Raporti i Komitetit të Helsinkit: “21 Janari” lëkundi besimin te drejtësia

Redaksia Online December 19, 2013 12:25

Raporti i Komitetit të Helsinkit: “21 Janari” lëkundi besimin te drejtësia

Komiteti i Helsinkit ka prezantuar raportin për të drejtat e njeriut në Shqipëri për vitin 2013.

Në raport evidentohet rritja e kriminalitetit gjatë këtij viti duke shtuar se 4 vepra penale ndodhin brenda një ore, shumica e tyre për shkak të konflikteve për pronësinë.

Gjithashtu në raportin e Komiteti i Helsinkit theksohet se gjatë këtij viti kanë ndodhur edhe 95 vepra penale në ditë ndërsa janë vrarë 19 gra si dhe janë rritur aksidentet.

Komiteti shton gjithashtu se është lëkundur besimi ndaj drejtësisë për proceset gjyqësore dhe sidomos për proceset e bujshme si “Dajti”,”Gërdeci”, dhe”21 Janari”.

Më tej në raport thuhet se ka ankesa të shumta edhe ndaj sjelljes së prokurorëve ndërsa shton se  shqetësues mbetet trajtimi i shqiptarëve në pikat e kalimit kufitar, siç janë ato me Greqinë.

Redaksia Online December 19, 2013 12:25
Komento

4 Komente

 1. Pëllumb zaimi December 19, 14:08

  Bomba që tmerroi shqiptarët nga drejtësia dhe po te doni edhe nga “demokracia” filluan me 1997-ën, vazhduan me 14 shtatorin,u kurorezuan me gérdecin dhe morën “çmim planetar” me 21 janarin 2011! Mjafton te marësh vetem ligjet e saliut per ushtarakët dhe ndryshimet e tyre saliste-bodiste-sheramudiniste çdo 1.5 vjet dhe sheh qartë katastrofen e “pseudodemokracisë”!!? Vetem tatëpjete shkoi kjo “pseudo”-demokraci e drejtësi bashkë!? Asnjeherë lart!? Përherë drejt shpellarizimit,asnjeherë drejt qyteterimit!? Pérherë ortake me mafian,asnjeherë me popullin!? Përherë me krimin,asnjeherë me shtetformimin!? Përherë me tradhetaret ,asnjëherë me patriotët!? Përherë kundër vullnetit të Sovranit!!!???

  Reply to this comment
 2. Pëllumb zaimi December 19, 14:09

  V. R!!! Bomba që tmerroi shqiptarët nga drejtësia dhe po te doni edhe nga “demokracia” filluan me 1997-ën, vazhduan me 14 shtatorin,u kurorezuan me gérdecin dhe morën “çmim planetar” me 21 janarin 2011! Mjafton te marësh vetem ligjet e saliut per ushtarakët dhe ndryshimet e tyre saliste-bodiste-sheramudiniste çdo 1.5 vjet dhe sheh qartë katastrofen e “pseudodemokracisë”!!? Vetem tatëpjete shkoi kjo “pseudo”-demokraci e drejtësi bashkë!? Asnjeherë lart!? Përherë drejt shpellarizimit,asnjeherë drejt qyteterimit!? Pérherë ortake me mafian,asnjeherë me popullin!? Përherë me krimin,asnjeherë me shtetformimin!? Përherë me tradhetaret ,asnjëherë me patriotët!? Përherë kundër vullnetit të Sovranit!!!???

  Reply to this comment
 3. Antonio 3 December 19, 14:13

  Ke thurur një poeme të vërtetë z. Pëllumb? Ke bërë nje epope te “bombardimit demokratik” te popullit. Përshëndetje!

  Reply to this comment
 4. Mimoza December 19, 22:20

  Zoti Zaimi nuk ka vetem ushtARAKE SHQIPERIA DHE ESHTE VEND I VARFER.. NUK MUND TE PAGOHENI SI GJETKE E GJETKE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*