Konsultë për votën në OKB! Po për nënshtetësinë?

December 24, 2017 21:54

Konsultë për votën në OKB! Po për nënshtetësinë?

Artan Xh. Duka

Ka plot pena në Shqipëri që sërish do të analizojnë me profesionalizëm rolin e Kryepeshkopit në Shqipëri dhe sagën e nënshtetësisë së tij. Sot ajo që bie në sy është debati publik rreth dhënies së nënshtetësisë shqiptare.

Dhe kjo vetëm pak ditë pasi Presidenti shprehu shqetësimin rreth konsultimit që duhej të kishte paraprakisht vota e dhënë në OKB, një argument ky korrekt sepse asnjëherë një konsultim nuk është i tepruar në kushtet e kompleksitetit të marrëdhënieve ndërkombëtare sot.

Por, po ashtu edhe dhënia e nënshtetësisë Kryepeshkopit, një zotërie roli dhe misioni i të cilit është komentuar gjatë pas viteve ‘90, si një episod i ngarkuar deri me ndjeshmëri nacionaliste, duhej të ishte objekt konsulte paraprakisht me qeverinë dhe parlamentin shqiptar. Sepse nëse do të ishte një episod rutinë, pasaporta shqiptare do të ishte dhënë më kohë dhe me të drejtë opinioni publik në Shqipëri do të dijë çfarë ka ndryshuar këto muaj të presidencës që u vendos ajo që për të cilën u hezitua vite me radhë.

Sa për merakun e shprehur në media të shumë opinionistëve apo dhe lexuesve të tyre, se atyre që e bëjnë lesh e li këtë vend edhe ua del në të gjallë, por më pas, koha qëllon që i imunizon dhe shenjtëron ata, ai qëndron, por ndërkohë jo për shumë kohë sepse e ardhmja punon vetëm për interesin shqiptar në gadishullin Ilirik.

Të gjithëve ju urojmë jetë të gjatë. Si atyre që bëjnë mirë në këtë jetë për të shijuar gëzimin që ngjall vepra e tyre, ashtu dhe atyre që bëjnë hile për të qenë të dënuar të përjetojnë përbuzjen ndaj shtirjes së tyre në jetë. Shenjtëria arrihet dhe meritohet në të gjallë, në jetën tokësore dhe një figurë kontradiktore që nuk bashkon, vetëm shenjtëri nuk mund të përfaqësojë.

Nga ana tjetër, gjetja e transferimi i eshtrave të ushtarëve grekë në tokën tonë në një hapësirë të lokalizuar në zonat ku banon minoriteti, sikurse dhe vendpushimet e klerikëve aty apo këtu, nuk janë kurthe pa kthim për destabilitetin e interesit kombëtar.

Paradoksalisht, me Shqipërinë në BE, ndonëse do transferohet një pjesë e mirë e sovranitetit tek Brukseli, autoritetet shqiptare sërish do të kenë dorë të lirë për të vepruar në reciprocitet me fqinjin jugor. Shikoni Rumaninë, Hungarinë, Poloninë, Sllovakinë, etj, vende të BE që dalin haptazi kundër Brukselit me politikat e emigrimit, kapjes së drejtësisë etj (sa shumë zhurmë për kriterin e reformës në drejtësi që BE na ka vënë dhe e përdor si alibi për të mbajtur pezull hapjen e negociatave me të) por që nuk i përjashton më kush prej BE-së sepse ylberi kalohet vetëm njëherë!

Një Shqipëri në BE, jo vetëm do të kërkojë reciprocitet dhe drejtësi historike për të gjitha kauzat kombëtare në Greqi (arvanitasit, çamët, shkollimi, e drejta e pronës, kompensimi për genocidin, autonomia si fillim për zonat arvanitase e krahinën shqiptare të Çamërisë etj), por dhe do të mund të reagojë si duhet ndaj ngurtësisë greke duke rimbledhur sërish eshtrat e të rënëve grekë në tokën tonë dhe çuar pako-postale në kufi, duke transferuar me korrektësi dhe dinjitetin që nënkupton i ndjeri, eshtrat e kujtdo kleriku që bëhet mollë sherri dhe litar përjashta që mban gjallë fantazmat shoviniste greke apo obsesionin për Vorio-Epir. Nuk bëhet dot askush shenjt me zor.

Duhet të pranohet nga ne të gjithë, ndryshe nëse na poftisen falangat e Vorio-Epirit vara-vingo nëpër Shqipëri, atëherë u kursejmë ca naftë dhe kohë dhe u mundësojmë të falen andej kufirit në Greqi. Do bëhet pak zhurmë në diplomaci, por do harrohet si gjithnjë dhe Shqipëria prapë do jetë në BE.

Histerisë shoviniste që mund të vijë nga fqinji jugor dhe litarëve përjashta të Vorio-Epirit do t’ia dalim mbanë, por realisht sfida jonë kombëtare është litari që i lëmë ne vetes pas. Nga dhënia e detit, lëshimet me varrezat, etj, ku për ironi patriotizmi përdoret si etiketë për shpërfilljen e interesit kombëtar dhe kushtetutshmëria për babëzinë në panik nga reforma në drejtësi.

Problem janë “shenjtët” tanë këtu.

 

December 24, 2017 21:54
Komento

21 Komente

 1. alphade December 25, 02:49

  Bandat e Salushit ngrene nje furtune ne nje gote uji ,edhe
  kur s’ka fare furtune. Edhe vota “kunder” Amerikes,edhe
  nenshtetesia e Janullatosit nuk perbejne nje gjeme te
  madhe per shqiptaret,vecse per Salushet qe po i mbli-
  dhet litari te strumbullari. Si Salushi ashtu dhe Like Flo-
  riri duke u krrusur deri ne toke si servile mendojne se do
  t’i shpetojne vettingut .Sado te lepiheni,nuk shpetoni more zgjebarake turkoshake ! Vazhdoni me mentalitetin
  tuaj primitiv,ordiner,bythlepires ndaj te huajve,satrape e
  arrogante ndaj shqiptareve. Sa me shume bini ne gjunje
  aq me shume neveri ngjallni tek te huajt. Ju silleni me Ameriken duke imatur gjerat me kutin tuaj anadollak, zo-
  terinj Lirush e Salush,por nuk do ja dilni dot .Lobingjet e
  juaja mbushin xhepat e podestes dhe ne fund po kjo po-
  deste do ju japi nje shkelm bytheve qe ta mbani mend per tere jeten: Hajna ! Kriminele ! Servile ! Bythlepires !
  Satrape ! Arrogante! Prepotente! Nje bande mafioze me
  ne krye Sali vicidolin dhe Ilir Floririn.

  Reply to this comment
 2. Aleksander Thana December 25, 03:53

  Kisha kujtuar se salushi dhe presidenti debil qe u largua nga skena para pak kohesh, ishin nga jashteqitjet me te ndyra, por Ilir Muti eshte edhe ky as me shume e as me pak nga e njejta kellire.Sa shume plehra paskemi patur!?

  Reply to this comment
 3. demo December 25, 05:34

  Shejtanerit tane jane ne gare me njeri tjetrin kush t`i beje me shume ndere Greqise.Djalli Berishe e solli nga Afrika si tutor te Kishes shqiptare,duke c`bere per nje minute,200 vjet perpjekje te Rilindjes kombetare me shume therori per krijimin e Kishes AUTOQEFALE,duke shkelur ne menyre flagrante piken 5 te statutit te Kishes autoqefale shqioptare.Shejtanerit qe la prapa Berisha vrapojne kush e kush ti beje qejfin grekeve ne dem te Shqiperise,kush te fale ndonje cope det,kush te ndertoje varreza greke ne toke shqiptare,kush te ndertoje kisha greke,ku kane qene kishat shqiptare..Kush t`i nderroje emrat fshatrave dhe krahinave,si i duan greket.Edhe ky skraparlliu i vuri vulen,i dha nenshtetesine gjarperit grek.Per inat te kryefyellit qe votoi kunder Amerikes dhe firmosi varreza te tjera greke ne Shqiperi.Per keto duhet te protestojme,po na ka mbetur ende gjak.Rilindasit (jo keto te halese)nuk e kishin nje shtet,por e perzune nga dera gjarperin grek,keta na e futen nga dritarja.

  Reply to this comment
 4. Shqiptari December 25, 08:06

  Ky shkrim eshte pergjigja me e mire per ata qe
  japin shtetesi me nxitim pa u keshilluar dhe pa menduar per pasojat(ne mos eshte bere me qellim).Koha do te tregoje se me cfare qellimi eshte bere?
  Bravo Z.DUKA

  Reply to this comment
 5. Lili December 25, 08:38

  Kjo tregon se nuk kemi shtet me, nuk kemi qeveri, po kemi nje bande qe e di se nuk mbijeton me me voten e shqiptareve,pra duhet ta thirrin grekun ne ndihme…
  Si gjithmone pushtetaret shqiptare keshtu veproje: kur ju vjen fundi, me dreqin behen pale..vetem me iluzionin se do shpetohen nga fundi.
  Po kjo kur nuk ka ndodh..prape fundin e kane pa.

  Reply to this comment
 6. intelektuali December 25, 09:31

  CAMERINE JA FALI GREQISE ENVER HOXHA

  dhe:

  Ka ardhur koha qe shqyptaret te kuptojne se patriotizmi dhe nacionalizmi enverist nuk i sherben kauzes sone kombetare dhe duhet te njohin te drejtat e pakicave te fqinjve ne vendin tone ashtu sic kerkojme njohjen e pakicave shqyptare ne vendet e tjera.

  Janullatosi nuk eshte perfaqesues i politikes greke, por i orthodoksise ne Shqypni dhe eshte e drejta e ortodokseve shqyptare te zgjedhin me vullnetin e tyre Kreun e Kishes dhe politika jone kombetare nuk duhet te nderhyje ne punet e fese dhe te Kishes ortodokse pasi keshtu funksionon ne te gjithe Boten Demokratike.

  sepse:

  Nuk jemi ne Kohen e Qepes te Partise se Punes kur i ktheu Kishat ortodokse ne palestra sporti si nje REZIL i Shqypnise ne syte e Botes dhe si nje MALLKIM i Zotit per fatin e Vatanit.

  A BERI MIRE PRESIDENTI QE I DHA SHTETESINE SHQYPTARE JANULLATOSIT?

  Une per vete them se beri mire duke u nisur nga fakti se:

  KUJT I PLAS?

  Kur Kryepeshkopi grek eshte i pranishem ne Shqypni me shume se cdo shqyptar tjeter dhe se orthodoksia shqyptare e ka pranuar me unanimitet te plote si Kreun e Kishes Orthodokse.Vetem fanatiket e Enverit dhe te Edvinit nuk duan ta kuptojne kete te VERTETE qe i ka rrenjet qe nga Koha e Qepes e Shen Kozmait te Etolos kur deklaronte:

  NE NUK JEMI GREKE, POR TE KRISHTERE!

  atehere:

  Cfare llogjike ka kjo DACIBAO enveriste ne gazeten DITA me mllefe nacionaliste si ato te Enverit dhe me terminologji si ato te Partise se Punes per “shovinistet greke” kur jane afro 1 meleon shqyptare qe buken e hane perdite nga ky shtet fqinj, i cili i zgjato doren Shqypnise ne dite te veshtira?

  PO PSE KESHTU DUKE MALLKUAR FQINJET DHE SHBA DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE MORE FANATIKE TE MJERE TE ENVERIT DHE TE EDVINIT?

  Reply to this comment
 7. intelektuali December 25, 09:33

  CAMERINE JA FALI GREQISE ENVER HOXHA

  dhe:

  Ka ardhur koha qe shqyptaret te kuptojne se patriotizmi dhe nacionalizmi enverist nuk i sherben kauzes sone kombetare dhe duhet te njohin te drejtat e pakicave te fqinjve ne vendin tone ashtu sic kerkojme njohjen e pakicave shqyptare ne vendet e tjera.

  Janullatosi nuk eshte perfaqesues i politikes greke, por i orthodoksise ne Shqypni dhe eshte e drejta e ortodokseve shqyptare te zgjedhin me vullnetin e tyre Kreun e Kishes dhe politika jone kombetare nuk duhet te nderhyje ne punet e fese dhe te Kishes ortodokse pasi keshtu funksionon ne te gjithe Boten Demokratike.

  sepse:

  Nuk jemi ne Kohen e Qepes te Partise se Punes kur i ktheu Kishat ortodokse ne palestra sporti si nje REZIL i Shqypnise ne syte e Botes dhe si nje MALLKIM i Zotit per fatin e Vatanit.

  A BERI MIRE PRESIDENTI QE I DHA SHTETESINE SHQYPTARE JANULLATOSIT?

  Une per vete them se beri mire duke u nisur nga fakti se:

  KUJT I PLAS?

  Kur Kryepeshkopi grek eshte i pranishem ne Shqypni me shume se cdo shqyptar tjeter dhe se orthodoksia shqyptare e ka pranuar me unanimitet te plote si Kreun e Kishes Orthodokse.Vetem fanatiket e Enverit dhe te Edvinit nuk duan ta kuptojne kete te VERTETE qe i ka rrenjet qe nga Koha e Qepes e Shen Kozmait te Etolos kur deklaronte:

  NE NUK JEMI GREKE, POR TE KRISHTERE!

  atehere:

  Cfare llogjike ka kjo DACIBAO enveriste ne gazeten DITA me mllefe nacionaliste si ato te Enverit dhe me terminologji si ato te Partise se Punes per “shovinistet greke” kur jane afro 1 meleon shqyptare qe buken e hane perdite nga ky shtet fqinj, i cili i zgjati doren Shqypnise ne dite te veshtira?

  PO PSE KESHTU DUKE MALLKUAR FQINJET DHE SHBA DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE MORE FANATIKE TE MJERE TE ENVERIT DHE TE EDVINIT?

  Reply to this comment
  • Berti December 25, 21:34

   Maloku “intelektual”.

   I vetmi gabim i Enverit, ishte qe nuk beri me ju ate qe bene Greket me camet, t’ju kishte debuar si bashkpunetor te faktuar te fashizmit mbrapsht ne jugosllavi prej nga keni ardhur, dhe sot, Greku akoma do ta bente ne breke nga Shqiperia, si ne kohen e Enver Hoxhes.

   Reply to this comment
   • intelektuali December 26, 12:03

    Beji te fala Teme Sejkos se ta tregon ai historine e cameve qe i genjeu, mashtroi dhe masakroi Enver Hoxha me nje pabesi pederasti, kur ja kishte shitur BYTHEM Titos dhe Jugosllavise Komuniste,

    por:

    Beji te fala edhe sateme qe te ka lindur DUDUM trupeshk dhe nuk te ka mesuar shkrim e kendim qe te lexosh librat e fundit me dokumenta nga arikvat angleze qe i heqin masken Enverit dhe e tregojne si bashkepuntor te gjermanit, si spiunin e tyre tek vila e Bahri Omarit qe Enveri e kishte kunat dhe qe e vrau me qellim qe te mos i nxirrte te palarat e pabesise se tij makaber,

    por:

    Beji te fala edhe Kastriot Dervishit qe i publikoi Librezen e Nexhmijes si antare e Partise Fashiste te Duces dhe qe deri tani nuk eshte mohuar nga asnje antar i familjes Hoxha.

    Reply to this comment
 8. sopiqoti December 25, 11:44

  Akoma me falangat e ” Vorio-Epirit ” zotrote ,Artan Xh. Duka. Per ate qe Hiresia e tij Janullatos beri per ortodoksine shqiptare e meritonte plotesisht dhenien e nenshtetesise.Nje shqiptar, i nderari At Lionieli NUK PRANOI .Mos haro zotrote se Greqia u ka dhene me dhjetra e qindra shqiptareve nenshtetesine.Endra e e Vorio-Epirit qendron ende ne disa mendje te krimbura sic eshte e jotia dhe e ndonje tjetri.Me mendime te tilla nuk vete as deri ne h…..

  Reply to this comment
 9. Shqiptari December 25, 13:14

  Pse mor kaqol nje vlere ka vota ne OKB kunder Amerikes me nje dhenie nenshtetesie te nje Janullatosi 100 vjecar?
  Jeni bere qesharake kur kerkoni te mbuloni ato bajgat qe leshon Rama me kete dhenie nenshtetesie pa asnje vlere. Ose largojeni nga Shqiperia ose shtetesia i takon. Ai ka mbi 20 vjet qe jeton ketu.

  Reply to this comment
 10. Alban Hamzai December 25, 13:35

  Zoti Artan Xh.Duka ! Ju ka mbetur ora 200 vjet pas . Fjalet tuaja mbajne ere kufome,myk ,prapambetje ,anadollakizem . Ne qofte se shqiptaret do te mendojne si ju ,atehere nuk duhet te hyjme ne Bashkimin Evropian por ne Bashkimin Poturak… .Por per fat ne Shqiperi ata qe mendojne si ju jane pakica ,te cilet se shpejti do te perfundojne ne kosh . Ju lutem shume botoni komentin tim!

  Reply to this comment
 11. Roland December 25, 16:40

  M OS DEBATONI KOT.PO QE SE KA BURRA AI VEND PARLAMENTI NE NJE VOTIM HEDH POSHTE VENDIMIN E PRESIDENTIT.JENI REPUBLIKE PARLAMENTARE DHE JO PRESIDENCIALE.

  Reply to this comment
  • intelektuali December 26, 10:34

   Po pastaj,

   KUJT DO T’JA KERKOSH LEKAT PER REFORMEN NE DREJTESI, PLAKES TENDE?

   Apo do t’i nxjerri krimineli i Enverit, Gramoz Ruci nga xhepi i tij i mafiozit qe vrau si zogj pule djemte e Shkodres dhe i shpetoi Drejtesise me finte komunistesh?

   Reply to this comment
 12. Epo kjo pune! December 25, 23:08

  sa mire e shkruajne shqipen ca ketu qe jane greke se te thuash qe greqira ka hequr dore nga vorioepiri eshte ose torollakllek ose je ne mision se rruge tjeter nuk ka. Te ishin kaq demokrate greqirat camet do ishin ne shtepite e tyre sot, pa bere fare takime bilaterale, nuk do kendoheshin hymne luftarake me vdekjen e shqiptareve etj etj, te shohim sa e do e kendoje himnin shqiptar ky birbo qe e lavderojne ca ketu, apo do e luaje pjesen edhe atje, ju misionare te grekut po e hidhni shu…n si shume perpjete, u kane dale puplat se keni kapur gjithmone politikanet ketu por kur te qerohen ca tipa nga drejtesia do zbytheni. cfare do varri ushtarit grek ketu, shpirti gjen rehat kur trupi prehet ne token ame apo Permeti eshte greqi per ju komentuesit qe bilbilosni per Janullatosin…

  Reply to this comment
 13. intelektuali December 26, 10:34

  Po pastaj,

  KUJT DO T’JA KERKOSH LEKAT PER REFORMEN NE DREJTESI, PLAKES TENDE?

  Apo do t’i nxjerri krimineli i Enverit, Gramoz Ruci nga xhepi i tij i mafiozit qe vrau si zogj pule djemte e Shkodres dhe i shpetoi Drejtesise me finte komunistesh?

  Reply to this comment
 14. aleks December 26, 11:12

  Po cfare demokrate more geket,ata jane popull me shovenist ne bote.Po te marrish nenshtetesine greke duhet te nderrojshe me emer me mbiemer dhe te behesh orthodhoks si thote junukaros.Po qe ka rene ne duar te pista Shqiperia fain e kemi ne radhe te pare ne vete,prandaj loajne kocet me ne ,intelektoali,shiftari beni ,humzai merobaze…..

  Reply to this comment
 15. intelektuali December 26, 12:04

  Beji te fala Teme Sejkos se ta tregon ai historine e cameve qe i genjeu, mashtroi dhe masakroi Enver Hoxha me nje pabesi pederasti, kur ja kishte shitur BYTHEN Titos dhe Jugosllavise Komuniste,

  por:

  Beji te fala edhe sateme qe te ka lindur DUDUM trupeshk dhe nuk te ka mesuar shkrim e kendim qe te lexosh librat e fundit me dokumenta nga arikvat angleze qe i heqin masken Enverit dhe e tregojne si bashkepuntor te gjermanit, si spiunin e tyre tek vila e Bahri Omarit qe Enveri e kishte kunat dhe qe e vrau me qellim qe te mos i nxirrte te palarat e pabesise se tij makaber,

  por:

  Beji te fala edhe Kastriot Dervishit qe i publikoi Librezen e Nexhmijes si antare e Partise Fashiste te Duces dhe qe deri tani nuk eshte mohuar nga asnje antar i familjes Hoxha.

  Reply to this comment
 16. adi December 27, 10:02

  BRAVO A.Duka nje artikull i shkelqyeshem se si mbrohet shqiptarizma. Ne shqiotaret mbrojme tonen nga grabiqaret grekosllave dhe nuk kerojme te tyren

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*