Kontrata me PD, Budina: Duhet të nënshkruante populli

July 25, 2019 13:02

Kontrata me PD, Budina: Duhet të nënshkruante populli

Regjisori Edmond Budina ka shfaqur anën e tij kritike lidhur me nënshkrimin e marrëveshjes me PD për Teatrin Kombëtar.

Budina tha se kjo kontratë nuk duhej nënshkruar nga artistët por nga populli.

“Nuk jam kundra asaj kontrate, por gjërat duhet të jenë të vërteta. Përderisa kontrata është simbolike duhej të firmosej me popullin dhe të zbatohej në vijim. Pse unë paskam më shumë të drejtë se ata të tjerët që kanë qenë çdo ditë këtu.

Nëse ai nuk e zbaton, ne do jemi kundër. Në këtë situatë që është Shqipëria kam besim. Jam i mendimit se ndërrimi i pushteteve lë vend për ndryshim”, tha Budina.

j.l./ dita

July 25, 2019 13:02
Komento

6 Komente

 1. raul July 25, 13:21

  prtitni vitin 2036 o mondo se eke te kapme , ti dhe shpellaret e Astirit ta keni te qarte se unaza do behet do apo sdo Klevis krrici i faros dhe teatri i vjeter do shembet dhe do nrihet germadhash tatri i ri,,,

  Reply to this comment
 2. xxx July 25, 13:23

  tek basha mbajini shpresat se per 30 vjet do e zgjidhni

  Reply to this comment
 3. votuesi July 25, 14:47

  Mondi prit se do e ruash teatrin. Po kush je ti more vella qe ben si te fortin. Mire do ishte qe Edi ta bente me vetefinancim dhe e shikonje ti se ku dilje, sidomos ai Liçaj, qe vetem aktor nuk eshte. Ajo godine nuk ka vkera fare, po fare me ka thene nje arkitekt i huaj. Ate ju e bete kauze per disa nga jashte qe duan te futen ne pune se jane te papune. Ata qe nuk kan eardhur asnjeheere per te pare teater, apo nuk kane lexuar qofte edhe nje drame. E bejne fiks per t’ju shfaqur Lulit e te zene ndonje post. Po kaq i paditur qenke mor Edmond, te dija te trashe por jo kaq. Beno si te diturin, te talentuarin, antikomunistin e merradhe por s’jeni askushi. Zoti ju ndjefte.

  Reply to this comment
 4. Ilir July 25, 16:11

  Janë disa veprime dhe të folur me përmbajtje negative të Edmond Budinës.
  Marëveshja me Bashën e Berishës është një fakt tregues që ju kërkoni mbështetje tek persona me një negativitet të theksuar potencial por edhe me veprimtari tejet antikombëtare dhe me cfaqje mashtruese sikur të një kllouni me mejkap skarco.
  Ju, Edmond, duhet të mbanit larg persona që iu janë neveritur shumicës së qytetarëve, siç ky Basha i Berishës.
  Me këtë marëveshje, humbët shumë në kauzën tuaj për Teatrin, që personalisht e konsideroj të drejtë.
  Ndërsa qarjet tuaja , shoqëruar me rënie të gjoksit si ”demokratë” të vijës së parë në vitet 90-të, ta shpifin, sepse jeni duke korrur atë ç’ka i bëtë shumicës së popullit të Shqipërisë me ”demokraturën” tuaj, ia hoqët bukën e gojës duke i shkatërruar vëndin e punës, uzinat, fabrikat dhe institutet ku ajo shumicë punonte, objekte të një rëndësie të madhe që de fakto ishin edhe burime për të ardhurat tuaja, si artistë.
  Edmond Budina, shkurt, me këtë marrëveshje ju e humbët kauzën tuaj për Teatrin, i dhatë një impuls plus Edi Ramës për plotësimin e rradhës të egos së tij, të aventurës egoiste të Tij – dhe tejet fitimprurëse.
  Ia rritët veshët dhe xhepat diçka më shumë .

  Reply to this comment
 5. Fatmir Lohja July 25, 21:17

  Te firmoset kontrata nga populli eshte demagogji shume naive.

  Reply to this comment
 6. Zgalem July 26, 00:56

  Fantazma e nje Kryeministri (hije )
  Data 24 Korrik , do te mbahet mend gjate , jo vetem si dhjete dite pas festes boterore te Bastijes , as si dita e themelimit te sektit fetar Maxhamuxho FA, por si dita e firmosies se pare te aktit qeverritar , nga Kryeministri I ardhshem shqiptar , Lulzim Basha . Nje firme vetetime , mbi kontraten me Edmond Budina , drejtori i ardhshem , i arteve te shemtuara dhe kryeregjizor I teatrit imagjinar “Dopollavore “ , nga ku fluturojne elefandet , per te zbritur ne arodromet e shoqerise multietnike te “Shtepise se verdhe” , ne Mat .
  Njifet dhe nje rast tjeter historiik , ku Kryeministri ne hije , ka firmosur nje akt jetesor , per popullin e vet . Lenini , perpara se te vinte ne pushtet , firmosi ligjin ,” Per tolken “ . Lenini e mbajti fjalen , qofte dhe provizorisht . Muzhiket i beri pronare , packa se provizorisht . Lenini yne ( Luli ) , nuk besohet se do ta mbaje fjalen . Ai ishte Kryebashkiak i Tiranes dhe e kishte eskluzivisht ne dore , ne se do te prishej ose jo teatri . Per cudi , nuk konkuroi perballe Erionit , por gjeti nje sozi , ose Nastradin dhe na solli ne krye te Tiranes , viganin Erion Veliaj . Ka pak kohe , qe i eshte ndezur fantazia , per t’u bere Kryeminister . Ka firmosur dhe kontraten e pare . Pritet te firmosi kontrata , me Adi Krasten , Sonila Mecon , Saimirin etj. Le te presin ne radhe .. kryeministri hije do tju gostisi te gjithve , me nga nje hije , si vetja . Kjo ne fakt eshte gjysem hije , hijen tjeter le ta plotesoi Bexheti .
  Kesaj i thone : Bir Selman i nenes , ke te qaj me pare jeni per te qare me 40 pale lot , sepse akoma nuk e keni marre vesh , cili eshte Lulzimi . Eshte e justifikushme , per Lulin . Eshte ne eksazen pushtetore , por ju keni tjeter linje . Pse e vini veten ne sherbim te nje deliranti te pushtetit imagjinar? Kaq doja nga ju . Nuk ka , ne kete bote , Filan e fistik . Njeriu behet me ate , qe eshte me afer popullit , po dhe po qete kunder , ruajini ndjenjen e mases , sepse hanxhiu do te takohet me qiraxhiun .
  Kur qajme , per Selmanin e nenes , e kam fjalen , per Ju , qe e nxisni Lulin te behet me qesharak se sa eshte . E nxitet per mosbindjen civile , me te cilen fitoi tjeter urrejtje nga populli . Tani po e nxisni , per karagjoslleke , me kontrata ne hije dhe nuk dihet c’do te nxirrni tjeter . Ruajini baraspeshen e llogjikes minimale , per t’u marre vesh me popullin . Shpetoni c’mund te shpetoni , nga anija , qe po mbytet , ne kuptimin , mos e konsumoni te gjithe Lulin . PD eshte nje subjekt i rendesishem , qe i duhet Shqiperise . Zgalem

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim