Kontrollorja tregon pagën live në emision: Nuk marrim katër milionë, e kemi patur 3, na e kanë çuar 1.5

April 7, 2021 23:58

Kontrollorja tregon pagën live në emision: Nuk marrim katër milionë, e kemi patur 3, na e kanë çuar 1.5

Kontrollorja e trafikut ajror që në 2002, Flora Ndreca, është shprehur se së bashku me kontrollorët e tjerë të Rinasit nuk po bëjnë grevë për mos lejimin e fluturimeve në aeroport, por po ushtrojnë një të drejtë juridike.

E ftuar në “Opinion”, Ndreca u shpreh se kur një kontrollor ndihet i stresuar, gjobitet nëse ulet të ushtrojë detyrën e tij. Ajo tha se ulja e pagës ka qenë një arsye që bashkë me kolegët e saj ka shtuar stresin në punë.

Ndreca: Nuk na lejohet greva sipas kodit të punës , por jemi para faktit të paaftësisë së përkohshme, e ndjejmë veten të stresuar, nuk sigurojmë që ofrojmë shërbim në gjendjen në të cilin jemi. Skema e kompetencës e thotë qartë se nëse unë ulem në gjendje të stresuar para radarit gjobimet me 2 mln lekë të vjetra, pra kam zbatuar ligjin.

Gazetari: Sa mund t’ju zgjasë stresi?

Ndreca: Në këto momente stresi po na shtohet. Dje bashkë me stafin, pesë nga ne nuk u ndjemë mirë dhe në fund të turnit, dy e drekës, deklaruam se jemi të paaftë për të vepruar përkohësisht. Kërkova 3-4 ditë periudhë relaksi, por më pas më kërkohet shkarkim nga puna pa arsye.

Kur u pushuan nga puna pesë kontrollorë, të tjerët bënë paaftësi të përkohshme për solidarizim se është stres i shtuar.

Unë sot kam marrë pagën e 5 prillit dhe paga ime është 156 mijë leke të reja, ndërsa në kohë normale paguhem te 3 milionë lekja të vjetra, por jo shuma 4 milionë sic flitet. Nëse bëjmë krahasim me Shkupin një kontrollor si unë 4 mijë euro neto

April 7, 2021 23:58
Komento

31 Komente

 1. Dardani April 8, 00:21

  Banda antishqiptare PD LSI e karavidhet qe ju vine prapa.
  Maskarenj e popull i budalla ajo pjese qe ndjek Sali Ram berishacic.
  Ju vrau dogji vodhi shkaterroi Sali e banda e ju prape dum baben.

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati April 8, 05:44

   Boll ti o rrot gomari
   ,

   Reply to this comment
   • k April 8, 08:11

    Me këto maloke piçderre doni të keni aviacion civil ju ?
    Ti jepet urgjentisht një shoqërie ndërkombëtare.

    Reply to this comment
  • Alban April 8, 09:15

   Po te vini re listen e kontrolloreve jane te gjithe te futur me mik. Dallohen qe nga mbiemrat, Pipero, Bozo, Vorpsi, etj. Te hiqen nga puna dhe te futen njerez me merite. Keta as s’shkolle s’bejne per kete pune, thjeshte trajnohen.

   Reply to this comment
 2. !!! April 8, 00:24

  Të gjithë ju kontrollorët jeni futur më miq në atë vënd. Jeni më të paguarit në Shqipëri, kur paga minimale është 300 dollarë, ju ankoheni se nga 4500 dollarë në muaj, keni zbritur në 2500 dollarë! Rrogat tuaja dalin nga numri i avjonave që kalon në hapsirën e Shqipërisë. Pandemija uli numrin e avjonave. Në të gjithë Botën pandemija shkaktoi ulje të të ardhurave, ndërsa ju thoni çna duhet neve që ka pandemi, ne kërkojmë të mos na ulet paga se ndryshe stresohemi!!! Kësaj i thonë qè të « hedhësh shurrën përpjetë ». Një firmë private ju kishte treguar rrugët, ndërsa ju birbiloseni.

  Reply to this comment
  • mirel April 8, 04:18

   Cthua moj pickuditese? Nje firme private u kishte treguar rruget!?..
   E degjoni cthote kafsha Rilindjote?
   Cilet jane kompanite private qe u tregojne rruget?
   Ato qe vjedhin rruget publike?
   Kastrati,.. psh..
   Mire keta te perkedhelur qe po marrin rroga kolosale, sipas Ramutisteve, po kompania private sa merr per nje koncesion?

   Reply to this comment
   • mirel April 8, 11:22

    Shqupisat si rrace idiote qe jane nuk e kuptojne qe kontrolloret nuk kane lidhje fare, po fare me “Kastratin” dhe pagesat e tyre nuk dalin nga buxheti i shtetit por nga te ardhurat e ShA ku ata jane punesuar.

    Reply to this comment
  • miri April 8, 08:03

   QENKAN PER TE QARE HALLIN .TU JAPIM NE SI POPULL CA PARE .MASKARENJTE TALLEN ME NJE POPULL

   Reply to this comment
 3. Mos e beso po deshe, por eshte e vertete. April 8, 01:09

  I ka zene “stresi” kolektiv jane histerike.

  Kur je i stresuar nuk shkon ne vendin e punes, por shkon ne spital ose tek psikologu.

  Qeveria duhet t’i degjeneroj keto shushunja te keqperdorur nga Shqypi dhe me nder Presidewnt Like Blloku, me 17 dite pune ne muaj marrin 2400 $ rroge mujore.
  Te shkoj haka tek i zoti pagat e tyre nuk duhet te kalojne 1 milion leke te vjetra.

  Askush ne pune shteti nuk duhet te kaloj rrogen e Presidentit te Republikes.

  Reply to this comment
 4. mirel April 8, 03:59

  60 punonjes te stresuar ne te njejten ore, cfare i thuhet kesaj?
  Nese jeni kaq te stresuar pse nuk largoheni fare nga ajo pune?

  Reply to this comment
 5. demo April 8, 05:36

  Kjo eshte GREVA E LUXIT.
  Mirepo duhesh kjo greve,qe sistemi korruptiv i Koncesioneve te Edi Rames,te shkaterrohej pikerisht nga TE PERKEDHELURIT E VET.
  Edi Rama e fali perseri me Koncesion Aeroportin e vetem kombetar te Rinasit.
  As Fatos Nano,As Edi Rama nuk kane vene nje pllake ne kete Aeroport qe eshte ndertuar nga Shteti Shqiptar me punen e sklleverve te burgosur politike.
  Ne cilin Qitap e gjen te drejten keta birbo hajduter ta japin me Koncesion kete Aeroport te vetem Kombetar me rendesi strategjike?
  Nuk u merakosen kur cmimet e biletave shkonin me shtrenjte se SHBA..Jo. Nuk mobilizuan ushtrine kur u shqye,,u sulmua nga banditet e armatosur,u rrembye,u vodh,u dhie mender Aeroporti i vetem kombetare strategjik,,qe ju dhjefsha Strategjine tuaj,.te hajduteve.
  Tani strateget e hajduterise kane dale ne fushe me blinda,tanke rraketa,se ca kurva te llastuar,qe marrin 10 fishin e rroges se nje mesuesi,po bejne greve!!!
  O sa mire ja bene!
  Ashtu si e gjeti regjimi kriminal i enver hoxhes nga i llastuari i oxhakut Sali Berisha,,Ashtu po e gjen edhe regjimin hajdut te edvin rames nga te llastuarit ,qe ka punesuar Belinda Ballukyu.

  Reply to this comment
  • Uthulla theu enën e vet... April 8, 18:26

   GREVA E LUKSIT eshte spikatje me vend. Ndryshe nga kohet kur ne greva hidhej klasa puntore, ne kohet e skllaverise moderne ne greva kane filluar te hidhen ata qe s’kane te ngopur me para si mesues, doktore, biznesmene, etj.,

   Kujto pak greven e traktoristeve ne Francen e “revolucionit” (te leshit), te cilet dilnin perdite dhe bllokonin autostradat vetem pse kishte rene me ca cent cmimi i qumeshtit dhe i mishit.

   Te gjithe pa perjashtim milionere te subvencionuar nga shteti, e megjithate babezitja nuk i lejonte te mendonin se me kete akt rrugacerie u shkaktonin miljona qytetareve deme te pallogaritshme financiare per shkak te konsumit te panevojshem te karburanit dhe vajtjes me shume vonesa ne pune.

   Reply to this comment
 6. S- New York April 8, 06:27

  Degjova me vemendje emisionin OPINION te drejtuar Fejziu,ne lidhje me shqetsimet ne Aeroportin Nene Tereza.
  Eshte hera e pare qe Fejziu drejton emisionin me dinjitet dhe pa asnje ansi politike.
  Vertet z.Fejzi eshte nje gazetar profesionist,por nga nje here te neverit duke u sjedhur si militant ordiner sidomos kur ka perpara Berishen.
  Uroj qe ne te ardhmen te mbaj kete qendrim.

  Reply to this comment
 7. Me emer April 8, 07:13

  … Dikur rrogat e punonjesve, te kuadro e, deri tek ministra e k/ministra ishin te percaktuar a dhe njiheshin duke lexuar gazeten zyrtare etj dokumentacione. Tani sekrete I keni or te urruar..!? Edhe ne sektor in privat rrogat e punonjesve duhet te jene te deklarruara, pasi si dote behet I mundur kontrrollin SHTETEROR I aktivitetet privat, fitimi I lighshem apo I pa ligjeshme I tyre, ore “legjenda” te anarshise ne ekonomine e hajduteve me kollaro..!

  Reply to this comment
 8. Lili April 8, 07:28

  !!eshte jokorrekte te ofendohen kontrolloret per rrogen qe marrin per punen e tyre : jane profesioniste, kane kaluar kohe per studime per ate puneedhe nuk e kane vendos keta vete rrogen e tyre po ministrija edhe ´boardi i famshme qe deri dje me belinden ne krye nuk ishin te shokuar nga naltesia e rrogave aty! Eshte pune me ankth, me stress ku duhet cdo ore koncentrim maximal si diten si naten, e kjo te shkurton edhe jeten nga ankthi( jane nje profesion me rezik kardiovaskular ma te nalte)? Pra merru me pse belinda e Albkontrol nuk kane ba reserva perkundra faktit se te ardhurat jane rritur cdo vjet deri 2020 , e ku vajten gjithe ato pare mbasi sot s’paska me pare ne arke!

  Reply to this comment
 9. Shvejku April 8, 07:50

  Qenkan te stresuar?
  Si ka mundesi,qe vetem keta qenkan te stresuar ne Shqiperi,ndersa i gjithe populli po shqyhet nga LUMTURIA?
  Po pse me zor i kane vene ne ate pune apo me miq te medhenj?
  Kush qenkan keta kolopuce te llastuar,qe na paskan si kriter te vetem TE MOS JENE ME STRES,se ndryshe mund te gjobiten?
  Po kush dhe me cfare ua mat stresin ketyre kolopuceve me bebelino?
  Nuk m’u besua se ne Shqiperi sot paska nje vend pune i tille ku kriteri kryesor qenka mos pasja e stresit!
  Po pse more njerez UFO,po miliona shqiptare,qe marrin nje rroge 300 mije leke te vjetra dhe kane 4-5 femije per te rritur,mund te mos kene as shtepi nje pjese,mund t’i kene edhe te semure,qe kane ne shtepi edhe prinder te semure per te mbajtur etj,si ia bejne?
  A nuk jetojne ne cdo sekonde te dites nen stres?
  Po qindra mjeke dhe infermiere,ne spitalet covid 19,ne kontakt te perditshem me vdekjen,a nuk jane te stresuar?
  Po qindra kirurge qe operojne zemren,trurin etj te njeriut,a nuk punojne te stresuar?
  Po pse ne punen tuaj ju u dashka te jeni te DROGUAR nga lumturia qe te punoni?
  Po dikur,qe kete punen tuaj e benin oficeret e ushtrise dhe qe merrnin 8 mije leke ne muaj,a nuk paskan qene te stresuar?
  Si e benin ata punen me 8 mije leke,ndersa ju kerkoni 4 mije euro?
  Po pse more kafshe, cfare beni te vecante ju nga te tjeret,qe te paguheni kaq shume?
  Po qe se duhet krahasuar me boten,atehere pse nuk paguhen edhe te gjithe shqiptaret kaq shume,pra si Europa,por mezi sigurojne buken e gojes?
  Ju jeni qenie jashtetokesore,prandaj duhet te zhdukeni!
  Po njeriu tere jeten eshte i stresuar,o kafshe,se edhe kur ben seks je i stresuar e jo me ne punen e perditeshme!

  Reply to this comment
 10. vlonjati April 8, 08:34

  A e di ti Shvejk se interesi personal eshte mbi ate te pergjithesmin ? A e di ti Shvejk se ç’do njeri i lire kerkon qe te mos jetoje me me stres por te jetoje i qete dhe i sigurte me familjen e tij. Me sa duket ty nuk te ben pershtypje te jetosh ne stres ose je nje mashtrues qeveritar si Veliaj dhe kenaqeni me jeten dhe stresin e te tjereve .

  Reply to this comment
  • Remo April 8, 09:17

   O Vlonjat, egoisti tipik…kur ke pranuar nje pune(detyre) te nje rendesie te vecante sic eshte kjo atehere interesi i pergjithshem eshte mbi ate personal….e ne fund te fundit ata jane profesioniste?! Me keto veprime qe bejne tregojne te kunderten. Jane te llastuar. Greva nuk u lejohet dhe perse pikerisht sot kur kane nje vit qe “vuajne nga stresi”!! Jane te te gjitha kraheve politike ata qe punojne atje, po bejne nje loje te ndyre ne kurriz te Shqipetareve!

   Reply to this comment
  • mirel April 8, 11:25

   Kujt i mduket ajo zonja si e stresuar ose eshte idiot ose eshte shqupis ndyresire. Ajo mashtronte diten per diell duke na treguar rrogen ne celular qe eshte e ulet dhe e fshehu faktin qe ajo rroge eshte pasi ke paguar taksat si ne cdo cep te globit.

   Reply to this comment
 11. hasani April 8, 08:50

  Cfare mentaliteti. Paraja e madhe te cmend dhe per te cmendurit kriminele shteti ka nje vend, qe eshte zaharia. Sa me shpejt kush eshte cmenduar nga paraja e madhe te cohet atje se i vjen mendja ne vend.

  Reply to this comment
 12. Vlora April 8, 09:11

  Ku jane lamashet qe ankoheshin per Bangladeshin ? Me 400 dollare nuk punojne se nuk ju dalin, po tu japesh 2.000 dollare stresohen..sa dollare do kjo race dembele e anadollake qe te futet ne pune ? Po kush do punoj ne kete vend o kellira??Qeveria te kontaktoj nje kompani private nga jashte, gjysma e kontrollorve te fluturimit ne Evrope jane pa-pune..nuk marrin rroge hic ! Vijne ata e punojne per 2.000 dollare pa problem !Te zhduken dembelet dhe anadollaket qe kerkojne te ndezin cigaren rehat kur vendi e Bota po digjet nga nje pandemi ! Ne Evrope ka pilote avionesh e kontrollor qe jane detyruar te shkojne e te punojne ne supermarkete per shkak te pandemise o vemje, por nuk e marin vendin e tyre peng , nje sepse jane njerez me dinjitet qe perdorin trurin, dy sepse nuk i lejon njeri, ne cdo vend te botes keta shkojne direkt ne burg te gjithe !

  Reply to this comment
 13. Nuk e kishim ditur, qe kulla e kontrollit na kishte pas qene, nje tjeter feud i Saliut April 8, 09:12

  Moj laraske, kjo po ndodh kudo ne bote. Psh, te gjithe futbolllisteve ne Europe u jane reduktuar pagat, per shkak te renies se te ardhurave ne futboll. Apo jeni mbyllur ne ate kullen e fildishtë dhe NUK doni te kuptoni se ne cfare realiteti po jeton i gjithe globi. Turp nuk keni, nga mjeket, qe nuk shullohen ne karrige gjithe diten si ju, po kane mbi nje vit, qe luftojne me vdekjen, pa u ankuar. Qenkan ne stres kolektiv keta. E padegjuar edhe kjo! Pse cfare eshte stresi covid. More, qe eshte virus i paramenduar, ky, eshte, po kur keni firmosur, kontraten, keni pranuar mos beni greve. Tani, po mbroni idene, se nuk eshte greve, po stres kolektiv! Meqe jeni te stresuar, keni nevoje per kurim psikiatrik dhe jeni te papershtatshem per ate detyre, e cila kerkon gjakftohtësi dhe,mbi te gjitha, shume patriotizem, cilesi te cilat ju nuk i dispononi. Atehere, ju duhet te zevendesoheni, si te paafte menderisht, madje ti ktheni shtetit edhe parate e trajnimeve, trajnime, te cilet paskan qene super te kushtueshem.

  Reply to this comment
 14. Doni April 8, 10:18

  C’eshte kjo rroge kaqe e larte?Po aeroporti i tiranes eashte nje shtalle,ashtu duket ne foto.A duhen keta kafshet, te kene rrogat si Zürichu,ku cdo 10sec zdret ose ngrihet nje aeroplane.Keto per punen qe bejne edhe 500 Euro e kane shume,race e ezgjebosur…Duhet te pushohen menjeher nga puna.Manipulimin e tyre e vuajne udhetaret.

  Reply to this comment
  • Lili April 8, 17:30

   Doni si ne zurich si ne Tirane , kontrollori ka nje pjese per pune te njete gati ! Ne zurich jane disa qindra kontrollore qe pushojne cdo 3 ore per sic e kerkon regullat! Edhe ka vetem nje pjese te traffikut jo gjithe ato! ( nje korridor)

   Reply to this comment
 15. Arben April 8, 10:20

  Te lumte moj zonje

  Dhembe per dhembe prostitutave

  edroga

  Reply to this comment
 16. DALLTON April 8, 12:23

  Zoterij komentues keto qe komentoni ju deri diku qendrojne ,por lepuri-fle-gjetke eshte dora e Rusit I cili kerkon destabilizimin e plote te SHqiperise,te zgjedhjeve ,te reformes ne drejtesi ,dhe te anullimit te stervitjes se trupave Amerikane ,por nji gabim ka k/ ministry I SHqiperise ,I cili I perkedhel akoma “Qente -te -terbuar “Sali-Kerrmen “dhe” Ilir-Rakitikun “

  Reply to this comment
  • Lili April 8, 17:23

   Solidariteti nder punetoret e nder sindikatate nuk existon ne Shqiperi! Existon vetem bythekepirja e Njishit tek militantete! Pra Rama e cfaredo qeveri munden neser te va pergjysmojne rrogen juve se e meritoni me va pergjysmuar mbasi paskit aq shume interesin publike per zemer! ( sa cudi qe nuk ju ndihet zeri kur 110 million i jepen italianit, apo kur gjiknuri vjedh milliona tjera per Gurun! Jo kur njerezet qe na duhen bejne greve per rrogat e tyre ( si 4000 si 200 kur te pergjysmohet te dhemb nji se njisoj) !
   Idiote e Albanistanit eshte ma se e merituar qe kerkojne te hane njenjitjetrin kur ujqetper asgje e lene ujqet me ba kerdi kamos!
   Turp jeni !
   Pyetni nje here vetin pse nuk paskan pare per rroge normale sipas kontrates kur vetem teaffiku aktual garanton mjaft te ardhura per te paguar keta rroga! Pse nuk i paguajne?! Sepse boardaret tone , te gjithe te lidhur me politiken , marrin hisen e tyre aq stratosferike sa s’jete gje per kontrolloret! Si ne cdo ndermarrje si Albkontrol albpetrol, ujesjellesietj taxat u rriten paguan nje qind here sahata te ri edhe prape s’ka uji e ska pare as tek ujesjellesa as te rryma as tek shendetsia as tek autostradat as tek aeroporti! Ku shkojne pra taxat tona?!

   Reply to this comment
 17. Doktori i Urgjences April 8, 12:48

  Ne kohe normale 3 milion te vjetra?! Oh po na falni shume ju paskemi rene ne qafe.

  Ku aplikohet per kontrollor ju lutem?

  Reply to this comment
 18. Lili April 8, 17:27

  O Doktor, edhe ne per ty mundemi me thane njisoj ! Zvogelo per gjysme rrogen se nuk po mundennjerezet me te paguar çmimin e konsultes!
  Hajt te vazhdoje loje derisa te kapim rrogat e Bengladesishit se ky eshte qillimi i percarjes te punetoreve nga pushteti!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim