Konsumimi i duhanit mund t’ju bëjë të shihni ”bardh e zi”

April 15, 2019 11:56

Konsumimi i duhanit mund t’ju bëjë të shihni ”bardh e zi”

Konsumimi i të paktën një pakete duhani në ditë rrit rrezikun e humbjes së aftësisë për të dalluar ngjyrat dhe shenjat e ndryshme.

Kjo deklaratë vjen nga një studim i realizuar së fundmi nga një grup hulumtuesish, pranë Universitetit Rutgers në Shtetet e Bashkuara.

Studiuesit zbuluan se aftësia e duhanpirësve për të dalluar kontrastin dhe ngjyrat ra dukshëm në krahasim me joduhanpirësit, ndërkohë që kishte ndryshime të rëndësishme në aftësinë e tyre për të parë ngjyrën e kuqe dhe jeshile dhe blu e të verdhë.

Për më tepër  nikotina në cigare, një neurotoksik kimik, është fajtor për humbjen e shikimit, duke dëmtuar enët e gjakut dhe neuronet në retinë.

e.t./dita

April 15, 2019 11:56
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin