Konjak në mëngjes, vjehrrin nazist… Britanikët kryqëzojnë kreun e BE

June 28, 2016 11:18

Konjak në mëngjes, vjehrrin nazist… Britanikët kryqëzojnë kreun e BE

Jean-Claude Juncker është njeriu i fajësuar në Bruksel për largimin e Britanisë. Tani kërkon që BM të largohet menjëherë.

Shefi i Komisionit Europian u shënjestrua si një “simbol negativ” i votuesve federalistë të së enjtes, dhe tani po përballet me thirrjet për dorëheqje.

Por kjo nuk është stuhia e parë në karrierën e tij politike, as edhe më e keqja.

Në mediat britanike e akuzojnë si pijanec të regjur që pi konjak që në mëngjes. E akuzojnë gjithashtu për mashtrim dhe se vuri mirëqënien e bankierëve të BE-së përpara popullit.

Me një fjalë, Juncker ka qënë në qëndër të polemikave për dekada të tëra.

Por karriera politike e Juncker i ka mbijetuar skandaleve, përfshirë një skandali spiunazhi me familjen mbretërore të Luksemburgut.

Gjithashtu ai ka edhe një histori personale sekrete – sipas kritikëve të tij. I ati ka qenë në ushtrinë naziste, ndërsa vjehrri i tij, ishte një propagandist nazist.

 

Scandals: Career-politician Juncker has survived spy scandals, accusations of putting bankers ahead of EU citizens and even rumours of heavy drinking to rise to become the head of the European Commission

Secret history: Juncker's family also has a dark Nazi past. While his father was forced into the Nazi army against his will, his wife Christiane's father was a Nazi propagandist who helped enforce the Nuremberg laws

Young dynamo: The young Jean-Claude Juncker was prime minister of Luxembourg but was eventually driven from office in a spy scandal 

Rumours: This front page headline from a Luxembourg newspaper in 2013 claims the 61-year-old drank a campari, three glasses of wine and three sambucas in the space of just two hours

Accusations: When he was running for the European Commission presidency the next year, a Tory politician revealed he didn't like to speak to Juncker after midday because it was difficult to get any sense out of him

 

Admissions: Juncker, pictured with Tony Blair in 1997, was dubbed the 'master of lies' during the Eurozone crisis, while he said in 2011 he was 'for secret, dark debates¿ when it came to monetary policy

 

June 28, 2016 11:18
Komento

2 Komente

 1. nuk ka tym pa zjarr June 28, 12:27

  Cdo njeri me pak ment e kupton qe bashkimi evropian eshte nje ide fashiste. Ate qe se bene dot me lufte po e bejne me ane te parave. Shikoni levizjet qe beri ushtria hitleriane. Zgjerimin ose marshimin drejt lindjes. Kete po ben dhe be. Franca ne ate kohe ishte perkrahse dhe ideatore e nazizmit. Kapitullimi ishte false.

  Reply to this comment
 2. Arben June 28, 18:10

  PORDHE ME RIGON,

  BE-JA VERTET SHPIF, POR JO PER SHKAK TE KARAKTERIT TE TIJ.

  VETE FAKTI QE BE-JA E DELEGON VENDIMMARJEN NE DUART E JUNCKER, I CILI AS NUK VOTOHET E AS NUK ZGJIDHET, POR THJESHT “EMEROHET”, ESHTE NJE DEGJENERIM, POR NUK KA SHUME RENDESI KETU KARAKTERI I JUNCKER.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim