“Konvertohen” në katolikë për të fituar azilin

February 8, 2015 11:17

“Konvertohen” në katolikë për të fituar azilin

Nora është shtrënguar të zgjedhë ndërmjet familjes dhe të dashurit. Kishte besuar se dashuria nuk i njeh dallimet etnike, racore apo fetare. Familja ia sfidoi vazhdimisht lidhjen me Liridonin.

Nora ishte para dilemës së madhe. Shpresonte se familja nuk do ta çonte deri në fund kërkesën për të sakrifikuar dashurinë për shkak të dallimeve fetare.

“Unë jam rritur në një familje myslimane që beson në mënyrë absolute e dogmatike në rëndësinë e bindjes fetare”, u ka thënë Nora autoriteteve gjermane, të cilët i kërkonin të shpjegonte arsyet e largimit nga Kosova në fund të vitit të kaluar.

“Kam sakrifikuar shumë gjatë viteve rinore që të mos e humbja familjen dhe njëkohësisht të mbaja afër vetes njeriun që e dashuroja”.

Nora e dinte fort mirë se familja nuk do ta lejonte në asnjë mënyrë që lidhja të kurorëzohej me një djalosh të besimit katolik.

“Erdhi një moment kur ua thashë në sy prindërve se nuk do të ndahesha me asnjë çmim prej Liridonit. Dhe ju nuk mund ta merrni me mend reagimin e tyre”, u ka thënë Nora zyrtarëve të shtetit gjerman. Dëshmia e saj është mbështetur edhe prej të dashurit, raporton Koha Ditore.

February 8, 2015 11:17
Komento

10 Komente

 1. albert February 8, 11:34

  Titulli nuk ka te beje fare me shkrimin. Askund nuk thuhet qe Nora u konvertua per te fituar azilin. Nora mbeti myslimane, por eshte qendrimi konservativ i familjes se Nores te cilet nuk duan qe vajza e tyre te martohet me nje cun te nje perkatesie tjeter fetare.

  Reply to this comment
 2. ajn February 8, 12:04

  A u lodhet shume qe e gjetet, sa e sa raste diskriminimi ka qe viktima jane muslimanet prej familjareve qe paragjykojne islamin?

  Reply to this comment
 3. labi i vlores February 8, 12:12

  ..kur e lexova lajmin u habita dhe mendova se prinderit e vajzes do jene me origjine nga pakistani o bangladeshi, injorance prehistorike.

  Reply to this comment
 4. Arben February 8, 12:29

  RROFTE PARTIA KOMUNISTE E SERBISE ME THACIN DHE MUSTAFEN NE KRYE.

  (EDHE MILLOSHEVICI KETE DONTE TE BENTE ME SHQIPETARET, ME SA DUKET PO JA ARRIJNE KETA KUADROT E SOTEM)

  HA HA HA HA HA HA HA HA

  Reply to this comment
 5. Drenicak February 8, 14:23

  Lajm i mire nese eshte e vertet.
  Shqiptart duhet ose te kthehemi prap ne identitet fetar katolik ose te behemi ateist.
  Une vi nga Drenica qe aktualisht ska as nje katolik legal por ilegal si une ka bukur shum.
  Feja islame eshte fe fashiste ndjell dhun thrret per vrasje .
  Une jam mbi 60 vjeqar por jame shume i poshtrum kur shof Drenicen heroike qe nuk ka fshat qe seshte ndertu xhami
  Turkoarabe .

  Reply to this comment
 6. rreth preri February 8, 18:24

  Ju<> qe shkruani keshtu si ky labi i veriut apo dreni caku ju ruajt zoti se ikeni ra pikes se tash me te vertet muslimanet na kane ardh ne maje te hundes.SHikoni cka po bajne neUkrahin prej tyne bota kaloj 2 luftra boterore a nuk ishin keto musliman qe pasi zhduken ne menyr paqeore pop autoktone te amerikes aju kujtohen muslimnet e irlandes kur u vriteshin me njeri tjetrinaju kujtohen muslimanet e SERERB cfar ban me kotoliket e drenices e te kosoves a ediniju se ne rethimin e shkodres nuk mori pje asnje musliman vatem se komandant ishta Kotoliku H R Pasha. Tju vij turp Shembuj te tille do tu jepja plot i fundit eshte ai i muslimaneve te f arresit qe i pengojn me te gjith format kotoliket te ndertojne xhamine . se ate hoxhen italian qe protestonte per V ZHITIN qe te mos shkonte ne vatikan ambasador etj etj

  Reply to this comment
 7. forca February 8, 19:03

  mos lifni shum si qen se nuk kandoth as gje e re tung

  Reply to this comment
 8. LEK DUKAGJINI February 8, 19:12

  Qe te behesh katolik, e do pak “shpenzim”………kohe………..Edhe femijet e lindur nga prinder katolike, ju duhet nje periudhe kohe , qe nga pagezimi pas lindjes ,qe do te thote regjistrim ne fe ,te krezmimi, qe eshte mesimi i ungjillit te Krishtit, dhe deri tek kungimi, qe eshte marrja e Krishtit ne zemer………i gjithe ky rit, nuk behet me dhune, e as me shperblim…..eshte me bindje…….Ne Ungjill, nuk ka asnje fjale, ku predikohet dhuna, dhe ska asnje lidhje me fjalen “konvertim”……aty flitet vetem per ungjillizim te botes, me shembujt mrekullues te Jezusit……dhe te gjithe kete e kemi dhurate falas prej Tij………

  Reply to this comment
  • Dardha February 8, 20:22

   Te paret e tyre nga te krishtere u bene myslymane per ca toka dhe ofiqe. Keta tani nga myslymane behen te krishtere per te fituar azil per nje jete ekonomikisht me te mire. Pra jane kthime sipas interesit dhe jo se besojne. Sepse per ata qe besojne konvertimi kalon nga nje rruge me e veshtire.

   Reply to this comment
 9. fazllici February 8, 19:15

  Per te fituar azilin duhet te deklarosh edhe shkakun e largimit nga atdheu.Ai ekonomik noch k pranohet ,pra duhet dicka tjeter si gjakmarrja ,politika etj.Kjo vajza ka gjetur kete shkak qe kate ngjare qe ti pranohet vetem se eshte teme e dites shkak I ISIS se mua me duket me shume si genjeshter.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim