Komisioneri Publik kërkon shkarkimin e kreut të Gjykatës së Lartë

June 23, 2019 14:45

Komisioneri Publik kërkon shkarkimin e kreut të Gjykatës së Lartë

Kolegji i Posaçëm i Apelimit do vendosë ditën e martë fatin e kreut të Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori, gjykatë e cila prej një muaji ka dalë jashtë funksionit pasi ka mbetur vetëm me dy anëtarë.

Zaganjori në korrik të vitit që shkoi kaloi procesin e vettingut, por komisioneri publik kërkon shkarkimin e tij. Ndër argumentet e paraqitura nga komisioneri publik është shmangia ndër vite e tatiemve nga kreu i gjykatës së lartë, pretendim të cilin vetë Zaganjori e mohon.

Seanca ndaj Zaganjorit do të mbahet në mesditë pranë Kolegjit, ndërsa gjyqtarët që do të marrin një vendim janë kryesuese Albana Shtylla, relatore Rezarta Schuetz, anëtarë Luan Daci, Natasha Mulaj, Sokol Çomo.

e.t./dita

June 23, 2019 14:45
Komento

20 Komente

 1. SHKARKOHENI SHKERDHATAT QE DEGJENERUAN GJYKATAT June 23, 15:09

  DUHEN PASTRUAR ME SHPEJTESI GJYKATAT

  NGA ELEMNTI MAFIOZE INKOMPETENT QE

  ZHVLERESUAN INSTITUCIONET E DREJTESISE

  DUKE E SHNDRUAR NE CELULA MAFIOZESH

  MASKARENJSH

  VJEDHJESH

  ABUZIME ME POSTET QE I KAN KUSHTUAR

  SHUME SHTETIT SHQIPTARE

  E KORRUPSIIONI

  Reply to this comment
 2. LORA June 23, 15:35

  ,,,zagarnjori eshte koka e meduzes se gjyqsorit kriminal dh antikombetar te pas-nenetedhjetes.

  Reply to this comment
 3. Nick June 23, 16:19

  Diten qe ky i krimbur ne para e kaloi vetingun, une humba besimin te vetingu. Po sa mire qe ende nuk ia ka hedhur.

  Reply to this comment
 4. Adih June 23, 16:50

  Zakanjori duhet te shkarkohet pa tjeter .Eshte shkateruesi kryesor i drejtesise ne shqiperi .Eshte e thjeshte per tu verifikuar dhe mos u merni sot me pasurine e tij ,lerjani kohes .
  Pyeteni kete anti ligj ,byth lepires i politikaneve te ketij tranzicioni post komunist .Sa vete ,pronare e tj ,kane hedhur kondra shtetit shqiptar ,ne gjyk e Strasbourgut.Pse ka shkelur kushtetuten nenin 181 te saj ? .Sa milionra ne Euro kemi paguar ne kokpalaret me taksat tona ,prisni se skane dale akoma as 10% i vendimeve .do me kujtoni .Mos harroj tja kujtoj ,gjygjtarin e Vlores Konomi ,ne kulmin e moshes ,kane mbi 8 vite qe fle pa dale vendimi ne gjykaten e ketij lepiresi te bandave te ndryshme ne pushtet. .Ky do varur tek Skenderbeu ,e jo ta diskutoni qenien e tij . Ne duart e tij jane te gjitha vendiet e mbrapshta ,ky e ka prishur dhe eshte kapoja ,i vetem ,qe ka hequr me koshjence te plote filtrin drejtesise.Prandaj ??? .

  Reply to this comment
 5. kris 1 June 23, 18:13

  Gjuetia do Te na shkoje mire pp te kemi dhe Zagarin

  Reply to this comment
 6. KY ESHTE TERRORIST ISLAMIK June 23, 18:17

  DUHET MARRE NE PYETJE MBI REKRUTIMIN

  E SHQIPTAREVE QE SHKUN E JU BASHKUAN ISIS

  KY DHE SALEH BRRISHA

  EH CFAR I KAN BO SHQIPERISE KJO BAND

  ZAGARESH SHPELLE

  Reply to this comment
 7. alphade June 23, 18:29

  I korruptuari deri ne palce, me 10-12 bordero, Zhezair Za-
  gonjori, NO PASARA “LUMIN EBRO”…..!!!!!

  Reply to this comment
 8. Sulo kapedani June 23, 19:38

  Njeri pa karakter sepse edhe moralin e profesionit e ka nen zero,kur ai ne krye eshte i qelbur ,pjesa tjeter eshte bere perfundimisht amorfe.duhet te ishte shkarkuar me pare.

  Reply to this comment
 9. edi June 24, 08:36

  Megjithate se shkarkojne dot sepse i duhet Rames.

  Reply to this comment
 10. Guri i Kamjes June 24, 10:00

  Qe gezon mbeshtetje te forte kjo as vihet ne dyshim. Vete seanca e KPK per kete gjykates e tregoi me se miri kur e nxorri llagar te paster. Shpresen e kemi nga nderkombetaret. Vetem pezullimin e ekzekutimit te vendimeve ,(veprimtari kriminale kjo e Gjykates se Larte) po te shohin gazetaret, do te gjejne nje miniere korrupsioni. Vete personi ne fjale eshte akuzuar nga nje sekser qe vepronte ne Gj. e Larte, por lidhja me te eshte mohuar prej kryetarit. Persa u perket pezullimit te ekzekutimit te vendimeve gjykatesit e larte kane pritur se cila pale do t’u lyeje qerren me shume. Grasatori me i mire fitonte gjyqin. Nga kjo del e nje perfundim tjeter. Nje vendim i pezulluar do deri ne 10 vjet kohe qe te shqyrtohet. Kjo do te thote se vonesat shkaktohen me qellim e jo per “faj” te ngarkeses. Shume mire beri vetingu qe i la pa gjykates edhe gjykaten e larte dhe ate kushtetuese. O te behen siç duhen ose te shkrihen fare. Ç’e do nje peshk te madh kur e ka koken e qelbur?

  Reply to this comment
 11. Alieni Lela June 24, 11:55

  Qe kur ishte pedagog i “juridikut” dhe e shihja korridorit te fakultetit, nuk e di, pse me krijojnte nje ndjenje te keqe. Tamam zagar! Studentet nuk kishin hic simpati per te!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*