Homoseksualët, letër Bashës për Tritan Shehun (nuk është Gojët e Liga)

March 27, 2018 12:37

Homoseksualët, letër Bashës për Tritan Shehun (nuk është Gojët e Liga)

Aleanca LGBT i ka dërguar një letër  kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe presin një përgjigje prej tij.

Letra ankohet për qëndrimet e deputetit Tritan Shehu.

“Bazuar në legjislacionin në fuqi për të drejtën e informimit në Republikën e Shqipërisë, po sidomos bazuar në interesin e lartë publik, po ju dërgojmë përmes këtij dokumenti kërkesën tone zyrtare për të na kthyer një përgjigje për çështjen si më poshtë vijon:

Në emisionin “Pasdite në Top Channel”, deputeti i partisë demokratike për qarkun e Gjirokastrës, z.Tritan Shehu e konsideroi komunitetin LGBT si jo normal duke aluduar se të qenit homoseksual është një gjendje jo normale, pra patologjike, ose sëmundje.

Edhe deputetë të tjerë të Partisë Demokratike janë shprehur me tone që në rast se nuk shpjegohen më tutje, rrezikojnë të krijojnë përshtypjen sikur në Partinë Demokratike mbizotëron mendimi se të qenit LGBT është në vetvete një sëmundje, apo po të përdornim fjalët e deputetit Shehu: “devijim nga norma”, pra jo normale.

Për këtë arsye, pyetja për të cilën ne kërkojmë zyrtarisht një përgjigje nga ana juaj, për të sqaruar sidomos komunitetin LGBT që voton partinë tuaj është: A mendon zyrtarisht PD se homoseksualizmi është sëmundje?” – shkruhet në letër.

l.h/ dita

March 27, 2018 12:37
Komento

25 Komente

 1. Syrja Qarri March 27, 12:56

  Semundje eshte dhe me e keqja.
  Por semundje akoma me e keqe eshte orientimi i qeverise qe kete Semundje duhet t’a marrim patjeter te gjithe, duke filluar nga kopshtet, shkollat, administrata dhe pastaj gjithe shoqeria.

  Reply to this comment
  • dolivici March 28, 00:21

   Pse ju vjen turp te quheni pederaste ,por fshiheni pas germave pa kuptim si LGBGT?
   Shpreheni hapur qe ta marre vesh i gjithe populli shqiptar shqip ashrtu sic ju ka quajtur tere jeten:PEDERASTE!
   Pra ju jeni bytheqire!
   As cjapi nuk ben seks me delen e as cjapi me cjapin,ndersa ju,kerma doni te ndryshoni natyren njerezore!
   Ju jeni armiq te hapur te natyres njerezore,se jeni kunder blindjes se njeriut nga njeriu!
   Ju jeni kunder vazhdimit te jetes mbi toke se doni te palloni njeri tjetrin!
   Ju jeni aq te modes fallco sa jane edhe ata te rinj qe veshin pantallona te grisura dhe e quajne vesghje moderne!
   Ne se do ishgte moderne kjo vesghje e cjerre,pse nuk e mbajne edhe mbreterit,presidentet apo kryeministrat?

   Reply to this comment
 2. liljana March 27, 13:05

  e more Tritan, sa mire do beje qe vetem ti te mos flisje per kete teme. Per dy arsye, e para se ti ke te dhena per te qene i tille, se ti ke nje tik nervor qe ne menyre te pakontrolluar te shkon dora gjithmone ne prapanice ( burrave normal u shkon te koqet). Kete e ke patur ne shkolle edhe me kane thene edhe ne pune. Ne qeshnim me ty gjithmone dhe te therrisnim Tansuma. Ata Fieraket sikur ta dinin te kurorezuan. e dyta me mire nje familje gei se sa nje familje formale, ku ta punojne gruan ose ku burri punon me pune vullnetare me grate jashte familjes.
  Brezi jone nuk e ka te veshtire ti gelltise keto ndryshime, por me thene te drejten eshte me e veshtire te te shohesh ty ne rolin e politikanit dhe predikuesit se sa nje cift gey. ata e kane kerkese biologjike dhe respektojne deshirat e njeri tjetrit, por ti o letyre kujton se ja fut te gjitheve dhe nuk respekton asnjeri. Ata nuk shiten, ndersa ti je i shitur deri ne gen. Ik o Tritan bej nje xhiro andej nga anerika tako dajon, Arshi Pipen, dhe thuaj te te mesoje pak si temendosh ne koherat e sotme.

  Reply to this comment
 3. Vëzhguesi F March 27, 13:06

  Ne fakt ne asnje rast nuk me ka interesuar politika dhe perfaqesuesit e saj.
  Per mua ata te gjithe kane ngrene dhe hane ne nje çanak. Kush me shume dhe kush me pak, te djathte real apo te vetequajtur, si dhe te majtet real apo te stisur nga halli.
  Ndaj shpesh, edhe pse angazhohem seriozisht, me vjen per te qeshur kur shoh qe kacafyttemi pas kompiuterit per mustaqet e çelos.
  Tritan Shehu, eshte ai qe eshte, ndaj keto qe thote ndoshta nuk i ka sinqerisht, ndoshta kerkon te fitoj kredon politike te humbur, por Tritani per ata qe rrine drejte dhe flasin shtrembet, duhet te dine qe eshte nje intelektual i mirefillte, me profesion mjek, por qe politika e degradoi.
  Megjithate, per ato çka thote lidhur me keto palçolleqe, une e vlersoj dhe jam ne nje mendim me te.
  Po!
  Lejimi i martesave gay eshte nje tentative per goditjen e familjes jo vetem tradicionale, por dhe te bekuar nga Zoti.
  Eshte absurditet te mendosh qe nga njera ane pret me detirambe perfaqesuesin me te larte te klerit katolik te botes dhe nga ana tjeter tenton t’i kundervihesh predikimeve te tij teper te dobishme per njerzimin lidhur me shenjterine e familjes.
  Se te tolerosh mbi bazen e te drejtave te njeriut, qe secili ka te drejte te jetoje si te doje, madje dhe si kafshe pylli, dhe tjeter eshte te nderhysh ne legjislacion per te konsakruar qelbesirlle, qe kane si baze nje semundje, te trasheguar ose jo.

  Reply to this comment
 4. beni March 27, 13:06

  Doli nje islamik tjeter qe kerkon te ndaloj ndoshta nje pakic qe numerohet ne shqipri te martesave gej! Po kujt i prish pune se dy gej kerkojn ti hypin njeri tjetrit persiper qe e kerkon semundja e jan punet e tyre private te menyres se jeteses!
  Si mundet ta quash veten demokrat, kur ju hyn njerve ne ceshtje private te tyret jo se shqipria u mbush me gej e na prishin imazhin ne bote por ktu duket se sa tolerance kemi ne per kete kategori njerzish qe e theksoj se numerohen me gisht ne gjith shqiprine!
  Ne boten perendimore askush nuk i ve re kto se esht gej apo vjen era gej thjesht esht e ligjeruar bile edhe ne politike kur kemi parasysh ministrin e jashtem gjerman dikur!

  Reply to this comment
  • Artemisa March 27, 13:20

   Problemi , Beni, nuk qendron tek martesa apo bashkejetesa e du personave gay. Ata le te bejne c’te duan me “mallin” e tyre.
   Problemi qendron tek IMPONIMI qe ata i bejne shoqerise per t’a shitur b…then e tyre si me te ndershmen dhe si metoden me te mire ne bote. Ata sot po kerkojne qe ne Tradicionaleve te n’a lincojne vetem e vetem se nuk bejme si ata.

   Reply to this comment
   • Lil Toronto March 27, 21:03

    Ose duan te largojne vemendjen e njerezve ne problemet e tjera te perditeshme e me te rendesishme se ky (per te mos thene qe asnje nuk do t’ja dije se c’fare ky komunitet kerkon. Fundja c’fare kerkojne asnjehere s’e kam kuptuar). Per mendimin tim ky eshte thjesht nje deformim social asgje me shume.

    Reply to this comment
 5. r. March 27, 13:07

  Po ky c’ka me gejet? Ky eshte gej vet. E ka vertetuar ne lushnje ne 97-en.

  Reply to this comment
 6. KOZi March 27, 13:31

  Ore vertete e kini juve ne comente !?? Po le te jene si te duan por mos te promovohen me tambure e muzike. Perse dalin e gjejne sa menyra per prezantime !? Mire se maxhorancen e kemi te majte dhe i perkrah por po na del edhe e djathta me hile.Tani cfare kerkojne nga PD ? Te deklarohet ? Amano po ky tjetri permend normalisht Papen e Romes e merr pergjigje -doli nje islamik-Perpara ca viteve me 17 maj ne mitingun e LGBD ne distance doli Forumi Rinor Musliman dhe beri nje antimiting me parullen-mbrojme familjen- Kam shpresuar cdo vit qe do kishte nje reagim per kete ceshtje nga Forumi Rinor Katolik ose edhe mbase nga Forumi Rinor Ortodoks por jo . Edhe besimtaret protestane te Akile Panos ne TV i kam degjuar qe jane shprehur kontra…..tung

  Reply to this comment
 7. Ivan i madh March 27, 14:00

  Ne lidhje me Tritan Shehu ke te drejte se eshte xheloz se jeni me prerje te njejten kot sja futne Lushnjaret. Sa per ty dhe Kristin tend po ju them me plot goje se është semundje nga ana shkencore e mjekesore ndersa nga ana biologjike homosoksioaliteti pederastet + lesbike = mushke. Se kjo kafshe mashkullin apo femer nuk pjell dhe puna jote moj mushke.

  Reply to this comment
 8. Per kafshet e kopeshtit zoologjik March 27, 14:05

  Shume urrejtje dhe homofobi ne komentet ketu. Cdo njeri ka te drejte te zgjedhe ate qe do pavaresisht se cfare mendon dikush tjeter pa lidhje me te.
  Sikur cdo gjitholog karagjoz te merrej me jeten e tij ne vend qe te jape mendime se kush duhet te beje cfare, Shqiperia do kishte ecur 100 vjet para.
  Ata nuk po i imponohen askujt, vetem kerkojne te mos diskriminohen nga nje institucion politk qe ka ne dore te beje ligjet e vendit.
  Dhe per te gjithe ata qe bejne gay cdo njeri qe i kundershton, jo une nuk jam gay, vetem se arrij te kuptoj se as nuk me intereson se kush fle me ke ne krevat, as nuk kompleksohem nga preferencat seksuale te te tjereve.

  Reply to this comment
 9. Nje peshtyrje në fytyren e Edi Ramës March 27, 14:15

  Edhe pse jam teresisht i majte , deri tek thonjte e kembeve , me vijne zorret tek goja , kur LGBT i ngre shqetesimet e veta deri ne kete shkalle . Kur bota nuk dp te dije e nuk i llogarit nder te gjallet edhe b.., q…. , keta na shiten , sikur ne Shqiperi na qenkan “… ne shkallen e larte te interesit publik…” ! E shifni se cfar idjotersish te felliqura servirin kjo kategori njerezish ?! Ata , le te bejne cfar te duan ne ambiebtet e tyre private ,por ajo mbetet gjithmone fusha private e tyre dhe , nuk duhet kurrsesi te shtrihet ne fushen publike . Njerezit , kane alergji nga devijime te tilla dhe nuk duan qe ato te arrijne deri ne ate shkalle , sa te behen probleme publike , sepse ata jane kunder jetes . Qe jeta te perterihet e te vazhdoje natyrshem , kerkohen me pa tjeter dy sekse , ai mashkull dhe ai femer . Ne te kundert , jeta do te shuhet mbi toke . Kush i ben jehone shuarjes se jetes , duhet hequr me nje ane , sikurse ndahet egjeri nga gruri , duke mbajtur vetem grurin . Per te vertetuar saktesine e kesaj , do te mjaftonte edhe logjika e nje femije 4-5 vjec .
  Edhe nje here, LGBT le te bejne cte duan me jeten e tyre , por ata muk duhen lejuar kurrsesi te nderhyjne dhe te imponohen ne jeten e te tjereve , permes mediave te shkruara dhe atyre elektronike , neper shkolla e ne parada idjoteske publike , se perbejne nje rrezik serioz per jeten mbi planet !.

  Reply to this comment
  • am March 27, 18:23

   ah jo more ata nuk duhen lene te nderhyjne ne jeten e te tjereve, po ti mund te hysh ne jeten e tyre dhe te percaktosh qe qekan me probleme. Hajde rrote hajde!!

   Reply to this comment
   • Nje peshtyrje në fytyren e Edi Ramës March 27, 20:06

    Une mbroj te drejten dhe jeten time e te femijeve te mij , sikurse e them qarte me siper. Nuk lejoj te me imponoje kerkush vullnetin e tij , aq me teper , kjo kategori njerezish. Ti , me sa duket , shkruan e kritikon , pa lexuar si duhet komentet !

    Reply to this comment
 10. salem March 27, 14:15

  Une mendoj qe te shpallet Kavaja qyteti i tyre dhe te mblidhen atje te festojne te te shkerdhehen se i ndihmojne edhe vete kavajasit

  Reply to this comment
 11. Nje peshtyrje në fytyren e Edi Ramës March 27, 14:34

  Per ” Kafshet e kopeshtit zoologjik ”
  Pse i shtremberon keto qe thuhen ketu ? Ti e shtron problemin permbys. Ne kerkojme qe komuniteti LGBT le te beje cfar te doje , ne dashte nga poshte , ne dashte nga lart , ne dashte nga para , ne dashte nga pas . Ajo qe neve na revolton tej mase , eshte fakti , se jane ata qe imponohen me cdo menyre ne jeten tone tradicionale te natyreshme , ne televizione , ne internet , ne gazeta e revista , me parada neper rruget e qyteteve , dhe cfar eshte me e keqja , tani jane futur edhe neper shkolla , per te mbjelle faren e zhdukjes se jetes , tek femijet , me pretekstin e (c)edukimit ! Se cfar edukate , do ti jape femijes nje pederast , ne rolin e nenes , vetem ti , me shoke si ty , ,mund ta dini , se te tjereve u rrenqethet trupi , ne se i lene femijet ne doren e ketyre monstrave . Mjaft me idjotesira te tilla , qe nuk i honeps dot , as bota e qyteteruar ! ! !

  Reply to this comment
 12. Pensionisti March 27, 14:58

  Edhe bota ka lajthitur :shtrohet me te madhe ceshtja LGBTderi edhe me sanksione ligjore , por per prostitucionin ka masa ndeshkuse , eshte i ndaluar me ligj , te pakten ne Shqiperi po pse ata gei nuk jane prostituta!

  Reply to this comment
 13. Pensionisti March 27, 14:59

  Edhe bota ka lajthitur! : shtrohet me te madhe ceshtja LGBT deri edhe me sanksione ligjore , por per prostitucionin ka masa ndeshkuse , eshte i ndaluar me ligj , te pakten ne Shqiperi ! Po pse ata gei nuk jane prostituta ?!

  Reply to this comment
 14. Arbeni March 27, 17:01

  LGBT leter ankuese te PD, po mire po shoku Taulant Balla pse po vonon te solidarizohet me LGBT ne emer te PS? Se si duken punet, kjo LGBT vetem per PD paska ankese kurse per PS e Rames paska gjet mirkuptim. E gjejne gjuhen kurvat e gjejne…

  Reply to this comment
 15. Epo kjo pune! March 27, 19:39

  protagonizem me pahir… as nuk ja perflet njeri, as nuk ju dhunon njeri, thjesht se nuk ua varim e quani diskriminim, cfare doni tu bejme model per tu ndjekur, jo mor njerez, as nuk ju shajme as nuk ju propagandojme, pse kruheni kot… jetoni jeten sipas qejfit tuaj dhe pike. Mos u beni si ca qe thone “pse me sheh”…

  Reply to this comment
 16. Lec-kabashi March 27, 20:41

  –VINI RE!! …VINI RE…!!

  – ESHTE E VERTETUAR BOTERISHT DHE SHKENCERISHT qe LGBT jane qenie njerezore por me deformacion mendor dhe psiqik.
  NE RADHE TE PARE . Eshte fatkeqsi per vete kete kategori njerzish dhe per familjet e tyre. . POR eshte fatkeqsi edhe per shkollen e zhvillimit te sotem te shoqeris njerezore .

  Ky lloje vesi e instinkti nuk gjendet i zhvilluar as ne boten shtazore.
  Prandaj kjo kategori duhet meshiruar qe te integrohet , por jo te nxitet e propogandohet semundja e tyre si dicka normale , pozitive per zhvillimin e shoqerise njerezore.
  Me kete kategori duhet punuar qe largohen gradualisht nga rruga jo normale . Semundja e tyre nuk duhet te propogandohet . Personat e semure nuk duhet te publikohen por as edhe te izolohen e ta ndjejne veten te fyer e te perbuzur . Ata vete nuk duhet ta ngacmojne kete problem spse ”bie ere te keqe” dhe i ”qelb ” vete ata.

  Reply to this comment
 17. katarakti March 27, 20:49

  Nuk ka as dyshimin me te vogel qe homoseksualizmi, apo pederastia siç i thoshim me pare, eshte anormalitet.Anormalitet gjenetik, – thone studiuesit. Duke qene ashtu si jane ata duhen toleruar, siç tolerohen edhe shume njerez me semundje mendore apo me handikape fizike. Por tolerimi nuk ka te beje fare me Gay Pride-in e tyre. Nuk ka asnje krenari te vesh penda struci te prapanica dhe ta tundesh ate. Dhe pastaj te ankohesh se po ju persekutojne! Beni çfare te doni me bythen tuaj, por duhet te ndalohet me ligj çdo lloj promovimi apo propagande ne favor te homoseksualizmit. Femijet nuk kane pse t’ju kene juve per model. Po ashtu edhe martesa ndermjet 2 homove eshte absurditet. Dhe kunder natyres. Ulurini ne te kater nahite se jeni homo, beni edhe parada krenarie(!) dhe pastaj ankoheni se jeni te diskriminuar. Jeni vertet nje skote e peshtire.

  Reply to this comment
 18. Gaytirone March 27, 23:04

  ku e keni ndegju qe paradat gay i benkan kalamajt gay? Kush jan kta qe bejn propagande? Ca lidhje kan imazhet e drag queen me homot ne pergjithesi? A ka ndonje nga keta kritiket ndonje shembull tolerance me gayt qe njofin? A ka njeri qe nuk e kupton qe te qenit gay ne shqiperi eshte fatkeqesi per cdo te shkrete qe s eshte hetero? Qe te gjith ata cuna e goca jan tu vra veten se ca idiote ketu i gjykojne?

  Reply to this comment
 19. shvejku March 28, 00:06

  Pederastia dhe lesbizmi nuk jane semundje patologjike,por degjenerim moral dhe fizik!
  Ligjerimi i tyre juridik apo moral ne Shqiperi kurre nuk do t’i shpetoje keta kafshe nga urrejtjha e mbare popullit!
  Asnje prind nuk gezohet kur merr vesh se djali i tyre eshte pederast!
  Te dalesh kunder natyres eshte krim dhe ndyresi!
  Kurre te mos kerkojne te drejta keta rrace e poshter,qe vetem Hitleri ua gjeti dermanin!
  Edhe Enveri i denonte me 7 vjet,pak e kishte!
  T’i varte ne mes te qytetit keta felliqesira te njerezimit!

  Reply to this comment
 20. Bledi March 28, 02:21

  Edhe zoofilat kane te drejtat e tyre te pallohen me qene e kuaj.jeta e type private.
  Edhe ne parlament kryeministri monde te shkoje me breke ose nudo e drejta e tij nuk duhet ti futemi ne jeten private.
  Nuk kuptoj as pse nuk i le policia rehat drogaxhite dhe kurvat qe per mendimin tim jane 2 klasat me te shtypura ne shoqeri qe nuk ngacmojne as mizen.
  Keto qe jane ankuar duhet te ngrejne zerin dhe per Pedofilat qe ngelen 1 shtrese e neperkembur ne 1 shtet demokratik.
  Dhe duhet qe Prokuroria ti coje ne gjyq LGBT sepse e shperdorojne pasurine kombetare
  SPERMEN.
  SPERME e çuar dem ne 1 kohe qe jepet alarmi per plakjen e popullsise.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim