20 milionë euro, a duhet OFL-ja të hetojë dhëndrin e Berishës?

February 14, 2020 13:18

20 milionë euro, a duhet OFL-ja të hetojë dhëndrin e Berishës?

Jamarbër Malltezi, dhëndri i ish-kryeministrit Sali Berisha, figuron i regjistruar në QKB, si aksioner i një kompanie ndërtimi me 35 %.

Gazeta “SHQIP”, ka siguruar dokumentat, në të cilat Malltezi, rezulton se i ka blerë këto aksione në 23 janar të vitit 2014.

Çudia është se regjistrimi i tij si aksioner me 35 % të përftimeve në kompaninë e ndërtimit, në QKB është kryer 4 vjet më vonë, në dhjetor të vitit 2018.

Por përse ka ndodhur kjo?

Firma ndërtuese ku Jamarber Malltezi është aksioner, në bashkëpunim me një tjetër kompani, kanë aplikuar për një leje zhvillimore për ndërtimin e një kompleksi pallatesh, tek zona e ish Kompleksit Partizani, pas Inxhinierisë së Ndërtimit.

Leja zhvillimore është zbardhur nga Bashkia e Tiranës në 18 gusht 2013.

6 muaj pas nisjes se punimeve, Jamarbër Malltezi, futet si aksioner i këtij mega-dërtimi.

Malltezi, dhëndri i ish-kryeministrit Sali Berisha, është përfolur shumë për pronat e tjetërsuara tek ish- kompleksi Partizani dhe flitej se pas ndërtimit fshihej ai.

Por deri më sot, me dokumenta kjo gjë nuk ishte vërtetuar, pasi ky i fundit, nuk i kishte regjistruar aksionet e tij në Qendrën Kombëtare të Regjistrimit.

Kompleksi në fjalë, ka 17 pallate dhe ky ndërtim vlerësohet mbi 20 milionë euro.

Ajo që ngre pikëpyetje të mëdha është sjellja e prokurorisë për këtë leje ndërtimi.

Ajo nisi hetime pasi ishin evidentuar shkelje, por hetimi u pushua në heshtje pa asnjë qlndrim

Sot askush nuk i jep një shpjegim faktit sesi, Jamarbër Malltezi, u bë ndërtues i një kompleksi me vlerë 20 milionë euro, duke zhdukur veç të tjerash edhe klubin Partizani.

Leja është firmosur nga Lulzim Basha, në atë kohë kryetar i Bashkisë Tiranë, duke e ekspozuar gjithashtu Malltezin drejt një konflikti të hapur interesi – shkruan gazeta Shqip.

Pyetja qëndron, a duhet të hetoj SPAK dhe OFL dhendrin e Berishës?

 

o.j. /dita

February 14, 2020 13:18
Komento

17 Komente

 1. Cila polici??? February 14, 13:36

  Kush do ta hetojë???
  Policia e Shtetit?

  Që arrin ka fshehur ngjarjen e aksidentimit të një qytetareje nga shtetasja Ilda Bejleri që thjesht ofron cica në ekran??

  E ju prisni për milionat e Berishve??

  Cica aksidenton njerëz në rrugë dhe ikën nga vendi krimit, madje bën dhe deklarime publike

  Por më skandaloze se largimi i cicës nga vendi i ngjarjes, është reagimi i policisë. Kjo e fundit e ka fshehur ngjarjen dhe nuk ka dhënë asnjë të dhënë për personin që ka aksidentuar gruan 63-vjeçare.

  Për më tepër, zëdhënësi i Policisë, Gent Mullai, i pyetur si është e vërteta, nuk ka denjuar të përgjigjet fare, a thua se është aty për të fshehur ngjarjet, dhe jo për të raportuar si është e vërteta.

  Tani që edhe vetë Cica e pranoi përfshirjen në aksident, mirë është që dhe policia të reagojë.

  Është minimumi që mund të bëjë, pasi kemi një grua të shtruar në spital që ëshstë shtypur dhe personin përgjegjës, që e ka pranuar aksidentin dhe largimin nga vendi i aksidentit

  Të mos i biem në qafë Gentit zëdhënësit. Një rrogëtar që shumicën e herëve të përgjigjet me “o vlla…”. Të mos presim as nga ai tjetri, Ardi Bita që ka gjetur marifetin e fikjes së telefonit dhe të bërit sikur nuk kupton. Madje ka vite që e bën këtë.

  Të merremi me Ardi Veliun dhe Sandër Lleshajn, dy kokat e antikrimit dhe rendit publik në Shqipëri. Dy strucët e çdo lajmi që qarkullon nga e ashtuaquajtur Polici e Shtetit, që nuk është gjë tjetër veçse një organizatë e armatosur për shërbime personale të njërit apo tjetrit.

  Sepse janë këta që bllokojnë daljen e njoftimeve të kësaj natyre, ndërkohë që nuk mungojnë të shpërndajnë video arrestimesh apo edhe njoftime për kapje në flagrancë të klientëve të prostitutave.

  Çdo zanat ka shprehitë e veta.

  E kemi vënë re të gjithë ligësinë e Policit, në rrugë, në mënyrën si flet, si kërkon të ushtrojë atë çikë gjoja pushtet që i kanë dhënë.

  Është po kjo ligësi dhe kompleks që ka Lleshaj me Veliun që shpallin me të madhe se po zbatojnë ligjin, por nuk kanë asnjë të dhënë konkrete sesa zbatohen të drejtat e njeriut në ndalime personash, kontrolle personale të papërligjura e të tjera si këto.

  Dhe që mesa shihet i bllokon edhe një shtetase që përflitet për një aksident.

  Reply to this comment
  • Tani February 14, 14:55

   Nuk hetin policia o kar me zile.Perdore telefonin per te eleminuar injorancen Jo per ta zmadhuar dhe zbuluar .

   Reply to this comment
   • Cila polici?? February 14, 15:14

    E ke me mua kete apo me Ramen?
    Me ligjin e ri aktin normativ heton Policia dhe jo vetem heton
    Te merr pronen per 48 ore
    Kari me zile je ti dhe ai qe ben akte te tilla normative qe ne thelb u japin certifikim dhe alibi kriminelve per te ardhmen kur te marrin mandatin e virgjerise ne gjykate per shkelje procedurash

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 February 14, 15:45

     or ti i policisë
     ky lali është i krahut që ti po shan,kritikon,pra i ramës!!
     nuk njeh ligjet e normativat!!
     ti shan ramën ai të shan ty!!
     kaq është dija e tij!!
     nuk e sheh “bamutën” të shkruan!!tipiçke e ramës!!
     mos e vraj mëndjen se të ishte për pak a spak,kishte marrë fund ky xhambulani i berishës me kohë!!
     ai i duhet ramës për shantazh!!

     Reply to this comment
  • Albert February 14, 17:06

   Ti a e ke me Ilden apo me dhendrin. Duket se je ne konflikt ne Ilden dhe nuk te del inati me te. Apo je si dhelpra qe si kap dot rrushte dhe qurravitesh duke sulmuar vajzen.

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri February 14, 17:45

    Cila polici???…..dhe kur mendon,se ne shumë Shtete, largimi nga vendi aksidentit eshte më i denueshem se aksidenti vetë…..

    Reply to this comment
   • mirel February 15, 16:26

    Cfare komenti idiot prej abrashi mor Albert. Nuk i kap dot rrushte., Mos more. Po kujt i plasi c.ri per ate dosen.

    Reply to this comment
 2. Konti Sbalta February 14, 15:23

  Ky klani I Saliut nuk ben pjese tek KCK,por tek FCF d,m,.th. fshih cfare te fshehesh: nen kete moto keta kane filluar te shperndajne pasurine e grabitur:neper familjaret e tyre(femije,niper ,mbesa,dhendure krushqi ,e shoqeri te ngushte ku hyjne bashkepuntoret dhe biznesmenet qe kane perfituar prej tyre, sepse Saliu i mbulon ata ne cdo kohe ;nga qe ka miq ketej e pertej oqeanitnga Pipet e Biberajt ,deri tek Rajersonet e Arvizute , ne qoftese doni edhe Bush e kompani!!

  Reply to this comment
 3. Konti Sbalta February 14, 15:32

  Ky klani I Saliut nuk ben pjese tek KCK,por tek FCF d,m,.th. fshih cfare te fshehesh: nen kete moto keta kane filluar te shperndajne pasurine e grabitur:neper familjaret e tyre(femije,niper ,mbesa,dhendure krushqi ,e shoqeri te ngushte ku hyjne bashkepuntoret dhe biznesmenet qe kane perfituar prej tyre, sepse Saliu i mbulon ata ne cdo kohe ;nga qe ka miq ketej e pertej oqeanit , nga Pipet e Biberajt ,deri tek Rajersonet e Arvizute , ne qoftese doni edhe Bush e kompani!!

  Reply to this comment
 4. mirel February 14, 15:32

  Keshtu eshte kjo pune, nje zhduk Klubin Partizani, tjetri pushton Stadiumin Kombetar Qemal Stafa dhe e perdor per te bere Kulle me apartamente private.
  Shqipot bejne lufte akoma me “diktaturen”.
  Veprat e “diktatures” jua moren dhe Berisha dhe Ramuti & Co
  Popull idiot

  Reply to this comment
 5. Berati February 14, 16:02

  Gojet e liga thone se ky Eshtearberi e ka grure me lali Erin. Thone se ato shkollat qe riconstrukton lali i paguan kompania e Malltezit. Ne kembim merr lejet e ndertimit dhe tendera te bashkise. Mere mutin e ndahe me dysh ja cfare jane politikanet ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 6. Drejtesia vonon por nuk menon February 14, 16:10

  Poooooooo. Kjo famillje me babagjysh,femije, dhenderr e ish-nuse, te gjithe te molepsur dhe te babezitur per para e prona.

  Reply to this comment
 7. DREJTESIA QE NUK FUNKSIONON PER TE GJITHE. February 14, 16:39

  KAFSHET ERDHEN TE URITUR DHE RREMBYEN GJITHCKA NGA KY VEND.TEMA QE SHKRUHET ESHTE PER KERRICIN JAMSERB DHE SHIKOJ DISKUTANTET SHKRUAJNE PER CICAT E ILDES DHE POLICIN.FEMIJET E CUBIT SALI E KANE MJELUR KETE POPULL PER QEJF DHE NUK NJOHIN TURPIN FRIKEN.LUM ATA QE IKEN DHE MJERE ATA QEVESHTROJNE KETA VAMPIR CDO DITE.

  Reply to this comment
  • Kris 1 February 15, 13:41

   Nuk jemi ne vitin 45 te Enverit por ne vitin 20 te gjigandit te Surrelit.Per politikanet do te ngrihet nje strukture e posacme e pajisur me brisqet me te mira te koohes.Do tjai rruaje.Operacioni d
   Brisku do te drejtohet personnalisht nga artisti pa kufi i cili do te ngjyrosi ne fund pjeset e rruara

   Reply to this comment
 8. Kris 1 February 15, 13:41

  Nuk jemi ne vitin 45 te Enverit por ne vitin 20 te gjigandit te Surrelit.Per politikanet do te ngrihet nje strukture e posacme e pajisur me brisqet me te mira te koohes.Do tjai rruaje.Operacioni d
  Brisku do te drejtohet personnalisht nga artisti pa kufi i cili do te ngjyrosi ne fund pjeset e rruara

  Reply to this comment
 9. Sala rama likja jan kerrma February 16, 19:08

  Flitet qe kck do coi formular te dhendrri i berishes per mbajtje pulash pa leje

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim