Konferenca e Donatorëve, Rama takohet me princin e Arabisë Saudite

February 14, 2020 19:07

Konferenca e Donatorëve, Rama takohet me princin e Arabisë Saudite

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Gjermani ku po takohet me homologët ndërkombëtarë lidhur me konferencën e donatorëve që do të mbahet në datë 16 shkurt në Bruksel për rindërtimin e banesave të shembura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Gjatë vizitës së tij në Mynih të Gjermanisë, kryeministri Rama ka zhvilluar takim edhe me princin Faisal bin Farhan Al-Saud njëherësh dhe Ministër i Jashtëm i Arabisë Saudite, ku është diskutuar në lidhje me Konferencën e Donatorëve. Pjesë e diskutimeve ka qenë rindërtimi i zonave të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit dhe kontributi që pritet të japin aleatët e Shqipërisë.

‘Me Princin Faisal bin Farhan Al-Saud, Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite, për Rindërtimin dhe Konferencën e Donatorëve ditën e hënë në Bruksel‘, shkruan Rama

Konferenca e Donatorëve do të mbahet më 17 shkurt në Bruksel dhe do të organizohet nga Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen.

Në Konferencë pritet që të marrin pjesë mbi 100 shtete, por edhe Banka Botërore me Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe organizata të tjera.  Dëmët e tërmetit kapën një faturë të ‘majme’ prej 980 milionë euro.

 

l.h/ dita

February 14, 2020 19:07
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim