“Vetëm në shtator, 330 milionë euro PPP! Përmbahuni deputetë”

October 6, 2019 17:31

“Vetëm në shtator, 330 milionë euro PPP! Përmbahuni deputetë”

Konfindustria (Konfederata e Industrive), në një deklarate për mediat të nënshkruar nga administratori i saj, e vlerëson si shqetësues miratimin e akteve me fuqinë e ligjit të projekteve, që kanë ndikim të madh financiar dhe prekin ndjeshëm dhe në mënyrë afatgjatë ekonominë kombëtare, në kushtet kur Kuvendi i Shqipërisë nuk funksionon normalisht nga këndvështrimi i numrit, profesionalizmit dhe përqëndrimit të tejskashëm në proceset e krizës politike dhe integrimit të vendit në BE.

Në deklaratë thuhet:

“Në Kuvendin e Shqipërisë mungon pothuaj 1/7 e numrit të përgjithshëm të deputetëve dhe cilësia e oponencës ndaj akteve ligjore të sjella nga qeveria ka qenë e ulët në komisione parlamentare dhe në seanca plenare. Rëndësia dhe koha e kushtuar akteve ligjore me ndikim ekonomik dhe financiar ka qenë e ulët dhe është shmangur pothuaj krejtësisht pjesëmarrja e grupeve të interesit dhe informimi publikut.

Konfindustria vlerëson, se do të ishte akt përgjegjshmërie në respekt të demokracisë nga shumica politike dhe qeveria, që në kushtet e mësipërme, të jetë e përmbajtur në sjelljen me nxitim dhe miratimin pa ju nënshtruar një oponence të vërtetë profesionale në Kuvendin e Shqipërisë të akteve ligjore, që sjellin pasoja të thella financiare në afatgjatë për ekonominë, biznesin dhe qytetarët shqiptarë.

Në rast të kundërt aktet ligjore të miratuara rrezikojnë seriozisht të jenë të paarsyetuara profesionalisht, subjektive dhe deri të tipit korrupsionist “state capture/kapje e shtetit” me pasoja të rënda në afatgjatë për zhvillimin ekonomik të vendit. Përgjegjësi të drejtpërdrejtë në gjendjen e mësipeme ka edhe pakica politike me largimin e saj nga vendimarrja ligjore”.

Më tej, në deklaratë nënvizohet se në Kuvendin e Shqipërisë, në legjislaturën në vazhdim brenda muajit shtator 2019 janë miratuar kontrata koncesionare të tipit PPP me vlerë 330 milionë euro, që përbëjnë mbi 3% të PBB.

Gjithashtu, sipas Konfindustria,  në mënyrë të përshpejtuar janë miratuar projektligje shumë të rëndësishme për biznesin, qytetarët dhe ekonominë e vendit – raporton Scan.

e.ll./dita

October 6, 2019 17:31
Komento

7 Komente

 1. Arben October 6, 17:56

  Epo kemi nisur rrugen e integrimit uropian, nuk na vlen me e terhiqemi tani nga koncesionet, se ngec integrimi.

  Rrofte shqiperia uropiane

  Rrofshim.ne.

  Reply to this comment
 2. fati October 6, 18:14

  Po keto cfare paten, apo jane mbi kuvendin dhe qeverine. Mos eshte me mire te shohin problemet e tyre, se me keyo proleme ka kush merret.

  Reply to this comment
 3. FAKE e pordhaceve te DITES October 6, 18:51

  vishni peevrek o pleqt e Dites
  se jeni ftof m’tajare

  Reply to this comment
 4. demo October 7, 00:03

  Aq sa u denu Saliu,Lulushi,Ilir floriri,aq do te denohet edhe Ramu.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim