Shqiperi),jo vetem mend,por edhe udhezime,se si duhet te veprojne,jo vetem drejtesia jone,por edhe agjenti i Sorros-it,ne Tirane Lu-ja yt fort i desheruar.Natyrisht,me keto qe thua,Lu-ja e morri mesazhin tend te falenderimit qe i ben amerikes,qe te ka hapur dyert.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*