Komisioneri Publik ankimon vendimin e KPK, kërkon shkarkimin e Zaganjorit

October 12, 2018 15:41

Komisioneri Publik ankimon vendimin e KPK, kërkon shkarkimin e Zaganjorit

Komisioneri Publik ankimon vendimin e Komisionit të  Pavarur të Kualifikimit për kryetarin e Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori.

Ankimimi në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit pranë Gjykatës Kushtetuese i Komisionerit Publik u bë pasi shqyrtoi vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, si dhe mori në konsideratë rekomandimin e paraqitur nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit për të paraqitur ankim.

Komisioneri Publik vlerëson se bazuar në provat dhe faktet e administruara nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, subjekti i rivlerësimit, Xhezair Zaganjori, nuk arrin një nivel të besueshëm në vlerësimin e pasurisë.

Nëpërmjet këtij ankimi, Komisioneri Publik kërkon nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit të marrë në shqyrtim çështjen në seancë gjyqësore dhe në përfundim të gjykimit të ndryshojë vendimin nr.46, datë 24.7.2018, të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit duke vendosur shkarkimin nga detyra të subjektit të rivlerësimit z. Xhezair Zaganjori, Kryetar i Gjykatës së Lartë.

Zaganjori i konfirmua në detyrë në korrik të këtij viti

Në korrik të këtij viti, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi ta rikonfirmojë në detyrë, Xhezair Zaganjorin.

Ne seancën dëgjimore të zhvilluar në 20 korrik, vetë kryegjyqtari dha sqarime ne lidhje me gjetjet që Komisioni i kishte konstatuar gjatë kontrollit të pasurive të tij.

Sipas KPK-së, ne deklarimet e bëra nga kreu i Gjykatës së Lartë kishte pasaktësi si dhe kishte shmangie të detyrimeve tatimore.

Gjetjet e Komisionit u kundërshtuan nga kreu i Gjykatës së Lartë, i cili paraqiti prova shtesë në lidhje me të ardhurat e tij ndër vite, të cilët nuk ishin pasqyruar në deklaratën vetting.

l.h/ dita

October 12, 2018 15:41
Komento

12 Komente

 1. Arben October 12, 16:03

  Ky miku liroi nga burgu lul berishen me urdher te edkokaines, nuk ka shance te ngele ne provim.

  Reply to this comment
  • Ben(jo ky rrocka me siper) October 12, 16:32

   Arben loqja,
   Lul Berisha eshte liruar nga Gjykata Apelit Durres dhe vendimi nuk u apelua nga Prokuroria per ne Gjykaten e Larte. Zaganjori eshte kryetar i Gjykates se larte. Meso ca gjera o kokedru pastaj mbushe blogun me idiotesite e tua. Edhe nje gje tjeter. Ky palo Zaganjor u propozua per President i Republikes nga dyshja Berisha-Meta para se te zgjidhej Bamir Topi dhe u kundershtua fuqishem nga Rama. Pra eshte kukull e Skrapar-Vicidolit o mavri

   Reply to this comment
 2. Shkarkohini e brrasini ne burg sabotuesit e Drejtesise October 12, 16:14

  Kta tipa Zagaresh
  emeruar ne ato poste nga keykrimineli salih rrahman brrisha ,
  jane Minat vene Shtetit Shqiptare

  Reply to this comment
 3. kris 1 October 12, 16:23

  po hoqem Zagarnjorin ku do te gjejme zagar tjeter?

  Reply to this comment
 4. Dori October 12, 16:29

  Nuk eshte ky ne foto kryetari i Gjykates se Larte , eshte shitesi i djathit te lagjes sime…

  Reply to this comment
 5. Adih October 12, 16:29

  Nuk eshte puna se ky nuk e justifikon pasurine ,do ja falnim,si gjithe soj e sorollop te tjere ne kete cdrejtesi te ketij tranzicioni post komunist .,Por duke qene kryetari i gjykates se larte ,ky duhet te pergjigjet ,bile penalisht ,se neper duart e pozicionin e tij ,per milionra Euro , ,nga denimet qe i ka bere STRASBOURGU shetit Shqiptar .fatkeqesisht ,i kemi paguar me taksat tona ne populli idiot dele .Prandaj ,ky ti pergjegjet ligjit ,pse ka shkelur kushtetuten ,posacerisht per pronat Nenin 181 te saj .,

  Reply to this comment
 6. Adih October 12, 16:31

  Nuk eshte puna se ky nuk e justifikon pasurine ,do ja falnim,si gjithe soj e sorollop te tjere ne kete cdrejtesi te ketij tranzicioni post komunist .,Por duke qene kryetari i gjykates se larte ,ky duhet te pergjigjet ,bile penalisht ,se neper duart e pozicionin e tij ,per milionra Euro , ,nga denimet qe i ka bere STRASBOURGU shetit Shqiptar ,e do i beje ne te ardhmen .fatkeqesisht ,i kemi paguar me taksat tona ne populli idiot dele .Prandaj ,ky ti pergjegjet ligjit ,pse ka shkelur kushtetuten ,posacerisht per pronat Nenin 181 te saj .,

  Reply to this comment
 7. Aliu nga Selenica October 12, 19:25

  Eshte fatalitet nje jurist kaqe me pervoje te katandiset ne keto pasuri marramendes duke mos gjykuar per asgje pervecse per pasuri. Po shteti qe u neperkem qe tre dekada kush duhet te mbronte pervecse drejtesise.
  Ore jen ne vet apo jo.Po nje qytetari te thjeshte per nje lidhje te paligjeshme te ujte ose te energjis shkone ne burg, ndersa keta kane shjkatrruar themelet e shteti dhe nuk u deshka tu hyje xhem ne kembe.
  Avash avash se me siguri zullume keputet kure trashet. Besoi qe kjo trashesi e ketij zullumi muk mbane me.!

  Reply to this comment
 8. alphade October 12, 21:11

  Akoma rrufianet e Drejtesise qendrojne mbi eshtrat e kushedi sa e sa viktimave qe imkane thithur gjakun ?!
  Ky Zagonjori eshte jo vetem nje hajn ,faktet e pasurise
  e tregojne kete,pir edhe nje zagar i bindur i Monstres se
  Vicidolit. Thjeshte nje fanatik ithtar i bandes mafioze pe-
  deiste. Jo me kot klithin sapo ju thahet peshtyma ne gerr-
  mac bandes mafioze te Saliut, se Rama po kontrollon gji-
  the sistemin e Drejtesise sepse me pare te gjithe Drejte-
  sine e kishte ne dore vetem nje njeri dhe Ai quhet Sali
  Ram Berisha ndersa tani qe Drejtesia ka marre me ne fund rrugen e Pavaresise , Saliu me banden e tij mafioze
  jane te lemerisur se po u iken nga duart Drejtesine qe deri dje e urdheronin si padroni me cirakun. Eshte kjo
  aresyeja qe bandat Sali- Meta nuk kane lene gure pa le-
  vizur dhe vazhdojne ta bejne kete per te penguar e sabo-
  tuar Reformen ne Drejtesi dhe Vettingun. U perpoqen me
  cdo kusht te shpetojne Zagonjorin dhe e gjeten hapsiren
  per ta shpetuar: gjeten ndonje afije te tyre ne grupin e ko-
  misinit hetimor,e gjeten,e kercenuan,e joshen,e kompro-
  metuan ende nuk dihet,por ia arriten qellimit ta shpetojne
  perkohesisht,por u hasi sharra ne gozhde me monitoru-
  sin nderkombeta ku i tha: komisionit : “ndal e beg se ka
  hendek” ! Te gjendur midis “shpates dhe murit” ,ceshtja
  shkoi ne Kolegjin e Posacem te Apelimit , ku zvarritja tre-
  gon se edhe atje banda e Saliut ka afijet e veta qe po per
  piqen ta shpetojne hajnin Zagonjori.Fundi i tij eshte e do
  te jete i pashmangeshem: Hetim,Investigim, Gjyqesim,
  Ndeshkim,Konfiskim,RECI…..!
  Nuk me rrihet pa sqaruar edhe dicka te fundit. Cdo gje qe
  ndodh aktualisht ne Drejtesi,vetting e kudo, “poligon qitje”
  eshte bere Rama.Per nje milion aresye si pensionist nuk
  kam asnje fare debolese per Ramen,ashtu sic ka Presi-
  denti yne i”nderuar” per Berishen qe e shfaq here pas he-
  re, por per hire te se vertetes, Ramen opozita po e perdor
  si “Koke Turku” ! Si Rama ashtu edhe banda Berisha-
  Meta “vozitin ne te njejten lunder” , me ndryshim nuan-
  cash dhe kriteresh. Ne syte e shqiotareve Rama e ka
  mbeshtetur hapur Reformen ne Drejtesi e Politike,ndersa
  banda Berisha- Meta ne opizite e kundershtim te hapur.
  Kete e shohin te gjithe shqiotaret. Pati nje kohe kur
  shqiptaret ishin skeptike per Reformat por tash po e besojne se te gjithe te korruptuarit,bandat e drejtesise se
  Saliut e te Ilirit po qerohen nga Drejtesia ka rritur optimiz-
  min e qytetarit anonim. Nje gje eshte e vertete: Kur Ame-
  rika paguan dollare per nje objektiv ai do te realizohet se
  s’ben. Amerika nuk hedh parate kot. Kete duhet ta meso-
  je cdo shqiotar me dy gisht balle,por sidomos pushtetaret
  Dhe te mos i shkoje ndermend se po ia hedh Amerikes
  me tribulacionet alla kinezce.Edhe dicka qe ne shqiptaret
  duhet ta ngulitim mire ne mendje se “Amerika nuk ka miq
  por vetem interesa”! “mik” e kishte Bin Ladeni,”mik” e
  kishte Sadamin, “mik” e kishte Noriegen, “mik” thote Beri-
  sha dhe Basha Ameriken por duhet ta mesojne mire per-
  mendesh mesazhin e lartpermendur se, e pereris,”Ameri-
  ka nuk ka miq por vetem interesa” ? Dhe vjen nje dite dhe nxirrni vete konkluzionin …..!

  Reply to this comment
 9. ALBAN DEGA October 12, 23:11

  SPASTRONI KRYETARIN E BANDES SE GANGSTEREVE TE SALI LIKE FLORIRIT NE KRYE TE GJYKATESVE TE SHQIPERISE ZAGARNJORIN E BERISHES !

  Pa meshire e pa humbur koha.
  Po nuk iu pre koka Kucedres ajo nuk ngordhe !
  Askush nuk eshte mbi Ligjin !

  Reply to this comment
 10. asd October 13, 00:16

  Ky derr nuk duhet te kaloje me ne ate dere.

  Reply to this comment
 11. Jak Boston October 13, 00:31

  Ky Zaganjori ia kalon 100 here Gjin Gjonit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim