Konferenca e Mukjes, Kasmi: Gjermanët hartuan pikat e marrëveshjes

July 31, 2018 09:25

Konferenca e Mukjes, Kasmi: Gjermanët hartuan pikat e marrëveshjes

75 vjet pas Konferencës së Mukjes, debate të ashpra mes historianit Butka dhe Kasmi

Historiani Uran Butka dhe historiani Marenglen Kasmi kanë debatuar ashpër mbrëmë për atë që ndodhi në Konferencën e Mukjes 75 vjet më parë nga data 1 deri më 3 gusht 1943.

Të ftuar të gazetarit Roland Qafoku në emisionin “Debati në Channel One”, Uran Butka paraqiti disa dokumente që i ka botuar së fundi në librin  “Marrëveshja e Mukjes, shans i bashkimit, peng i tradhtisë” dhe që sipas tij arsyeja kryesore e prishjes së konferencës ishte Kosova dhe qëllimi i Hoxhës për të marrë pushtetin që gjatë luftës.

Por historiani Kasmi e hodhi poshtë këtë duke nxjerrë një dokument që botohet për herë të parë  dhe që ai e bëri publike mbrëmë. Është një raport i detajuar i Legatës gjermane në Tiranë që informonte Berlinin për gjithçka që kishte të bënte me Konferencën e Mukjes, pjesëmarrësit, synimet dhe gjithçka që u arrit.

Sipas Kasmit kjo tregonte jo thjesht bashkëpunimin e Ballit Kombëtar me gjermanët por kontrollin që kishin ndaj tyre.

Madje historiani shkoi deri atje sa tha që pikat e marrëveshjes i kishin hartuar gjermanët.

Kasmi tha se ekzistonte dhe një informacion tjetër që një nga eksponentët e Ballit Vehbi Frashëri ka kontaktuar me gjermanët dhe u ka kërkuar atyre që në korrik të vinin në Shqipëri duke u treguar besimin e Ballit ndaj tyre.

Historiani Butka e hodhi poshtë këtë konkluzion duke thënë se është fatkeqësi që edhe sot flitet me gjuhën e historiografisë komuniste.

Butka dhe Kasmi debatuan ashpër për pasojat që solli prishja e marrëveshjes së Mukjes.

Sipas Butkës ishte vetëm Enver Hoxha që donte të merrte pushtetin që në luftë ai që e shkatërroi këtë marrëveshje në ndikimin e Miladin Popoviçit dhe Dushan Mugoshës.

Ndërsa për Kasmin kjo nuk ishte e vërtetë sepse fajtor për shkatërrimin e  marrëveshjes ishin ballistët që sipas tij edhe atëherë edhe tani bëjnë viktimën por ishin ata që u interesonte prishja e marrëveshjes sepse ata nuk luftonin pushtuesit.

Sipas procesverbalit  të mbledhjes 74/1), të dyja këto organizata u përfaqësuan nga këta. delegatë:

Delegacioni   i Ballit Kombëtar                                    

1. Z Av.Hasan Dosti

2.Z.Mid’hat Frashëri

3 .Av.Thoma Orollogai

4. Av.Skënder Muço

5. Komandant Hysni Lepenica

6.Prof.Isuf Luzaj

7.Komandant Kadri Cakrani

8.Major Rauf Fratari

9 .Prof.Nexhat Peshkëpia

10.Av.Halil Mëniku

11.Kom.Ismahil Petrela

12.Prof.Vasil Andoni

 

Delegacioni  i Këshillit të Përgjithshëm NÇ

 1. Major Abaz Kupi
 2. N/Kolonel Jahja çaçi
 3. Kom.Myslim Peza

4.Dr.Ymer Dishnica

5.Z.Mustafa  Gjinishi

6.Dr.Omer Nishani

7.Dr.Sulo Bogdo

8.Z.Stefan Plumbi

9.Z.Shefqet Beja

10.Z.Medar Shtylla

11.Z.Haki Stërmilli

12.Gogo Nushi

 

DEKLARATA TË BËRA PËR KONFERENCËN E MUKJES

NIKOLLA PANO, historian shqiptaro-amerikan

“Enver Hoxha dhe komiteti qëndror i PKSH ishin të gatshëm të pranonin marrëveshjen por u penguan nga Svetozar Vukmanoviç Tempo, ambasadori shëtitës i Titos në Ballkan i cili kishte rastisur gjatë kësaj periudhe në Shqipëri”.

BERND FISCHER, historian nga SHBA

“Qëndrimi i Enver Hoxhës për marrëveshjen e Mukjes i leverdiste Ballit Kombëtar dhe veç kësaj i sillte edhe një farë kapitali politik. Fundja Balli Kombëtar nuk mund të mbahej kështu përgjegjës për prishjen e marrëveshjes”.

ENVER HOXHA, sekretar i Komitetit Qëndror të Partisë Komuniste të Shqipërisë

“…Mukjen ne e morëm për një gjë formale, ku do të venim më tepër t’i thoshim të katër të vërtetat në fytyrë Ballit dhe të lanim duart para popullit për veprimet që do bënim më vonë”. 

HARRY FULTZ, drejtor i Institutit amerikan në Tiranë.

“Balli Kombëtar ndoshta kërkonte ndonjë arsye për të prishur marrëveshjen kur u bë e qartë se mund të kishte një shans për të punuar me gjermanët. Për këtë arsye qëndrimi i Hoxhës i leverdiste Ballit Kombëtar dhe veç kësaj i sillte edhe njëfarë kapitali politik”.

REGINALD HIBBERT, oficer i shërbimit sekret anglez në Shqipëri.

“Grisja e marrëveshjes së Mukjes nga Hoxha e bëri të pamundur bashkimin dhe ishte kambana e luftës civile. Kjo ishte pika në të cilën lufta civile ndërmjet Frontit NÇL dhe BK u bë e sigurt dhe e pakthyeshme”.

 

o.j/dita

 

July 31, 2018 09:25
Komento

48 Komente

 1. Shifni me cfar merren idiotet qe do shkojne ne Europe akoma ?! July 31, 10:43

  ahahahahhahahahahah

  Muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

  – ki
  -a
  partizani ,enveri
  ballisti gjermani
  ahmut zogjisti
  Sulejman pordha pri anadolli
  shpellarin s’dihet kush e polli

  ju a kan mbushur trut me m.t hqipcareve ne kto 28-vjet

  nuk Duan me dit per te tashmen e as te ardhmen
  ata e kalojne kohen duke u marre me te kaluren ,

  duke e vrare kohen dhe te sotmen ,
  sepse ndihen mire vetem ne te kaluaren ,
  jete ne varre i shqipcarit modreen !

  Reply to this comment
  • Feniks July 31, 23:49

   Vulen e nderit dhe te tradhetise e vuri Lufta Antifashiste Nacional Clirimtare.
   Nderi ju takoi clirimtareve partizane,ndersa turpi ballisto zogisteve bashkepuntore me pushtuesit.

   Reply to this comment
 2. Kaçi i zi July 31, 10:47

  He pra. Meruni me Kasmin tani. Se flet me dokumenta ai. Dhe me dokumenta gjermane qe nuk te falin per korektesi. He pra. Se ngeli duke mashtruar dynjane Butka.
  Prandaj ngulmojne ballistet e legalistet qe perjudhen 43-44 ta etiketojne si lufte civile. Sepse gjate ketij viti bashkepunimi i tyre me gjermanet ka qene konstant. Bile sic po na del dhe nga keto dokumenta paska qene i parapergatitur ky bashkepunim ende pa u pushtuar vendi.

  Reply to this comment
 3. Babalja July 31, 10:48

  Haaa ha ballistet jo vetem te mundur por edhe me nje histori te dokumentuar si bashkepuntore dhe kolaboracioniste me nazistet.

  Reply to this comment
 4. Guri July 31, 10:57

  Mbledhja e Mukjes u organizua nga te huajt, per qellimet e te huajve. BK, i cili kishte qene ne bashkepunim te ngushte me te huajt, deshi te perfitonte kapital politik, jo vetem pa hedhur asnje pushke kundwr pushtuesve, por duke bashkepunuar ngushte me ta per shuarjen e Luftes Nacionalçlirimtare. Si mund te kerkosh pushtetin kur ke bashkepunuar me pushtuesit? Normal qe ajo marreveshje ishte e papranueshme.

  Reply to this comment
 5. Mollosi July 31, 11:23

  Ishte shansi historik qe shqiptaret te bashkohen, por kete nuk e lejuan serbomalaziasit Popoviq, Tempo, Mugosha ne bashkepunim me kelyshet e tyre shqiptare.

  Reply to this comment
  • Taku July 31, 12:34

   Ore Mollos ti i shikon dokumenta te reja qe dalin apo ke mesuar nje fjali permendesh dhe e perserit se nuk do te jete dicka tjeter nga ajo qe ke mesuar ti? Historia nuk shkruhet si i pelqen te jete njerit e tjetrit por mbi dokumenta.

   Reply to this comment
 6. Martini July 31, 11:45

  O e mjera Shqiperi ne dore te kujt ke rene.Flasin per probleme te rendesishme keta.dy superkaragjoze e superdebila.POR fajin e ka redaksia e Dites qe krahas punes me te mire ben edhe keto bajga qe zene portalin e saj te vlefshem.Mos imitoni Qafokun de ai qendron….shume lart

  Reply to this comment
 7. intelektuali July 31, 12:18

  O Maranglen spiuni i Enverit

  Me te vertete gjermanet ishin ne dijeni per Mukjen, bile e dinin edhe oferten e oficereve angleze per bashkimin e trojeve shqyptare dhe bile derguan snaiper per t’i vrare por familja e intelektualit i nxorri ne Mal te Zi dhe i shpetoi

  KUSH I SPIUNOI ANGLEZET TEK GJERMANET?

  He thuaje o Marenglen BOLJA i marksizem-leninizmit te Enverit?

  sepse:

  Mbase gjen duke remuar ne arkivat gjermane te Gestapos ndonje material per agjentin e tyre Enver Hoxha qe jetoi gjate gjithe Luftes me Nexhmijen te vila e Bahri Omarit, ja ke degjuar emerin e ministrit te jashtem kuiling te gjermaneve qe ishte edhe kryeballist dhe qe kishte strehuar Enverin me Nexhmijen ne vilen e tij ne mes te Tiranes, Kumandarin e LANC-it kriminal jugosllav qe me pas masakroi po anglezet ne Kanalin e Korfuzit?

  He mo historiani i Enverit a e njeh Bahri Omarin?

  sepse:

  Mund te pyesesh kolegen Donika Omari se ta tregon ajo hollesisht si kishte lidhur kontrate Enveri me kunatin e tij dhe si u vu ne sherbim te gjermaneve sic u kishte sherbyer me pare italianeve kur spiunoi Qemal Stafen me nje pabesi pederasti.

  Prandaj:

  Ne, intelektualet properendimore qe u vrane dhe u masakruan nga Enveri te themi o kalemxhiu i Partise se Punes:

  FSHI BYTHEN ME DOKUMENTAT E TUA

  sepse:

  PACAVURJA MARKS-ENGELS-LENIN NUK KA SI TE FLAI NDRYSHE VECSE ME GJUHEN E ENVERIT

  ndersa:

  Nje popull qe ron me perrallat e LANC-it bolshevik jugosllav dhe mban si relike Piramiden e Monstres Enver Hoxha, ky popull nuk i perket Botes Demokratike, nuk ka pse te kerkoje te antarsohet ne BE,

  prandaj:

  Edhe debati qe ben enveristi kaqol Roland Qafoku duke ftuar spiune te felliqur te Siguriit si ky Marenglen komunisti

  ESHTE REZILI I SHQYPNISE NE SYTE E BOTES

  Kete e thote pinjolli i familjes qe priti oficeret angleze ne shtepine e vet dhe qe kishin ardhur me nje oferte per bashkimin e trojeve shqyptare, por me kushtin e largimit te Vatanit nga Kthetrat e Beogradit dhe Moskes dhe orentimit drejt Perendimit Demokratik

  Reply to this comment
  • Kaçi i zi July 31, 12:37

   Kasmi eshte djale 30 e ca vjec o koqe. Cspiun i Enverit i thua? Ti je antienverist dhe ke mendesi komunoste. Pse e sulmon individin? Kundershto faktet historike te bazuar ne dokumenta po ke bythe.

   Reply to this comment
   • intelektuali July 31, 13:28

    Aq me keq o korrozi

    MAR-ENG-LENINI ESHTE SPIUN I PUTINIT

    Ky fallsifikator historike me dosje te sajuara si ato qe perdorte Enveri me murafet per ARMIKUN e Kllases e ka vendin ne Rusine e Putinit dhe atje le te festoje sa te doje LANC-in bolshevike te Enverit qe komandohej nga Moska, po te doje edhe Revolucionin e Tetorit, por ne asnje menyre nuk i lejohet te jetoje ne Gjermani dhe te helmoje shqyptaret me propagande sovjetike,

    sepse:

    O BOLE fanatike si Marengleni i Enverit dhe i Putinit:

    “VRASJA” E MUKJES ISHTE NJESOJ SI VRASJA E USHTAREVE DHE OFICEREVE ANGLEZE NE KANALIN E KORFUZIT

    Ato llogjet me perrallat e Bahri Omarit tregoja sateme qe ta lindur cyryk nga trute e kokes,

    sepse:

    Bahriu la dy djem qe kane dy nuse, njera quhet Donika Omari dhe eshte me profesion historiane shume me e spikatur se Marenglen Spiuni dhe familja Omari ka shume niper dhe mbesa qe e dine me hollesi pabesine e Enver Pederastit dhe qe ja kane kallezuar shume te tjereve.

    Reply to this comment
  • Kaçi i zi July 31, 12:43

   Normal lnç nuk ju pelqen se ne ate kohe kur bijte e pppullit vriteshin ju plackitnit shtepite e popullit dhe kotecet e pulave.
   Na tregon pralla ti qe Enveri ma paska qendriar gjate luftes ne vilem e Bahriut. Po kush i ha keto brockulla o race kolaboracionistesh te nazisteve?

   Reply to this comment
  • Sassati July 31, 13:08

   Po cfare intelektuali je ti qe fyen e shan te tjeret!? Ne mos je i zoti te kuptosh rri e degjo e meso.Eshte Balli Kombetar qe deshtoi. Kjo eshte dhe pergjegjesi historike.Kuptoje kete teze te drejte qe ngriti zoti Kasmi.Me fyerje e me sharje nuk perfaqeson te perndjekurit politik te kohes se totalitarizmit.

   Reply to this comment
   • intelektuali July 31, 13:48

    Kush te tha ty se intelektuali perfaqeson te perndjekurit politike?

    INTELEKTUALI PERFAQESONE VETEM VETEN E TIJ

    Retorika yte me Ballin e Bahri Omarit qe deshtoi dhe qe strehoi Enverin me te vluaren e tij nga 1940 e deri ne 1944 kur ja mbathi ne Berat perpara se Mehmet Shehu te hynte ne Tirane me cubat e tij mallakastriote, kjo retorike e peshtire dhe arkaike eshte retorika e Partise se Punes, kjo retirike boshe dhe pa kurfare vlere e largon Shqypnine nga Bota Demokratike dhe hedh ne pyetje antarsimin ne BE,

    por:

    KUR JU O XHELATE TE ENVERIT QESHNIT DUKE VRARE E TORTURUAR PRINDERIT TANE ATA VETEM QANIN NGA DHIMBJET DHE NUK PATEN FUQI T’JU FYENIN DHE AS TE SHANIN KASAPET E ENVERIT,

    Tani ka ardhur koha te qani ju, ashtu sic qanin prinderit tane nga torturat e xhelateve te spiunit te gjermaneve dhe italianeve, Enver Hoxha qe vrau te gjithe shoket e tij, duke i likuiduar nje nga nje me nje sadizem te papare, por qe Edi Rama dhe Rilindja e tij Enveriste e mban si HERO dhe i ruan me fanatizem Piramiden Famekeqe ne mes te Tiranes qe i kall daten edhe femijeve ne barkun e nenes.

    Reply to this comment
 8. Epiriot me Zemer e Shpirt July 31, 12:47

  Ndyresirat e vetequajtur antikomuniste ose djathiste ,nuk e kane me komunizmin e as enverin e kane urrejtjen kunder popullit shqiptar.Nuk reshtin se vjelli kunder ketij populli edhe ende sabotojne sa munden shtetin edhe memorien e shteti shqiptar.Po paskeni qen fare e lige shume more te mallkuar?
  Ende nuk jeni ngopur me ato qe i bete ketij populli edhe shtetit shqiptar?
  Po paskeni qen njerez te pashpirt me etje vampirike per gjakun e ketij populli o rraceemallkuar ?
  Po ndertoni dicka o mbeturina teposhrajepninjeshembull sesi e qysh e tek behet shteti o shkerdhata rrjepacake me shpirt liganik e katran te zi..
  O injorante brez pas brezi qe nuk jeni te zote te beni asnje gje pervecse te vidhni e tu shebeni te huajve .
  Po kaq gjak budallenjsh paskeni pasur ekaq gjak gomeresh qe sjeni te zote per asgje ?
  Gjak i gatuar per posjtersira edhe ndyresirlliqe ,injorant te lindur gjenetikisht budallenj e te poshter.
  Eh sa mallkime keni marre ngapopullsi sbhqiptar ju ndyresira.Keshtu serbes edhesi kapadainj flisnin edhe baballaret tuaj dikur ;por jua futi ky popull hurin ne thybe.
  Edhe per ju kushedi cfare suprize ka Zoti ,epse gjithe keto poshtersira ne nje forme apo gtjter do te lahen.
  Hak pa marre e gjak pa lare nuk ka ,i thone nje fjale.

  Reply to this comment
 9. xyz July 31, 13:13

  Pazaret per ri-ndarjen e Botes edhe te trojeve Shqiptare une bene JALTE me Churcill kurven ne krye. Te tjerat jane GENJESHTRA dhe lojra te pista te se djeshmes dhe te se TASHMES nga sherbetore dhe bythlepires te me te forteve te kohes.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 31, 13:34

   Aq me keq o korrozi

   MAR-ENG-LENINI ESHTE SPIUN I PUTINIT

   Ky fallsifikator historike me dosje te sajuara si ato qe perdorte Enveri me murafet per ARMIKUN e Kllases e ka vendin ne Rusine e Putinit dhe atje le te festoje sa te doje LANC-in bolshevike te Enverit qe komandohej nga Moska, po te doje edhe Revolucionin e Tetorit, por ne asnje menyre nuk i lejohet te jetoje ne Gjermani dhe te helmoje shqyptaret me propagande sovjetike,

   sepse:

   O BOLE fanatike si Marengleni i Enverit dhe i Putinit:

   “VRASJA” E MUKJES ISHTE NJESOJ SI VRASJA E USHTAREVE DHE OFICEREVE ANGLEZE NE KANALIN E KORFUZIT

   Ato llogjet me perrallat e Bahri Omarit tregoja sateme qe ta lindur cyryk nga trute e kokes,

   sepse:

   Bahriu la dy djem qe kane dy nuse, njera quhet Donika Omari dhe eshte me profesion historiane shume me e spikatur se Marenglen Spiuni dhe familja Omari ka shume niper dhe mbesa qe e dine me hollesi pabesine e Enver Pederastit dhe qe ja kane kallezuar shume te tjereve.

   Reply to this comment
   • intelektuali . Nga cili spital psiqiatrik komenton ? July 31, 15:37

    jo per noj gjo .
    por paskeni rrjet te mire interneti .

    shof perparime ne komentet e tua te fundit ,

    mesiguri qe duhet te Jet shtuar edhe doza
    shiringes qe te bejne cdo mengjez e kjo na gezon
    ktu pamase .
    veetem se po tregon shenja agresiviteti

    e shenja te Tilla rrezikojne shoket e tu te dhomes .
    Kujdes me Daktorrin . Fol ,bisedo keshillohu
    por asnji kafshim me dhembe nooooooooooooooo ,
    se ke me na mungu ktu ather kann me te izolu

    Reply to this comment
  • intelektuali July 31, 14:03

   Ti o BYLMEZ INJORANT per tú tallur me llogje idiote ke dale ketu ne kete forum te nderuar te gazetes DITA?

   ME TREGO NJE DOKUMENT ZYRTAR OSE JO QE NE SHKURT TE VITIT 1945, NE JALTE ESHTE PERMENDUR SHQYPNIA NGA DIKUSHI.

   dhe:

   Une terrhiqem nga te gjitha komentet e mia,

   sepse:

   E verteta eshte krej e kundert qe “ARNAUTET” e eger sic i quante Stalini shqyptaret ja kishte falur Josip Broz Titos dhe Jugosllavise Komuniste dhe kishte se ku binte Shqypnia ne harten e Botes derisa ja kujtoi Enver Hoxha kur e priti ne nje audience te vecante per te spiunuar Gjergj Dimitrovin dhe Josip titon per puc antisovjetik lidhur me krijimin e Federates Ballkanike qe kishte firmosur edhe Enveri.

   KJO ESHTE HISTORIA DHE KJO ESHTE E VERTETA

   ndersa:

   Ai “Churchill Kurva” qe permnd ti si rrugac fanatik eshte Kryeministri me i zgjedhur anglez i te gjitha koherave qe dergoi ne Mukje dy oficere te larte zbulimi me nje oferte per bashkimin e trojeve shqyptare, por qe u spiunuan tek gjermanet nga pederasti Enver Hoxha, ashtu sic kishte spiunuar me pare edhe Qemal Stafen.

   Reply to this comment
   • xyz July 31, 14:53

    Mire atehere, meqenese ti e paske informacjonin…, dokumentona te gjitha cfare jane permendur ne Yalte.
    Churchilli njihet per Krimet makabre qe ka nderrmare ne emer te Mbretesise se Bashkuar dhe si Genocidjal pothuajse ne cdo vend te Botes ku shkeli kemba e ushtarit Anglez nen komanden e tij.Sipas injorances tende del qe Gjermanet paskan bashkepunuar, ose deshiruar qe Ruset dhe Serbet te dilnin ne Ballkan dhe jo Aleatet !!!!! KOQE

    Reply to this comment
   • xyz July 31, 14:57

    Aleance me Ruset , financuesit dhe furnizuesit me arme te Rusise ishte boshti Anglo-Amerikan.Ne qofte se nuk e dije mesoje dhe shko lexo ndonji liber per informacjon. Mos harro se pas 1943 fati i luftes pothujase dihej.

    Reply to this comment
 10. Arben July 31, 13:15

  Marreveshja e Mukjes ishte per shqipetaret,

  prishja e saj per serbo-komunistet

  Reply to this comment
 11. Claus July 31, 13:35

  Te degjosh historianet shqiptare mbetesh ne prapambetje te plote, por jo vetem kaq, mbetesh dhe cyryk nga trute. Prandaj keta as i lexoj me dhe as me ngallin me te lehtin permallim qe ti lexoj ne te ardhmen.

  Ja c`thote “historiani” rilindjot Marenglen:

  Por historiani Kasmi e hodhi poshtë këtë duke nxjerrë një dokument që botohet për herë të parë dhe që ai e bëri publike mbrëmë. Është një raport i detajuar i Legatës gjermane në Tiranë që informonte Berlinin për gjithçka që kishte të bënte me Konferencën e Mukjes, pjesëmarrësit, synimet dhe gjithçka që u arrit.
  Sipas Kasmit kjo tregonte jo thjesht bashkëpunimin e Ballit Kombëtar me gjermanët por kontrollin që kishin ndaj tyre.

  Legata e Pergjithshme gjermane dergon nje dokument ne Rome dhe Roma e nis per ne Berlin dhe me kete dergese, Marengleni yne nxjerr bashkepunimin e Ballit me gjermanet!!!!!
  Dhe kjo ndodh me 2 Gusht 1943, kur gjermani nuk kishte hyre akoma. Vete konferenca e Mukjes ishte zhvilluar zhvillohej nga data 26.Korrik deri me 2 Gusht 1943!

  Vete raporti i Legates duket qe gjermanet as e njihnin katrahuren shqiptare me banda, ceta organizata a ku ta di une per vete faktin se aty, ne ate raport per mendimin tim, kur e lexova ka nje rremuje te vertete. Raportet gjermane per gjendjen ne Shqiperi jane nje katastrofe se duket qe asgje nuk kuptonin ne gjullurdine shqiptare. Edhe sot gjermani nuk merr vesh gje c`behet ne Tirane dhe jo me atehere, ku e kishin mendjen diku tjeter dhe jo ne malet dhe gerxhet shqiptare me ceta Abazit dhe me Myslymit!!!
  Eshte per te qeshur me keto raporte, por eshte per te vene duart ne koke kur ja servirin keto publikut shqiptar me „Babale“, „Habale“, „Neti“, „Jeti“ dhe ku ta di une.

  Ja c`thote raporti saktesisht:

  Rome: Telegram i dates 2.gusht 1943 nisur ne oren 18.00,
  mberritur ne ne oren 19.30

  Si me lart po ju dergojme raportin e nisur nga Tirana me linjen telegrafike te Wehrmacht-it me date 31.Korrik .
  1. Situata e brendshme ne Shqiperi ravijezohet nga krijimi i nje Organisation für die Nationalbefreiung Albaniens, (natyrisht ketu eshte fjala per krijimin e Komitetit te Shpetimit Kombetar te krijuar ne Mukje, shenimi im) i cili sic thote dhe ne thirrjen e saj, me besim te patundur ne drejtesine e luftes se Aleances anglo-sovjeto-amerikane dhe ne fitoren e saj mbi forcat e Boshtit do te luftoje per nje Shqiperi te pavarur dhe demokratike.

  (Pas kesaj fillon „rremuja“ gjermane e ketij raporti, shenimi im)

  Ne krye qendron nje Keshill i Pergjithshem me ne krye komandantet e cetave Abaz Kupi dhe Myslim Peza duke perfshire dhe tre komuniste.

  (Se ku ka qene ky keshill i Pergjithshem nje Zot e di, por me poshte ke edhe nje „lemsh“ me shume, shenimi im)

  Perkarshi kesaj eshte formuar nje Shtab i Pergjithshem i Ushtrise per Clirimin Nacional me qellim krijimin e nje udheheqjeje unike dhe forcimin e metejshem te Luftes. Njohuri me te thella per kete organizem nuk kemi.

  (Sigurisht ketu behet fjale per Shtabin e Pergjithshem Nacional-Clirimtar te krijuar ne Labinot me 10 Korrik 1943, i cili me konferencen e Mukjes nuk kishte as me te voglen lidhje, shenimi im).

  Ky organizem ka nje rritje te theksuar nga organizatet e te rinjve.Nje pjese e xhandarmerise shqiptare ka kaluar ne anen e kryengritesve.

  Ne rrethinat e Tiranes gjenden forca kryengritese (nuk po them banda, sic thuhet ne raport) numri i te cilave perbehet sipas vleresimeve tona rreth 1 mije deri ne dy mije vete.
  Synimet e tyre jane te medha, por mungesa e armeve ne dispozicion i pengon ne qellimet e tyre.

  Etj,etj,etj…..

  Ja ky ishte raporti drejt Berlinit qe me siguri kane marre vesh vetem nje tabllo komplet te gabuar mbi situaten ne Shqiperi.

  Tani, hajde te me tregoje ndonje bashkepunimin e Ballit me gjermanet dhe pikat e Marreveshjes qe kishin perpiluar gjermanet!!!!!

  Mund te gjesh lloj-lloj deshmish per bashkepunimin e Ballit me pushtuesin po me kete raport nuk deshmohet asgje. Eshte vetem raport dhe i perpiluar si mos me keq, se helbete kush e merrte vesh se c`behej ne malet shqiptare.

  Po hajde, hidhja keto miletit rilindjot qe te gufohen dhe te fryhen, se at lexojne cdo dite genjeshtra dhe manipulime te „historianeve“ shqiptare si puna e ketij Marengleni.

  Po ku marrin vesh ata.
  Kane „Babalet“, „Lilolabet“ dhe Netet e Vjoses“ qe i mbajne gjalle me brockulla te tilla.

  Te pakten, nje falenderim per perkthimin.

  Reply to this comment
  • Orteku i Fekenit July 31, 18:11

   O Morro nga e psonise? Kannst ein Link schicken?

   Reply to this comment
   • Claus July 31, 19:40

    C`te psonis o idiot ne breza? Ja ku e ke dokumentin me lart, qe e ka nxjerre ai historiani mashtrues dhe manipulator me emrin Marenglen.

    Po c`te flas me ju. Soji juaj as shqipen, as gjermanishten nuk di, vetem pasthirrma dini te nxirrni nga goja. Nuk te jam pergjigjur se kam parimin “budallait hapi rruge” por kur mendoj se orteku i Fekenit te paska lene cyryk nuk te jap faj.
    Duhet te shkosh tek psikologu bashkeatdhetari im, por dhe ai nuk besoj se do te bej derman, dhe vetem per nje shkak, per shkakun e fjalorit plot pasthirrma!

    Reply to this comment
    • Orteku i Fekenit August 1, 09:42

     Wenn du die Bilder meinst die kann ich aufmachen vom Handy! Dachte nur du hast den Text in Original irgendwie gefunden!!
     C Laus!!! Ich kann auch gleich mit schimpfen loslegen aber wozu !!! Dein Codename gefällt mir sehr gut und du hast Recht ich kann nicht so gut Deutsch wie du !!! Aber wie hast es gemessen!!Das naechste mal werde ich nicht mehr mit Deutsch angeben (sind ja drei andere zur Auswahl) oder mit “Besuch einer Bundeswehr Kaserne” oder Komentare deutsche Zeitungen ! Ja du hast recht die Lawine hat Spuren hinterlassen

     Reply to this comment
 12. Zylo July 31, 13:38

  O Marin akoma me Butken ti.Erdhi koha te ngrihen kembet dhe ti bien kokes.Butka te dali aty dhe te tregoje perse Bk iu bashkua forcave pushtuese.A mos valle Xhevat Deva ishte partizan?Nuk eshte pare qe partizanet te bashkepunonin me forcat gjernane per te zhdukur forcat balliste.Zoti Uran ka alergji nga fjala partizan dhe komunist dhe vjell vrere kunder tyre.Me llafollogji mos u merr me Uranin por me fakte,prandaj mos u merr me Uranin se si i thone beme baba te te ngjaj.Faktet qe ke treguar flasin vete,

  Reply to this comment
 13. Konti Sbalta July 31, 13:48

  Po ky Alicka apo Butka si e ka mbiemrin as gjermaneve , qe kane qene miqt e babait te tij nuk u beson ;se mire socialistet mbrojne luften Nac. Cl. dhe natyrisht udheheqien e kesaj lufte qe arriti ta mobilizoje popullin ne lufte perkrah aleateve te medhenj te kesaj lufte dhe te siguroje fitoren dhe kufijt e shtetit Shqiptar!Cfare tjeter do te sajoni ju pinjolle te ballit e legalitetit!

  Reply to this comment
 14. xyz July 31, 14:04

  Gjermanet nga dy te keqija , zgjodhen te keqen me te vogel per kohen. Qe ishte lejimi ose mos perplasja e eger me trupat Eleate, se si me ato Ruse. Me Ruset rezistenca Gjermane ishte me forte. Te tjerat i kuptoni vete. Sot shume gjera nga poltika Boterore kane ndryshuar por edhe shume te tjera kane mbetur si dikur……

  Reply to this comment
 15. intelektuali July 31, 15:03

  KUJT I INTERESON KY DEBAT HISTORIK

  Eshte e qarte se Enver Hoxha me propaganden e tij staliniste per afro 50 vjet me radhe la pas nje brez fanatikesh qe nuk kane si te mendojne ndryshe dhe qe si Kafshe Pune me kapister dine te perdorin vetem retoriken e Partise se Punes per armiq dhe tradhetare, per kuislinge dhe kulake, per balliste dhe partizane te gjithe emertime qe i gjen ne terminologjine sovjetike me shumice,

  por:

  Le ta marrim historine perseprapthi:

  SIKUR NE MUKJE SHQYPTARET TE ISHIN TE BASHKUAR PA PERCARJEN JUGOSLLAVE TE ENVERIT SI DO TE DUKEJ SOT SHQYPNIA?

  Edhe sikur Mukja te ishte parashkruar nga gjermanet sic pretendon fallsifikatori komunist Marengleni i Putinit,

  SI DO TE ISHTE SHQYPNIA KUR GJERMANET TE ISHIN LARGUAR PA KRIMINELET E BEOGRADIT DHE PA ENVERIN SI SPIUN TE TYRE?

  Une per vete them se do te ishte si Zvicra qe nuk luftoi me askend, pa mjerim dhe varferi afrikane si e la Enveri te falimentuar totalisht ne vitet 80-90, pa Piramida Financiare me Lufte Civile si e la Saliu ne vitin 1997, pa mbytje te emigranteve me gomone ne det si e la Fatos nano ne 2005, pa kanabis, droge dhe hajdute me pushtet si po e le Edvini ne vitin 2018.

  PA ENVERIN DHE MURTAJEN BOLSHEVIKE SHQYPNIA DO TE KISHTE DINJITETIN E TE GJITHA VENDEVE TE TJERA TE BOTES DEMOKRATIKE.

  He pra o gazeta DITA a ka vend per kete debat arkaik dhe allogjik me dokumenta te fallsifikuara te Wehrmachtit apo te Gestapos qe Marengleni i Putinit i qit ketu si “qofte bolshevike”?

  Reply to this comment
 16. Toni July 31, 16:05

  Enveri ishte spiun i Anglezeve, Bahriun e perdori, pastaj ja mbylli gojen.. Radjo-lojrat e pordhet me rigon ndalini se na qelbet.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 31, 21:03

   KUR ENVER PEDERASTI ISHTE SPIUN I ANGLEZEVE,

   atehere:

   Pse vrau dhe i masakroi anglezet ne Kanalin e Korfuzit atehere me mina jugosllave dhe me urdher nga Moska?

   Reply to this comment
   • Toni August 1, 08:05

    Nuk eshte hera e pare ,qe Britaniket te bejne dhe te lejpjne te Tilla pushtlliqe dhe te Tilla sakrifica Satanike.

    Reply to this comment
    • intelektuali August 1, 11:46

     Pse talebanet nga Shqypnia e kane mbushur Angline e Pushtlleqeve kaqe shume sa po bejne ligjin e mafies dhe te droges ne kete Mbreteri te Lashte?

     HE MO TONI ANTI-ANGLEZI PSE E DUAN DHE PREFEROJNE KAQE SHUME SHQYPTARET INGLIZIN DHE MBRETERINE E BASHKUAR?

     Reply to this comment
     • Toni August 2, 07:02

      Po po talibanet nga Shqipria Jane koka e krimit ne Angli…..Perdorini si te tjeret para tyre dhe pastaj ‘zbertheini brinjesh’ Silur te tjeret para tyre………

 17. intelektuali July 31, 17:17

  SI DO TE ISHTE SHQYPNIA KUR GJERMANET TE ISHIN LARGUAR PA KRIMINELET E BEOGRADIT DHE PA ENVERIN SI SPIUN TE TYRE?

  Une per vete them se si U zhvilluan ngjarjet do te ishte ndare midis Serbeve e grekerve.

  Se dhe Duke marre pjese aktive ne Lufte ne krah te forcave aleate dhe LANC i i njohur nga keto forca aleta, prape se prapi delegacioni grek i krxesuar nga kryeministtri nguli kembe dhe bente perphekje teper agresive per te ndaluar Pjesmarrjeen e Shqypnise ne konferencen e Paqes, Gusht 1946 ne Paris (demshperblimet e luftes nga Italia e pasluftes) per te mohuar ate kontribut aq te madh te Shqypnise se vogel ne kete lufte Duke akuzuar se bashkepunoi me Italianet e me pas me gjermanet Duke luftuar dhe kunder fqinjeve.
  Demshperblimet e Italise, se per te Gjermanise te mbajtur ne 1947 ne Viene, nga kembengulja e grekerve dhe anglezeve qe i mbanin ison nuk U konsiderua fare me pretekstin se pervec NaCl kish dhe forca qe bashkepunuan me nazi-fashistet.

  Lexoni documentat e FRUS-it:

  http://digicoll.library.wisc.edu/cgi-bin/FRUS/FRUS-idx?type=turn&entity=FRUS.FRUS1946v03.p0209&id=FRUS.FRUS1946v03&isize=M&q1=Hoxha

  Cfare intriganten Ben tsaldaris, drejtusi i delegacionet grek.

  Dhe e Dini cfare,l ai gjyshi im ISH shkaktari qe trajtohej Shqypnia si bashkepuntore e boshtit. Ai gjyshi im ballist me Kulturen perendimore jo vetem qe bashkepunoi me gjermanet e beri krime ne popullin e vet Po dhe me pas i prishi Pune Shqypnise me ate damken e tij qe ISH veshtire te lahej.
  Bile dhe me pas Kur U aratis ne Amerike prape beri krime dhe nen petkun e antikomunstit nderpryen Akte Terroristen subversive qe populli i varfer te ngelej Po i varfer e analfabete.

  Po Bahriu, ilir Hoxha, nexhmija, gjyshi im

  Ah kam nje kaos ne koke. Eshte ca. 40 Grad

  Po ky urina gjithsesi eshte pjerdhur fare
  Gjyshi im ISH bashke ne safetin dhe i tha Mos me qafc Mos e Bej kete dhe aman Mos ne halete se do ngelesh ne histori Por ai hic.
  Hajde mo i tha hajde se ikim te dy bashke ne itali apo gjermani apo dhe serbi Po deshe ti Po ai e kish humbur fare si urina tashti

  Eh cfare sberi gjyshi im Po Sja mbushi dot mendjen.

  Ah ti ilir Hoxha Mos kopjo e Mos qesh shko merru me nexhmijen, He djal e mos me nevrikos se te Bej gjemen. Ju presim koqet sic beri mehmeti me balliste ne lucnje.
  Se Enverit ja ruajtem dhe sarritem ti presim gje, vecse na i Preu.
  Po gjyshi im shyqyr Shpetoi se ISH me shkolle perendimore.
  Hengri ca drei Po pastaj U aratis vetem se na la ne prapa ljepuri.

  Reply to this comment
 18. intelektuali July 31, 17:21

  SI DO TE ISHTE SHQYPNIA KUR GJERMANET TE ISHIN LARGUAR PA KRIMINELET E BEOGRADIT DHE PA ENVERIN SI SPIUN TE TYRE?

  Une per vete them se si U zhvilluan ngjarjet do te ishte ndare midis Serbeve e grekerve.

  Se dhe Duke marre pjese aktive ne Lufte ne krah te forcave aleate dhe LANC i i njohur nga keto forca aleta, prape se prapi delegacioni grek i krxesuar nga kryeministtri nguli kembe dhe bente perphekje teper agresive per te ndaluar Pjesmarrjeen e Shqypnise ne konferencen e Paqes, Gusht 1946 ne Paris (demshperblimet e luftes nga Italia e pasluftes) per te mohuar ate kontribut aq te madh te Shqypnise se vogel ne kete lufte Duke akuzuar se bashkepunoi me Italianet e me pas me gjermanet Duke luftuar dhe kunder fqinjeve.
  Demshperblimet e Italise, se per te Gjermanise te mbajtur ne 1947 ne Viene, nga kembengulja e grekerve dhe anglezeve qe i mbanin ison nuk U konsiderua fare me pretekstin se pervec NaCl kish dhe forca qe bashkepunuan me nazi-fashistet.

  Lexoni documentat e FRUS-it:

  http://digicoll.library.wisc.edu/cgi-bin/FRUS/FRUS-idx?type=turn&entity=FRUS.FRUS1946v03.p0209&id=FRUS.FRUS1946v03&isize=M&q1=Hoxha

  Cfare intriganten Ben tsaldaris, drejtusi i delegacionet grek.

  Dhe e Dini cfare,l ai gjyshi im ISH shkaktari qe trajtohej Shqypnia si bashkepuntore e boshtit. Ai gjyshi im ballist me Kulturen perendimore jo vetem qe bashkepunoi me gjermanet e beri krime ne popullin e vet Po dhe me pas i prishi Pune Shqypnise me ate damken e tij qe ISH veshtire te lahej.
  Bile dhe me pas Kur U aratis ne Amerike prape beri krime dhe nen petkun e antikomunstit nderpryen Akte Terroristen subversive qe populli i varfer te ngelej Po i varfer e analfabete.

  Po Bahriu, ilir Hoxha, nexhmija, gjyshi im

  Ah kam nje kaos ne koke. Eshte ca. 40 Grad

  Po ky urina gjithsesi eshte pjerdhur fare
  Gjyshi im ISH bashke ne safetin dhe i tha Mos me qafc Mos e Bej kete dhe aman Mos ne halete se do ngelesh ne histori Por ai hic.
  Hajde mo i tha hajde se ikim te dy bashke ne itali apo gjermani apo dhe serbi Po deshe ti Po ai e kish humbur fare si urina tashti

  Eh cfare sberi gjyshi im Po Sja mbushi dot mendjen.

  Ah ti ilir Hoxha Mos kopjo e Mos qesh shko merru me nexhmijen, He djal e mos me nevrikos se te Bej gjemen. Ju presim koqet sic beri mehmeti me balliste ne lucnje.
  Se Enverit ja ruajtem dhe sarritem ti presim gje, vecse na i Preu.
  Po gjyshi im shyqyr Shpetoi se ISH me shkolle perendimore.
  Hengri ca drei Po pastaj U aratis vetem se na la ne prapa ljepuri.

  Ti Toni je koqe fare, une them ISH spiun i yugosllaveve ti kric thua ISH i anglezeve.
  Po lule te kish qene i anglezeve apo i amerikaneve po CE do se ai Enverin paskesh pas nje Kokebetoni e nje bicak qe te priste koqet e ckish midis.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 31, 20:55

   Ore Ilir Hoxha po le nam more mavri duke kopjuar nick-eun e intelektualit

   PO IK O HAJVAN TEK EDI RAMA DHE KERKOI TE SHPETOJE DJALIN, ERMAL NIPIN E ENVERIT QE TAULANT XIBRAKA TA RASI NE BURG DUKE E EMERUAR SI ADMINISTRATOR TE LABORATORIT TE TIJ TE KOKAINES QE E ZBULUAN GJERMANET E HITELERIT

   Shko o koqe budallaqe kopjac debili tek Edi Droga se mbase mallengjehet nga e kaluara komuniste dhe te shpeton djalin nga burgu!

   Reply to this comment
 19. intelektuali July 31, 20:57

  Ore Ilir Hoxha po le nam more mavri duke kopjuar nick-eun e intelektualit

  PO IK O HAJVAN TEK EDI RAMA DHE KERKOI TE SHPETOJE DJALIN, ERMAL NIPIN E ENVERIT QE TAULANT XIBRAKA TA RASI NE BURG DUKE E EMERUAR SI ADMINISTRATOR TE LABORATORIT TE TIJ TE KOKAINES QE E ZBULUAN GJERMANET E HITELERIT

  Shko o koqe budallaqe kopjac debili tek Edi Droga se mbase mallengjehet nga e kaluara komuniste dhe te shpeton djalin nga burgu!

  Reply to this comment
 20. intelektuali July 31, 21:46

  Ju parajmerova me pare, Jam nje cike kaot ne koke, ca nga ilacet e ca nga vapa.

  Ilir Hoxha, ermasli xibraka Bahriu nexhmija dhe prape Enveri, anglezet, korfuzi.
  Po pse o keshtu do futemi ne BE ne shqyptaret.

  Reply to this comment
 21. intelektuali July 31, 21:52

  Ju parajmerova me pare, Jam nje cike kaot ne koke, ca nga ilacet e ca nga vapa.

  Ilir Hoxha, ermasli xibraka Bahriu nexhmija dhe prape Enveri, anglezet, korfuzi.

  Po pse o keshtu do futemi ne BE ne shqyptaret.

  Se mua eshte e sigurte si transvestit do me pranoje me njehere.
  Mund te bej cdo lloj Tipi: pederast, Transvestit, pedofil, homo, hetero, kanibal, sadomazo:-)
  Varet nga dita dhe ilacet qe marr.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 1, 10:08

   Ik o BYTHAR si babai yt dhe shko meso te shkruash drejt se kopjimi nuk te shkon per shtat, shko dhe shpeto djalin qe ta morri ne qafe Taulant Xibraka, ai i Toyot-es plot me leka qe Edi Droga e mban si Mon Kukaleshi i Qazimit.

   Reply to this comment
 22. Hammerhaituri August 1, 13:41

  Dokumenti i me sipem gjerman nuk permban asnje lloj deshmie qe Balli te kete bashkpunuar me legaten! Informacionet duket me me shume mundesi te kene dale nga dosje italiane meqene se permenden vetem emrat e Kupit dhe Pezes. Interesant eshte fakti qe kane marre pak “ere” per shtabin e pergjithshem para se ai te krijohej .
  Ky dokument eshte me teper nje forme alibie per ti thene Berlinit ;ja po punojme!

  Reply to this comment
 23. demo August 1, 23:21

  ju komentin tim e keni zhdukur!

  Reply to this comment
 24. lexuesi August 3, 09:18

  Bashkepunetoret e pushtuesve jane te njetet fytyra me te njejtat hipokrizira, qe ne emer te patriotizmes bene vetem prapesira dhe ne te gjithe boten jane damkosur si tradhetare me vulen e nazifashizmit ne balle. Vetem ne Albanistan mbrohen nga disa injorante intelektuale.

  O i vetequajturi “intelektuali”,qe shkruan si pellet gomari.Intelektual te ben vepra per te tjeret,jo ulerimat qe leshojne saligomeret.Intelektualet qe hungrijne si ujk jane egersirat e shpellave ne Shqup.Jane pinjojte e atyre me brekushe e qeleshe, qe ua jepnin pushtuesve grate e vajzat si peshqeshe.

  Reply to this comment
 25. Viro August 3, 12:03

  Historia shqiptare eshte e hidhur e per kete ne shume raste fajin e kemi vete. Mendja jone dikur anadollake e me pas komuniste nuk I gjykon dot ceshtjet me sensin e kohes kur kane ndodhur dhe efektin e tyre per te ardhmen.
  Mukja ka ndodhur ne gusht te 1943, kohe kur lufta boterore kishte mare kthesen. Per kete arsye pas nje muaj Italia shpalli falimentin kurse gjermanet braktisen frontin per tu terhequr drejte gjermanise. Ky ishte faktori qe dominonte teatrin e luftes boterore perfshi sjelljen e gjermanve ne Shqiperi, ata donin te terhiqeshin pa humbje. A e kuptuan shqiptaret momentin dhe a u sollen ata ne interes te se ardhmes se tyre, kjo eshte ceshtja. Nga diskutimet duket qe nuk e kane kuptuar as atehere dhe as tani. Koha ka treguar se ne nuk mendojme me shume per te ardhmen po per castin dhe karriken e bajraktarit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*