Konfirmohet: Gruevski kërkoi azil në ambasadën hungareze në Tiranë

December 2, 2018 12:19

Konfirmohet: Gruevski kërkoi azil në ambasadën hungareze në Tiranë

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski para se të arrijë në Hungari, ka kërkuar azil në ambasadën hungareze në Tiranë. Radio Evropa e Lirë raporton se këtë e ka konfirmuar  e Ministria e Jashtme e Hungarisë.

“Kërkesa për azil politik nga Gruevski nuk është çështje politike por ligjore dhe se Hungaria po punon në zhvillimin e marrëdhënieve të mira bilaterale me Maqedoninë dhe se vazhdon të mbështesë Maqedoninë në rrugën e saj drejt BE-së”.

Nga Ministria gjithashtu shtojnë se nuk kanë informata se në çfarë mënyre Gruevski ka dalë nga Maqedonia, por shtojnë se “ai erdhi në Hungari në përputhje me rregullat kombëtare dhe ndërkombëtare”.

Më herët nga MPJ e Hungarisë kanë theksuar se nuk kanë informacione se si Gruevski ka hyrë në Hungari.

l.h/ dita

December 2, 2018 12:19
Komento

2 Komente

 1. intelektuali December 2, 16:53

  KUSH NGA PUSHETI ENVERIST GARANTOI ANTISHQYPTARIN GRUEVSKI TE HYJE DHE DALE NGA VENDI YNE SIKUR TE ISHTE NE SHTEPINE E VET?

  kur:

  Ithtaret e Partise se tij Nacional-Socialiste VMRO deklarojne papushim:

  VDEKJE SHQYPTAREVE!

  ose:

  NJE SHQYPTAR I MIRE ESHTE NJE SHQYPTAR I VDEKUR!

  Po kete kriminel, hajdut dhe nacionalist si Hitleri po e kerkon ne brimen e miut Interpoli o Hungaria e dallkaukut Orban qe e ka mbyllur vendin per emigrantet, por e hap deren per nje kriminel si Gruevski?

  prandaj:

  O gazeta DITA:

  KUSH ESHTE AI PUSHTETAR ANTISHYPTAR QE VRET MINORITARET NE BULARAT DHE LEJON ANTISHYQPTARIN E TERRBUAR GRUEVSKI TE FLEJE, TE KERKOJE AZIL NE AMBASADE DHE TE KALOJE PERMES SHQYPNISE SIKUR TE ISHTE NE SHTEPINE E VET?

  He o gazeta DITA pse nuk pyet Edi Ramen qe urdheroi ekzekutimin e djalit nga Bularati:

  PSE LEJOI ANTISHYPTARIN GRUEVSKI TA PERDORE SHQYPNINE SI NJE LETER HIGJENIKE PER T’I SHPETUAR NDESHKIMIT TE DREJTESISE?

  Reply to this comment
 2. Gezimi December 2, 17:18

  Ja pra u doli rrena ne shesh spurdhjakeve rilindjote qe si e kane per zakon gjithmone nxitohen te rrejne e pastaj mbesin me mut ne goje kur i del rrena. Pretenduan se Gruevski eshte regjistruar ne dalje ne Hanin e Hotit por jo ne hyrje ne Shqiperi. Ja tani, Gruevski ne mes te Tiranes. Ku eshte ai ministri Bushati qe perdridhet si kurve e keqe, pse nuk del te mburret se ka patur Gruevskin ne Tirane?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim