29 Nëntori sipas ish-ushtarakut me ‘baba partizan’ dhe ‘nënë balliste’

November 28, 2016 19:31

29 Nëntori sipas ish-ushtarakut me ‘baba partizan’ dhe ‘nënë balliste’

Armand Vinçani, ish-zv.shef i Shtabit të Përgjithshëm, që tashmë jeton në SHBA ka një histori familjare të veçantë:  nga ana e babait vjen nga një familje që u lidh tërësisht me lëvizjen nacional-çlirimtare.

Një nga xhaxhallarët e tij ishte nga komandantët më të shquar të luftës duke udhëhequr Brigadën e 4 në luftë e më pas zv.komandant  i Divizionit të Parë. Pas lufte ishte zv.shef i shtatmadhorisë derisa u burgos.

Nga ana e nënës, familja ishte tërësisht e lidhur me Ballin dhe kishte eksponentë në radhët e tij.

Në ditët e fundit të pushtimit, gjyshi dhe daja u arratisën nga Shqipëria.

Është një rast disi i veçante ku megjithatë, babai i tij nuk u ndal për t’u lidhur me nënën e tij e sigurisht një lidhje e tillë nuk mbeti pa pasoja.

Vinçani ka shkruar opinionin e mëposhtëm për DITA:

 

 

********

Nga Armand Vinçani

Grindja “fëmijërore” e lindur pas viteve 90-të lidhur me datat historike të 28 dhe 29 Nëntorit nuk është asnjë gjë tjetër më shumë se sa thjesht pjesë e absurditetit shqiptar. Unë besoj se ndryshimi i datave të festave pas ardhjes për herë të parë në pushtet të Berishës ishte thjesht një përpjekje për të treguar se ai ishte më shumë demokrat se sa mund të perceptohej e pranohej si i tillë duke konsideruar botëkuptimin personal dhe lidhjet e tij të ngushta me regjimin komunist.

Ishin vitet e para të post-komunizmit ku nevoja për të mbijetuar politikisht motivoi shumë individë e midis tyre edhe Berishën për të bërë gjithçka të mundur e bërë një lloj make-up ku edhe komunisti i djeshëm më ekstremist u shndërrua magjikisht në demokratin më të flaktë.

Unë besoj se kjo është zanafilla e lindjes së debatit shterp lidhur me festat tona kryesore.

Në anën tjetër, sa herë Berishës i shket situata nga dora ai i kthehet idesë së të qenit “anti-komunist”, por Shqipëria ka nevojë më shumë se kurrë për bashkim e unitet.

Nuk ka dyshimin më të vogël se 28 Nëntori është ngjarja më e madhe historike për Shqipërinë pas epopesë së shquar të periudhës së Skënderbeut. Shpallja e pavarësisë i dha jetë një akti madhor juridik për të ardhmen e Shqipërisë si shtet sovran dhe i pavarur.

Duhet të mos harrojmë se përveç këtij fakti, ne kemi të drejtën edhe të mburremi sepse ky akt i kalonte edhe përmasat e civilizimit Europian të kohës. A nuk duhet të jemi krenarë se ndërsa në shumicën e shteteve europiane ekzistonte monarkia si formë qeverisëse, Shqipëria i dha vehtes për herë të parë një formë parlamentare?

Pa u zgjatur më shumë në ketë pikë besoj se s’ka asnjë kundërshtim për këtë datë historike e më të rëndësishme të vendit.

Duke ardhur tek 29 Nëntori, pyetja e shtruar prej vitesh është nëse Shqipëria u çlirua nga nazizmi pikërisht në këtë ditë. Në opinionin tim një pyetje e tillë nuk ka kurrfarë vlerë sepse ne asnjëherë nuk do të biem dakord për një gjë të tillë.

Ajo ç’ka ka vlerë është se të gjithë duhet të pranojmë se shpesh një datë e caktuar historike merr më shumë ngjyrat e simbolizmit se sa ato për caktimin ekzaktësisht se kur ndodhi evenimenti i caktuar.

Një simbolizëm i tillë u krijua për afro 50 vjet rrjesht dhe tashi u dashka ta ndryshojmë pa patur as argumentin më të vogël shkencor? Nuk është aspak në dobinë tonë të konfondojmë 2 ngjarje historike në një ditë të vetme.

Ne sigurisht nuk ndjehemi mirë, por duhet të mos harrojmë se ka jo pak tendenca të shkruara në dokumenta historike, enciklopedi etj., ku Shqipëria as nuk radhitet në krahun e aleancës antifashiste, por përkundrazi radhitet padrejtësisht në anën e boshtit fashist. Atëhere, a duhet ne që me duart tona t’i fryjmë edhe më tej këtij deformimi të turpshëm duke treguar se edhe vetë nuk dimë kur u çlirua vendi?

Kjo është tejet e dëmshme dhe poshtëron dinjitetin tonë si komb.

Duke u kthyer përsëri tek simbolizmi. Shumë dokumenta historike të burimeve të huaja janë kontradiktore në konfirmimin e datës kur ushtari i fundit nazist u largua nga Shqipëria. Ka dokumenta që konfirmojnë 29 Nëntorin, por ka dhe të tilla që konfirmojnë se një pjesë e tyre ishin në Shqipëri edhe në ditët e para të Dhjetorit.

Atëhere ç’duhet të bëjmë? Të vazhdojmë luftën donkishoteske me njëri-tjetrin apo t’i mëshojmë edhe me fort idesë se Shqipërinë e çliruan shqiptarët pa më të voglin dyshim? Pse duhet të ngatërrojmë këtë ngjarje me historinë e dhimbshme të instalimit të sistemit komunist në periudhën e pas-luftës?

Ata që bënë luftën nuk u nisën nga idetë politike, por thjesht nga patriotizmi dhe ndjenjat atdhetare. Sesa është kontributi i secilës palë le t’ja lëmë historianëve ta provojnë me fakte, por si komb ne duhet të festojmë çlirimin e vendit në një ditë të veçantë e kjo ditë e veçantë është tashmë e simbolizuar më 29 Nëntor.

Kontradikta të tilla ka edhe në vende të tjera të shtet-formuara shumë më parë se ne.

Edhe në SHBA ka jo pak debate në lëmin akademik lidhur me ditën e pavarësisë. Megjithatë, asnjëherë ndonjë presidencë apo kongres nuk ka ndryshuar datën 4 Korrik. U shpall Deklarata e Pavarësisë ne 3,4, 5 apo në ndonjë datë tjetër, nuk ka asnjë rëndësi tashmë. Rëndësi ka evenimenti historik i përjetshëm.

Duke u kthyer edhe një herë tek debati i datave – ngjan si puna e thënies së moçme që u mblodhën të gjithë të mençurit për të nxjerrë nga pusi një objekt të vogël të hedhur në të nga një i marrë, por askush nuk e nxirrte dot.

Le të mundohemi të kemi sa më pak marrëzi të tilla që përbëjnë atë që të gjithë e quajmë absurditet shqiptar. Kemi shumë gjëra të tjera për t’u marrë kaq ethshëm.

 

November 28, 2016 19:31
Komento

56 Komente

 1. ARUSHA November 30, 01:29

  keshtu ka qene edhe familja ime dhe gjysma e shqiperise

  Reply to this comment
  • D.. Wolf November 29, 19:56

   pa maj pa,

   ene gjyshen fashiste

   Reply to this comment
  • Bredhi November 30, 03:23

   Po dita e “çlirimit” nga pushtuesit italiane e Shtatorit 1943 a do te festohet?
   Po dita e “çlirimit” nga pushtuesit italiane e Shtatorit 1920 a do te festohet?
   Po Dite te deshmoreve te rene per Pavaresine me 1912 a do te kete?

   Komunistët lindën, ishin dhe janë kundër nacionalizmit, kundër kombsisë shqiptare, kundër kombit shqiptar. Si mundet akoma te “festohet” fitorja e xhihadisteve komuniste dhe “dita e çlirimit sllav”?!?!

   Reply to this comment
 2. lili November 30, 05:57

  Amerikanet diskutojne dit en e clirimit ndoshta,po ky disktutim nuk sjell armiqesi sikur ne shqiperi!
  Nuk eshte ne shqiperi nje date qe sjell ma shume kohesion,po nje date qe sjell armiqesi vellaznore!eshte sikur amerikanet te kish in zgedhur daten e luttes se Secesionit….
  Nje pjese bukur e madhe e shqiptarise e konsiderojne kete date si date robnimi,edhe gjithe bota sot e feston 9 majin si date universale per fundin e luftes se dyte.
  Nuk Jane kunder dates per clirimine te shqiperise,Jane kunder datave slavokomuniste.

  Reply to this comment
  • albanian deri ne vdekje November 30, 16:02

   nuk ka armiqesi ne shqipni po ka nje problem( politikanet e keqinje) se si balli kombetar e pksh qe perbehesh po nga nocianalist shqiptare kishin nje qellim mireqenie edhe shqipni etnike meqe me zogun kjo nuk u arrite ok pra partizanet edhe luften ne shqipni thomi lavdi ok por problemi qendron me enver hoxhen edhe klika e tije qe e sabotuan edhe de fakte e bene shqiptarine 3milion pa asnje veto edhe bota e klasifikuar diktator tani keta i vene meritat e luftes enverit kjo nuk shkon tani edhe ka problem edhe kapen mbas dates i koklavitur lavdi partizaneve edhe atyre te ballit qe si kane duart me gjake e tradheti qe vdiqen per nje shqipni etnike e u shpallen tradhetar kote

   Reply to this comment
   • Albatros November 29, 20:06

    Kujdes mer Albanian, kujdes, mos bij pre e ketyre budalliqeve. Tentativa me e ndyre qe bejne anti-shqiptaret per percarjen e kombit tone, eshte kur duan te barazojne Luften e Nacional Clirimtare, me gjithe periudhen e Diktatures. Nderkohe qe kjo eshte nje periudhe 50 vjecare, qe as sesi nuk duhet te njehsohet. Lufta Nacional Clirimtare u be nga te rinj idealist qe s’kishin kurresesi ne mendje qe Shqiperia do perfundonte ne nje Diktature. Te hedhesh poshte gjakun dhe idealet e tyre qe i keqperdoren nga nje diktator do ishte nje fatkeqesi e dyte per kombin tone.

    Reply to this comment
 3. baba partizan November 30, 06:06

  Po pse me tradhetove e shkove n’amerike kurse une per ne en rusi kam luftuar?

  Reply to this comment
 4. redisheheri November 30, 08:41

  DELETED RRofte Shqipnia etnike!

  Reply to this comment
 5. DREAM November 30, 09:03

  Te [sh}nderuar shoke partizane ,kte mos e lexoni …ky eshte “ballist”

  Zt Vincani ,e larmishme teoria e juaj .Doja vetem tu thoja te gjeni debatin e fundit qe beri Zt Rama Bojaxhiu {ne histori ka qene i shkelqyer ,ka marre gjithmone 2 }ne tryezen e rrumbullaket me forcat politike .Thuajini ndonje miku nga ana e mamase tu dergoj pergjigjen qe ju dha Zt Roshi …

  Reply to this comment
  • nick November 30, 11:08

   znj.Dremitje.Te verteten ashiqare po e ndajme 50 me 50.Shqiperia u çlirua dy dite rresht,ne 28 e çliruan ballistet,ne 29 partizanet.Por si e justifikon Berisha vendosjen e kesaj date nga rregjimi enverist?Se gjasme Jugosllavia qenkesh çliruar me 29 nentor 1945!!!!!! I bie qe Jugosllavia te jete çliruar disa muaj pas dorezimit final te Gjermanise ne 9 maj 1945,madje edhe Japonia ishte dorezuar ne shtator.Ne fakt ne 29 nentor 1945 startoi qeveria komuniste jugosllave,pasi u quajt e permbysur monarkia,pak a shume si 22 tetori 1944 i PKSH ne Berat(Qeveria Demokratike),pasi kishte shpallur ne maj 1944 ne Permet permbysjen e monarkise se Zogut.Pra,s’ka ate lidhje me jugosllavet kjo date sa i japin rendesi mashtruesit demagoge.

   Reply to this comment
   • DREAM November 30, 12:31

    I dashur koperativist ,mesoje per vete te verteten …
    WAR PICTORIAL NEWS, NO. 191 [JAN. 1], 1945
    Mashtruesit demagoge jeni ju …ju manipuluat gjithe historine dhe nuk ka rendesi data ..sesa ato qe ju beret ne emrin e ksaj lufte .

    Reply to this comment
    • nick November 30, 13:00

     znj Dremitje!Te falet perçatja sepse ke hyre ne muajin e Letargjise.Historia nuk eshte plake lagjeje,qe edhe kur nuk u kujtohet ndonje date nuk ia ve re kush.Ate e rrefejne ata qe e bene,keq apo mire,daten ia vene ata.Turp per nje parti te djathte demokrate qe merr persiper te nduke me perçarje nje ngjarje historike pozitive.

     Reply to this comment
   • Prefe Sori December 1, 15:22

    Nick, Jugosllavia feston(te) 29 nentorin e 1943, jo 1944 e as 1945. Me c’me kujtohet, ka qene data e Konferences se dyte te AVNOI-t (Keshilli Antifashist Nacionalclirimtar Jugosllav) ku u percaktuan bazat/parimet e Jugosllavise se re federale. Pra kjo feste Jugosllave s’ka te beje fare me Shqiperine, as si date (tjeter vit) e as si ngjarje historike. Ajo afron me shume me 24 Majin tone, diten e Kongresit te Permetit. Lidhjen e dy 29 Nentoreve veten nje kafshe Vicidoli mund ta beje, bashke me ata qe i mbajne ison.

    Reply to this comment
   • mirel November 30, 03:51

    Mos doje te thoje ne 28 e Cliruan nga ballistet dhe ne 29 nga gjermanet, prape dhe rri e them me vete, perse kruhen ballistet valle, mos duan ta cojne 28 Nentorin ne diten e deshmoreve te Ballit, apo bythes me sakte!?

    Reply to this comment
  • Shkop per zagaret e Saliut November 30, 18:30

   Kurvat e sojit tend, sigurisht dhe mantinutat, per çdo gje qe nxjerin nga gryka e halsde se tyre kane vetem nje mendim: Partneri i rradhes, pavarsisht se çfare mund te jete; fashist, ballist, komunist ,vetem te jete hamshor. Si duket vdiske per Ramen dhe e shikoke ne ender çdo nate, por tani ai nuk ia var putanave si ty.

   Reply to this comment
 6. EURO MALOKU November 30, 12:08

  PO ZIHENI PER DATEN E CLIRIMIT…?
  VERTETE A JEMI CLIRUAR?

  Reply to this comment
 7. Mimoza November 30, 20:01

  VNCANIT NUK I KA DALE ENDE INATI QE NUK MUNDI TE RRIJE KETU SHEF USHTRIE DHE I RRITUR NE NJE MIJE TE MIRA NGA KOMUNIZMI, TANI PO FITON NGA DAJO BALLISTI. PO AMA NUK HARRON QE KA QENE DIKUSH, ME XHAXHA E SOJ E SOROLLOP ANETARE PARTIE E TANI NE AMERIKE ESHTE SI TE TJERET. IA KA PARE HAJRIN 29 NENTORIT DHE TANE KA INAT 28 NENTORIN, NDERSA ATA QE U RRITEN NE KAMPE E PA TRISKE FRONTI NUK E DUROJNE 29 NENTORIN. PARTIZANET , TE THEMI TE DREJTEN LUFTUAN KUNDER FASHIZMIT., ETJ., ETJ., POR ISHIN PO ATA QE MBUSHEN BURGJET ME PLOT DJEM TE DITUR E TE MESUAR QE SHPESH EDHE I MBESHTETEN DHE ME URDHER TE MIQVE JUGOSLLAVE I SHUAN, APO DHJETERA KOSOVARE TE LIDHUR QE KALUAN NEPER SHQIPERI E ATA I BENIN SEHIR DHE SERBI I VRAU NE TIVAR etj., etj., pa fund. Pra per kete njerezit e tyre qe ende nuk po e marrin veten nga drobitja qe i dha edhe familja jote komuniste nuk e durojne ate DATE. PO NUK PO VRASIN NJERI, THONE MENDIMIN E TYRE. PO ATJE NE AMERIKE NUK KE KUJT IA TREGON TESEREN E PARTISE DHE GRIN KOT.

  Reply to this comment
  • Europiani November 29, 21:24

   Mimoza, Armandi ka qene dhe mbetet nje intelektual ushtarak, ai u largua jo se nuk u be ShSHP por se nuk ishte dakord me keqperdorimin e ushtrise shqiptare ne ate vite te mbrapsht. Per sa i perkete dates se clirimit ajo nuk ka te beje me ngjarjet e mevoneshme dhe me regjimin qe u vendos, me persektutimin qe ju be perfaqesueseve te klasave te permbysura por dhe te vete pjesmarresve te luftes nacional clirimimtare. Ne duhet te jemi krenare qe u cliruam vete, te respektojme ata qe luftuan kunder nazizmit , te kujtojme kete date,Flm Armand per analizen e thell dhe realiste qe bene per daten e clirimit. Ne duhet te shikojme perpara te bashkuar ne gjerat e medha dhe te zgjidhim problemet madhore qe ka vendi

   Reply to this comment
   • Nik November 29, 17:56

    Ja dhe nje “shpikje” e fundit e shipos “intelektual ushtarak”!
    Marrezite dhe budallaleqet s’kane fund!
    Nik

    Reply to this comment
 8. arber November 30, 21:11

  me vjen mire qe u kujtove per Shqiperine se nene e rehatove.

  Reply to this comment
 9. Aliu nga Selenic December 1, 00:50

  PERSE SALI BERISHA NUK E NJEH 29 NETTORIN.

  Berisha e gjeti pushtetin ne Tavoline si dhurate ne rrespekte nga zona ku vjen dhe nga miqesia qe kishte me Enver Hoxhan.
  Vinte nga Vendi i patriotve te medhej Mic Sokoli, Haxhi Zeka, Sef Kosharja, Barjam Curri. si dhe nga vendi ku u mbajt mbledhja e Bujanit. Mbi keto baza edhe Enver Hoxha e afroi Sali Berishen mjek teke Bllokut. Madje ai kishte mardhenje shume miqesore sa ky shkonte edhe ne zyren e tij.Mos harron shkrimin e Sali Berishes. Me zuri sherri me Enverin une thote Berisha- i hapa kompjuterin.Sokoli me normalizoi dhe perseri ata ngelem miqe. Mos harroni fotat vozitse ne liqenin e Pogradecit e plote aktivitete te tjera pran familjes Hoxha.
  Sali Berisha u orjentua nga rregjimi, per te marre kreun e shteti duke menduar ata se shqiperin do ta lejme ne dore te sigurta edhe perse kaloj ne Demokraci faktoret e meseperme e bejne te besueshme kete qe them une. Mbi keto baza Sali Berisha e mori pushtetin ne Tavoline Ata mendoni dhe besoni tek besa e malsorit.!
  PO PERSE SALI BERISHA NUK E NJE 29 NETORIN.?
  Arsyeja kryesore qe nuk e njeh ket se Sali Berisha ra ne kontakte me Nacionalistet te cilet iken ne bishte fashizimi, ata bashke me qarqet e egra antishqiptare e blen i dhan para dhe e orjentuan drejte destabilizimit te vendit ndryshe ata do te nderhynin per ta larguar nga pushteti.
  Po c`far i rrekomanduan ata.!
  Ata i rrekomanduan provokimin e nje lufte civile te cilen duhet te laheshin hesapet me ata qe i perzune bashke me Nasistat. Per kete koken e kesaj ideje te orjentuar e shfaci Sami Repishti ne Shkoder sapo erdhi per her te pare.
  Samiu rrekomandoi dy porosi.:
  1. Te hiqet sa me pare drejtshkrimi shqiptare qe u vendos ne viti 1972.
  2. Te Varan komunistet ne c`do shtyll te tensionit te larte nga nje komunist u varur.!.
  Kjo deklarat eshte e arshiviuar ne arkivin e TVSh Tirane.
  Mbi keto baze berisha ka provokuar gjithnje nje gjakderdhje te madhe ne shqiperi pore fale krehut te majte te Partise Socialiste e cila e ka shmangur me sukses.
  -Keshtu Berish provokoi me 2 Prill ne shkoder duke vrare tre veta dhe duke akuzuar shtetin per terrorizem.
  – Provokoi ne vitin 1996 kure beri vjedhjen masive te votes dhe dhunoi deputete e opozites.
  -Provokoi ne viti 1997 ku dergoi ushtrin per te shtypur protestuesit ne Jugun e shqiperise. Nga ku dergoi edhe dy avjon me LHL per te vrare popullin e Jugut.
  – Provokoi me vrasjen e Azem Hajdarit i cili me arkivolin e tije goditi dyert e kryeministrise dhe organizio grushtin e shtetit.
  – Gjithashtu pes largimit te tje nga pushteti dhe me kthimin e tije berisha provokoi perseri.
  -Provokoi me vjedhje masive te votes si ne vitin 2009 ashtu dhe ne zgjedhjet e pushteti vendore per Tirane ku pushtetin e mori me forca policore pa asnje fitore.
  -Provokoi me 21 Janar.
  -Provokoi me dhenjen e detit Greqise.Te gjith keto jen provokim te cilat i kishte marre nga ustallaret te cilet ata kurre nuk u bashkuan me interesat kombetar pore vetem me interesat e xhepit te tyre.
  ARSYE TJETER QE NUK E NJE 29 NETORIN ESHTE EDHE.
  -Nje arsye shume e forte se Nacionalistet kurre nuk e ngriten gishtin kunder pushtuesve Nazi Fashiste ndaj dhe ata perfunduan ne fundrina te kombit dhe Berisha , mori persiper te behet pinjoll i tyre dhe mendoi qe tashme erdhi koha te shfrytzoi kohet e arte edhe ne kohen e Demokracise ndaj Berisha jo vetem qe nuk e njohu 29 Netorin pore nuk njohu ase ekonomin qe na e la trashegim sistem per ta rikthyer ate ne kushte e ekonomis se tregut. Ne keto kushte Barish rrafsho cdo gje dhe arriti ta fundos ter ekonomin e vendit.
  Sote nga dora gjakatar e ketij njeriu kane humbur jeten ne shqiperi mbi 28 000 veta si rezultat i papunsise i amullis qe krijoi dhe nga drejtim dhe keqmengjim arriti qe shqiperi te jet sot ne keto nuvele kaqe te renda.!Pra nuk munde te njihet kjo date historike nga ata qe e luftuan kunder kesaj lufte deri ne fishekun e fundit.!Berisha ai pinjoll i nacionalisteve dhe bashkpuntorve te Nazizmit eci ne gjurmet edhe te Xhafer Deves dhe te Rexhep Mitrovices duke sulmuar Jugun e Shqiperise.
  Keto jane edhe arsyet qe Berisha nuk e nje 29 Nentorin.
  29 Netori do te njhet do te rrespektohet ne jete te jeteve edhe karrshi kundershtimit te kesaj minorance injorante qe asnjeher nuk eshte ne gjendje te drejtoj ase vete e vet pa ler shteti jo e jo.!

  Reply to this comment
 10. Gregori December 1, 20:09

  Hajde vincan, hajde, gjysme gjeli, gjysem partizani. Me duket se edhe ti anon nga ana e pulave dhe gjelave, se puna e partizanellekut ka qene me e veshtire se puna e pulave. Meqe je gjysem ballisti, nuk ka rendesi data e clirimit, eshte dicka hipotetike per ty. Nivel i ulet kulture e intelektual i nivelit nen medioker, pavarsisht se paske qene zv.shef i shtabit te pergjithshem.Se edhe aty ka patur medioker e budallenj me shumice mbas viteve 90.

  Reply to this comment
  • roberto January 4, 19:18

   O “gregori”!
   Je nje PLEHRE para Armand Vincanit!
   Te gjitha sa ka shkruar bazohen ne nje llogjike shkewncore dhe IDEALIZEM i larte!
   Ju pjellat e fashizmit nuk e keni hallin tek 29 nentori,por tek LUFTA E LAVDISHME NACIONAL-CLIRIMTARE qe organizuan komunistet shqiptare me ENVER HOXHEN ne krye!!!
   ju,kerma doni te hidhni balte mbi kete lufte,se vete bashkepunuat me PUSHTUESIT dhrb jeni KERMA TRADHETARE!

   Reply to this comment
 11. ... November 29, 19:47

  dhe pastaj habitemi ne perse i udheheqin shqiperine idiote te tipit sali Berisha e xhozepin histeriku,
  perse krymafiozi kakatis maje parlamentit ,
  kur shqipot dite e nate merren vetem me idiotlliqe te ksaj natyre ,
  Humor mishmash partixano-ballist ,
  si ne telenovelat indiane dhe filmat turq !
  ja pra ,Kombi gallates eshte pieno di umoristi – partigiani e ballasti
  yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyshshss ere druq

  Reply to this comment
 12. Shqiptari November 29, 19:51

  Enver Hoxha e tregon vete se ku ishte gjate luftes ne shenimet e tij. Ne krevat me Popovicin duke ” Fjetur ne nje krevat e duke u shtrenguar me nje batanie “. Prej krevatit me serbin jepte urdhera Mehmet Shehut, atij agjentit te gjermaneve ne lufte. E dinte qe atehere se ishte agjent dhe e mbajti 27 vjet Kryeminister si simbol te poliagjentit me jet-gjate ne pushtet.

  Reply to this comment
 13. Albatros November 29, 19:59

  Ky eshte fragmenti me i goditur ” Ne sigurisht nuk ndjehemi mirë, por duhet të mos harrojmë se ka jo pak tendenca të shkruara në dokumenta historike, enciklopedi etj., ku Shqipëria as nuk radhitet në krahun e aleancës antifashiste, por përkundrazi radhitet padrejtësisht në anën e boshtit fashist. Atëhere, a duhet ne që me duart tona t’i fryjmë edhe më tej këtij deformimi të turpshëm duke treguar se edhe vetë nuk dimë kur u çlirua vendi? Kjo është tejet e dëmshme dhe poshtëron dinjitetin tonë si komb.”

  Kushdo qe ve ne dyshim luften Nacional Clirimtare, ne fakt eshte anti-shqiptar. Qe pranon kerkesat Greke qe ne Konferencen e Parisit me preteksin se Shqiperia eshte vend i aksit kerkonte jugun e Shqiperise, dhe me po te njejtin preteks se Camet ishin bashkepuntor Nazist beri pastrim etnik ne Cameri. Kush i fryn tezave te tilla, per lufte civile eshte thellesisht nje anti-shqiptar qe i bezdis ekzsitenca e SHQIPERISE dhe shtetit shqiptar. Qe preferojne qe tokat e Shqiptareve te ishin ndare ndermjet fqinjeve dhe qe duan te ndjellin percarje ne kete komb. S’ka asnje shpjegim tjeter.

  Reply to this comment
 14. Prudentino November 29, 20:17

  Po xhaxhane tjeter qe e ke patur sekretar i komitetet te partise ne nje divizion te madh dhe qe ka marre me qafe dynjane prse nuk e permend?

  Po ato urdherat e bombardimit te Vlores dhe Ures se Mifolit me 1997 i ke harru ?

  Mos nxirrni te tille legena ne gazete se ja ulni piket vetes.

  Reply to this comment
 15. . November 29, 20:25

  Poooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

  TOSKET kane humbur shume njerez ne luften e dyte boterore,

  kurse GEGET me cifteli jane fshehur neper shpella duke bashkepunuar me

  pushtusit.

  Prandaj sot GEGET perpiqen te mohojne luften dhe 29 Nentorin diten e clirimit

  dhe kurre nuk kane punuar per te mirene e Shqiperiseeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

  Reply to this comment
  • qifteli me lesh November 29, 20:38

   geg mo ,
   ju falet

   Reply to this comment
  • Albatros November 29, 21:18

   Gjithmone del ndonje debil si ty, qe jep ndonje koment te llojit ” fshati im me i mire se i yti”. Shqiptaret nga te gjitha anet kane patur humbje. Camet u pastruan nga Greqia, Serbia vazhduan ritet e vrasjeve masive ne Kosove me kulminacion ne Masakren e Tivarit, e Italianet me Gjermanet ne Jug e ku te mundshin. Kushdo qe s’arrin ta shoh te gjithe situaten, se s’sheh dot pertej penxheres se vet eshte nje idiot.

   Reply to this comment
 16. intelektuali November 29, 21:59

  ME KETE SHKRIM ARMANDO VINCANI E KA VENDIN TEK PUTINI I RUSISE

  Degjo o ballisto-komunisti i perzier Armando Vincani qe i kendon si kukumjacke pylli 29 nentorit te ZI nga SHBA Antikomuniste dhe Demokratike, degjo pinjollet e intelektualeve te papaerzier properendimore shqyptare, prinderit tane dhane jete per nje Shqypni sic po kerkon te behet sot dhe jo sic e deshen “deshmoret” imagjinare komuniste te Enver Hoxhes, pra pyetja jone e pare eshte:

  PSE ZGJODHET JU BALLISTO-KOMUNISTET E ENVER HOXHES DHE TE BAHRI OMARIT SHBA PER TE SHPETUAR KOKEN TUAJ DHE NUK SHKUAT TEK STALINI I RUSISE PAS LUFTE?

  qe vazhdon edhe me nje pyetje tjeter akoma me thelbesore:

  PSE ENVERISTET SOT KERKOJNE AZIL NE GREQI, ITALI DHE GJERMANI DHE NUK ZGJEDHIN KORENE E VERIUT TE KIMIT APO RUSINE E PUTINIT?

  Prandaj ne, intelektualet properendimore shqyptare qe u vrane dhe u masakruan nga xhelatet qe polli 29 nentori i ZI jugosllav themi me bindje te plote:

  29 NENTORI 1944 ESHTE DATA ME E ZEZE E HISTORISE SONE KOMBETARE

  sepse solli me vete MURTAJEN bolshevike qe mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem, e tranfsormoi Vatanin si nje CIFLIG feudal te Enver Hoxhes dhe Mafies komuniste me pushtet, i beri shqyptaret si skllever me pune te detyruar dhe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare mne histori.

  PSE DUHET TA FESTOJNE KETE DATE FAMEKEQE SOT SHQYPTARET?

  Reply to this comment
  • Alexander November 30, 01:20

   ca flitet jane brockulla te dyja datat jane me vlere kombetare per te dyja ka dokumenta te gjalla te cilet flasin GJENERALE te cilet luftuan per clirimin e vendit tone kjo ishte merite e Popullit dhe udheheqsit ENVER HOXHA.Duam s’duam ne ai fitoi luften dhe SHQIPERIA mbeti SHTET me te drejta nderkombetare ku ENVERI e ingranoi ne shume organizata botrore e diplomatike

   Reply to this comment
   • intelektuali November 30, 09:59

    Per 29 nentorin e ZI jugosllav duan t’ja hedhin fajin Saliut, por nuk shikojne Edvinin dhe Liken qe e kane abandonuar me pare se Sali Komunisti kete date famekeqe per historine e popullit tone duke i lene kukumjackat enveriste si puna jote te vajtojne me elegji nate e dite pa i kushtuar asnje vemendje.

    EDHE OBAMA E LIDERAT EVROPIANE DERGUAN MESAZHE URIMI VETEM PER 28 NENTORIN, NDERSTA PER 29 NENTORIN NUK U KUJTUA KUSH

    Pse keshtu?

    Reply to this comment
 17. Kris 1 November 30, 03:42

  Nje debat per debat.Merruni or burra me buxhetin dhe lereni Saliun te lehe.Saliu me edvinin kur duan I bejne topin kushtetutes dhe Jo nje date.

  Reply to this comment
 18. mirel November 30, 03:53

  E ka gjet halli Saliun dhe Ballistat qe ju vjen inat pse nuk ishin ata Cliruesit e Shqiperise ne 29 Nentor dhe per pasoje Fitimtaret Historike.
  Fitimtaret Historike jane Partizanet me LANCL qe hyne ne Histori me 29 Nentor 1944 me Fitore te Lavdishme.
  Saliut dhe ballisteve ju ngelen bajgat ne goje dhe nuk dine kur ti deklarojne qe I hengren ne 28 apo 29.

  Reply to this comment
 19. Vlahen-Has Shqiperi November 30, 07:44

  Shkrim apo prononcim shume i nevojshem e ne nje dite shume te rendesishme per nje problem madhor , ku deformimi i tij sic dhe kane bere shume njerez te pa moralshem e as pak te dinjiteteshem ne emer te egoizmit te tyre per pushtet e pasuri , si cdo gje rrenuan cdo gje deri edhe ate qe eshte realizuar me gjakun e mijra shqiptarve atdhedashes perkrah te tjere popuj per te hequr qafet mortajen nazufashiste ! Pa dyshim se 29 nentori kulmon ne keto vite te Shqiperise shtet i pa mvarur . Por ketu te gjithe shqiptaret duhet te jemi te bindur se po ata qe 29 nentorin duan ta mohojne , jane pikerisht ata qe ne 1996 Shqiperine e kthyen ne PIRAMIDE , per me pastaj , per ta kthyer ne rrenoje . Ne balle te asaj marrezije kane pri Sali Berisha me avokat Ngjelen .

  Reply to this comment
 20. Mark uk November 30, 08:29

  nick: Data 29 nendori 1945 nuk eshte clirimi i jugosllavis.Po dita kur u bashkuan ne nje shtet te gjasht republikat ne nje shtet te vetem.Kjo ka ndodhur ne fillimet e luftes se dyte botrore.Per dijeni si date clirimi eshte festuar 28 nendori me 1945 e 1946.Nga viti 1947 komunistet kan festuar e vazhdojn ta festojn sic e pat vendosur Enver.

  Reply to this comment
 21. Mark uk November 30, 08:53

  Dua te pyes kete qe kishte babajn komunist e nanen balliste a e pengonte komunisti ballisten per te shkuar ne mbledhje.

  Reply to this comment
 22. Astriti November 30, 09:22

  Shume pushtime ka pa Shqiperia, por vetem nje pushtim arriti qe te rrethoje me tela me gjemba vendin dhe te vrase ato qe donin te iknin jashte burgut 28 mije km. katror. Pushtimi i Enver Hoxhes. C”do pushtues ka ithteret e vet. Dhe pushtimi enverist ka enveristet qe duan te festojne burgosjen e shqiptareve per 47 vjet duke filluar me 29 nentor 1944. Kush ka qejf burgun le te festoje, kush ka deshire lirine duhet mos ta harroje kete date te zeze kurre.

  Reply to this comment
 23. Jimi November 30, 13:06

  Une do te thoshja edhe ne se vertet rastesia do ta sillte qe te dyja Injorohet nje faqe ngjarjet te koincidonin ne nje date, per ti dhen peshen e duhur te dy ngjarjeve, ato duhet te ndaheshi ne data te ndryshme.
  Qellimi i qoftlargut eshte i qarte , duke unufikuar datat, i jepet peshe pavaresise, ndersa me clirimin nuk meret askush, lajne gojen! Njekohesishte injorohet epopeja e ndritur e popullit shqiptar ne lufte kunder okupatorit e udhehequr nga P.K.Sh, nuk duhet te kemi frike ta themi! kjo eshte historia.
  Njekohesish injorohet bashkepunimi i kolaboracionisteve me okupatorin i udhehequr nga B.K dhe Legaliteti

  Reply to this comment
 24. Tomorri November 30, 14:58

  E di une çdo ti “bredhi” por tani nuk ke se çfar te beshe e ka marre ferra uraten,ndaj vazhdo sa te keshe fuqi per te mbroçkollisur mor fytyr e piste shqiptare ne se je i tille.

  Reply to this comment
 25. Hans Klos November 30, 17:47

  Te kontestohet data e clirimit te Atdheut nga pinjollet e kolaboracionisteve te bishes naziste eshte nje paradoks,por unikal i ketij lloji.

  Reply to this comment
 26. MH November 28, 22:31

  Mesa ndjeka leximin due te uroj gjithe te mirat qe te deshiroje zemra e yte mbi kete toke.Nga une Shendet e jetgjatesi.Te tjerat i ke ne deshiren tende.
  Dukesh ne mendimet qe shkruani, qe jeni njeri i madh trashigimtar i nji sojit te fisem.
  Me shqiptaret kurr nuk do kete qetesi dhe te bien ne nji mendje me thurje ligjeratash.Ky kombe qe jemi dhe ne pjestare e tij.E don me dajak te ecin ne rrug njerzore.Kjo kuptohet shkelqyshem nga komentet e cdo inisani(Nuk po e cilesoi te cdo njerit).

  Reply to this comment
 27. PO.PO November 28, 22:39

  Faleminderit z. Vincani ! Jini shume korrekt ne arsyetimin e ketyre problemeve ! Jini vertet nje shembull i perkryer
  qe duhet mbajtur si pike referimi !

  Reply to this comment
 28. Bashkim November 28, 23:31

  Me gjithe respektin per intelekualin Vincani desha te ve ne dukje se percaktimi i Dites se Clirimit (ne se u cliruan shqiptaret nga pushtimi kjo eshte gje tjeter) duhet te kete karakter shkencor,historik ashtu si edhe simbolik
  Historikisht dihet qe Qeveria Komuniste hyri ne Tirane me 28 Nentor dhe pra simbolikisht kjo date ishte Dita e Clirimit (ne u cliruam) Ne baze te kesaj edhe ne vitin 1945 Clirimi (ne se) u festua me 28 Nentor dhe nuk besoj se kjo s do te kishte vazhduar keshtu ne se do te kishim ngelur nje shtet i pavarur dhe jo nje shtet i pushtuar nga pushtuesi i ri serb te cilit iu u nenshtrua ne rradhe te pare udheheqja komuniste e tradhtarit Enver Hoxha
  Pjekja e tezes ne te dy anet komuniste ne Beograd e Tirane per inkuadrimin e Shqiperise si republike e shtate e RFSJ natyrisht kerkonte edhe ndryshimin e Dites se Clirimit (ne se) dhe si rastesisht shohim se del nje date e re 29 Nentori qe jo me rastesisht data 29 Nentor ishte festa e Krijimit te RFSJ spas i Vendimit te Konferences se Avnoit me dt 29 Nentor 1943
  Pra ceshtja e 29 Nentorit nuk eshte nje ceshtje Sale apo partiake por eshte nje ceshtje e shqiptareve patriote te cilet nuk duan qe gjaku i Deshmoreve te Luftes te perzihet me tradhtine e Enver Hoxhes qe shkeli mbi gjakun dhe idealeve e tyre

  Reply to this comment
 29. Guri Naimit D. November 29, 02:59

  Daten e Clirimit 29 Nentor 1944 e kane vendosur 28 mije te renet e atdheut,sa pasardhesit e tyre clirimtare qe gezuan clirimin e vendit..

  Me kenaqi qe ai djale nga ai fis vertet me emer VINCANI, mban ate qendrim kaqe atdhetar sa njerzor e llogjik,.Pac miresi djali Vincani,ti gjithnje atdhetar.
  Dita e clirimit 29 Nentori eshte e skalitur ne zemer e mendie te cdo shqiptari te vertete.Ajo eshte 29 Nentori dhe pike.
  Sa per hezitimet politike qe bejne disa, s’po them te majte a te diathte,duhet ti bejne pyetie vetes,ku i shpie mushka.
  Bashkeppuntoret e pushtuesve Nazifashiste jane ate kundr N>CL.sa dates se clirimit. Mora pjese ne nje aktivitet te ketyre diteve dhe vertova sa te tille kemi qe;- hane buken e permbysin kuper”.
  Jo keshtu i them, cdo shqiptari te vertete.!
  Faleminderit dhe komentuesve ne mbrojtie te se vertetes,si i moshuar,ju them paci URATEN qe mbroni gjakun e 28000 te reneve te asaj lufte CLIRIMTARE,
  si ben djali Armando Vincani..
  Faleminderit shumices se komentuesve qe flasin si njerez atdhetare.
  Guri Naimit D .

  Reply to this comment
 30. Z/K November 29, 18:28

  Bashkim!
  Ul mushak ul.
  Dite clirimi i Tiranes.Nese je tifoz i sportklub Tirana duhet.Shko e pyeti pse keni emertue sportklub Tirana “17 Ndeori”.
  Pikrisht ne kete date clirimtaret triumfune fitoren mbi armikun ne kryeqytetin Shqiptare.

  Reply to this comment
  • Bashkim November 30, 00:09

   Nuk e di ne se je nje injorant me dashje apo pa dashje
   Tirana eshte cliruar (ne mund te quhet clirim roberia serbo komuniste me kuislinget Enver Hoxha,Koci Xoxe ) me 17 Nentor
   Qeveria komuniste ka hyre ne Tirane me 28 Nentor pra i u deshen 11 dite te bente rrugen Berat Tirane
   Natyrisht nuk shpresoj se je nga ai soj robi qe ka etje per te mesuar te verteten dhe jo te flere ne jastekun e propagandes komuniste por ne keto 11 dite ne Pl II te Beratit Komandanti qe u fut ne Tirane i fryre si gjel deti deklaronte para pleniumit:
   Une nuk merrja vesh nga organizimi i Partise dhe i Luftes Ne kemi qene nje parti sektare dhe jane kryer akte terroriste por te gjitha keto i ka bere Miladini se ai ishte ne krye
   Para se te besh koment here tjeter lexo Pl II dhe do te shikosh cudira se si nje goxha burre qan per …karrige.

   Reply to this comment
 31. Nik November 29, 19:06

  Njoh ne Shkoder nje gjerman qe nuk u largua dot nga Shkodra nga fundi i luftes dhe e vazhdon jeten aty dhe eshte akoma deshmitar i gjalle i ish ushtarit gjerman te luftes. Ushtarin e fundit e kemi akoma ne Shqiperi prandaj sipas nje teorie te shpikur disa kohe me pare Shqiperia nuk eshte “çliruar” akoma nga Gjermani! Po ç’them dhe une! Shqipua therret aman o gjerman ku je!
  Nik

  Reply to this comment
 32. Gregor Lato November 29, 19:11

  Po zoterote ke qene edhe ushtarak i larte, por me duket ke qene kot, se urdheri i Komandes gjermane eshte “…me daten 29 nentor, ushtria gjermane te kete lene Shkodren…” dhe ti tani ia fut pordhes, edhe kjo edhe ajo,pra ashtu si ke origjinen, edhe me ballistet edhe me partizanet, dhe asgje si ish ushtarak per te reflektuar mbi urdherin e largimit te ushtrise gjermane.
  Njerez te peshtire, te pavlere.
  Nuk te lexova deri ne fund, vetem nja dy pasazhe per te te kuptuar, dhe m’u veshtirose.

  Reply to this comment
 33. kujtim November 29, 22:37

  Jam i gezuar qe po lexoj nje shkrim te Z. Armand Vinçani. Kush e ka njohur nga afer Z. Armand Vinçanin, ka njohur vlerat e tij intelektuale dhe njerëzore. Ai ka qene dhe eshte personalitet per ate qe ka bere dhe ben. Kontributi i tij eshte i vlefshem edhe tani. Faleminderit per shkrimin Tuaj, pres kontribute te tjera nga Ju per vendin.
  Me respekt Kujtimi.

  Reply to this comment
 34. Aliu nga Selenic November 30, 19:03

  Histori e rralle qe ndofta pak njerz e ka perjetuar nje gje te tille.!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*