Konflikti me Armeninë, Turqia i kërkon Shqipërisë që të rreshtohet në krah të Azerbajxhanit: E keni detyrim, ja çfarë rrezikohet nga sulmet armene

October 16, 2020 19:22

Konflikti me Armeninë, Turqia i kërkon Shqipërisë që të rreshtohet në krah të Azerbajxhanit: E keni detyrim, ja çfarë rrezikohet nga sulmet armene

Diplomacia shqiptare ka heshtur duke ruajtjur barazlargësinë në konfliktin që ka shpërthyer mes Armenisë dhe Azerbajxhanit për rajonin e Nagorno-Karabakhut, por ky qëndrim i Tiranës nuk është “pritur” mirë nga Ankaraja, që kërkon pozicionim të qartë në krah të azerëve.

“Azerbajxhani meriton mbështetjen dhe simpatinë e justifikuar edhe nga aleatët tanë, përfshirë këtu Shqipërinë dhe partnerët e tjerë Europianë, që nga Gjeorgjia, Ukraina, Moldavia, duke pasur parasysh konfliktet në Abkhazi, Osetinë e Jugut, Krime, Donbas, apo Transnistria”, thotë në një editorial për “Albania Daily News”, ambasadori turk në Tiranë, Murat Ahmet Joruk.

Kryediplomati turk në Tiranë nënkupton se rreshtimi në krah të Azerbajxhanit është detyrim për Shqipërinë, që të dalë në mbrojtje të interesave të saj.

“Armenia ka shënjestruar gjithashtu edhe gazsjellësat duke rrezikuar sigurinë energjitike, jo vetëm për rajonin, por për të gjithë Europën. Sulmet e saj ndaj degëve jugore të gazsjellësave që mbërrijnë në Europë, që kalojnë në Turqi, Bullgari, Greqi, Shqipëri dhe Itali do të lënë Rusinë si të vetmen furnizuese me gaz të të gjithë Europës”, shkruan Joruk.

Vetë Turqia është rreshtuar që në fillim në krah të azerëve, madje është akuzuar nga Armenia dhe vende të tjera, kryesisht të Europës Perëndimore se po e mbështet atë, jo vetëm përmes armatimeve me dronë dhe mjete të tjera luftarake, por edhe me mercenarë që ka përdorur në konfliktin e Sirisë.

Joruk thotë se është e qartë se Armenia është fajtorja për rindezjen e konfliktit që fle për vitesh dhe se ajo është në shkelje të të gjitha rezolutave të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Ai thotë gjithashtu se Jerevani nuk ka qenë i sinqertë në bisedimet e paqes të ndërmjetësuara nga i ashtuquajtur “Grupi i Minskut”.

“Mëngjesin e 27 shtatorit, forcat armene nisën bombardimin mbi pozicionet mbrojtëse azere dhe popullsinë civile me artileri të rëndë dhe raketa në kundërshtim të hapur me marrëveshjen e armëpushimit dhe ligjet ndërkombëtare për Vijën e Kontaktit në Nagorno-Karabakh.

Me këtë akt agresioni ndaj Azerbajxhanit, Armenia provoi edhe njëherë se është pengesa kryesore për vendosjen e paqes dhe stabilitetit në këtë rajon”, shkruan Joruk.

j.l./ dita

October 16, 2020 19:22
Komento

45 Komente

 1. ShkoDrani October 16, 19:35

  Kurrsesi, ne asnje menyre.
  Turqia na ka shkerdhyer si komb.
  Ga Armenia nuk kemi pas kurre te keqe.

  Reply to this comment
  • Laberia ime October 16, 21:45

   Po te mire cfare kemi pasur nga Armenia? Mos harro s3
   e TAPI ESHTE GAS AZERBAIXHAN…

   Reply to this comment
  • Raimond vlonjati October 16, 22:27

   Ne jemi me AZERbaixhanin se ata jane popull mik i Shqiptareve

   Ndaj qeveria jone te dale ne mbeshtetje te Azerbaixhanit

   Reply to this comment
   • Remo October 17, 09:17

    Si Rajmondi dhe “Laberia” ketu lart na dolen miq per koke me gabelet Azere!
    Se cfare i con me zemer kaq larg e larg ne kaukaz une kete se kuptoj.
    Keni dhe Arbenin gati,nisuni tek Sulltani rezerviste. Kot nuk e kane thene Turqit “mbrapa do na keni gjithe jeten”

    Reply to this comment
    • Raimond vlonjati October 17, 18:55

     O hajvan

     Po i betmi invetim i huaj mbi 1 miliard dollare ne Shqiperi
     eshte i Azerbaixhanit , me gazesjelkesin TAP

     Dhe ata e sollen gazin ne Shqiperi vetem per te na ndihmuar neve

     Sepse Greqia dhe Italia ju thane Azereve qe “ gazi nga Greqia te kaloje direkt ne Itali “

     Por perfaqsuesi Azer ju tha : Pronari i gazit jam une , jo ju ,
     dhe une dua qe gazi jone te kaloje nga Shqiperia dhe Shqiperia te behet shperndaresi gazit tone per veriun

     Ndaj edhr Sala edhe Rama e kane mik te mgushte Presidentin e Azerbaixhanit Zotin Aliev

     Ndersa sa per Racen e Azerbajxhanevr , kuptohe o krimb i qimares ,
     se atje ne Azerbajxhan eshte Djepi i races se Bardhe

     Ndaj dhe ne USA , i thone races se bardhe : Raca e bardhe Kaukaziane

     Sa per keta Armenet , keta qenkan agresive se keta jane pushtuar tokat azere duke u ndihmuar nga Rusia dhe kane bere krime mdaj popullit Azer

     Turqia duhet patjeter te vrasi
     efhe nja 1 milion te tjere armene. qe keta te behen te urte

     Plus oastaj qe ne Ju Tube ? te gjithe Azerbajxhanit flasin me respekt prr Shqiperine
     Ata sipas meje jane te vetmit qe nuk thone kurre nje fjale ye keqe ndaj nesh

     Reply to this comment
     • Mollosi October 17, 22:44

      Mondi, pa asnje dyshim te them se ke bere nje koment qe te turperon.

   • Arben October 17, 13:30

    Populli është me Sulltanin, qeverria skllave se me kë është e ka problem të saj, ajo qeverri përfaqëson skllavopronaret, jo popullin

    Reply to this comment
   • Haghtelu Enq October 17, 20:58

    Fol per veten. Me Azerbajxhanin mund te jene vullnetaret e ISIS it qe kane ikur nga trojet shqiptare ne Siri, asnje shqiptar i vertete dhe i ndershem nuk mund te jete me Azerbajxhanin.

    Ambasadori eshte nje mashtrues i nje kombi mashtrues.
    Me cte drejte ambasadori turk i kerkon llogari Shqiperise per poziciinimin e saj.

    Me cte drejte ambasadori turk na tregonkerka qe e drejta na qendronkerka perkrah Azerbajxhanit nderkohe qe ka nje kohezion te papare pozicio esh te vendeve te botes perkrah Armenise dhe qe me fakte demonstrojne qe Turqia dhe Azerbajxhani kane sulmuar kombin armen me synim spastrimin etnik te tij.

    Trojet historike armene ne Karabah jane nen kontroll armen, per cfare arsye duhet te sulmonte Armenia me 3 milion banore Azerbajxhanin e Turqine me 95 miliin banore. o mashtrues te pafytyre.

    Per cfare aresye, citoj dhomen e tregetise se turqise, ne tremujorin e 3te te 2020 para konfliltit, exportet militare turke drejt Azerbajxhanit u 50 fishuan duke vajtur ne rreth 150 milion dollare?!

    Perse paguan militante siriane mercenare qe te luftojne kunder armenise?

    Mashtrues Ordiner je Z. Ambasador. Fatmiresisht mashtrimeve tuaja u besojne vetem ata qe kane interesa te ju.

    E verteta dhe e drejta seshte me ju, Do pergjigjeni para Zotit per krimet qe pi ben Turqia.

    Reply to this comment
 2. Aleksander Thana October 16, 19:35

  Keshtu eshte kur I jep gishtin dhe te kerkon krahun. Ky eshte presion I hapur. Te njejten gje (edhe me keq), bejne grekeria ndaj qeverive dhe politikaneve tane pa asnje lloj integriteti. “Shqiperia c’ka qene, c’eshte dhe c’do te benete”! Kete te fundit nuk e dime, por e mendojme.

  Reply to this comment
  • Gzim Kulufi October 16, 19:46

   Epo keto fjale thuaja mikut tend Edi Rama, i cili duhet ta dije me mire se si duhet te sillet me vllaun e madh Erdogan! Kurva Shqiperi keshtu ka bere gjithnje! Lepiju njerit e lepiju tjetrit. Keta politikane ka patur dhe asnjehere politike neutrale, po te perjashtojme Zogun ne fillim dhe ne fund te kohes se tij, dhe Enver-Ramizin pergjate nje dekade e pak, 1978-1990. Gjithe te tjeret e bene Shqiperine si kurve e motit!

   Reply to this comment
   • Remo October 17, 20:44

    Eshte nder te jesh nga Himara, Rahman Idioti,ashtu sic eshte nder te jesh nga Vlora!
    Ju mund te ndiheni krenar me “epopene otomane” si Arbeni e ndonje tjeter ne kete forum.

    Nuk ke cfare te presesh nga nje ithtar i Sali shpellarit si ju,prandaj nuk shkoj me larg.
    Paske qene kudo ti kur jane vendosur piketat e TAP!?
    NE YOUTUBE thote flasin me respekt per Shqipetaret!?!!!
    Do flasin per Tu,Berishen dhe gjithe shpuren dumbabiste se keni “bashkejetuar” 450 vjet! Jo per Arberit e vertete,ata kurrsesi nuk mund te kene respekt.
    Shiko cfare Epoke Guri qe jeni!
    Te vrasin edhe 1 milion Arnene thoni?! Po Shqipetare sa kane vrare Turqit ne shekuj?
    Trushpelare dhe Shpellar njekohesisht;

    Reply to this comment
 3. Lomy October 16, 19:44

  Ik or pirdhu!

  Reply to this comment
 4. Beso October 16, 20:11

  KA TE DREJTI KY turk kokemuti KETU. S’KA NEVOJE AS TE TUTESH, AS TI KUJTOSH QYSH TA KA FUTUR. DUHET POZICIONIM. O KETEJ O ANDEJ. MOS U BENI FRIKACAKE. Mqs nuk kemi ndonje armatim kushedi-çfare e pak personel ushtarak e ZERO rezervista, nuk ben me i kthye shpinen dikujt qe mundet te te armatosi si dhe po tregon respekt maksimal duke te ftuar si aleat. Budallallek eshte te hezitosh e te ngelesh me gisht ne goje diku nga fundi ku i bie te trembesh nga te dy krahet e per pasoje do te ngelesh vend neutral qe vetem te hane shtetet e rajonit sic kane bere deri tani. KJO ME SHUME SHKON KUNDER GREKUT NE NJE LUFTE TE MUNDSHME TURQI-GREQI KU I DUHET TREGUAR KUFIRI TE THANA QE TANI KUR ESHTE SHANCI. (Se gjithsesi nuk do luftoje kush nga ne per azeret ne terren,, kushti i mjaftueshem ne kete rast eshte suporti diplomatik). Po zhgenjyet edhe per kaq gje, ju kam dhjere si Faik Kocka.
  Edhe per ju koketula shqipetare: Rashkën ne veri te Malit te Zi sot e kthyen pricat ARMENE ne ate kohe nen Bizant si baze ushtarake per armatosje te serbeve (sllave) te sapo te ardhur. Vetem Dioklea qe sherbente me shume si kamp pritjeje ishte e paperlyer direkt nga bizanti e sllavet, iliria ishte nen bizant, pavaresisht dyndjeve te mevonshme armene-bullgare te pushtimit te pare. O jemi kunder armeneve o s’ka tjeter kunder kujt te jesh!

  Reply to this comment
 5. Ramalluku i Surrelit October 16, 20:23

  Dhe ja, sa kerkoi Turqia,
  vrik Rama nga Shqiperia,
  tok me Xhacken gati-tu,
  per Turqine me u fliju,
  Ergodan or kok batare,
  mos caj kryet ti hic fare,
  se ja Ramen perkrah ke,
  per Turqine ka zene be,
  se kete ka mangut Shqiperia,
  te rrjeshtohet ku thote Turqia.

  Reply to this comment
 6. Kerma plak i Vicidolit October 16, 20:24

  Megjith ate , qeveria shqiptare nuk eshte prononcuar , pavaresisht kerkesave te Turqise , . . . ju cfar kini qe i versuleni qeverise ?!

  Reply to this comment
 7. Erdogan October 16, 20:34

  Te jene kaq idiote te ashtuquajturit Skiptare qe nuk e kuptojne qe pa turqi dhe turkoalvanosa si Deputeti dhe Governatori turk Ismail bej Vlora’Frashellinjte etj nuk do kishte Albania,Arvania,Arnautia por Epir,Ilyri,Greqi.
  Te drejtohem ty zoti Aleksander qe nuk ke as dy gram tru.
  Emri Aleksandros greqisht Mbrojtes i Burrave Alex-Andros
  Thesalo-nika emri i motres se Aleksandros qe do te thote Fitore (Viktore) e Thesalise zone kjo ne Greqi.
  Babai i Aleksandros Fil-Ipos greqisht Mik (amico) i kalit,Hipodhromos gare kuajsh,Hipo-potamos kali i lumit.
  Olimpia nena e Akeksandros emri i Malit te Olimpit ku Greket,Epirotet,Ilyret,Maqedhonet Nderonin Perendite Greke te Olimpit dhe ne Nder te tyre krijuan Lojerat Olimpike.
  Greqia futet e para ne Ceremonine e hapjes se Lojerave Olimpike qe zhvillohet ne cdo 4 vjet.
  Albania zoti Aleksandros u krijua (criate anglisht) nga Turqia si Pashallek i “pavarur” i saj dhr colonizatoreve amerikane duke lene jashte Kostantinopolin e Perandorit Ilyre Megas Kostantinos dhe gjithe zonen qe ne lashtesi quhej Ionia.
  Prandaj quhet Drti Ion.
  Perandori Ilyre Kostantini i Madh ishte Greke i biri i Kostantinos Xlloros (mbiemri i bute shqip) dhe i Elenit i lindur ne Nish te Serbis se sotme.
  Lind pyetja.
  Pse nuk Respektohen dhe Nderohen Perandore Ilyre ne Albanistane?
  Se kaq tru kini,se jini skllever tr fatit tuaj.

  Reply to this comment
  • Gzim Kulufi October 16, 20:47

   Aleksader mbrojtes i burrave???!!!! Ky emer duket sikur thote: a le ka shandri. (Shander ka pas kuptimin e shenjes qiellore, pra i bekuar nga vete i madhi lart.)

   Reply to this comment
  • Laberia ime October 16, 21:47

   AQ SHUME TE KA SHKERDHYER ERDOGANI SA TE KA VENDOSUR EDHE EMRIN..

   Reply to this comment
  • Remo October 17, 09:28

   @Erdogan…
   Po te njejten shprehje ke gjithmone. Po te njejtin formulim!
   Jepi fund se na cmende,lere kohen e bizantit,sot eshte sot e historia nuk ndryshohet dot me,keq apo mire ajo ka ndodhur!

   Reply to this comment
  • Nje shqiptar nga Jugu i vendit October 17, 12:01

   Ti , z”Erdogan”je nje cope kafshe qe ushqehesh ne grazhdin e kolonelit te zi Janullaqi , e u versulesh si qen i terbuar shqiptareve , me komente shtamp te nje injoranti qe i fryn zjarrit te urrejtjes midis dy popujve ! A e di ti se cfar efekti negativ te shumefishuar ne dem te taborrit te prifterinjve greke shkakton me keto idjotesira qe ty te duken si shpikje ? A e pe gjykaten e larte greke se cfar vendime mori per shoket e idealit tend nazist , para pak ditesh ? A mendon se do te kini te ardhme me aventurizmat e marrezite qe u jane bere pjese e jetes ? Kjo urrejtje qe mbillni do t`iu coje ne shpalljen non – grata dhe te lehni pastaj si qener , ashtu sikurse benit ne kohen e Enverit ? Po i kaloni cdo dite kufijte e idjotesise dhe nuk do kini kohe te pendoheni ! .

   Reply to this comment
 8. Yxhym mamluk iliro osman October 16, 20:53

  Turkoshaket jo vetem te jene me azeret,por duhet te rrjeshtohen ne radhet e ushtrise azere se paguajne edhe me mire se isisi.
  Arbeni jo me kot bertet cdo dite yxhym erdogan…
  Jane ca jazenxhiu,e ca sumperpjeta ne rrugen e kavajes qe jane gati te behen kurban…
  Jo me kot edhe sali karaxhici u be synet para se te pranohej ne lidhjen islamike

  Reply to this comment
 9. Arben October 16, 21:42

  Çdo me gaz që hyn në Europë nëpërmjet TAP, është një me gaz që hyn me pak nga gazsjellësit rus.
  Gjen armenët si mish për top dhe i nxit drejt kasaphanës.

  Përpara Sulltan

  je shpresë për popullin

  tregoju vendin zullumqarëve

  Reply to this comment
  • Remo October 17, 09:39

   Arben Osmanlliu! Ti nuk ke hallin e gazit, i vetmi problem i joti eshte Baba Turk.
   Nuk clirohesh dot nga makthi,prandaj ik andej nga ke prejardhjen!
   Sa here ta kam thene: mbas keryengritjes Haxhiqamiliste u desh bere nje pastrim total i mbetjeve osmane, fatekeqesisht nuk ndodhi.
   Tani do degjojme lemerine e xhamive turko-arabe anembane vendit.

   Reply to this comment
   • Arben October 17, 17:00

    Ceshtja eshte ti hallin e kujt ke, se une te shqipetareve kam. Vetem me Sulltanin do te shohim nje dite te bardhe ketu ne vendin tone.

    100 e kusur vitet e shkuara, shif e shkruaj.

    Reply to this comment
 10. XXXL October 16, 22:01

  Konflikti Armeni Azerbejxhan është si p.sh USA ta armatoste Shqipërinë dhe kjo në emër të çlirimit të nji Kosove me 150 mijë shqiptarë të pushtonin e dhe dy herë po aq teritore serbe dhe të spastronin nga ato teritore 1 milion serbë kështu punuan armenët të mbështetur nga shofenizmi rus

  Reply to this comment
  • Mollosi October 17, 09:06

   Armenet jane autoktone kurse azeret jane ardhacake nga stepat e Azise Qendrore. Njejte si shqiptaret e Kosoves qe jane autoktone kurse serbet ardhacake nga Karpatet.

   Reply to this comment
 11. sulo Permeti October 16, 22:19

  Turqia ka kryer genocidin me te madh ndaj popullit armen,duke vrare 1.8 milion njerez te pafajshem.
  Kete genocid e kane njohur gjithe popujt e qyteteruar,pervec turqise,
  sot turqia vazhdon fazen e dyte te genocidit,kunder popullit armen duke armatosur azeret ,duke dergu ushtare turq te maskuar si azere.Turqia eshte kthyer gangesteri ne rajonin e mesdheut,me nderhyrjet ne Libi,ne siri,ne vendet arabe,konflikti me greqine,remben njerez ne Kosove,Bosnje,Shqiperi.ERdogan-Sulltani eshte turpi i Turqise.

  Reply to this comment
  • Beso October 16, 23:52

   Po sulo Permeti a e di qe armenet kane kryer spastrim mbi Azerbaxhanin, gje qe shpjegon aleancen e sotme kunder Armenise. Se njehere e nje kohe Azerbaxhani ( -ish Albania qe s’ka lidhje diret me ne apo shqipetaret) ishte populli me i madh se armenet ne Kaukaz e ka patur popullsi te lashte, shtet i pare zyrtar i krishtere? Pavaresisht shtypjes nga armenet e spastrimit etnik qe ka bere nder shekuj, aktualisht kemi Azerbaxhan. Pa i hyre fese njelloj sic e kemi ne problem me islamizmin e lindjes se larget, nuk mund te ç’argumentosh argumentat e tua ne radhe te pare e aq me pak ato historike sepse edhe vete Turqia mbas “gabime mbas gabimesh” (me luftra ne rajon te tanishme) kerkon te jete sa me e sakte ne sy te europianeve e SHBA-ve, per te treguar qe ka qene lufta ajo qe i ka detyruar t’i shporrise ata 1.8milion. E nderkohe per analogji edhe ne na kane bere kerdine se nuk kemi ditur te mbrojme ato territore e ate popullsi qe kemi pasur. Sa per sulltanin (xhepin) le te merren ata brenda turqise. Ate qe di Xhepi eshte se me rrezimin e tij ndryshon kursi, retorika, e hapa te metejshem qe do duhet te hedhe Tuqia. Boll bete sikur votoni pro apo kunder Erdoganit.

   Reply to this comment
 12. XXXL October 16, 23:02

  Dërgimi i forcave ushtarake armene në breg Karabah do të kishte qenë plotësisht i drejtë po se Azerbejxhani ta minonte ose supriminte autonominë e armenëve por ata vepruan plotësisht si agresorë ndaj azerëve dhe shkatrruan sovranitetin e Azerbejxhanit praktikë kjo që u përdor nga Rusia kundër Çeçenisë Xhorxhisë Ukrainës … dhe Shqipëra po se ka identitet shtetërorë duhet ta mbrojë rezoluten e UNO ku i është kërku Armenisë që të tërhiqet nga Azerbejxhani

  Reply to this comment
 13. era! October 16, 23:30

  O TRUTHARI ERDO-GAM sa here ta kemi thene o idiot se greqia eshte emertim i stisur sepse shtet grek NUK KA EGZISTUAR KURRE NE HISTORI.
  Te gjithe ato emra qe permend ti o loqe jane pellazg dhe ilir.EPIRI ka qene ILIR.
  Po perse o qyqar e lodh radaken e harxhon dhe ato dy gram tru te qelbura qe ke
  Nuk e kuptoni sebota tani e ka vertetuar se ju jeni krijese bastardhe e perendimit per te freskuar koqet e saj ne mesdhe………..

  Reply to this comment
 14. Aleksander Thana October 17, 02:22

  “Gezime K.”, mos u merr me “Erdoganin”. Eshte “Pellazgjikosi” qe ka nderruar lekure, nje nder me te devotshmit debila te Janulles.

  Reply to this comment
 15. Erdogan October 17, 07:39

  Jo.vetem Turqia por Amerika nuk e njeh Genocidin turk kunder Armeneve dhe Grekeve zoti Sulo.
  I ben “presion” dhe ja kujton ndonjehere per interesa politike.
  Turqia eshte vegel e Amerikes,kjo u duk me Pastorin qe e liroi Erdogani se ja beri be-ne Trampi dhe ja shkaterroj Liren turke.
  Prandaj dhe ka doren e lire kunder Greqise Erdogani qe kthen simbole historike si Agia Sofia e ndertuar nga Perandori Ilyre Iustinianos ne 376 A.D ne Xhami dhe “Pellazgu” Rama i lepin ko…….et Erdoganit.
  Kur gjejne servila,tradhetare,spiune,tre fjale fjale te huaja si gjithe Gluha (Glosa) Skipe (Servis,Traitor,Spy) mire bejne.
  Edhe Ismail bej Vlora,Frashellinjte etj shkuan ne Stamboll per te luftuar per Dum Baben dhe kunder atyre qe luftuan per tu cliruar nga Osmanet si teashtuquajturit Arvanitasit dhe Epirotet Greke te Kastriotit.
  Mos genjeni veten o te mjere,Rilindasit turq nuk donin te binte Perandoria e tyre Osmane,ky eshte fact historik I padiskutueshem.
  Ata e thonin troc.
  Te jesh Shqiptare d.m.th Arnaut eshte te jesh turk.
  Ata nuk dinin akoma gluhen latine skipe te krijuar pas reenies se Perandorise Greke te Bizantit.

  Reply to this comment
  • I tille je , sa here qe hap gojen October 17, 12:22

   Ky palo Erdogani , apo Pellazgaqis , sikurse e quan veten shpesh , eshte nje politikan tipik i kishes greke , i murgjeve qe mbahen ne manastire per nje krodhe bujke si skllever , por edhe nje injorant klasi , jashte cdo realiteti e nuk ia ka idene e karakterit te shqiptareve , qe te dhjesin mu ne kadillakun e zi sic kini shpirtin e nuk pyesin as per kellirat e kishes greke , as per sumperpjetet turq e arabe , porse tash ne nuk shohim ndonje te keqe nga Turqia , perkundrazi shohim gjethecka te zeze sterre , thellesisht armiqesore nga pantera Kisha Greke dhe politikanet e neperkembur qe i frymezon dhe heq pas hunde Kisha , si fshatari gomarin ! Mund te hash m*** sa te duash , me fyrje , shpifje e idjotesira, por te jeshi bindur qe shqiptaret nuk te kane ne hesap te te gjalleve dhe , kur te te gjejne diten , do te te kthejne reston . Keshtu zoti palaco , qe vrapon pas dashit se mos i bien koqet e ti hash zotrote ! ! !

   Reply to this comment
 16. Filoeuropiani October 17, 08:55

  Interpretimi i konfliktit me lupë fetare i sulltanit nuk i duhet Shqiperise laike. Ka 100 vjet qe eshte mbyll ai kapitull.
  Shqiperia ben mire qe nuk pozicionohet.

  Reply to this comment
 17. Ashtu, bijte e xha Jahos October 17, 09:02

  Ne radhe te pare ne jemi ne NATO dhe vendimet nuk i marrim ne koken tone. Jemi gjithashtu vend i vogel dhe nuk mund te tregojme muskutj ndaj askujt. Edhe Turqia eshte ne NATO por e ka nje kembe ne Azi dhe tek e fundit, keto jane interesat e saj personale.

  Reply to this comment
 18. Tani October 17, 09:11

  Nuk e kuptoj që ka njerëz që mbështedin armenine kur Armenia nuk mbështet as nuk e njeh Kosovën ndërsa hipokrizia e Armenisë kërkon territorin Azerbaixhan ndërsa Shqipëria jo më Kosovën kur Kosova është e pavarur

  Reply to this comment
 19. Arben October 17, 09:14

  Përpara Sulltan

  je shpresë për popullin

  tregoju vendin zullumqarëve

  Reply to this comment
 20. Ani October 17, 11:15

  Erdogan po gjuhen Shqioe si e shpjegon kur nuk paska komb Shqiptar? E gjen te ngjashme me ndonje gjuhe tjeter? Prandaj ju Grekeve gjuha shqipe ju tmerron e ishit aleate me osmanet per kete….

  Reply to this comment
 21. YLLI October 17, 16:34

  Ne kete konflikt Shqiperia nuk duhet te mbaje anen e askujt si per tifozeri e si per qellime perfitimi.

  Turqia t’ia dale vete.

  Turqia si ne te kaluaren e larget kur ishte gjalle Ataturku ka endr intriga te pergjakshme ne Rajonin e TransKaukazise dhe mu per kete sot te hjithe Shqiptaret duhet te dine qe pas agresionit te Azerbaixhanit kunder Armenise eshte dora dhe lija e piset e Turqise !!!

  Armenia e shkrete dhe Armenet jane populli me i lashte i Trans Kaukazise si edhe Gjeorgjianet, por gjenocidi Turk i shpernguli me terror nga trojet e tyre mijera vjeçare dhe u reduktoi territorin shteteror ne nje shami.

  Ajo qe u ndodhi Armeneve ne histori dhe po u ndodh sot eshte e ngjajshme me ate çka ndodhi Shqiptareve ne 200 vjetet e fundit…

  Nagornoj – Karabak ose ne armeno Artsakh eshte historikisht toke e kombit armen dhe me shumice 90% armene.

  Prandaj nuk duhet te biem pre e lojerave te pista dhe te rrezikshme te Turqise ne kurriz te popujve te Kaukazit

  Dhe kjo pavaresisht se historia na ben nje dallim esencial me rastin Armen…; Armenia ka per aleat kryesor edhe Rusine,,, vebd qe per né Shqiptaret ishte aleat i Serbise dhe Bullgareve..: vetem ky eshte dallimi esencial me rastin e Historise sone Kombetare.

  E drejta historike eshte ne krahun e Armeneve!

  Dhe po ashtu nuk duhet te harrojme se gjuha Armene eshte e konsideruar ne unsion prej gjuhetareve qe eshte e dyta me e lashte pas gjuhes Shqipe ne radhitjen e gjuheve IndoEuropiane.
  Ppavaresisht distances fizike ne mes popujve Armen dhe Shqiptar, ka shume fjale te perbashkte shume shume te lashta ne fjaloret e dyja gjuheve.

  Armenet jan e nje popull i masakruar prej fqinjeve!

  Reply to this comment
 22. mali October 17, 19:33

  Ne i shkuam ne dasme Erdoganit ,i dhuruam dhe peshqeshe mijra dollare(euro ?),pranuam te ndertojme nje memorial turk ne zemer te Tiranes me bekimin e Z.Veliaj,pranuam 10 shtepi prej pako gje te na beje turku “falas” ,do ti japim miliona dollare deme kompanive turke etc-ra.Shkurt e kemi bythen te shitur.

  Reply to this comment
 23. G.ANDON October 17, 21:03

  A është ky ambasador një “banakier” apo “diplomat”? Shqipëria nuk është palë në konfliktin Armeni-Azerbajxhan! Shqipëria është një vend që lejon tranzitin e gazit! Nuk është përfitues i drejtpërdrejtë. Ky është numri një. Së dyti, Shqipëria mund të mbështesë vetëm interesin e saj, jo interesat e familjes së Erdoganit në Turqi.Shqipëria ka politikanët e saj dhe Parlamentin për të vendosur në mënyrën e duhur! Ky ambasador duhet të shpallet njeri i padëshiruar! Ai nuk po i ndihmon marrëdhëniet afatgjata shqiptaro-turke! Ai po flet si një anëtar i “dinastisë Erdogan”.

  Reply to this comment
 24. YLLI October 17, 21:10

  Disa te shtoj disa gjera komentit tim te meparshem.

  Une jam Shqiptar dhe nuk jam me origjine Armene.

  Disa komentues ketu llapin kot se koti che shpalosin injorancen e tyre absolute.

  E theksoj edhe nje here qe Armenet si popull jane kombi me i lashte I Kaukazit se bashku me Gjeorgjianet , keshtuqe u jep te drejten morale te kene nje Shtet kombetar ne kufijte etnike te tyren… Nagornij-Karabak ose ne armenisht Artaskh eshte (siç eshte Kosova per Sqhiperiene..) pjese e hapesires Armene po ashtu me shumice mbi 90% Armene e cila duke qene si republike autonome deri ne vitin 1989 qé pjese e territorit te Republikes Sovietike te Azerbaixhanit dhe me 1991 shpalli pavaresine nga Armenia per t’iu bashkuar me pas Armenise. Kjo eshte historia me e afert a konfliktit.

  Eshte vetevendosja popullit shumice 90% (si ne Kosove) per shpalljen e pavaresise nga Azerbaixhani.

  C’te keqe ka ketu?

  Azerbaixhani pastaj shpall luften kunder Armenise per rimarre nje territor qe edhe etnikisht nuk eshte e s’ka qene kurre Azerbaixhanas…

  Turqia gjithmone ka mbrojtur e tuteluar popujt qe flasin gjuhet turke ne Kaukaz,,, por kesaj radhe u ka hasur sharra ne gozhde!

  Artasakh-u eshte pjese e hapesires kombetare Armene, dhe u ka ikur koha intrigave qe thurte Turqia kunder popujve te krishtere ne Kaukaz.

  Azeret erdhen ne Rajonin ne fjale pas Armeneve te cilet kishin mijevjeçare para tyre…

  T’i themi gjerat siç jane ne realitet, na pelqen ose jo: ky eshte realiteti!

  Te rrime drejt e te flasim drejt !

  Reply to this comment
 25. sulo Permeti October 17, 22:03

  Turqia (Erdogni) ne Shqiperi investosn vetem per te bere xhami,asnje investim per shkolla.Edhe disa shkolla turke “disi te mira” ne Shqiperi kerkon ti mbylle,jo se do te “mbroje” Shqiperine,por i ben per luftra politike brenda llojit,nuk lejon asnje shkolle shqipe ne Turqi per miliona shqiptare qe kane jetesen aty.

  Reply to this comment
 26. Ago October 18, 09:10

  Azerbaixhani eshte pak larg per ti kushtu vemendje, po armenet jane edhe me larg edhe me zi. Popull me u poshter nuk behet. Popull mashtrus rrenacak, servila e te poshter. Po pate nje armen prane, dije mire se asgja nuk eshte si duket

  Reply to this comment
 27. mali October 18, 10:20

  Une si nje specialist dhe njohes i mire i politikes Turke konstatoj qe Turqia na eshte gjendur gjithmone prane ne ditet me te veshtira.Shembulli me i fresket eshte ndertimi u shtepive falas .Nje dhurate brilante e popullit vella Turk.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim